Toplam 174 Sayfadan 174. Sayfa BirinciBirinci ... 170 171 172 173 174
Toplam 3465 sonuçtan 3,461 ile 3,465 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: LYS-5 Tercih Yardımı (2011)

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    19
    Alıntı arif isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    ya arkadaslar dyelm ki bn ilk iki tercihmi ucuk terch yaptmsnrada istedqm üniyi yazm ama bn 85 bndeyim bnm bölüm 96 binde yani kesnlkle yerlesırmymoraya cok tereddtteym..(
    Alıntı arif isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    cevap veren olmıcak mı
    Ne yazdığını, ne sorduğunu anlayamadım mesajından. Daha düzgün yazabilir misin lütfen?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    10
    keşke zamanında daha çok çalışıp öğretmen lisesine girebilseydim Çapa yı çok istemiştim
    Konu crescent- tarafından (28-07-12 Saat 01:53 ) değiştirilmiştir. Sebep: imla hatası

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    10
    ikinci öğretim ve aöf ler kalktığı için fazla yığılma olmaz kolay atanırız bence tabi önce kazanmalıyız
    Alıntı eskartisi isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Şüphelerim var biraz.Atanma konusu vs.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    11
    Alıntı HakolBeseder isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba...
    Erciyes Üniversitesi Çin Dili ve Edebiyatı öğrencisiyim. Bu sene tekrar sınava girdim ve bırakıcam. Bir kere Çince grammer açısından çok zor olmasada 5 tane ton u olan bir dil ve dördüncü ton dediğimiz ilk sesin yüksek ikinci sesin alçak çıktığı tonu benim dönemimde kimse yapamıyordu. Diğerleride anamızı ağlatıyordu. Derslerden geçer misin? Her türlü geçersin. Ama native speaker olabilir misin ? Benim kişisel görüşüm en az 10 yıl çinde yaşamayan hiç bir Türk native in yanından bile geçemez. Ayrıca Çince adına Türkiyede ki tek profesörümüz biricik(!) Bülent Hoca her hafta bir kitap basmakta bunları siz öğrenciler zorla almakta ve hiç kullanmadan atmakta olacaksınız. Bunada alışman lazım. Öte yandan derslerinize 2 tane asistan girecek. Derste başıma gelen bir olayı anlatıyorum hemen burada ; elimizde kağıtlar üzerinde resimler var asistan dağıttı onları yapıyoruz. Çamaşır makinesine geldi sıra. Asistan zorladı ıkladı falan filan '' Yok çocuklar ben bugün dersime çalışmadan geldim unutmuşum dedi.'' Sonra Hanzi sini hatırladığını söyledi tahtaya doğru bir hamle yaptı onu da tahta da unuttu. Sonra Çinden gelen bir öğrenci arkadaş bize yardımcı oldu o konuda sağolsun. Bölüm profesörü Wang Hoca candır. Diğerleri ehh anladınız. Yine de hepsi bir zamanlar hocamdı. Açık ve net bir şekilde Erciyes Üniversitesi Çin dili edebiyatını kesinlikle önermiyorum. Okan ı da aynı şekil. Okan da 1. sınıftakiler HSK sınavında ad soyad yerlerine daha numaralarını yazıyorlardı. Numara yerlerinede ad soyadlarını. Sanırım bir tek bu konuda fatih iyi. 2 sınıfta okuyan yurtta oda arkadaşım olan bir abimin dediği lafı hiç unutmayacağım. '' Buradaki Çinceden mezun olan 40 kişinin 40 ı Çince bilerek mezun olduğunu sanıyor ama 5 tanesi belki düzgün olarak biliyor.'' Ayrıca Çince de alfabe de yok bu arada bunu biliyorsunuzdur sanırım. Derse ilk girdiğiniz zaman Feyza hocamız size '' Ben size ders vermek zorunda değilim ama bölümün eğitmene ihtiyacı var cümlesini belirtecektir''. Ortam olarak Erciyeste böyle berbatlıklarda var. Ayrıca her hanzi nin çizimi sıralıdır. Sınavlarda ve Quizlerde hocalar sıralamalara dikkat eder ve açılımlarıyla hanziları 5 10 kere yazmanızı ister. Düzenli ödev her zaman olur. Erciyes Üniversitesi Çin dili bölümü Lise 5 gibi birşeydir. 40 hamleli hanzi sorulmuştu bir kere sınavda 30 dk sürdü o hanziyi açmam Tabi benim fikirlerim bunlar. İspanyolca için birşey diyemiyeceğim.
    teşekkür ederim anlattıkların için sanırım vazgeçmek üzereyim.s

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    11
    Alıntı ptah isimli üyeden alıntı Mesajı göster

İkisi de çok revaçta ve konuşur'u fazla olan bir dil. Tabiki İspanyolca, Çince'ye göre bir adım daha önde. İş bakımından ise Çince'yi seçmeniz sanırım daha lehinize olur. Peki siz kendinizi hangisine yakın hissediyorsunuz?
    Ben Çinceye kendimi daha yakın hissediyorum çokta istiyorum fakat duyumlarım o kadar karışıkki haliyle karar vermekte zorlanıyorum.

Toplam 174 Sayfadan 174. Sayfa BirinciBirinci ... 170 171 172 173 174

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)

Bu Konu İçin Etiketler