Toplam 7 Sayfadan 1. Sayfa 1 2 3 4 5 ... SonuncuSonuncu
Toplam 135 sonuçtan 1 ile 20 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Alaniçi-Alandışı Meselesi

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    148

Alaniçi-Alandışı Meselesi

2 gündür forumda bu konu hakkında çok şey sorulmakta. Kafalar karışmakta. Konuya açıklık getirmeye çalışayım. Soracaklarınız olursa yardımcı olmaya çalışayım.

• Yabancı Dil Bölümü öğrencilerinin hem alaniçi hem de alandışı puan ve sıralaması olur. Varsa ek puanlı puan ve sıralamaları da olur.

• MF/TM öğrencilerinin sadece alandışı puanı ve sıralaması olur.

• TS öğrencilerinin hem alaniçi hem de alandışı puan ve sıralaması olur. Ama alaniçi olarak sadece Turizm Rehberliği bölümünü tercih edebilirler. Öğretmenlik ve diğer bölümlerde ise alandışı puanları kullanılır.

• Alandışı puan ve sıralamalara alaniçi öğrenciler de dahildir. Ama alaniçi puan ve sıralamalara alandışı dahil değildir. Haliyle alaniçi sıralaması 2000 civarında olan birisinin alandışı sıralaması 3000 lerde olur.

• Yabancı Dil Sınavında 30000 öğrenci DİL-1'de barajı aşmış. Bunların 14500 tanesi alandışı öğrenci (6000 MF, 5000 TM, , 3500 Meslek Lisesi). DİL-1'de barajı aşan ve alaniçi olan öğrenci sayısı ise 15500.(Bunların 1500 tanesi de TS bölümü öğrencisi).

-Bir Örnek;
    A Öğrencisi Alaniçidir
    Puanı;430
    Sırası;3500

B Öğrencisi Alandışıdır
    Puanı;430
    Sırası;5500

Bu iki öğrenci arasında 2000lik bir sıralama farkı olmasına rağmen ikisi de eşit şartlara sahiptir.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    14
    Hocam o zaman alaniçi bir öğrenci ile alandışı bir öğrenci arasında fark yok mu?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    15
    Sonunda günlerdir tartışılan konuya açıklık getirdiniz.
    Bu sene beni ilgilendirmesede arkadaşlarımın adına teşekkürler hocam

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    19
    Çok teşekkürler hocam sabah kafayı yiyordum ya Nasıl rahatladım bilemezsiniz. Açıklamanız da çok temiz ve net olmuş; çok sağ olun!

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    148
    Alıntı GoldenHeart isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam o zaman alaniçi bir öğrenci ile alandışı bir öğrenci arasında fark yok mu?
    Puanları eşitse fark yok.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    19
    Alıntı GoldenHeart isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Katsayı yeterli bir fark bence 10 puan gibi bir düşme yaşıyoruz ki bu da zaten yeterli bir dezavantaj şahsi kanaatimce.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    15
    Hocam bilgiler için teşekkür. Bu konu ile alakalı ama farklı bir soru sormak istiyorum. Bu sene yapılan LYS-5 sınavının zorluk derecesini ve genel tepkileri ve sonuçları dikkate alırsak sıralamalar arasında söylendiği gibi 1000-1500 kişi oynar mı geçen senenin verilerine göre ? Mesela geçen sene 6550'den öğrenci almış bir bölüme 8000 aralığından giriş yapmak mümkün olabilir mi ?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    13
    hocam bu söylediğinize göre dil bölümü öğrencileri tercih yaparken hangi sıralamayı baz almalılar( alan içi alan dışı)?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    21
    Alıntı vasilyic isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    hocam bu söylediğinize göre dil bölümü öğrencileri tercih yaparken hangi sıralamayı baz almalılar( alan içi alan dışı)?
    Dil bölümü öğrencileri alan içi sıralamasına bakacak.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    22
    hocam içime kurt düşen bi mevzu var alan olarak ben anadolu lisesi ydil ingilizce bölümü çıkışlıyım...
    ama bu sene fransızcadan girdim sınava tercih edeceğim fr-terümanlık bölümü alan içi mi olur alan dışımı ? biraz saçma bi soru oldu belkide

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    148
    Böyle birşeyin olacağını sanmıyorum. Sıralamalar çok değişmiyor.Ama puanlar bayağı düşecek.
    Örneğin; geçen sene 437 puan alan kişi yaklaşık olarak 5000.olmuş. Bu sene 437 puan alan kişi yaklaşık olarak 3000.olmuş. Haliyle bu sene 437 puan alan kişi geçen sene 460 puan üzeri olan bir yere yerleşir.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    148
    Alıntı ginka isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    hocam içime kurt düşen bi mevzu var alan olarak ben anadolu lisesi ydil ingilizce bölümü çıkışlıyım...
    ama bu sene fransızcadan girdim sınava tercih edeceğim fr-terümanlık bölümü alan içi mi olur alan dışımı ? biraz saçma bi soru oldu belkide
    Tercih edeceğin bölümün şartlarına bakmak gerek.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    148
    Alıntı vasilyic isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Alan içi....

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    13
    benim dil 1 puanım ham 171 alandışı ekli hali 217 ben dil 1 den tercih yapabilirmiyim?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    148
    Alıntı knoxville isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    benim dil 1 puanım ham 171 alandışı ekli hali 217 ben dil 1 den tercih yapabilirmiyim?
    dil-1 puanın hesaplanmışsa dil-1 den tercih yapabilirsin.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    22
    Alıntı Yahya Hoca isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Tercih edeceğin bölümün şartlarına bakmak gerek.
    şartlarında sadece, fransızcadan girmek zorunlur ve eğitim dili fransızcadır diyor hocam..

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    148
    Alıntı ginka isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    şartlarında sadece, fransızcadan girmek zorunlur ve eğitim dili fransızcadır diyor hocam..
    O zaman alaniçinden tercih yapacan.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    14
    Alıntı Yahya Hoca isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Puanları eşitse fark yok.
    Peki hocam, alandışı öğrencinin puanının, alaniçi öğrencisinden fazla olmasına rağmen, sıralamada arkada kalması normal mi ? Puanlar arasında dağlar kadar fark var iken. Aynı şekilde YGS puanında da.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    15
    Alıntı iraqi isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Peki hocam, alandışı öğrencinin puanının, alaniçi öğrencisinden fazla olmasına rağmen, sıralamada arkada kalması normal mi ? Puanlar arasında dağlar kadar fark var iken. Aynı şekilde YGS puanında da.
    iste dostum geride kalmis olmuyor.alandisi kisi yaptigi puanin alanici siralamadaki karsiligina bakip tercih yapiyor.ilk sayfada orneklemis yahya hoca

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    14
    Alıntı ümit.93 isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    iste dostum geride kalmis olmuyor.alandisi kisi yaptigi puanin alanici siralamadaki karsiligina bakip tercih yapiyor.ilk sayfada orneklemis yahya hoca
    Ben alandışıyım. Alaniçi sıralamasındaki puanımı nasıl öğreneceğim ? Çünkü bizde sadece alandışındaki bölgede puan var.

Toplam 7 Sayfadan 1. Sayfa 1 2 3 4 5 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)