Toplam 7 Sayfadan 7. Sayfa BirinciBirinci ... 3 4 5 6 7
Toplam 135 sonuçtan 121 ile 135 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Alaniçi-Alandışı Meselesi

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    11
    ben 3 yıldır yabancı dilde olan biri olarak söyleyeyim ki bir yılda ingilizceyi lys5 e yönelik olarak bitirebilmen biraz imkan dışı.çok yorulursun.dışarıdan bakıldığı gibi kolay olmuyor maalesef.ama ingilizce öğretmenliği istiyorum diyorsan 60 netle de bir yere yerleşirsin.tm için dersaneye yazıldım dediğine göre yabancı dil eğitimi veren bir dersaneye gitmeyeceksin.els yayınlarının setine üye olabilirsin.çok yararlı bir kaynaktır.ama yapamadığın sorularını danışabileceğin bir öğretmen mutlaka olmalı.ve kararını verirsen mutlaka yazın grameri bitir

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    11
    Alıntı Mantus isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Lütfen bana yardım edin kafam artık o kadar karıştı ki sınava 1 seneden az kaldı daha bölüm seçebilmiş değilim.. (

11. sınıf tm öğrencisiyim. Ama matematik yapamadığımdan ve ingilizceyi çok sevmemden dolayı dil bölümünden sınava girmek istiyorum. dil bölümüne geçemeyeceğim. bu nedenle sınava nasıl hazırlanılacağını bilmiyorum. 12. sınıf için tm bölümünden dershaneye de yazıldım. çünkü dil seçmem riski göze almam demek..sizce ne yapmalıyım tm veya dil ile ilgili..... dil istiyorum ama nasıl hazırlanılacağı hakkında fikrim yok
    matematik yapamıyorsan tmde işin zor boşa harcanan bir sene olur. (tm de olman işine yarayabilir fazladan matematik yaparsın ygs de )
    etrafımda benzer örnekler gördüm. ingilizceyi seviyorsan bir şekilde dersanedeki bölümünü değiştir vakit kaybetme. oldukça zamanın var şu an. son senenin lys 5 sorularına bak. soru tarzlarını kavra. özellikle gramere ve paragrafa yönel. 2 soru tipini anlarsan diğerleri çok basit gelir. en zorlayıcı bölüm 2 si. umarım senin için doğru olan seçimi yaparsın. iyi günler.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    7
    İyi akşamlar

Ben sayısal çıkışlıyım bu yıl mühendislik eğitimimi tamamladım.
    Fakat ortaokuldan beri yabancı dile ilgi duyduğum için bu yıl lys -5 te şansımı denemek istedim.

DİL-1 372,06830 5779 Y-DİL-1 426,54230 5059
    DİL-2 371,32477 5733 Y-DİL-2 425,79877 5005 --- ---
    DİL-3 375,49929 6559 Y-DİL-3 429,97329 5652

Puanım yukarıda belirttiğim şekildedir.
    Fakat yabancı dil ile ilgili olarak hangi bölümler , hangi üniversiteler iyidir.
    Ya da bu puanlar ile hangi bölümü tercih edebilirim?
    Birde alan dışı olarak tercih yaparken puan veya sıralamada neye dikkat etmem gerekir?
    Bölümler özellikle(hindoloji) veya batı dilleri olarak italyan dili , ispanyol dili hakkında eğitim ikinci dil seçenekleri ve iş olanakları ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

Bu konularda bilgi verebilir misiniz?

Teşekkür ederim.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    7
    Alıntı lakshmi isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    İyi akşamlar

Ben sayısal çıkışlıyım bu yıl mühendislik eğitimimi tamamladım.
    Fakat ortaokuldan beri yabancı dile ilgi duyduğum için bu yıl lys -5 te şansımı denemek istedim.

DİL-1 372,06830 5779 Y-DİL-1 426,54230 5059
    DİL-2 371,32477 5733 Y-DİL-2 425,79877 5005 --- ---
    DİL-3 375,49929 6559 Y-DİL-3 429,97329 5652

Puanım yukarıda belirttiğim şekildedir.
    Fakat yabancı dil ile ilgili olarak hangi bölümler , hangi üniversiteler iyidir.
    Ya da bu puanlar ile hangi bölümü tercih edebilirim?
    Birde alan dışı olarak tercih yaparken puan veya sıralamada neye dikkat etmem gerekir?
    Bölümler özellikle(hindoloji) veya batı dilleri olarak italyan dili , ispanyol dili hakkında eğitim ikinci dil seçenekleri ve iş olanakları ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

Bu konularda bilgi verebilir misiniz?

Teşekkür ederim.
    Arkadaşım, Puanın İngilizce Öğretmenliklerine rahatça yeter. İtalyan ve İspanyol Dili ve Edebiyatından uzak dur derim.Potansiyel işsizler arasına katılmak istiyorsan o senin bileceğin iş tabii ki.
    Kuzenim İstanbul Üniversitesi İtalyan Dili ve Edebiyatından mezun.Şu an 30 yaşına geldi.İtalyanca ile ilgili tek çalıştığı iş bir seyahat acentasının konsolosluklarla vize işlerini yürüten biriminde 1500 Tl aylıkla çalışmak oldu. Pasaportları getirip götürüyordu. 6 ay dayanabildi. O paraya hafta sonu dahil çalıştırdılar.
    Devlet sektöründe iş bulamadı. Özel sektörde ise o dillerde maalesef diploman değil de o dili gerçekten iyi konuşup konuşmadığnına bakıyorlar. İtalyan Kültür Merkezine git, 1 yılda adam gibi öğren özel sektör onu tercih ediyor. Diploma falan hikaye kalıyor maalesef bu dillerde. Kuzenim şu anda pazarlamacılık yapıyor. İngilizce öğretmenliğini yaz derim ben.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    6
    Arkadaş bu olay kalktı mı ne oldu bilgisi olan var mıdır?

6. Beğenme korkmaz7 bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    7
    Ben de merak ediyorum. Sanırım alaniçi/alandışı meselesinde katsayı farkı tamamen ortadan kalkmış. Buradan okudum. Yine de kesin bilgilere ihtiyacımız var, kulaktan dolma şeylere değil tabii.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    6
    Bence de benim bi sormam lazim biliyorsunuz nakillerde taban puan kalkti. Herkes lise degistiriyor.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    7
    Nakil derken? Anlamadım bu kısmı

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    6
    Bugun 2 yeni kisi geldi sinifimiza ve duyduguma gore cogu kisi liselerini degistiriyormus ozellikle dile gecenler olmus.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    7
    Aaa, anladım. Keşke bu uygulama benim zamanımda da olsaydı diyorum. Şimdiki nesil çok şanslı. (Yalnız öyle bir konuştum ki gören 35 oldum sanacak. Yeni mezun oldum ben, ikinci üniversite düşünüyorum.)

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    6
    Katsayıdan bahsediyorsanız evet katsayı kalktı, isteyen istediği bölüme puan kırılmadan gidebiliyor

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    2
    Selamlar. Ben sayısal mezunuyum. LYS-5 İngilizce sınavına başvurabilir miyim?LYS-5'de hangi koşullara göre İngilizce-Fransızca-Almanca sınavından birisine giriliyor. Seçim nasıl yapılıyor? Başvururken İngilizce diye belirtiyor muyum?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    19
    Herkes tüm sınavlara girebiliyor LYSde. eğer sistem değişmediyse girebilirsin. Ben de sayısal çıkışlıyım ama dil sınavına girmiştim sadece.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    2
    Alıntı ilker1994 isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Herkes tüm sınavlara girebiliyor LYSde. eğer sistem değişmediyse girebilirsin. Ben de sayısal çıkışlıyım ama dil sınavına girmiştim sadece.
    Teşekkür ederim. Hangi dilden sınava gireceğimizi de LYS-5'e başvururken bildiriyormuşuz.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    19
    Alıntı goldenoak isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Teşekkür ederim. Hangi dilden sınava gireceğimizi de LYS-5'e başvururken bildiriyormuşuz.
    Evet onlarda hocalar yönlendiriyor aslında. Herhangi bi liseye gidip yardım istersen yardımcı olurlar diye düşünüyorum.

Toplam 7 Sayfadan 7. Sayfa BirinciBirinci ... 3 4 5 6 7

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)