Toplam 2 Sayfadan 2. Sayfa BirinciBirinci 1 2
Toplam 34 sonuçtan 21 ile 34 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: kpds relative clause sorusu

Teşekkür / Beğenme
    Blog Başlıkları
    1
    Rep Gücü
    14
    Öncelikle gramerim pek iyi değildir bunu belirtmek isterim. Fakat gerek Ahmet Hoca'ya gerekse Neonca'ya katılmıyorum. Neonca'nın verdiği cevap doğru belki de, ama anlattıkları bence çok farklı şeyler. Bu şekilde soru çözülürse doğru cevaba gidilmeyeceğini düşünüyorum.

"now that" ikilisi geldi aklıma bu soruyu görünce. Burada zaten ardı ardına yapılan iki cümle var. Yani biri olduktan sonra diğerine geçilmiş. Bu yüzden cevap D olmalıdır diyorum.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    135
    cevap where dir. that değildir. where değil that olduğunu iddia edenlerle iddiaya girmeye hazırım.
    gelelim diğer mevzuya.
    neonca adlı arkadaş, hiç kusura bakmayınız ama, soruya cevap verişteki yaklaşımınız, iddia ettiğiniz fikirler, sizin bu işten anlamadığınızı ortaya koyuyor. işin garibi bilmem kaç yıldır ders verdiğinizden, kpds, üds sınavlarına hazırladığınızdan bahsetmişsiniz. beni kınıyorsunuz ama, asıl sizin öğrencilerinize yazık.
    bana yazdığınız (bu özel mesaj değildir, herkese açıktır, o yüzden yazmakta sakınca görmüyorum)

sizi ii niyetinizden ve eğitimciliğiniden şüphe duyuyorum. such an satisfying diye yanlış yazdım,a geleceğini tabiki biliyorum,bunu bile utanmadan yazabiliyosunuz. ayıp yaptığınız.ben de eğitimciyim ve sizi kınıyorum.muhatap olmaınız artık.size ben hep saygı çerçevesinde yazdım,özür diledim kırdıysam,üslubunuz çok bozuk 34 yaşında 21 yıllık eğitimciseniz siz de her şeyi diyebilirsiniz.haydi kolay gele.

mesajı için,
    utanmadan yazmak? yazdığımda utanılacak ne var söyler misiniz? bence öğretmen olduğunu iddia eden kişinin böyle basit bir şeyde hata yapması utanılacak bişeydir. (dikkat, yazım yanlışı elbette yapılabilir, ben de okurken ve yazarken hata yaparım, ama önceki mesajlarınızı da bu işe dahil ettiğimde sizinki, "sehven"den ziyade, konulara tam vakıf olmamaktır.)
    bana hep saygı çerçevesinde yazdığınızı iddia ediyorsunuz. mesajlar ortada. ben size "siz" diye hitap ederken, ki halen etmeye devam ediyorum. yazdığınız bir ileti:

so yu özellikle kullanmadım. so kullanmam şart değil. so...that kalıbı olmak zorunda değil. şunu görmenizi istiyorum her gördüğün which ve that aynı değil. her gördüğün sakallıyı deden sanma dediklerinde gibi. şartlanmışsınız 2 tane kalıba,onlar her zaman olcakmış gibi. az ingilizce bi şeyler okumaya çalışın arkadaşlar. so...that de diyebilirim very...... that de diyebilirim too.....that de diyebilirim. that bağlaç işlevi var.ona dikkat ediniz.
    bir diğeri:

size o kadar açıklama yaptım,gözünüz göre öre yanlış yazdığım farkında olmayarak an e takılmış.helal olsun valla. siz öğrencilerinize de böyle yaklaşmaya devam edin,böylece şakı şakır ingilizce konuşurlar ve kpds üds avan yapalar.yazık vlla yazık a.ülkem ne hallere gelmiş((

sizce bunlar saygı çerçevesi içinde mesajlar mı? bence değil. kendi üslubum için, elimden geldiğince nazik olmaya çalışıyorum, görüldüğü gibi. (şahsıma yapılan saldırılarda ise nazik mazik olamam, kusura bakmasın kimse)
    21 yıllık eğitimci değilim. 21 yıldır ingilizce öğrenmekle meşgulüm.

Teşekkür / Beğenme
    Blog Başlıkları
    1
    Rep Gücü
    14
    Hocam benim amacım birileri ile iddiaya girmek değil, yanlış anlaşılmak istemem. Zaten belirttim gramerimin iyi olmadığını. Yeri gelmişken "now that" neden olmaz açıklarsanız sevinirim. Çünkü birbiri ardına iki cümle var burada. Kaldı ki yukarıda relative clause sorusu dendiği için ve baştaki "surely" burada where diye bağırıyor onu inkar edemem. Ben zaman zarfından sonra where gelmesinin sorulacağını tahmin edemedim. Bir kalıp sorusu sandım. Bilginize ve tecrübenize saygı duyuyorum.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    135
    now (that) bir bağlaçtır.
    mademki, ...dığına göre anlamına gelir.
    now that everyone is here, let's get started.--herkes burada olduğuna göre/madem herkes burada, hadi başlayalım.
    soruda bu şekilde bir bağlaç anlam olarak uymaz.
    surely we are in a position now that we can afford to pay for the best legal advice.
    en iyi hukukî tavsiye için para ödemeye güzümüz yettiğine göre/parayı ödeyebildiğimize göre/madem ödeyebiliyoruz kesinlikle bir pozisyondayız/yerdeyiz.
    görüldüğü gibi cümle anlamsız. (good/better position olsa olabilirdi)

we are in a positon where we can ....----...yapabileceğimiz bir yerdeyiz/konumdayız/pozisyondayız.

cümle şöyle olsaydı that olabilirdi.
    we are in a position that/which is hard to perceive.--anlaması zor bir pozisyondayız/konumdayız/yerdeyiz.
    we are in a position (which/that) we cannot grasp.---anlayamadığımız bir pozisyondayız/yerdeyiz/konumdayız.

where relative pronounu görüldüğü gibi her zaman yer (ankara, istanbul, türkiye, köy vb...) için kulllanılmamaktadır. position, situation gibi yer/durum anlatan kelimeler için de kullanılabilmektedir.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    13
    teşekkürler ahmet hocam. çok güzel açıklamışsınız... yukardaki tartışmada da ahmet hocamı yerden göğe haklı buluyorum. '' İlim ilim bilmektir. İlim kendin bilmektir. Sen kendini bilmezsen, Ya nice okumaktır.''

Teşekkür / Beğenme
    Blog Başlıkları
    1
    Rep Gücü
    14
    Hocam çok basite inmişsiniz sanki.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    135
    girdim ilim meclisine eyledim kıldım talep,
    dediler ilim geride, illa edep illa edep...
    yunus emre

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    135
    Alıntı Masciotta isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam çok basite inmişsiniz sanki.
    "simple is perfect" düsturumdur...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    18
    Ben burada forumdaki arkadaşlara yardımcı olmaya çalıştığımı düşünüyordum,maalesef gerek yokmuş.sexy-peri adlı arkadaş burada çok güzel bir çalışma yapmıştı ki bunu bu forumda hiç bir hoca yapmamıştı.ona bile sataşıldı,suçlandı.bıraktı sanırım hocamız da ne gereği var dedi ve devam etmiyor. maalesef bir laf vardır,der ki: MEYVE VEREN AĞAÇ TAŞLANIR. kalın sağlıcakla arkadaşlar.bundan sonra buradan hiçbir soruya cevap vermeyeceğim,yorum yapmayacağım.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    51
    Surely we’re in a position now where we can afford to pay for the best legal advice.

position yer olduğu için where doğru

position where

P.S.: Soruda that iyi bir çeldirici. Ancak doğru cevap where.

Aşağıdaki cümleye dikkat ediniz:

We have so much money that we can do whatever we want.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    15
    cevap anahtarında da sorunun cevabı where olarak verilmiş. ama bazı şüphelerim olduğu için paylaşmak istemiştim. paylaşımda bulunan herkese teşekkür ediyorum.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    8
    Merhabalar;

adjective clause sorusu olduğunu düşündüğüm aşağıdaki soruyu çözmeme yardım edebilir misiniz?

Pelagic sealing was finally abolished _____________ a treaty concluded in 1911 by Japan, Russia, Britain, and the United States; subsequently, the herd gradually increased.
    a) which restricts
    b) restrict
    c) restricting
    d) that restricting
    e) which restricting

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    31
    Alıntı Nymeria_ isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhabalar;

adjective clause sorusu olduğunu düşündüğüm aşağıdaki soruyu çözmeme yardım edebilir misiniz?

Pelagic sealing was finally abolished _____________ a treaty concluded in 1911 by Japan, Russia, Britain, and the United States; subsequently, the herd gradually increased.
    a) which restricts
    b) restrict
    c) restricting
    d) that restricting
    e) which restricting
    A (present) olursa C de olur. O halde A elenir.
    D-E-B gibi 'clause' yapısı da yok zaten.

which restricted= Reduction yapılıp- restricting olmuştur. CCC

ayrıca yeni sorularınız için lütfen yeni bir başlık açınız.
    Bir yerde küçük adamların büyük gölgeleri oluyorsa, orada gün batıyor demektir.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    2
    Bu polemiği aradan tam 8 yıl geçmesine rağmen ilgiyle okudum. Ama bunlara hiç gerek kalmayabilirdi. Bu bir ÖSYM sorusu ve ÖSYM cevabında where demiş.

Toplam 2 Sayfadan 2. Sayfa BirinciBirinci 1 2

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)