Toplam 5 sonuçtan 1 ile 5 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: çeviri yaparak para kazanmak istiyorum....

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    13

çeviri yaparak para kazanmak istiyorum....

arkadaşlar bana tavsiyeleriniz nelerdir.. ankara da okuyorum bölümüm ingilizce mütercim tercümanlık 3. sınıfım çeviriye ihtiyacı olanlar ulaşırlarsa sevinirim teşekkürler...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    45
    Ceviri burolariyla birlikte calisilabilir mi caba?Daha fazla ceviri isi alabilmek icin

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    9
    Bu işten ben uni ogrencisiyken çok ekmek yedim Ben direkt netten adreslerini bulup CV'mi göndermiştim.Onlar sana dönüyorlar zaten. Bir kaç deneme metni gönderiyorlar sonra da asıl çeviriyi yaptırıyorlar. Belli bir miktar para karşılığında...Genellikle de harf başına ücretlendirilirsin... Başarılar =))

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    8
    çeviri yaparak para kazanın tabi, ama piyasa öyle iğrenç durumda ki, 6 yıldır bu işin içindeyim neler gördüm. çeviriyi yaptırıp para vermeyip üste çıkıp "zorla mı yaptırdık, yapmasaydınız" diyenler, zaten üç kuruşa yaptığınız işi yarı yarıya kesmeye çalışanlar, koca bir chapterı deneme olarak çevirtip, deneme metninden sonra bir daha tanımayanlar, yaptığınız işe değer vermeyip zaten kendisi de tercüman olmayıp büroyu bakkal gibi görenler, on kere kontrol ettiğiniz çeviride hata var diye panikle arayıp, sonra aslında hata olmadığını anlayınca bir şey olmamış gibi davrananlar vb. vb.

bu yazdıklarımı ve daha pek çoğunu yaşadım inanın. tavsiyem, tanıdıklarınız aracılığıyla (bölümden hocalarınız da olabilir) veya ilk izleniminizin iyi olduğu insanlarla ve bürosu kuytu köşede değil de merkezde bir yerde olan insanlarla çalışmanız. gönül ister ki yayınevi diyeyim ama ben de yayınevlerine özgeçmiş gönderip hala yanıt alamayanlardanım. o işler nasıl işler hala bilmem. ama tercüme bürolarında mantık şudur, 180 kelime veya 1000 karakter üzerinden ücret öderler tercümana. kendileri de genellikle verdikleri paranın 2 katını müşteriden alırlar. eğer yeni yetmeyseniz 180 kelimesi 3 liraya bile teklif ederler, ve genellikle de yapan çıkar. hatta googledan aratın, 1000 karakterini 2 liraya hatta daha komik fiyatlara yapan ve piyasayı bitiren "..." insanlar var. boşluğu siz doldurun artık.
    onun dışında benim gördüğüm, ortalama 4-5 lira veriyorlar 180 kelimesine.

neyse, ben de öğrenciyken başladım ve şuan gerçekten güvendiğim 1-2 yerle canım isterse çeviri yapıyorum. size de, kendinizi ezdirmeden, onlara kul-köle olmayacağınızı göstererek, işinizi titizlikle ve vaktinde yapmanızı öneriyorum. çünkü bürolara gelen iş hep son dakika olur, ya da onlar bitiremez ve son dakika yapacak bir tercüman ararlar. vaktinde yetiştirmek çok önemli bu yüzden.

son not: lütfen, piyasanın çok altında çeviri yapmayın

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    36
    Ben de çeviri yaparak para kazanmak istiyorum Kim istemiyor ki, sadece bölümden 30 adam sayarım size.

Tercümanlık öğrencisiyseniz, ricam 10'un altına inmeyin, değilseniz gerekirse yalan söyleyin yine inmeyin :P

Keşke yardım edebilsem size, ama sizin gibi öğrenciyim ben de

Çankaya University Translation and Interpreting Studies Awarded with Scholarship

www.bakhele.com > Patron her zaman tüketici!

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)