Toplam 14 sonuçtan 1 ile 14 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: els üds anlatımı bozan cümle

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    16

els üds anlatımı bozan cümle

1)(I)The car of the future looks something like this. (II)It has no engine,no steering column and no brake pedal.(III) It requires no gasoline,emits no pollution just a little water vapour and yet handles like a high performance Porsche ( IV ) The world must find a way to rid itself of its dependence on fossil fuels.(V)Instead of an internel combustion engine,for example,it is powered by fuel cells like those used in the orbiting space station.

2)(I)Farmers choose the crops they raise by considering the climate,the kind of soil and the condition of the market for agricultural products.(II) Planting different crops each year on a piece of land keeps the soil productive because one crop can benefit the next .(III) For example,nitrogen is essential for plant growth and is added to the soil by legumes,such as clover,alfalfa,soybeans and cowpeas.(IV) These combine nitrogen from the air with other elements and store it in the soil through their roots.(V) After the roots have rotted,other plants that need nitrogen but cannot use nitrogen in the air,like corn and potatoes,can use the stored nitrogen for growth.

3)(I )A simple test may be performed to determine whether a piece of rock is sandstone or limestone.(II)Limestone and marble are made up of the same chemicals.(III) Put a few drops of hydrochloric acid on the stone you are testing.(IV)If it is limestone,chemical action will take place ,and bubbles of gas will rise from the stone( V) No such bubbles will appear if the rock is sandstone.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    19
    1.soruda gelecekteki arabanın özelliklerinden bahsedilirken 4.cümlede dünyanın fosil yakıtlara olan bağımlılığından bahsetmiş . Cevabım 4.cümle

2.soruda fikrim yok

3.soru da kendi dalım (jeoloji) ile alakalı .Parçanın genelinde kumtaşı-kireçtaşı ayrımından bahsedilmişken 2.cümlede gereksizce mermer ve kumtaşının kimyasal olarak benzerliği konu edinilmiş gereksizce . cevabım 2. cümle

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    22
    2. soruyu da ben çözeyim o zaman;
    Son cümle de "other plant" geçmekte bu kullanım için öncesinde "some plants" geçmeli diye düşünüyor ve V.cümle diyorum.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    19
    Alıntı sevi_sevi isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    2. soruyu da ben çözeyim o zaman;
    Son cümle de "other plant" geçmekte bu kullanım için öncesinde "some plants" geçmeli diye düşünüyor ve V.cümle diyorum.

Benim de sonradan birşey dikkatimi çekti bilmem doğru mudur , önceden edindiğim bilgiye göre bu sorularda misal 5 cümle var diyelim 4 ü geniş zamanda çekimlenmişse biri past olduğunda o cümleyi seçiyorduk.Burada da 5. cümlede past gözlemledim ve 5.cümle diyorum ben de.

Bakalım beklemedeyiz

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    50
    sorular ayri ayri paylasilsa ogrenci arkadaslarin daha cok verecegini dusunuyorum...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    22
    Alıntı faruk 17 isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim de sonradan birşey dikkatimi çekti bilmem doğru mudur , önceden edindiğim bilgiye göre bu sorularda misal 5 cümle var diyelim 4 ü geniş zamanda çekimlenmişse biri past olduğunda o cümleyi seçiyorduk.Burada da 5. cümlede past gözlemledim ve 5.cümle diyorum ben de.

Bakalım beklemedeyiz
    5. Cümle de "have rotted" ile zamanı present perfect değil mi?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    19
    Alıntı sevi_sevi isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    5. Cümle de "have rotted" ile zamanı present perfect değil mi?
    Haklısınız , diğer cümleler geniş zaman olduğundan demeliydim yanlış yorumladım , teşekkürler . . .

Cevabım yine 5.cümle , bakalım neymiş, bekleyelim

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    33
    sn Eda,

başlıkta geçen ''els üds anlatımı bozan cümle'' de yer alan els ifadesi neyin kısaltması?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    12
    )(I)Farmers choose the crops they raise by considering the climate,the kind of soil and the condition of the market for agricultural products.(II) Planting different crops each year on a piece of land keeps the soil productive because one crop can benefit the next .(III) For example,nitrogen is essential for plant growth and is added to the soil by legumes,such as clover,alfalfa,soybeans and cowpeas.(IV) These combine nitrogen from the air with other elements and store it in the soil through their roots.(V) After the roots have rotted,other plants that need nitrogen but cannot use nitrogen in the air,like corn and potatoes,can use the stored nitrogen for growth.

İkinci soruda ilgisiz cümlenin birinci cümle olduğunu düşünüyorum.Çünkü 3,4,5. cümleler 2. cümlede anlatılan olayı örneklendirerek açıklıyor.Birinci cümlenin ise bunlarla bir ilgisi yok.
    Yani, ikinci cümlede her yıl farklı bir ürünü seçmenin faydalı olduğu belirtiliyor sonraki cümlelerde ise bunun sebebi olarak mesela bir sene ekilen ürünlerin toprağa nitrojen verdiğini sonraki sene ise ekilen farkı ürünlerin bu nitrojeni kullandığı belirtiliyor.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    12
    önceki mesajımda bir düzeltme yapmak istiyorum. Şu ifade:
    ikinci cümlede her yıl farklı bir ürünü seçmenin faydalı olduğu belirtiliyor
    şu şekilde değiştirilirse metne daha uygun olur diye düşünüyorum:
    ikinci cümlede bir yıl seçilen ürünün sonraki yıl seçilen farklı bir ürünün verimliliğine faydası olabileceği belirtiliyor.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    16
    1.soru ıv.cümle
    2.soru ı.cümle
    3. soru ıı.cümle

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    16
    Alıntı filozof isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    sorular ayri ayri paylasilsa ogrenci arkadaslarin daha cok verecegini dusunuyorum...

çok fazla başlık açılmasın diye bu şekilde yaptım bi dahakine ayrı ayrı açarım

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    16
    Alıntı hikmetselim isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    sn Eda,

başlıkta geçen ''els üds anlatımı bozan cümle'' de yer alan els ifadesi neyin kısaltması?

els dergisinden bahsetmiştim kısaltma değil

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    16
    cevaplayan herkese tşk ederim

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)