Toplam 7 sonuçtan 1 ile 7 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Hangi Dalda Yüksek Lisans Yapmalı ?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    18

Question Hangi Dalda Yüksek Lisans Yapmalı ?

Saygıdeger site sakinleri,hocalarım...
    Malumunuz Türkiyede yeni yeni üniversiteler açılıyor,özel sektörde hizmet sektörü ön plana çıkıyor,üniversiteler yeni yüksek lisans programları düzenliyorlar,sınav sistemi değişiyor..

Sizce geleceği olan yüksek lisans programları hangileri,neden ?
    Özel sektörde hangi dallar rağbet görüyor ?
    kamu sektöründe hangi dallar rağbet görüyor ,görecek ?
    Şahsi fikrim; yüksek lisans yapılacak bölümde artık ünv. seçilecek bölüm kadar önem arz etmeye başladı..
    Sizlerin fikirleri nelerdir ?
    Saygı ve sevgilerimle

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    22
    Yüksek lisans yapıp yapmamak arasında gidip geliyorum.Yaparsam hangi bölümde olacak emin değilim.Şu anda makine mühendisliğini bitirmek üzereyim.Yönetici olmak için MBA yapmak bana daha mantıklı geliyor.Kendi alanımda yüksek lisans yapmak da iyi olabilir;ama onu yaparsam akademisyenliğe kayıyor gibime geliyor.Zaten teorik bilgi almışım,bu bilgiyi arttırmaktansa yönetimle ilgilenmek daha iyi olur sanki.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    47
    Yüksek lisans da artık eskisi kadar anlam ifade etmiyor. Bi' kere yüksek lisans yapmada amacınız iş bulmak ise, öncelikle askerliği halledin derim. Zira, askerlik yapmış olmak nedense iş bulmakta en az yüksek lisans yapmış olmak kadar etkili oldu. İşletme, MBA vs. gibi alanlarda çok fazla yüksek lisans mezunu var. Bence, mezun olduğunuz program her ne ise o alandan yüksek lisans yapın. Ya da hangi sektöre başvuracaksanız o alanda...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    16
    Yüksek lisans daha az zaman alıyor gibi gözükebilir ders günü açısından, ders sayısından dolayı da o kadar çok zorlamayacak gibi gelebilir; ama bana sorarsanız kendinizi gerçekten hazır hissetmeden başlamayın yüksek lisansa. Hele ki lisanstan mezun olur olmaz... Tamam, zaman kaybetmeme açısından çok iyi; ama bir yandan da tükenmişlikle boğuşmak zorunda kalıyor insan. Bir de kendi üniversitenizden farklı bir üniversitede yüksek lisans yapmanızı öneririm. Kendi üninizden zaten alabileceğinizi aldınız, yeni bakış açıları kazanmak için yeni üniversiteler gerek. Kendi alanınızda mı yoksa başka bir alanda mı yüksek lisans yapmaya gelince... Kendi alanınızı eviniz gibi düşünün. Her gün gelip rahat ettiğiniz, tanıdık, rahat, bildiğiniz... Farklı bölümlerde ise, o konuda eğitim almadığınız, muhtemelen oldukça yabancı olduğunuz, yüksek lisanstaki iki yılda yeterli konuyu yetiştirip yetiştiremeyeceğiniz gibi sorunlar ya da rahatsızlıklar olacaktır... Sizinle beraber yüksek lisans yapacak olanların genelinin de o bölümün mezunları olacağını düşünürsek, durumun daha da zorlayıcı olacağını fark edebilirsiniz. Askerlik konusunu bir kadın olarak bilemiyorum; ancak iş konusu hakkında birkaç şey söyleyebilirim. İş bulmadan yüksek lisansa başlamayın, gerçekten. Yoksa iş derdine düşüp bir şeyler yapmaya çalışırken yüksek lisansınızı ihmal edebilir, derslerde zorlanabilirsiniz yeterince zaman ayıramadığınız için.
    Özetlemek gerekirse, iki yıldan sonra uzman sıfatını kazanacağımızı düşünürsek ve kendimizi daha çok geliştirme fırsatına bu sayede eriştiğimizi göz önünde bulundurursak, yüksek lisans yapmak güzel ve yararlı. Yine de yukarda belirttiğim noktaları göz önünde bulundurmak kaydıyla tabii ki...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    18
    Alıntı MehmetDEU isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Yüksek lisans da artık eskisi kadar anlam ifade etmiyor. Bi' kere yüksek lisans yapmada amacınız iş bulmak ise, öncelikle askerliği halledin derim. Zira, askerlik yapmış olmak nedense iş bulmakta en az yüksek lisans yapmış olmak kadar etkili oldu. İşletme, MBA vs. gibi alanlarda çok fazla yüksek lisans mezunu var. Bence, mezun olduğunuz program her ne ise o alandan yüksek lisans yapın. Ya da hangi sektöre başvuracaksanız o alanda...
    Saygıdeger Mehmet hocam çeşitli sebeplerden ötürü uzun süredir maalesef dilforumdan uzak kaldım (bayağı bir uzun süre
    Amacım iş bulmak değil sadece kişisel egoları tatmin..Bu yüzden bu aralar revaçta olan paralı yüksek lisans ticarete döndüğü için ve akademik gelecek düşünenlerede faydası olmayacagından listemde yok.İşim var askerlik sorunumda yok İşletme ve mba konusunda kesinlikle haklısınız.Uzun araştırmalarım sonucu ''siyaset bilimi'' ilgimi çekti... Siz kıymetli hocalarımın görüşleride benim için çok önemli.Sizin ''siyaset bilimi '' hakkındaki düşüncelerinizde bize katkıda bulunacaktır.
    Saygılarımla

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    9
    Yeteneğiniz ve ilgi alanınız ne ise o konuda yapın derim. Yeteneğiniz, özellikle de ilgi alanınızda olmayan bir konuda doktora da yapsanız, o konuda çok iyi bir iş de bulsanız bile (ki ilgi alanınızda olmayan bir konuda iyi bir lisansüstü eğitimi almanız da, iyi bir iş bulmanız da pek mümkün değil, tecrübelerimle biliyorum ama eskaza olsa bile) başarılı olmanız da mutlu olmanız da pek mümkün değil. Buna karşılık, ilgi ve motivasyonunuzun yüksek olduğu bir alanda çok başarılı ve mutlu olabilirsiniz ve alanınız ne olursa olsun, çok başarılı olmanız KAÇINILMAZ. Her dönemde popüler meslekler olur, gençler o alana yönelir. Ama her açıdan bu yöneliş yanlıştır.
    1. Herkes sizin gibi düşünüp o alana yöneldiği için kısa süre sonra, hatta bazan siz okulu bitip hayata atılıncaya kadar bile durum değişebilir ve artık eskisi kadar popüler olmaktan çıkar.
    2. Popüler olan alanda rekabet de yüksek olduğundan, sadece yetenek, ilgi alanı ve şansı olanlar kalbur üstünde kalır, geri kalan büyük çoğunluğun eline, hayatı boyunca sevmediği bir işi yapmak zorunda kalmaktan başka bir şey geçmez.
    İYİ İŞ ARAMAYIN, HANGİ İŞ OLURSA OLSUN İŞİNİ İYİ YAPAN BİRİ OLUN.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    47
    Sn. Be Inspire

Bu gecikmeli yanıtım için kusura bakmayın; gözümden kaçmış. Sn. ayanme'nin görüşlerine harfiyen katılmakla beraber, ilgi alanı haricinde sırf dünyevi kaygılarından mütevellit yüksek lisans, doktora vb. alanlara yönelenleri maalesef yadırgıyorum. Elbette hayat bazen insanları bazı şeylere mecbur kılar, ama bence bu onlardan biri değil. Uzun lafın kısası, herkes akademik kariyer yapmak zorunda değil. Öte yandan bugün siyasilerimiz bile "yok efendim bizim dönemde şu kadar kişi akademik kariyere başladı", "vay efendim biz iktidar olunca ise akademik kariyer kolaylaşacak" tarzı vaadler sarfediyorlar. Oysa, akademik kariyer ne bir vaaddir, ne bir zorunluluk, ne de bir gereksinim. Akademik kariyer, "ben, şu ana kadar bana sunulanla; yani hayatımı idame ettireceğim imkanları bana sağlayanlarla yetinmek istemiyorum, bilime bir şeyler katmak istiyorum" diyenlere bırakılmalıdır ve bu yola baş koyanlar ince elenip sık dokunmalıdır. Yoksa, önüne gelen yüksek not ortalamalı, yüksek ALES'li, ÜDS'li lisans mezunu akademisyen olacaktır. Kriterler çok sakat bir kere.

Size gelince. Sizin de dediğiniz gibi siz kendi egonuz için bu kulvarda koşma adayısınız. E ilgi alanınızı da zaten söylemişsiniz. "Siyaset"in nasıl olup da bir "bilim" olabildiğini çözemeyen cahil bir Tanrı kulu ben, bu alanda yapılabilecek, işlenebilecek çok malzemenin olduğunu düşünüyorum. Her ne kadar benim alanım olmasa da dilbilimle paralelliğinin olduğu yönlerinin varlığını az biraz biliyorum. Ders olarak veriliyor mudur bilemem ama eleştirel söylem analizinde siyaset paha biçilmez bir derya. Öte yandan felsefe ile de haşır neşir olan bir bölüm olabileceğini tahmin ediyorum. Aklıma Aristo'nun erdemlilik ve cömertlikle alakalı düşünceleri geldi de... Sanırım siyaset bilimi (!) okuyan bireylere bu meyanda bilgiler verilse gerek. Son olarak da devlet arşivleri başta olmak üzere bol miktarda arşiv taraması yapılması gereken bir alan olduğunu duyuyorum. Yeri gelir bir hoca, 2. Meşrutiyet döneminden bir gazete manşeti getirir. Bilmem ne meydanında vuku bulan bir hadisede boy gösteren kitlenin kimler olduğunun şeceresini isteyebilir ödev olarak.

Kısacası, "siyaset bilimi" ile ilgili fazla bilgim yok, ama öngörülerim vardı, onları da paylaştım. Bilgisi olan birileri varsa ben de okumuş olur ve memnun olurum. Saygılarımla.

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)