Toplam 2 Sayfadan 1. Sayfa 1 2 SonuncuSonuncu
Toplam 28 sonuçtan 1 ile 20 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Paragraf Soruları Püf Noktalar

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    8

Arrow Paragraf Soruları Püf Noktalar

Arkadaşlar konuyu buraya açmam uygun mu bilmiyorum ama açtım. Paragraf sorularında yanlışlarım çok olduğu için bu konuyu açtım , arkadaşlar paragraf sorularıyla ilgili bildiğiniz püf noktalar vs var mı? Varsa yardımcı olurmusunuz lütfen..

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    11
    aynı sorun bendede var ardadaşlar yardımlarınızı bekliyoruz

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    13
    genel bi sorun bendede

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    15
    Çoğu insanların zorlandığı bir bölüm,bunun için de en iyi çözüm bol bol makale okumak...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    14
    paragraf metninin ana konusu ne önce mutakabata varmak lazım ondan sonra pragrafta olumlu ve olumsuz cümleleri çıkarıp kenara not alınız işin yüzde elli kısmı bu olmakla beraber bir diğer kısmı kelime bilgisidir...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    8
    paragraf okurken öncelikle topik sentence bakmak lazım yani ana fikir(genellikle paragrafın ilk yada ikinci cümlesi olur) türkçedeki gibi paragrafı giriş gelişmeye sonuça bölüp tek tek baktıktan sonra bi bütün olarak değerlendir.yazar nasıl başlatıp fikir olarak neler söylemiş ve en son nasıl konuyu kapatmış.bunları iyice anlayıp yaparsan bi süre sonra ciddi bi ilerleme olduğunu göreceksin.bol şans

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    41
    Püfü müfü yok bence Paragrafı okuyacağız anlayacağız ve yapacağız.

NOT=Çok kitap okuyun kelime bilgisi artar.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    8
    BBC veya CNN gibi haber sitelierini aç hem bilgin hemde paragrafı anlama yeteneğin artar

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    8
    Paragrafta özellikle üstü kapalı olarak verilen bilginin altını çizin. Sorularda mutlaka bununla ilgili birşey yer alır.
    Örn; "..he also tended to basketball, which his father once did, too."

Its implied in the passage that...

..
    ..
    c) His father was an sportsman
    ..
    ..

Ne örnek ama!

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    95
    Alıntı Mr.Beginnner isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    paragraf metninin ana konusu ne önce mutakabata varmak lazım ondan sonra pragrafta olumlu ve olumsuz cümleleri çıkarıp kenara not alınız işin yüzde elli kısmı bu olmakla beraber bir diğer kısmı kelime bilgisidir...
    Bunun için de paragrafı okumadan önce soruları okumak lazım. Çok büyük etkisi oluyor. Hem paragrafta ne aradığınızı biliyorsunuz. Soruları okumak, tercihen şıklara göz atmanın ne kadar yararlı olduğunu uyguladıktan sonra farkedebilirsiniz ancak.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    25
    Alıntı Teárlach isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Bunun için de paragrafı okumadan önce soruları okumak lazım. Çok büyük etkisi oluyor. Hem paragrafta ne aradığınızı biliyorsunuz. Soruları okumak, tercihen şıklara göz atmanın ne kadar yararlı olduğunu uyguladıktan sonra farkedebilirsiniz ancak.
    kesinlikle! ben önce soruları okuyorum . atıyorum bir adamın ismi geçiyor sorularda paragrafta onu bulup altını çiziyorum o bölüme geldiğimde daha bir dikkatli okuyorum oraları. ama bence temel etmen anlamak. ayrıca yukarda bir arkadaşın söylediği gibi relative clause lara dikkat etmek lazım bir de adverb ler tabi. ben 11.sınıfta ne çok çekmiştim paragraflardan. şu an öyle çok fazla sıkıntım yok. nasıl gelişti bilmiyorum tabi

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    8
    benim kanaatimce bol bol okumaktır, paragraf sorularının çözümündeki en önemli yardımcı...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    21
    Paragrafın giriş ve sonuç cümlelerinden birer soru çıkar. Gelişme bölümünden de bir soru çıkar genelde. Gelişme bölümünde, bağlaçlı cümlelerin (her türlü bağlaç, zarf cümleleri, sıfat cümleleri, isim cümleleri bağlaçları) altını çizerek okuyun. Sorular bu cümlelerden çıkar. Şıklarda "extremely, never, always, no, all, most, fully, completely, greatly, bazen de only sözcükleri olan şıklar fazladan bilgi verdikleri için elenebilirler. Ancak parça içinde örneğin "completely" veya eş anlamlısı bir sözcük varsa o şık elenmez, bilakis doğru cevap o olur.
    B. Sami Dilman hoca.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    10
    Paragraftaki soruları belli bir teknik öğrenip hemen ful çıkartmak diye bir şey yok bence.paragrafı yanlış yaparak öğrenirsin.(tabi ki yanlışlarını öğrenerek)

Teşekkür / Beğenme
    Blog Başlıkları
    2
    Rep Gücü
    156
    Benim öğrencilerime verdiğim dosya...

Paragraf sorusu çözmede şu üç noktada ustalaşmaya çalışmak lazım gelir kanaatindeyim:
    1. Metinde nerelerden daha çok soru çıkar?
    a. Sebep sonuç (because, as, since, so, therefore, result in, contribute to, lead to etc.)
    b. Maddeli anlatılar (range from, vary, N, n, and/or n etc. Tüm ardarda sayılan ifadeler)
    c. Zıtlık ifadeleri (but, however, although)
    d. Koşul cümleleri (If, provided that, without, unless etc.)
    e. Karşılaştırmalar, benzetmeler, benzemediğini söylemeler (more than, as adj as, like, similar to, unlike, different from)
    f. İddialı ifadeler (main, major, eminent, the most, the best, the first, only, never, every-ever, always, invariably etc.)
    g. RELATİVE CLAUSE cümleleri, ama özellikle iki virgül arası verilip bize ek bilgi verenler.
    h. İkili ifadeler (Some – other, some- some, not only … but also, so… that, not… but…) [Bunların bir kısmı aslında zaten üsteki maddeler kapsamına girer.]
    i. Başkasına ait kanaat ve fikirler, alıntılar. “Tırnak içi” ifadelere dikkat.
    2. İşaretlediğimiz seçeneğin doğru olup olmadığını nasıl anlarız?
    a. Metine götürüp destek ararız. (Çalışıp ustalaşmalı)
    b. Doğrudan aynı ifade yerine, eş anlamlı seçeneklerin doğru olması ihtimali daha yüksek (eş anlamlı kültürüne aşina olmak zaman alacak bir beceridir)
    c. İki seçenek birbirinin tersini söylüyorsa, genelde birisi doğru çıkıyor.
    3. Hangi seçenekler neden genelde doğru olmazlar?
    Aşağıdaki ifadelerin metinde karşılığı olup olmadığına mutlaka bakmalı. Karşılığı yok ise, o seçeneğin doğru olmadığından kuvvetle şüphelenmeli.
    a. Hep diyenler, aşırı genelleyenler (every, each, always, invariably, all, usually, often, frequently etc.)
    b. Hiç diyenler (never, hardly, not… at all etc)
    c. Çok daraltanlar (only, exclusively, be confined to, be limited to, be restricted to, etc)
    d. Metnin desteklemediği karşılaştırmalar (as adj as, more than, rather than, like, similar to)
    e. Özellikle deyip, metinde geçen herhangi bir şeyi ÖNE çekenler (particularly, especially, in particular)
    f. Acele ettirenler (soon)

Mütevazı seçeneklerin genelde doğru olduğunu; benzetmelerde, diğer benzetilenin sorulduğunu; değişimlerde, değişimin öncesinin de soruya muhatap olduğunu; ilk cümlenin ve son cümlenin defaetle soruya kaynak olduğunu UNUTMAYIN.
    Akla mağrur olma Eflatun-ı vakt olsan dahi.
    Bir edib-i kâmil gördükde tıfl-ı mekteb ol

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    21
    Harika bir sınıflandırma Mehmet Hocam.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    9
    Teşekkürler

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    21
    Sınavlara hazırlanan arkadaşlara düşen, bu açıklamaların çıktısını alıp, test çözerken her paragraf soruları bölümüne geldiklerinde bu maddeleri tekrar okuyup, uygulamasını yapmalarıdır.
    Ne yazık ki paylaşılan çok eğerli bilgiler ilk bakışta beğeniliyor, ama genelde uygulaması yapılmıyor.
    Oysa uygulaması yapılmayan bilgi, beceriye dönüşmez. Sınav sırasında gereksinim duyduğunuz şey bilgi değil, beceridir. Yani bir soruyu okur okumaz cevabın ne olacağını tahmin etme becerisidir, önemli olan, size zaman kazandıran. Soruyu görünce, " mmmm, dur bakalım if görünce ne yapıyorduk, bir düşünelim,", dediğinizde hata yapma olasılığınız artıyor. Çelişkiye düşebiliyorsunuz.
    B. Sami Dilman Hoca

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    16
    Paragraftan önce sorularını ve şıklarını iyice okuyup kavramak önemlidir. Çünkü paragrafın konusunu hiç bilmediğimizden ön bilgi olarak şıkları okumamız paragraf hakkında bize kısa bilgi verir ve bize hangi seçeneği sorduğunu önceden tahmin etmemizi sağlar . Daha sonra paragrafa döndüğümüzde artık bize nelerin sorulabiliceğini tahmin edebildiğimiz için paragrafı anlamamız biraz daha kolaylaşacaktır. Zaman kaybı gibi görülmesin çünkü diğer türlü ilk paragrafı okuyup şıkları sonradan okuduğunuz süre kadar alacaktır. Sadece yer değiştirmiş olursunuz. Daha kısa sürede bile bitebilir.

Bana bu yöntemi bir hocam tavsiye etti ve sayesinde artık paragraf sorularını full yapıyorum. Bu yöntemi es geçmeyin bence.. Başarılar.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    21
    İyi ama sorular bazen,
    "It is pointed out in the paragraph that......" şeklinde soruluyor. O zaman bu tür "ne sorduğu, sizden neyi bilmenizi istediği belli olmayan soruları okumanız yersiz oluyor. KPDS, ÜDS gibi sınavlarla karşılaştırıldığında LYS-5 paragraf sorularında paragraflar devede kulak gibi kalıyor. Üç sorunun bir giriş bir sonuç biri de gelişme bölümünden soruluyor. Zaman sorununuz var sa, mutlaka ilk ve son cümleyi dikkatlice okuyun. Gelişme bölümünde ki bağlaçlı cümlelerin altını çizerek okuyun. Mehmet hocanın önerilerini mutlaka göz önünde bulundurarak okuyun. Soruları da seçenekleri de.

Toplam 2 Sayfadan 1. Sayfa 1 2 SonuncuSonuncu

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)