Toplam 2 sonuçtan 1 ile 2 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: azerice q ve k

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    38

azerice q ve k

arasındaki fark ne?

eklerde kalın sesliyse q ince sesliyse k oluyor hep ama q'den sonra ince sesli k'dan sonra da kalın sesli gelen birçok kelimeye rastladım şu ana kadar.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    24
    Alıntı medeor isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    arasındaki fark ne?

eklerde kalın sesliyse q ince sesliyse k oluyor hep ama q'den sonra ince sesli k'dan sonra da kalın sesli gelen birçok kelimeye rastladım şu ana kadar.
    Bunu Azerbaycan Türkçesinin Dilbilgisi başlığında açıklamıştım.
    K ince sıradan ünlülerin yanında bizdeki gibi ince telaffuz ediliyor ancak Azerbaycan Türkçesindeki ince k sesi özellikle hece sonunda bulunduğu zaman yanında bir "y" sesi varmış gibi duyulan bir sestir. Konuşma dilinde sözcük sonundaki k'ler bazen "y"ye döner: köpəy (<köpək), çörəy (<çörək). Bu harf kalın sıradan ünlülerin yanında kâr kelimesindeki gibi yine ince sırada okunuyor. Kar /kâr/, kobud /kôbud/ vb.
    Rusçadan alınma sözcüklerde ise bizdeki k gibidir: Kapitan, sumka vb.
    G ince sıradan ünlülerin yanında bizdekiyle aynı; kalın sıradan ünlülerin yanında gâvur kelimesindeki gibi yine ince sırada okunuyor. Gor /gôr/, nigaran /nigâran/ vb.
    Q kalın g sesini gösteren harftir. qardaş /ġardaş/ (Arapça ve Türkçe asıllı kelimelerdeki kalın k sesi Azerbaycan Türkçesinde neredeyse her yerde kalın g sesine dönmüştür. Akıl > ağıl gibi bir kaç istisnası vardır. Ayrıca tek heceli kelimelerin sonundaki kalın k'ler genellikle x veya ğ olmuştur: tox "tok", "ak")
    Zövq, dəqiqə vb. kelimelerde ince sıradan ünlüler bulunmasına rağmen g sesi kalındır.
    Rusçadan alınma sözlerdeki g ise hemen her zaman q ile yazılıyor. Kiril alfabesindeki г harfi Azerbaycan Türkçesinde kalın g sesini temsil ediyordu. Rusçadan alınma sözlerde bu nedenle onun Latin alfabesindeki karşılığı olan q kullanılıyor. Mitinq, qalstuk, şparqalka vb.
    Zevk, dakika gibi kelimelerdeki /k/ sesleri Arapçada kalındır. Dolayısıyla bunlar Azerbaycan Türkçesinde kalın g sesine dönmüştür.

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)