Toplam 20 sonuçtan 1 ile 20 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: doktora alım mülakatı

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    18

doktora alım mülakatı

Doktora mülakatlarına giren arkadaşlar, nasıl sorularla karşılaştıklarını paylaşabilirler mi?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    35
    Alıntı yadle isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Doktora mülakatlarına giren arkadaşlar, nasıl sorularla karşılaştıklarını paylaşabilirler mi?

ben girmedim henüz ama yüksek lisans mülakatına göre daha detaya iniliyor diye biliyorum, haliyle süre olarak da biraz uzun oluyor. tabi ki "neden bu üniversite" ve "neden doktora" sorularının da cevabı istenecektir hangi bölümden gireceksiniz?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    23
    Alıntı yadle isimli üyeden alıntı Mesajı göster

yüksek lisans da olduğu gibi düşün. sadece en düşük ales 70 üds 55 not ortalması 70 ve de mulakat için kuvvetli bir adam kayırıcı bul yeter. yaptığın mesleğin kralı olsan en sonuncu olmadan nadiren 2x2 = 4 eder

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    18
    matematik bölümünden gireceğim. zor olmasını bekliyorum; adam kayırıcım da yok ama iyi bir yerde olmanın ilk şartı bu olmasa gerek diye düşünüyorum. o kadar da karamsar değilim.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    25
    Doktora için sözlü sınav şart mı ? Ayrıca torpil oynuyor mu ?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    23

Basit şekilde anlatayım

Öncelikle üniversitenin birine gidiyorsun. Diyorsunki ben doktora yapmak istiyorum "benim için kontenjan açarmısınız". adamlar seni yeterince yalaka ya da çevrenin geniş olduğunu bilirlerse duruma göre evet cevabı veriyorlar

bir sonraki dönem üniverstelere doktora öğrencisi alım için gerekli kontenjanlar açıklanırken ona göre sayı bildiriyorlar. Yani bilmemnerenle kuşta tutsan bu ülkede faydası yok. Gerekli taban puanları al yeter. Gerisi mulakat adı altında hallediliyor.

Bu arada 26 aralık üds ye girdim. 68 aldım. sadece çıkmış soruları şöyle bi gözden geçirmek yetti. 60 gerekiyordu doktora için. bu seferde kontenjan açmadılar. başka üniversiteye başvuracağımda bana söylenen o oldu. Ayrıca bana ne üds ne ales sordular. ilk dedikleri şey bizim orda tanıdığımız yok oldu.

bence kendini yıpratma. yurtdışında doktora programlarına katıl. masraflı ama en azından kendini başarılı bulduğun alanda ilerliyorsun. cemaattir siyasettir uğraşmıyorsun. Ben şimdi yurtdışı için uğraşıyorum. hayatımın 3 yılını yediler bu şekilde. Gideceğim ve de bir daha geri dönmeyeceğim. Bıktım türkçe matematik sınavlarına girmekten. bıktım adam kayıranlarla uğraşmaktan.

övünmek için söylemiyorum. 2. dilimde almancadır. tenis/atletizm ve futbolda ödüllerim var. bilgisayar programcılığı hobim var. ayrıca lisans tezimde müsabaka analiz programı geliştirdim. yüksek lisans tezimin tamamını (istatistik dahil) kendim tamamladım. bi sürü sertifika/belgeye sahibim. ve sınavı kazananlarda herhangi bir başarı görmedim. onlarda birşey belgeleyemezler zaten.

hak adelet yoksa bu kadar uğraşmanın da alemi yok.

Benden sana tavsiye torpilin yoksa hiç de canını sıkmaya değmez. bırak haram parayı yesin dursunlar.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    25
    özellikle üniversitede bu torpil işi çok fazla , araştırma görevlisi olarak başvuruda bıle bulunduğunda referans istiyorlar.Burası olmaz ise yurt dışı doktorayı düşünüyorum . Fakat maliyeti çok yüksek , bu durumda kafamı çok kurcalıyor malesef

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    19
    şartlar uygunsa anadolu şiddetle önerilir, en büyük korkum benim de mülakat konusuydu, adamlar sıralama yapıyor atıyorum ilk 15'e girene kayıt hakkı, ben de 15.sıradaydım

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    35
    Alıntı bond007 isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    özellikle üniversitede bu torpil işi çok fazla , araştırma görevlisi olarak başvuruda bıle bulunduğunda referans istiyorlar.Burası olmaz ise yurt dışı doktorayı düşünüyorum . Fakat maliyeti çok yüksek , bu durumda kafamı çok kurcalıyor malesef
    alanınızı bilmiyorum ama sizinle aynı durumları yaşadığım için geçen yıl ben de düştüm amerikada doktora işlerini araştırmaya. ailemin yollayıp okutacak imkanı yoktu ama doktora öğrencilerine asistanlık verdiklerini gördüm. okul harcı almıyorlar, ders aşamasında teaching asistan, tez aşamasında research asistan oluyorsunuz. bu alandan alana değişiyor mu açıkçası bilmiyorum ama ben fizik için bakıyordum. süper bir fırsattı, kabullerim de vardı. ailem yollamak istemedi.birkaç ay daha orda burda dolandıktan sonra bir araştırma görevliliği kadrosunu kazandım. hala doktoraya başlayamadım ve nasıl yurtdışında doktora yapabilirimin derdindeyim açıkçası. irtibatlarım var, birkaç aya belli olur diye umuyorum.
    işin aslı şu ki meslek sahibi olmadan doktoraya başlamak lüks iyi kaynakları olan bir aileye mensup değilseniz. yurtdışı olanakları tabi ki daha iyi ama ekonomik kriz nedeniyle yurtdışındaki üni.lerin maddi sıkıntıdan dolayı asistanlarını bazen işten çıkardığı söylentilerini de duydum. ne kadar doğru bilmiyorum ama bu da bir ihtimal, belirtmek istedim başarılar diliyorum.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    19
    Alıntı Nuclear isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    alanınızı bilmiyorum ama sizinle aynı durumları yaşadığım için geçen yıl ben de düştüm amerikada doktora işlerini araştırmaya. ailemin yollayıp okutacak imkanı yoktu ama doktora öğrencilerine asistanlık verdiklerini gördüm. okul harcı almıyorlar, ders aşamasında teaching asistan, tez aşamasında research asistan oluyorsunuz. bu alandan alana değişiyor mu açıkçası bilmiyorum ama ben fizik için bakıyordum. süper bir fırsattı, kabullerim de vardı. ailem yollamak istemedi.birkaç ay daha orda burda dolandıktan sonra bir araştırma görevliliği kadrosunu kazandım. hala doktoraya başlayamadım ve nasıl yurtdışında doktora yapabilirimin derdindeyim açıkçası. irtibatlarım var, birkaç aya belli olur diye umuyorum.
    işin aslı şu ki meslek sahibi olmadan doktoraya başlamak lüks iyi kaynakları olan bir aileye mensup değilseniz. yurtdışı olanakları tabi ki daha iyi ama ekonomik kriz nedeniyle yurtdışındaki üni.lerin maddi sıkıntıdan dolayı asistanlarını bazen işten çıkardığı söylentilerini de duydum. ne kadar doğru bilmiyorum ama bu da bir ihtimal, belirtmek istedim başarılar diliyorum.
    şiddetle katılıyorum arkadaşım da mebin yurtdışı y lisans doktora bursu var bi bak istersen

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    35
    Alıntı emileee isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    şiddetle katılıyorum arkadaşım da mebin yurtdışı y lisans doktora bursu var bi bak istersen
    evet buna başvurmak isteyen arkadaşlara bi seçenek

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    17
    Ben geçen hafta girdim mulakata, yüksek lisansı da aynı üniversitede yapmıs olmanın ve hocaları tanıyor olmanın verdiği bir rahatlık vardı biraz..az cok kestiriyorsunuz çünkü kim neye önem veriyor. ilk soru tezimle alakalıydı..tezle alakalı verdiğin bilgilerden sonra temel olarak bilmen gereken, anabilim dalının olmazsa olmazı sorular geldi tahmn ettiğim gibi..cok şükür ben atlattım, artık doktorantım )
    tüm adaylara başarılar dilerim..
    not:mulakatta en kötü sey sessiz kalmak, lise öğrencisi gibi gelen sorulardan sonraki o soguk sessizliği sakın yaşatmayın, ortam gerilmesin."soruyu anlamadım?, biraz daha acarmısınz soruyu? yani ... yı mı kastediyorsunuz?" gibi sorular sizi öne cıkarır sessiz kalan öğrencilere göre..

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    17
    gazi ünivrsitesi hakkında çok şey duymuştum torpil lazım..vs vs . puanlarım iyiydi başvurumu yaptım (doktora için). yl tezimle alakalı sorular sordular, neden dra yapmak istediğimi sordular. sonuç açıklandı mülkt notu 30, toplam puanım buna rağmen 71 olduğu halde başarısız sayıldım.

hakkım haram olsun

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    35
    Alıntı kurtay isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    gazi ünivrsitesi hakkında çok şey duymuştum torpil lazım..vs vs . puanlarım iyiydi başvurumu yaptım (doktora için). yl tezimle alakalı sorular sordular, neden dra yapmak istediğimi sordular. sonuç açıklandı mülkt notu 30, toplam puanım buna rağmen 71 olduğu halde başarısız sayıldım.

hakkım haram olsun
    boşuna üzülme. verim alamayacağın ortamda istesen de çalışamazsın zaten büyük bir üni. olmaz, küçük bir üni.de ama adam gibi bir konuda çalışırsın mutlu mesut. iş doktora çalışması sonrası yapacağın yayınların kalitesine bakar. o yüzden olaya daha geniş perspektiften bakıp içini ferah tutmaya çalış derim
    başarılar...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    17
    Alıntı Nuclear isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    boşuna üzülme. verim alamayacağın ortamda istesen de çalışamazsın zaten büyük bir üni. olmaz, küçük bir üni.de ama adam gibi bir konuda çalışırsın mutlu mesut. iş doktora çalışması sonrası yapacağın yayınların kalitesine bakar. o yüzden olaya daha geniş perspektiften bakıp içini ferah tutmaya çalış derim
    başarılar...
    bulunduğum ildeki ünivtede doktoraya başladım. Ancak, şunu gördüm ki; gazi üniversitesi sadece ankarada olmanın verdiği avantajla "kaliteli" gözüken ve arz talep temelinde puanı yüksek olan bir üniversite... bunu doktora yı kaybettiğim için söylemiyorum, şu anda doktora hakkı kazandığım üniversitede ilk 10da

gazi mülakatında sorulan sorular;
    neden buraya geldiniz? (kendi ilinde başvurdun mu?)
    çalışıyormusun? nasıl geçineceksin? baban ne iş yapıyor?
    tez konumu anlamaya çalışıp küçümser bir tavırla alan dışı birkaç soru..
    tez konusundan birkaç soru...
    kaç ünivrsiteye doktora başvurusu yaptın? ( bu sorudan oldum olası nefret etmişimdir, çünkü cevabını doğruyu mu söylesem yalan mı söylesem diye düşünürüm )

kocaeli mülakat;
    tez den birkaç soru,
    hangi konuda çalışacaksınız? kiminle çalışacaksınız?
    teşekkür..

farkı farkediniz...
    başarılar

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    31
    Gözlemlerime göre bazı üniversiteler gerçekten tutucu.Okul dışından gelen öğrencilere mülakatta çok düşük puan vererek direkt eliyorlar.

Mesela İstanbul Teknik Üniversitesi. ODTÜ veya Boğaziçi Üniversitesi'nden gelenlere bir de kendi öğrencilerine mülakat notu iyi.Fakat istersen lisans notun çok yüksek olsun başka bir yerden gidersen mülakat notun yerlerde.

Devletle bağlantılı olan her yerde torpil vardır.Torpil yoksa referans vardır

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    17
    kurtay hocam sen hangi Bölümde Doktoraya başvurdun Kocaeli ve gazide ?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    17
    Alıntı gumset isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    kurtay hocam sen hangi Bölümde Doktoraya başvurdun Kocaeli ve gazide ?
    Mühendislik fakültesi ve köklü bir bölüm

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    18
    Alıntı ogdemster@ isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Öncelikle üniversitenin birine gidiyorsun. Diyorsunki ben doktora yapmak istiyorum "benim için kontenjan açarmısınız". adamlar seni yeterince yalaka ya da çevrenin geniş olduğunu bilirlerse duruma göre evet cevabı veriyorlar

bir sonraki dönem üniverstelere doktora öğrencisi alım için gerekli kontenjanlar açıklanırken ona göre sayı bildiriyorlar. Yani bilmemnerenle kuşta tutsan bu ülkede faydası yok. Gerekli taban puanları al yeter. Gerisi mulakat adı altında hallediliyor.

Bu arada 26 aralık üds ye girdim. 68 aldım. sadece çıkmış soruları şöyle bi gözden geçirmek yetti. 60 gerekiyordu doktora için. bu seferde kontenjan açmadılar. başka üniversiteye başvuracağımda bana söylenen o oldu. Ayrıca bana ne üds ne ales sordular. ilk dedikleri şey bizim orda tanıdığımız yok oldu.

bence kendini yıpratma. yurtdışında doktora programlarına katıl. masraflı ama en azından kendini başarılı bulduğun alanda ilerliyorsun. cemaattir siyasettir uğraşmıyorsun. Ben şimdi yurtdışı için uğraşıyorum. hayatımın 3 yılını yediler bu şekilde. Gideceğim ve de bir daha geri dönmeyeceğim. Bıktım türkçe matematik sınavlarına girmekten. bıktım adam kayıranlarla uğraşmaktan.

övünmek için söylemiyorum. 2. dilimde almancadır. tenis/atletizm ve futbolda ödüllerim var. bilgisayar programcılığı hobim var. ayrıca lisans tezimde müsabaka analiz programı geliştirdim. yüksek lisans tezimin tamamını (istatistik dahil) kendim tamamladım. bi sürü sertifika/belgeye sahibim. ve sınavı kazananlarda herhangi bir başarı görmedim. onlarda birşey belgeleyemezler zaten.

Benden sana tavsiye torpilin yoksa hiç de canını sıkmaya değmez. bırak haram parayı yesin dursunlar.

ne alaka arkadaşım, bunun döndüğü yerde vardır dönmediği yerde. gayet yüksek lisans gibi oluyor alımları. benim arkadaşım benle aynı dönem benim yüksek lisansına başvurdugum bölümün doktora programına başvurdu, hepimize benzer şeyler soruldu. torpil falan da yoktu.
    milleti yanlış bilgilendirmeyin, genelleme yapmayın

20. Beğenme ebru_ebru bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    3

o yıllarda işler böyle mi ilerliyordu bilmiyorum. açıkcası çok da sanmıyorum. tenisin, atletizmin, futbolun, ikinci yabancı dilin ya da 68 ÜDS'nin doktora için anlamlı olduğunu sanmanız tuhaf. tezinizi de elbette kendiniz yazacaksınız, başka ne olacaktı ki? övündüğünüz şeyler doktoranın ne olduğunu bilmediğinizi gösteriyor, dolayısıyla kabul alamamanıza hiç şaşırmadım. anladığım kadarıyla makale ya da bildiriniz de yok. ben yüksek lisans sınavına 92 lisans mezuniyet ortalamasıyla, ALES ve YDS'den 82 ve 85'le, 2 lisans diplomasıyla (ÇAP değil) girerken kendimden sizin kendinizden emin olduğunuz kadar emin değildim. Üstelik lisans eğitimim sırasında yapıp sunduğum araştırmam da vardı. (size gönderme olsun: 14 yaşımdan ber tenis oynarım, fotoğrafçılıkta çok iyiyim, İngilizce'nin yanında Almanca ve İspanyolca biliyorum). sınavda çok iyi yanıtladığım sorular da oldu, emin olamadıklarım da. kazandığımı görünce çok sevindim, kazanmasaydım diğer çok güçlü adayların kazandığını düşünüp önüme bakacaktım, çünkü adaylar gerçekten çok güçlü oluyor. ayrıca aynı sene alan dışı zor bir bölümün yüksek lisans sınavını da kazandım. iki sınavda da jüri üyelerinin isimlerini dahi bilmiyordum. şimdi doktoraya başvuracağım. ALES'im 88, YDS'm 90, YL mezuniyet notum 91, kitap çevirim, araştırmalarım ve bildirilerim var. bunların yanı sıra bir üniversitede akademik personelim. yine de kazanamamak da kazanmak gibi bir olasılık benim için. kazanamazsam kimseye çamur atmayacağım, yeniden deneyeceğim.

- - - Updated - - -

o yıllarda işler böyle mi ilerliyordu bilmiyorum. açıkcası çok da sanmıyorum. tenisin, atletizmin, futbolun, ikinci yabancı dilin ya da 68 ÜDS'nin doktora için anlamlı olduğunu sanmanız tuhaf. tezinizi de elbette kendiniz yazacaksınız, başka ne olacaktı ki? övündüğünüz şeyler doktoranın ne olduğunu bilmediğinizi gösteriyor, dolayısıyla kabul alamamanıza hiç şaşırmadım. anladığım kadarıyla makale ya da bildiriniz de yok. ben yüksek lisans sınavına 92 lisans mezuniyet ortalamasıyla, ALES ve YDS'den 82 ve 85'le, 2 lisans diplomasıyla (ÇAP değil) girerken kendimden sizin kendinizden emin olduğunuz kadar emin değildim. Üstelik lisans eğitimim sırasında yapıp sunduğum araştırmam da vardı. (size gönderme olsun: 14 yaşımdan ber tenis oynarım, fotoğrafçılıkta çok iyiyim, İngilizce'nin yanında Almanca ve İspanyolca biliyorum). sınavda çok iyi yanıtladığım sorular da oldu, emin olamadıklarım da. kazandığımı görünce çok sevindim, kazanmasaydım diğer çok güçlü adayların kazandığını düşünüp önüme bakacaktım, çünkü adaylar gerçekten çok güçlü oluyor. ayrıca aynı sene alan dışı zor bir bölümün yüksek lisans sınavını da kazandım. iki sınavda da jüri üyelerinin isimlerini dahi bilmiyordum. şimdi doktoraya başvuracağım. ALES'im 88, YDS'm 90, YL mezuniyet notum 91, kitap çevirim, araştırmalarım ve bildirilerim var. bunların yanı sıra bir üniversitede akademik personelim. yine de kazanamamak da kazanmak gibi bir olasılık benim için. kazanamazsam kimseye çamur atmayacağım, yeniden deneyeceğim.

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)