Anket: Fransızca vs Almanca

Anket 11-09-19 tarihinde ve saat 13:08 kapanacaktır.

Toplam 3 Sayfadan 1. Sayfa 1 2 3 SonuncuSonuncu
Toplam 49 sonuçtan 1 ile 20 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Almanca mı? fransızca mı?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    10

Almanca mı? fransızca mı?

arkadaşlar bir arkadaşım 11703 sıraya girmiş almanca fransızca oluyor hatta biraz zorlarsa ingiliz dili ve edebiyatı bile gele bilir fakat almanca yada fransızcamı diye beni geçen günler aramıştı ben almanca dedim...

fakat internetten araştırdıgım üzere almanca article felan çok zormuş fransızca hakkındada bir bilgim yok okuyan arkadaşlar ne diyor fransızca çok zor diye duymustum hangi dil kolay

tabi hiç bir dil kolay değildir fakat yine biraz daha kolayi her zaman vardir sizce hangi dil ?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    0
    Şunu size garanti edebilirim ki Fransızca Almancadan yüzde yüz daha zor bir dildir.Sevmiyor ve istemiyorsanız sakın ola sakın bulaşmayın,' belki severim' diye başlamayın.Ayrıntısı,telaffuzu,grameri ve akabinde iş meselesi (elbette pek çok dilde olduğu gibi) yüzde yüz sizin emeğinize,çabanıza ve elbette sabrınıza bakar.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    15
    İngilizce seçsin

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    21
    Alıntı nightwolf2396 isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar bir arkadaşım 11703 sıraya girmiş almanca fransızca oluyor hatta biraz zorlarsa ingiliz dili ve edebiyatı bile gele bilir fakat almanca yada fransızcamı diye beni geçen günler aramıştı ben almanca dedim...

fakat internetten araştırdıgım üzere almanca article felan çok zormuş fransızca hakkındada bir bilgim yok okuyan arkadaşlar ne diyor fransızca çok zor diye duymustum hangi dil kolay

tabi hiç bir dil kolay değildir fakat yine biraz daha kolayi her zaman vardir sizce hangi dil ?
    iki yıldır fransızca öğreniiyorum.almancada article çok zor demişsiniz,fransızcada o durum söz konusu ve milyonlarca kelimenin masculin veya feminin olduğunu bilmek zorundasınız.Fransızcada telafuz zordur.Örneğin üç harf yan yana gelir onu tek bir harf gibi okursnuz(eau kelimesini o diye okursunuz)fransızcada her zamana ve şahsa göre çekim yapılır.Tabi bunlar zorlukları kolaylıkları yok mu var.Türkçeyle benzer kelimeler var,fransızcada ingilizceye benzeyen kelimelerde var.Ve belirli başlı şeyleri öğrendikten sonra mantığını anlayınca öğrenmek kolay oluyor.Almanca hakkında bilgim yok ama duyduğum kadarıyla ingilizce bilen birisinin almancayı öğrenmesi fransızcaya göre daha kolay oluyormuş

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    11
    Bence seçimini kolaylık/zorluğa göre değil de okulu bitirince ne yapmak istediğine göre karar vermelisin. İngilizce yerine ikinci bir dil okuman bence çok güzel. Almanca İngilizce'ye çok daha yakındır. Hangisi sana daha ilgi çekici geliyorsa onu seçmelisin.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    60
    Alıntı nightwolf2396 isimli üyeden alıntı Mesajı göster

Önce ingilizce.. Sonra almanca, sonra fransızca eğer illa bir yere yerleşmek istiyorsan.. Almanca'da zordur ve hatta keşke tek zor tarafı artikelleri olsa, ona takılmayın bile.. ama arkadaşın dediği gibi fransızca daha zor; her şeyden önce sırayı, hangi dili öğrenmek istiyorsan ona göre oluştur..

Alıntı papawasarodeo isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Bence seçimini kolaylık/zorluğa göre değil de okulu bitirince ne yapmak istediğine göre karar vermelisin. İngilizce yerine ikinci bir dil okuman bence çok güzel. Almanca İngilizce'ye çok daha yakındır. Hangisi sana daha ilgi çekici geliyorsa onu seçmelisin.
    Şimdi sen almanca okuyorsun diyelim.. sana birisi gift vermek istedi, sense bilmiyorsun almancasını.. ingilizceden biliyorum nede olsa deyip onu alırsan, ölürsün

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    14
    bence almanca'yı seçersen ölürsün

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    60
    Alıntı deli_cious isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    bence almanca'yı seçersen ölürsün
    Ben yaşıyorum hala, her fani gibi öleceğim ben de

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    8
    Ben de tam bu konuyu araştırıyordum. Dil1 sıralamam 11962. Biraz araştırma yaptım, sanırım Almanca yazıcam. Ama Fransızca daha çekici geliyo nedense :S Tecrübeli arkadaşlar önerilerde bulunursa sevinirim..

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    8
    Mark Twain bu konuda şöyle demiş:

"Dilbilim araştırmalarım bana gösterdi ki, yetenekli bir kişi ingilizceyi (imla ve telaffuz hariç) otuz saatte, fransızcayı otuz günde, almancayı otuz yılda öğrenebilir. Öyleyse, bu dilin kırpılıp tamir edilmesi gerektiği apaçık ortadadır. Olduğu gibi kalacak olursa, nazikçe ve saygı ile ölü dillerin arasına yerleştirilmelidir, zira yalnızca ölüler onu öğrenecek zamana sahiptir".
    Kafam karıştı şimdi

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    8
    Ben de Almanca ve Fransızca tercih edeceğim,öncelikli olarak Fransızcaları ilk yazacağım sonra Almancaları =)

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    14
    bende yazacağım .. sıralama kaç arkadaşım..

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    8
    ben zorluklarına girmeyeceğim ama şuna söyleyebilirim (ki kendim fransız dili ve edebiyatı okuyorum) fransızca dil edebiyat olarak yazacaksanız gerçekten çok ağır bir bölümdür alman dili ve edebiyatıda zordur ama fransızca kadar değildir işe sadece dili öğrenme yönünden bakmayın gideceğiniz fransız ve alman dili ve edebiyatlarının %80ninde hazırlık eğitimi mevcut dili iyi öğrenmek bölümü bitirmenin %50sini oluşturur bu da hazırlıktaki eğitime bağlıdır şunuda söylemek isterim gerek almanca gerek fransızca edebi eser konusunda oldukça üretkendir ki dil edebiyatta bunlarla boğuşuyorsunuz üzerinde yıllar harcanan yazarlar var zola,balzac,hugo vs ama bu iki dil içinde öğretmenlik bitirmek daha kolaydır kararı size kalmış ben yinede fransızca almancadan zordur derim

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    8
    bugüne kadar ben de italyan dili edebiyatı veya fransız dili edebiyatı istiyordum. şunu da belirteyim ki öncelikli amacım dil öğrenmek. bu sabah gördüğüm bir videoda bir öğretim görevlisi bu bölümlerde dil eğitimini yanında ağır bir edebiyat eğitimi verildiğini, sadece dil öğrenmek için girenlerin çok zorlandığını söylüyordu. bu yüzden kararım değişti. sizce öğretmenlik bölümünde mi yoksa mütercim-tercümanlık bölümünde mi daha sağlam bir dil eğitimi alınır? benim içimden geçen mütercim-tercümanlık. siz ne dersiniz?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    15
    Aslında üniversitede dil öğretilmez. Dil araçtır. Edebiyatsa edebi bilgiler ve analizler için uğraşılır. Öğretmenlikse öğretme yöntemleri, tercümanlıksa çeviri teknikleri. Lisede rehber hocalar ne iş yapıyor anlamış değilim! Maalesef üniversitede alınacak eğitim bölüme yerleşildikten sonra anlaşılıyor

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    14
    almanca ingilizceye yakın diyenler neye dayanarak diyor acaba? ben lisede 4 yıl hem ingilizce hem almanca dersi aldım ama aralarında bir benzerlik göremedim..almancada artikeller biraz daha zordur fransızcaya göre..nominatif genetif falan onlar işin içine girince karışıyor..ayrıca daha önce de yazmıştım forumda..ingilizcenin %40 ını fransızca oluşturur.kelime olarak sıkıntı çekilmez ama fiiller olsun,dil yapısı olsun biraz farklıdır..ama yine iş sizde bitiyor..

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    22
    fransızca fiil çekimi almancadan daha zor.
    artikel konusunda, almanca fransızcadan daha zor.
    syntax için fransızca almancadan daha kolay.
    dinlediğin şeyden kelimeleri yakalamada almanca daha kolay.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    11
    sırf üni okuyayım demek içinse fransızca da olur almanca da yok iş imkanı açısından olnakları biraz daha yukarı çekeyim diyosan tabi ki almanca artikel konusuna pek takılma zamnla kelmeyle özdeşleştiriyosn artikeli hakkında hayırlısı olsun arkadaş

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    14
    Alıntı eceer isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    sırf üni okuyayım demek içinse fransızca da olur almanca da yok iş imkanı açısından olnakları biraz daha yukarı çekeyim diyosan tabi ki almanca artikel konusuna pek takılma zamnla kelmeyle özdeşleştiriyosn artikeli hakkında hayırlısı olsun arkadaş
    "sırf uni okuyayım demek içinse " bu cümleniz fransızca ve almanca okuyanları kızdırabilir..haksızlık etmeyelim onlara..burada bir sürü fransızca,almanca okuyanlar var..iş..iş..iş..bırakın bu takıntılarınızı artık..sırf bu yüzden ingilizceye gidiliyor..zaten o devasa açık olarak addedilen ingilizce ögretmen açığı çok yakında igne deliğine dönecek..şunu unutmamalı ki ne bölüm okursanız okuyun bölümünüzün en iyisi olun.işinizin en iyisi olursanız hangi bölüm okuduğunuzun hiç de önemi yok.misal yakın akrabalarımdan biri bogaziçini bitirdi..şimdi özel bir kolejde ögretmenlik yapıyor..nedir yani şimdi? işi var parası var ama o kadar ingilizce okuduktan sonra whats your name? öğretiyor okulda..komik ve vahim..güzel maaş alıyor belki ama üni. de onca şey gördükten sonra çocuklara adını söyletmeyi öğretmek garip geliyor bana..üstelik bakarsın şöyle dil okuyanlara..normalde kitap okumaları gerekir okudukları yabancı dilde..ama o "talihsizler" gidip şarkıyla filmle uğraşır..faydası olduğunu sanır..eline kitap verseniz okuyamaz..o gibi "talihsizler" de öğretmen oluyor işte..pufff...

o yüzden ne okulun ne de bölümün adı sizi %100 etkilememeli.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    8
    ben 10923. sıradayım almanca ne fransızca tutuyor ama ben fransızca yazmayı düşünüyorum .daha çekici bir dil bence ve iş sahası daha geniş gibi geliyor ticari açıdan düşündüğünüzde fransız sömürgesi bir çok ülke var fakat almancayı almanyadan başka kaç ülke konuşuyor ki eğer yetseydi puanım ispanyolca yazacaktım fakat olmuyor ingilizceden sonra en geçerli dil ispanyolca ama almanca mı fransızca mı dendiğinde sonuna kadar fransızca

Toplam 3 Sayfadan 1. Sayfa 1 2 3 SonuncuSonuncu

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)