Toplam 5 Sayfadan 2. Sayfa BirinciBirinci 1 2 3 4 5 SonuncuSonuncu
Toplam 82 sonuçtan 21 ile 40 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: 9 Eylül Üniversitesi / Mütercim Tercümanlık

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    19
    eh, yok mudur bizi aydınlatacak kimse?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    19
    Arkdaşlar hazırlıkta sizi başlangıç seviyesinden intermediate seviyesine getiriyorlar.Tüm gramer konulatını öğreniyosun sadece sana kelime ezberleme kalıyo fakülte için bişey diyemem bende bu sene yaşayıp görcem ama istanbul için de forumda pek iyi şeyler duymadım sadece adı var diyolar araştırın bulun forumda bu konu var ben 9 eylülü almanca için seçtim çift dilli oluyosun şu an puanının düşüş olması öğrencilerin zora gelememesidir.çoğu tercümanlık zor diye öğretmenlik seçiyo ki 9 eylül 2 kat zor olcak ona göre siz karar verin ben etkilemek istemiyorum sizi sadece 9 eylülde olduğum için düşüncelerimi söylüyorum karar size ait

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    21
    Kampüs bir öğrencinin üniversite hayallerini karşılayamayacak gibi mi ?

-Evet kampüs kesinlikle üniversite hayaline uymayan bir kampüs. Ben orayı yazmadan önce gezerek yazan tek kişiydim sınıftaki. Genelde bilmeden yazıp gelen arkadaşlar, sırf ismine güvenerek gelen arkadaşlar ama herkesin şikayetçi olduğu bir şey kampüs. Gerçi biz iyi halini görüyoruz ama şöyle söyleyim, fakülte kantimiz doğru düzgün işlemeye bile bu sene başladı. Önceki hali berbattı, yağmur yağdığında yemekhaneye gidemiyorsunuz, yerleşke otobüsü beklemek bir işkenceye dönüşebiliyor. Kaldı ki onları bile ücretli hale getirmişler. Tam anlamıyla dağın başındasınız. Çamur oluyor her yanınız herhangi bir yağmurda, ha ama biz ayakkabılarımızı çıkarıp yağmur altında toprakta koştuk mu, koştuk kampüs açısından kesinlikle tatmin etmez, fen edebiyat fakültesi binası tam tersi şekilde çok güzel ama fakültede de yeni yeni bir şeyler yapılabiliyor. yıl içersinde devamlı kermes olur, o kermesi bu kermesi, kermes kermesi yapılacak yakında ama bölümler arasında bile o kadar uzaklıklar var ki, fakülte binası o kadar büyük ki, insanlar da bu yüzden birbirlerinden çok uzakta oluyorlar. bir bütünlük yok diyebilirim.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    21
    - Çatır çatır ana dil seviyesine çıkaran bir ALM-İNG eğitimi var mı?

Hazırlık çok güzel geçmişti. 5 farklı hoca giriyordu, 3ü filan iyiydi. Ama gerçekten Almanca'yı ilerletebiliyorsunuz hazırlıkta eğer üstüne de biraz düşerseniz. Bizim sınıftan 12 kişi hazırlık finalinde kalmıştı, yaz okuluna kaldı 8i, hepsi 1.sınıfa başlayabildi ama firesiz. Biraz haylaz bir sınıftık evet.

Hazırlıktayken İngilizce'yi unutuyorsunuz. Çünkü İngilizce'ye dair bir şey görmüyorsunuz. Arkadaşlarımdan ELS'in kelime testini çözen vardı sınıfta. Unutmuşum yahu, diyerek çözen. Ben bölümü aslında daha çok sınava Almanca'dan girenlere tavsiye ediyorum çünkü bizim sınıfta öyle bir öğrenci var, yakın arkadaşlarımdandır, bölümümüzde en başarılı o. Çünkü İngilizce'yi öğrenmesi daha kolay oldu, İngilizce hazırlık okudu ve Almanca'da genellikle zorlanmıyor. Evet onun da zorlandığı oluyor.

Bölüme gelirsem, 1.sınıfta direkt wikipedia Almancasıyla başlayan dersimiz vardı. Metin önümüze konuldu ve hoca direkt anlatmaya konuşmaya başladı. Ve ben söz alıp dersi böldüm. ANLAMIYORDUK. Sonuçta gördüğümüz Almanca böyle bir Almanca değildi hazırlıkta, daha doğrusu böyle bir şeye hazır değildik. Akademik İngilizce'ye bile hakim olamıyoruz ki senelerdir İngilizce görmemize rağmen Almanca'ya hakim olabilelim?

Grammatik dersleri filan kötüydü, Almanya'dan hoca vardı ve Grammatik'te hocayla anlaşamadığımızdan bir türlü gelişemedik. Sınıftaki bir çok arkadaşım ve ben Almanca'mızın tamamiyle gerilediğini düşünüyoruz bu dönemde. Bu sırada da İngilizcemizin de duraksamaya devam ettiğini düşünüyoruz.

2.sınıfta klasik eğitime geçtik, önceki sistem aktifti ve senelikti her şey. 3 haftada bir sınav olması yine ilgimizi ayakta tutuyordu ama bu sene klasik çok daha rahat geçti diyebilirim. Hele ki ikinci dönem sadece 3 gün dersim vardı mesela Almanca çeviriye daha bilinçli bir şekilde başladığımızı söyleyebilirim, hala Almanca bilmediğimizi düşünüyoruz ama gazete metinlerini ya da ne bileyim ticaret metinlerini çevirmede oldukça iyiyiz. Dilek Hocamız şahane, seçerseniz onunla karşılaşacaksınız ve ne kadar iyi olduğunu göreceksiniz.

Genelde pratik şeklinde gidiyoruz. Çok fazla ödev, yok 2 diplomalı feci kasılacaksınız filan diye düşünmeyin. Yok öyle bir şey. Hocalar sadece sizden bekliyorlar bir çok şeyi. Zaten tercümanlık böyle, diğer üniversitelerden de konuştuğum arkadaşlarımdan biliyorum yani. Bir çok devlet üniversitesine göre -ben memnun olmasam da- çok daha iyi bir yer Dokuz Eylül. Kapısını çalabildiğiniz, sohbet edebildiğiniz, sizi dinleyen ve size yardım etmek isteyen hocalarımız hepsi.

Ama bence bölümün problemi yeni olması. Yani mesela bizden alttaki dönemler ya da tercih edecek olanlar sanırım artık bu dediğim problemleri yaşamayabilir.

- İzmir'de kalıp her gün okula git gel yorar mı?

Valla ben her gün Tınaztepe'den Alsancak'a gidip geziyorum. 1.5 saat mi ne sürüyor gidiş sadece, eğer trafik yoğunsa. Hiç yorulmadım Dönüyorum bir de.

- Boş geçen ders, bilgisiz, yeni hocalar var mı?

Kadronun tamamı genç. 40 yaşın üstünde hocamız neredeyse hiç yok. Erkek hocamız da yok. Sonuçta insanların bilgilerini irdeleyebilecek kapasitede olduğumu zannetmiyorum ama her yerde olduğu kadar sanırım başarısız olanları olabilir -politik cevap-

- İstanbul'da ing terc kazanabilecekken sırf ALMANCA DA var diye İzmir'e gitmek mantıklı mı? İyi ki gelmişim dedirtir mi 9 Eylül? Yoksa KOSKOCA İST ÜNİ. dururken 9 Eylül'e mi gidilirmiş mi demek lazım?

Hepimiz Almanca da var diye burayı yazmış insanlarız. Ama Almanca'nızı geliştirmeniz için uğraşmanız gerekiyor. İngilizceniz için de. Tercümanlık bölümü biraz yatarak okunan bir bölüm ama sizin yatmamanız gerekiyor. Her yerdekinden daha çok iş sizde bitiyor çünkü siz bir birey olarak bu işi yapıyorsunuz ve ne konuda gelişmek istiyorsunuz, nasıl gelişmelisiniz bunların çözümünü siz kendiniz bulmak zorundasınız.

Yani Almanca kursuna gitmelisiniz mesela, Almanya'ya gitmelisiniz. İngilizce için de bir şeyler yapmalısınız. Hakkını verdiğinizde sanırım gerçekten çok başarılı olabilirsiniz.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    15
    Güzel cevaplar oldu. İlk ağızdan duymak güzel tabii. Ellerine sağlık.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    84
    Peki İngilizce hazırlık sınavı nasıl ? Listening ve speaking var mı en önemlisi ?

Arkadaşım için soruyorum da Hem Almanca hem de İngilizce hazırlık okumak zor,6 yıl üniversite :S

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    21
    Hazırlık sınavında 80 almak durumundasınız, diğer tüm bölümlerin 70 alması yeterli iken.

100 soruluk bir test + writing'ten oluşuyor.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    15
    şunu merak ediyorum.dokuz eylül gibi prestijli bir üniversitenin kılavuza göre puanı niye bu kadr düşük .2.si ise sizce dokuz eylül mü istanbul üniversitesi mi ???

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    21
    ben bu karşılaştırma konusunu biraz garip karşılıyorum.

dokuz eylül mü istanbul mu diye iki üniversiteyi karşılaştırıyorsunuz mesela. geçmişleri önemli bu iki üniversitenin, bulunduğu şehirler önemli, konumları önemli.

bölümlerin de aynı olması gerekiyor hatta karşılaştırma yapabilmemiz için ama hiçbir şey aynı değil bana kalırsa. hani ne bileyim bilkent mi dokuz eylül mü deseniz anlayacağım ama, ingilizce tercümanlık ile ingilizce-almanca tercümanlığı mı karşılaştırmaya çalışıyorsunuz, istanbul üniversitesi ile dokuz eylül üniversitesini mi karşılaştırmaya çalışıyorsunuz, bilmiyorum ben anlayamıyorum.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    19
    Alıntı Vladimir isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    ben bu karşılaştırma konusunu biraz garip karşılıyorum.

dokuz eylül mü istanbul mu diye iki üniversiteyi karşılaştırıyorsunuz mesela. geçmişleri önemli bu iki üniversitenin, bulunduğu şehirler önemli, konumları önemli.

bölümlerin de aynı olması gerekiyor hatta karşılaştırma yapabilmemiz için ama hiçbir şey aynı değil bana kalırsa. hani ne bileyim bilkent mi dokuz eylül mü deseniz anlayacağım ama, ingilizce tercümanlık ile ingilizce-almanca tercümanlığı mı karşılaştırmaya çalışıyorsunuz, istanbul üniversitesi ile dokuz eylül üniversitesini mi karşılaştırmaya çalışıyorsunuz, bilmiyorum ben anlayamıyorum.
    Üniversitenin niteliğinden çok prestijini karşılaştırmaya çalışıyorum diyebilirim. Aklımda şu var 'Hangisine gitsem daha iyi olur hem eğitim olarak hem sonunda iş bulma imkanı olarak hem de kalacak yer bulma sorununu halletmemde yardımcı olarak' O yüzden aslında ''üniversite''leri karşılaştırmak diye bişey yok , sadece hangisini seçmeye karar vermek amaçlı artı ve eksi yönlerini görmeye çalışmak var. Ki bugüne kadar İstanbulun birçok artısını duydum, Dokuz eylülünde öyle. Ama artılar artıları götürdü nötrledi kafamda, k bu fiziğe bile aykırı :P

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    14
    Formasyon alımı var mı peki? Hem almanca hem ingilizce öğretmenlik? Erasmus programı hangi ülkeleri kapsıyor tercümanlıkta?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    21
    ben de yazmayı düşünüyorum. almanca eğitimi zayıf diye duydum.aslında şunu merak ediyorum. bölümden mezun oldugumuzda 2diplomamız olucak ama bölüm tek isimle geçiyor.çift anadal yapma imkanımız var mı? diyelim uluslarası ilişkilerden çift anadal yapabilir miyim 3 diplomayla mezun olma imkanı var mı? tınaztepe kampüsü şehre çok mu uzak dokuz eylülün karma yurduna özellikle?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    84
    Alıntı karabasan isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    ben de yazmayı düşünüyorum. almanca eğitimi zayıf diye duydum.aslında şunu merak ediyorum. bölümden mezun oldugumuzda 2diplomamız olucak ama bölüm tek isimle geçiyor.çift anadal yapma imkanımız var mı? diyelim uluslarası ilişkilerden çift anadal yapabilir miyim 3 diplomayla mezun olma imkanı var mı? tınaztepe kampüsü şehre çok mu uzak dokuz eylülün karma yurduna özellikle?
    Geçen gün arkadaşlarım gitmişler,uzak olmadığını söylediler.
    Öyle beklenen kampüs ortamı,yeşillik,çim filan yokmuş ama orda okuyanlarla da konuştuğum kadarıyla Almanca eğitimi iyiymiş.Çok çalışılırsa bölüm bitince gerçekten İngilizce ile aynı düzeye getirilebileceğini söylediler.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    21
    peki bu bahsettiğim çift anadal hakkında bilgisi olan var mı??

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    14
    Alıntı karabasan isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    peki bu bahsettiğim çift anadal hakkında bilgisi olan var mı??
    bunu bende merak ediyorum...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    19
    Ben de geçen hafta gittim. Hatırladığım kadarıyla seneye çift anadal programı uygulamasını başlatacaklarmış. Yani bir sene hazırlık okuyacak kişi, fakülteye geçince bu imkandan yararlanabilecek

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    21
    oo iyi o zaman çok sevindim

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    14
    Erasmus programı yokmuş olacak mı peki? Olacaksa ne zaman olacak?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    14
    Alıntı windyjolt isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Erasmus programı yokmuş olacak mı peki? Olacaksa ne zaman olacak?
    Dokuz Eylül Mütercim Tercümanlık
    Sitesinde ikisi Almanya'da biri İngiltere'de olmak üzere 3 üniversiteyle Erasmus antlaşması var yazıyor.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    14
    istiyorsan ağrıda oku istiyorsan istanbulda önemli olan kişinin kendisi , çalışan kişi kendini her yrde gösterir tercümanlık o kladarda öğretilebilen birşey değil , insanın kendisini zorlaması gerekiyor
    o yüzden 9 eylüle gitmek daha mantıklı
    hem ing hem alm ayrıca 3. bir yabancı dil de veriyorlarmış arkadaşımdan biliom
    daha ne olsun
    zaten anlam veremiyorum istanbul mütercimle karşılaştırılmasına , neyi var ki tek dil bir de istanbulda olmasının avantajı bu kadar!

Toplam 5 Sayfadan 2. Sayfa BirinciBirinci 1 2 3 4 5 SonuncuSonuncu

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)