Toplam 9 Sayfadan 1. Sayfa 1 2 3 4 5 ... SonuncuSonuncu
Toplam 166 sonuçtan 1 ile 20 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: 2010-2011 Yurt, Burs, Öğrenim ve Katkı Kredisi Başvuruları

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    82

2010-2011 Yurt, Burs, Öğrenim ve Katkı Kredisi Başvuruları

YURTKUR Genel Müdürü Hasan Albayrak yaptığı yazılı açıklamada, 2010-2011 öğretim yılında kurum yurtlarında barınmak, burs, öğrenim ve katkı kredisi almak için başvuru esaslarının belirlendiğini bildirdi.

Buna göre, halen bir yüksek öğretim kurumuna devam eden önlisans, lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin başvuruları 26 Temmuz-13 Ağustos 2010 tarihleri arasında, yüksek lisans, doktora, ön kayıt ve özel yetenek sınavı ile yüksek öğretim programına girecek öğrencilerin başvuruları ise 20 Eylül-1 Ekim 2010 tarihleri arasında YURTKUR'un 'www.kyk.gov.tr' internet adresinden yapılacak.

Kurum yurtlarında barınmakta iken yüksek öğretim kurumunun süresi içinde bitirememiş artık yıl öğrencilerinin yurt başvuruları, 13-24 Eylül 2010 tarihleri arasında 2009-2010 öğretim yılında barındıkları yurt müdürlüklerinde alınacak.

Asıl listeden yurda girmeye hak kazanan öğrencilerin kayıtları 31 Ağustos-17 Eylül 2010 tarihleri arasında yapılacak ve yurtlar 13 Eylül 2010'de hizmete açılacak.

Yedek listeden yurda girmeye hak kazanan öğrencilerin kesin kayıtlar 20 Eylül 2010 tarihinden itibaren başlayacak, bundan sonraki her Pazartesi günü ilan edilecek olan yedek listedeki öğrencilere 5'er gün kayıt süresi tanınacak. Yedek listeler bölge müdürlüğünün bulunduğu illerde bölge müdürlüğünce, bölge müdürlüklerinin olmadığı il/ilçelerde ise yurt müdürlüklerince ilan edilecek.

ilk defa bir yüksek öğretim kurumuna girecek olan öğrencilerden kurum yurtlarında barınmak, burs, öğrenim ve katkı kredisi almak isteyenlerin müracaatları ÖSYM tarafından sonuçların açıklandığı tarihten itibaren kurumun internet adresinden yapılacak.

Kaynak : Tık...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    30
    arkadaşlar bu para sizin için olmazsa olmaz değilse -başbakanlık dışında- krediye başvurmayın. geri ödemeler sıkıntılı oluyor. 4 yıl boyunca aldığınız para 2 yıllık süreçte 3aylık olarak geri ödüyorsunuz. ben 2003-2006 süresince 3 yıl alıp geri ödemem sıkıntılı olmasın diye kestirdim krediyi. ama geri ödeme planım 3 aylık 1005tl, ilk ödemem ekim-aralık ve 6 kalem.
    bunu bilip öyle başvurun

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    82
    Alıntı Nuclear isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar bu para sizin için olmazsa olmaz değilse -başbakanlık dışında- krediye başvurmayın. geri ödemeler sıkıntılı oluyor. 4 yıl boyunca aldığınız para 2 yıllık süreçte 3aylık olarak geri ödüyorsunuz. ben 2003-2006 süresince 3 yıl alıp geri ödemem sıkıntılı olmasın diye kestirdim krediyi. ama geri ödeme planım 3 aylık 1005tl, ilk ödemem ekim-aralık ve 6 kalem.
    bunu bilip öyle başvurun
    Bu burslar ne kadar karışık.KYK bursu diye bir şey var, bu Yurtkur ayrı bir şey ? Başka neler var ?
    Kafamıza göre mi başvurucaz bunlara ?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    30
    Alıntı Sweet Amber isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu burslar ne kadar karışık.KYK bursu diye bir şey var, bu Yurtkur ayrı bir şey ? Başka neler var ?
    Kafamıza göre mi başvurucaz bunlara ?
    kyk= kredi ve yurtlar kurumu = yurtkur arkadaşlar "burs" diyorsa ona başvurun çünkü bu burs karşılıksız. 1 dönemde 3ten fazla dersten kalmadıkça kesilmiyor. öğrenim ve katkı kredisi (harç kredisi) ise karşılıklıdır.
    bu arada ben eğitim fakültesi mezunuyum. benim harç kredim mesela bir mühendislik/fen fakültesine göre daha düşüktü. tahmin ediyorum ki o fakültelerden birinden mezun olsam şimdi geri ödeyeceğim miktar daha fazla olacaktı. iyice araştırıp öyle başvurun bursa. özellikle mezun olur olmaz iş garantisi olmayacaksa (birçok bölüm için durum bu halde maalesef) ona göre düşünüp taşınmanız lazım. kolaylıklar...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    30
    Alıntı Yurtik isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Bitanesi kredi 4 yıl sonra geri ödüyorsun
    aslında 2 yıl sonra geri ödeme başlıyor ama dilekçe verip 1er yıl erteletebiliniyor. tabi faiziyle geri ödeme dağ gibi büyümeye devam ediyor...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    14
    üniversiteye yeni başlayanlar yurtkurun yurduna yerleşebiliyormu?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    82
    O bahsettiğiniz burs bu burs mu ?

Bunlara internetten mi başvuru yapılıyor sadece ?

not: yurtkur yurdu nedir? üniveriste yurtlarına yerleşemeyince mi başvuruluyor onlara da

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    30
    Bunu bilmiyordum :S benim bildiği bu değişti.Yani 4 yıl krediyi alıyorsunuz.Mezun olduktan sonra başlamıyor bir işe başladıgınız andan itibaren ödemeye başlıyor diye..
    şöyle düzelteyim: mezun olduktan 2 yıl sonra geri ödeme başlıyor. ister işe başlamış olun ister başlamamış. ama işsizlik sıkıntısı kol gezdiği için dilekçe verip 1 yıllığına geri ödemeyi sonraki yıla atabiliyorsunuz. /ben 2008de lisanstan mezun oldum ve geçen yıl mart ayında 2010da başlayacak döküm planım belli oldu
    başvurular üniversiteye yerleştikten sonra internet üzerinden yapıalcak. kredi başvurusu muhtemelen çıkar ama burs başvurusu herkese çıkmıyor. onun için anne-baba'nın sigortası,maaş bordrosu, kardeşlerin öğrenim durumu gibi birçok belgeyi sunmanız gerekecek

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    23
    Benim bilidğim 3 tane burs var.Bitanesi kredi 4 yıl sonra geri ödüyorsun, diğeri başbakanlık bursu olarakta adlandırlan geri ödemesiz burs, en sonuncusu sanırım sadece birinci ögretimlere çıkıyor ve harçları ödemek için..Sonuncusu hakkında pek bilgim yok
    Başbakanlık bursu artık Kredi Yurtlar'a bağlandı. Öğrenim/katkı kredisi (geri ödemeli) ve burs (geri ödemesiz) olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    82
    Burs kredisi ve öğrenim kredisinin farkı nedir ?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    30
    Alıntı Sweet Amber isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Burs kredisi ve öğrenim kredisinin farkı nedir ?
    burs, kredi değildir kredi:herhangi birine ödünç para vermek. ödünç para alınan: öğrenim kredisidir
    kredi geri ödemeli, burs geri ödemesiz.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    82
    Alıntı Nuclear isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    burs, kredi değildir kredi:herhangi birine ödünç para vermek. ödünç para alınan: öğrenim kredisidir
    kredi geri ödemeli, burs geri ödemesiz.
    Yanlış bakmışım formdan,pardon

Teşekkür ederim

Biz formda kutucuğa işaretliyoruz burs veya öğrenim kredisi istiyorum diye,onlar da durumumuza ve sıralamamıza bakıp hangisini uygun görürlerse onu mu veriyorlar ?

Bir de öğrenmek istediğim bir şey daha var.
    Biz terchleri yaparken aynı zamanda yurt tercihi de yapacağız değil mi ?
    Yani diyelim A üniversitesini yazıyorum başa, aynı zamanda yurdunda kalmak istiyorum tarzında bir yurt başvurusu da oluyor mu tercihlerle birlikte ?

Ve bu tercihler sonucunda yurt cıkmazsa Yurtkur'a başvuruluyor öyle mi ?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    30
    inan yurt başvurusu kısımlarının yabancısıyım. 7 yıl önce yaptım, ne yaptığımı hatırlamadığım gibi şimdi ne durumda onu da bilmiyorum sen başvur. ben de neye göre yurt ve kredi&burs çıktığını anlamamıştım pek. genelde ailenin maddi durumu orta düzeyin altında ve kardeş sayısı fazlaysa burs çıkıyordu. istisnalar olup neden burs çıktığını anlamadıklarımız da oldu yurt başvurusunda da ben yedek çıkmıştım. yurt olayı sanırım "önce gelen kapar" mantığında hala. kayıt için şehre gittiğinizde yurdu ayarlayacaksınız zaten. yer bulmak için kayıtları fazla geciktirmeyin tavsiyesinde bulunabilirim..

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    20
    arkadaşlar lisede alınan burs üniversitede de devam ediyor mu? benim bildiğim başbakanlık bursu olarak devam ediyor. doğru mu bilemiyorum.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    15
    Ben de bu konuda bilgi almak istiyorum. Bazı okullar burs teklifi ediyor ama bu okullar tercih edilmediğinde başka bir burs imkanı yok mu?

mesela ben türkiye genelnde 34.sıradaym bu drumda nerelerden burs alabilirm?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    16
    Alıntı karabasan isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar lisede alınan burs üniversitede de devam ediyor mu? benim bildiğim başbakanlık bursu olarak devam ediyor. doğru mu bilemiyorum.
    Lisede alınan Başbakanlık Bursu üniversitede de devam etmez. Bu bursu almaya devam etmek için yeniden başvuru yapmak söz konusu kötü mali şartların halen devam ettiğini belgelerle kanıtlamak gerekiyor. En azından benim için bu durum geçerliydi. Lise hayatım boyunca Başbakanlık Bursu aldım ama üniversitede bu burs devam etmedi.

Alıntı ozge321 isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben de bu konuda bilgi almak istiyorum. Bazı okullar burs teklifi ediyor ama bu okullar tercih edilmediğinde başka bir burs imkanı yok mu?

mesela ben türkiye genelnde 34.sıradaym bu drumda nerelerden burs alabilirm?
    Vakıf üniversitelerinin teklif ettiği burslar sadece o üniversitelere yerleştiğinizde geçerli oluyor. Türkiye genelinde ilk 100'de olanlar yine YURTKUR'a başvuruyorlar ama diğerlerinden daha fazla burs alıyorlar. Şu an burs miktarı 200 tl olduğuna göre YURTKUR dereceli öğrenci olduğunuz için size ayda 600 tl burs bağlayacaktır.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    16
    YURTKUR meselesinde benim de merak ettiğim bir konu var. Bu seneki başvuru tarihlerine baktığımda ÖSS yerleştirme sonuçları ile örtüşmediğini gördüm. Yani yerleştirme sonuçları açıklandığında YURTKUR başvuruları bitmiş olacak. Bu aşamada burs için nasıl başvuruda bulunacağız acaba?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    20
    peki yurtkur ilk 1000e girene de bi burs veriyor mu yoksa normal şartlar olarak başvurmak mı gerekiyor?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    13
    Alıntı karabasan isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    peki yurtkur ilk 1000e girene de bi burs veriyor mu yoksa normal şartlar olarak başvurmak mı gerekiyor?
    klavuzda yazıyor bunlar. ilk bine vermiyor. ilk yüze normal bursun 3 katını veriyor.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    13
    Şuanda açıköğretim öğrencisiyim bu senede örgün eğitime başlıcam inş. burs ve kredi almamı engellemez dimi aynı anda açıköğretim öğrencisi olmak ????

Toplam 9 Sayfadan 1. Sayfa 1 2 3 4 5 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)