Toplam 2 Sayfadan 1. Sayfa 1 2 SonuncuSonuncu
Toplam 37 sonuçtan 1 ile 20 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Boğaziçi Üniversitesi Hazırlık Atlama Sınavı

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    17

Post Boğaziçi Üniversitesi Hazırlık Atlama Sınavı

Bu sınav, sınavın zorluğu ve nasıl hazırlanılması gerektiği konusunda yardımcı olabilecek, en azından fikir verebilecek arkadaşlarımızın olduğunu düşünüyorum. Teşekkürler.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    31
    Sınav zor bir sınav. Gramer sorusu beklemeyin. 3,5 saat sürüyor. 3 ana bölümden oluşuyor.

1) Reading: İki ayrı parça veriliyor. Parçalarla ilgili çok çeşitli sorular var. Örn.: Bir paragrafın ana fikri, çıkarım, örneği bulma, referencing (What does "they" refer to?), vb. Metinler çok uzun olabiliyor. Bu nedenle, skimming ve scanning becerileri çok önemli.

2) Listening: İki ayrı parça dinleniyor. Birinde dinlerken soruları cevaplıyorsunuz. Diğerinde önce dinlerken not alıyorsunuz, sonrasında soruları görüp cevaplıyorsunuz.

3) Writing: İki ayrı konuda kompozisyon yazmanız gerekiyor. Konular veriliyor ve eğer halen değişmediyse kullanabileceğiniz noktalar sıralanıyor. Siz bunları ister kullanırsınız istemezseniz kendi fikirlerinizi kullanırsınız.

Sınavda yalnızca tükenmez kalem kullanılır.

Daha detaylı bilgi için: TIK
    Sınavın writing bölümüne özel: TIK

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    45
    Reading ; "selective" ve "careful" olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Selective readingde parça küçük başlıklar halinde olur ve her bir sorunun yerini kısmen belli eder. Careful dikkat gerektirir. Çokça pratik lazım.

Listening de "note taking" ve "selective" diye ayrılır. Selectivede parça okunmadan önce sorulara bakmak için 3 dakikanız vardır ve parça okundukça gerekleri yerleri yakalayıp yazmanız gerekiyor. Note taking terletebilir. Hızlı ve düzenli yazmak şarttır. Ayrıca önemli noktaları ayırt edip neyi yazıp yazmayacağına karar verebilmek çok önemlidir.Malesef spelling hataları affedilmez. En ufak bir harf hatasından dolayı bütün soruyu yok sayarlar (İstisna durumlar yok değil.)ve sadece harf hatası yaptığı için bu bölümü vermekte zorlanan öğrenci sayısı az değildir.

Writing öğrencilerin en dertli olduğu kısımdır. Belli başlı writing çeşitleri vardır ;argumentative , advantage-disadvantage , cause- effect..vs. Bu essay çeşitlerinin özellikleri öğrenilmeli.Writing bölümünde önemli olan writing kalıplarını öğrenmektir. Mantığın çeliştiği noktalar çok dikkat çeker. Giriş cümlelerini ya da paragrafları bitirirken profesyonel olarak yazmanız beklenir sallama yazmanız pek hoş olmaz hani .

Sonuç olarak okulu hemen bitireyim derdiniz yoksa hazırlığı okumanızı öneririm.

4. Beğenme sarekorkusuz bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    14
    Arkadaşlar bir şey soracağım Boğaziçi Üniversitesinin her bölümüne girene aynı hazırlık sınavı uygulanıyor değil mi? Bu durumda İngiliz Dili ve Edebiyatına giren birinin geçmesi için yapması gereken puanla işletmeye giren kişinin yapması gereken skorla aynı mı?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    14
    Alıntı angelusblanc isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar bir şey soracağım Boğaziçi Üniversitesinin her bölümüne girene aynı hazırlık sınavı uygulanıyor değil mi? Bu durumda İngiliz Dili ve Edebiyatına giren birinin geçmesi için yapması gereken puanla işletmeye giren kişinin yapması gereken skorla aynı mı?
    Öncelikle Boğaziçi Üniversitesi'ne hoşgeldin, tebrikler

Sorunu cevaplamaya çalışayım. Proficiency sınavı tektir ve bölüm fark etmeksizin herkes aynı sınava girer. Zaten Boğaziçi hazırlık sınıflarında eğitim gören öğrenciler de karmadır. Öğrenciler kurlara (Beginner,Pre-Intermediate,Intermediate ve Advance) ayrıldıktan sonra, aynı İngilizce seviyesine sahip olanlar -bölümü ne olursa olsun- aynı sınıfta bulunması mümkündür elbette.
    Hazırlıktaki temel mantık bu; umarım yardımcı olabilmişimdir.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    20
    peki hazırlık konusunda ne düşünüyosunuz?faydası olur mu?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    14
    Alıntı benekbeneto isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    peki hazırlık konusunda ne düşünüyosunuz?faydası olur mu?
    Geçtiğimiz senelerde, üst düzey İngilizce seviyesine sahip arkadaşlarımızın sınavı geçemediğine şahit olduk. Bunun tek nedeni vardı; sınavın formatı!

YGS ve LYS gibi uzun ve yorucu maratonların ardından Boğaziçi Üniversitesi'ni kazandınız; direkt bölüme başlamak yerine Hazırlık okuyarak, bence tempoyu düşürüp kendinizi biraz dinlenme moduna almanız gerekli.

Hazırlık sayesinde BUEPT / Proficiency formatını çözmüş olursunuz. İngilizce seviyenizi geliştirip daha donanımlı bir şekilde bölüme başlamış olursunuz. En önemlisi de budur zaten

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    20
    ben okumayı düşünüyodum..ama konuştuğum pek çok kişi sene kaybı olacağını söyledi.sanırım dedikleriniz doğru..mutlaka çok faydasını göreceğim..teşekkürler

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    14
    ben okumayı düşünüyodum..ama konuştuğum pek çok kişi sene kaybı olacağını söyledi.sanırım dedikleriniz doğru..mutlaka çok faydasını göreceğim..teşekkürler
    Rica ederim
    Sene kaybı olacağını iddia etmek bence çok mantıksız; aksine ben büyük bir kazanç olarak görüyorum. Şunu unutmamak gerekir, 1 yıl boyunca İngilizce'ye yapacağınız yatırım geleceğinize yapacağınız bir yatırımdır.
    İngilizce seviyenize güveniyorsanız sınava girip şansınızı denemenizi öneririm. Ancak sınavın tam bir format sınavı olduğunu ve ciddi bir çalışma neticesinde başarılı olabileceğinizin de altını çizmek gerekir.
    Hazırlıkta öyle çok fazla dinlenmemenizi de öneriyorum şimdiden Gezmek, eğlenmek elbette hakkımız; ama İngilizce'yi ihmal etmemek koşuluyla

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    20
    ben zaten hep okumayı düşündüm de şu bi kaç günde kafamı karıştırdılar biraz bir de hazırlıkta seçmeli ders alabiliyor muyuz??

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    14
    ben zaten hep okumayı düşündüm de şu bi kaç günde kafamı karıştırdılar biraz bir de hazırlıkta seçmeli ders alabiliyor muyuz??
    Kendi düşüncelerin doğrultusunda hareket etmeni öneriyorum

Hazırlıkta seçmeli ders alınamıyor. Daha doğrusu, Boğaziçi Üniversitesi'nde Proficiency sınavını geçene kadar herhangi bir ders alınamıyor.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    14
    Arkadaşlar ben de bu sene İngiliz Dili ve Edebiyatını kazandım. BUEPT sınavı hakkında merak ettiğim bazı konular var. Her ne kadar sitedeki örnek soruları görmüş olsamda. Aslında bu bölümün öğrencisi olarak BUEPT sınavı hakkında soru sormanın da fazla bir mantığı yok ama bazı sitelerde okuduğum yorumlar hafif bir tedirginlik yarattı. İki yıl önce girdiğim iBT TOEFL sınavından 95 puan almıştım fakat geçerlilik süresi bittiğinden tekrardan girmem gerecek sanırım. Okuduğum bazı yorumları göz önünde bulundurursak TOEFL sınavının daha kolay olduğuna dair rivayetler var. Sormak istediğim konu, şayet girdiyseniz; BUEPT sınavının abartıldığı kadar zor bir sınav olup olmadığı.

Ayrıca merak ettiğim bir başka konu daha var. İlerleyen günlerde TOEFL sınavına girmeyi düşünüyorum tekrar. Aynı zamanda BUEPT sınavına da gireceğim. BUEPT sınavından kalmam halinde hazırlıktan muaf olmam için TOEFL skorumu en son hangi tarihe kadar vermem gerekiyor? Burada gördüğüm kadarıyla 17 Eylül'de BEUPT sonuçları Kayıt İşleri Şube Müdürlüğü’ne bildirilecek. Bu konuda bilgi verecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    14
    Alıntı Persona Grata isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar ben de bu sene İngiliz Dili ve Edebiyatını kazandım. BUEPT sınavı hakkında merak ettiğim bazı konular var. Her ne kadar sitedeki örnek soruları görmüş olsamda. Aslında bu bölümün öğrencisi olarak BUEPT sınavı hakkında soru sormanın da fazla bir mantığı yok ama bazı sitelerde okuduğum yorumlar hafif bir tedirginlik yarattı. İki yıl önce girdiğim iBT TOEFL sınavından 95 puan almıştım fakat geçerlilik süresi bittiğinden tekrardan girmem gerecek sanırım. Okuduğum bazı yorumları göz önünde bulundurursak TOEFL sınavının daha kolay olduğuna dair rivayetler var. Sormak istediğim konu, şayet girdiyseniz; BUEPT sınavının abartıldığı kadar zor bir sınav olup olmadığı.

Ayrıca merak ettiğim bir başka konu daha var. İlerleyen günlerde TOEFL sınavına girmeyi düşünüyorum tekrar. Aynı zamanda BUEPT sınavına da gireceğim. BUEPT sınavından kalmam halinde hazırlıktan muaf olmam için TOEFL skorumu en son hangi tarihe kadar vermem gerekiyor? Burada gördüğüm kadarıyla 17 Eylül'de BEUPT sonuçları Kayıt İşleri Şube Müdürlüğü�ne bildirilecek. Bu konuda bilgi verecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
    Boğaziçi'ne hoşgeldin, tebrikler

TOEFL ile ilgili üniversitenin kabul ettiği yeterli not 80 diye biliyorum. Detayları Yadyok'tan öğrenebilirsin.

TOEFL ve BUEPT sınavlarına giren arkadaşların genel kanısı, BUEPT'in daha zor olduğu yönünde. Aslında Proficiency için zor demek ne derece doğru, tartışılır. Tecrübelerim neticesinde şunu söyleyebilirim ki; BUEPT tam bir 'format' sınavı. Her bölüm için belirli taktikler var. Eğer stratejini doğru uygularsan ve senden isteneni gerçekleştirirsen sınavdan geçersin.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    16
    Arkadaşlar ben de İngilizce Öğretmenliği bölümünü kazandım bu sene ama hazırlık atlama sınavına gırmeden duydugum ve gordugum kadarıyla cok kasmamız gerektıgını anladım. eger hazırlık sınavını gecersek gecen sene hazırlık okumus olanlar yanı 2009 mezunu arkadaslarla aynı sınıfta mı okuyacagız yanı gecen sene bolumu kazanıp da hazırlıgı gecememıs arkadaslarla mı olacagız bır de şimdiden hazırlanmak için yapmamız gerekenler hakkında bılgı verırısenız sevınırım. Şimdiden teşekkürler.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    16
    Alıntı radiopresentr isimli üyeden alıntı Mesajı göster

TOEFL ile ilgili üniversitenin kabul ettiği yeterli not 80 diye biliyorum. Detayları Yadyok'tan öğrenebilirsin.

TOEFL ve BUEPT sınavlarına giren arkadaşların genel kanısı, BUEPT'in daha zor olduğu yönünde. Aslında Proficiency için zor demek ne derece doğru, tartışılır. Tecrübelerim neticesinde şunu söyleyebilirim ki; BUEPT tam bir 'format' sınavı. Her bölüm için belirli taktikler var. Eğer stratejini doğru uygularsan ve senden isteneni gerçekleştirirsen sınavdan geçersin.
    İşte bu stratejilerden bahsedebilir misiniz?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    14
    Alıntı kmlgdr isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar ben de İngilizce Öğretmenliği bölümünü kazandım bu sene ama hazırlık atlama sınavına gırmeden duydugum ve gordugum kadarıyla cok kasmamız gerektıgını anladım. eger hazırlık sınavını gecersek gecen sene hazırlık okumus olanlar yanı 2009 mezunu arkadaslarla aynı sınıfta mı okuyacagız yanı gecen sene bolumu kazanıp da hazırlıgı gecememıs arkadaslarla mı olacagız bır de şimdiden hazırlanmak için yapmamız gerekenler hakkında bılgı verırısenız sevınırım. Şimdiden teşekkürler.
    Sen de hoşgeldin, tebrikler

Eğer hazırlığı geçersen, Haziran-Ağustos ve Eylül Proficiency sınavlarını geçmiş arkadaşlarla aynı anda bölüme başlamış olacaksın. Bu arkadaşların 2009 girişli olması kuvvetli ihtimal, aralarında 2008 ve hatta 2007 girişli arkadaşlara da rastlayacaksın. Çünkü herkes ilk yılında geçemiyor bu sınavı.

Hazırlığı geçemezsen, 2010 girişlilerle beraber aynı sınıfta olacaksınız. Kurlarınız belirlenecek. Geçmemeniz durumunda 2009 girişli olup da hazırlıkta kalan arkadaşlarla aynı sınıfta olma şansınız kesinlikle yok. Çünkü onlar 'remedial' adını alıp Yadyok'un açtığı ek sınıflarda derslerine devam ederler.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    16
    teşekkürler pekı şu bahsettiğiniz taktiklerden braz söz edebılır mısınız?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    14
    Alıntı kmlgdr isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    teşekkürler pekı şu bahsettiğiniz taktiklerden braz söz edebılır mısınız?
    Tecrübelerim doğrultusunda şuna bir kez daha vurgu yapmak istiyorum; BUEPT tam bir format sınavı!

Şüphesiz, yeterli ve üst düzey İngilizce seviyesine sahip olmalısınız. Ama bu da başlı başına yeterli değil!

Her bölüm için ayrı taktikler var; hazırlık okuduğun süre içinde bunları kendin tecrübe etmen çok daha sağlıklı olur diye düşünüyorum.

Sana neler yardımcı olabilir?
    *'Listening' bölümü sınavın başlangıcıdır. Selective Listening kağıdı önüne geldiğinde, soruları okuman için sana 3 dakika süre verilir. Daha sonra hoca metni okumaya başlar.
    Dikkatini zirvede tutman gerekir! Kelimelerin seslendirilişi düşünüldüğünde, kulak aşinalığı çok önemli. Seslendiriliş ve yazılış arasındaki dengeyi iyi kurmak gerekir. Kısacası, kulak ve el arasındaki koordinasyonun güçlü olmalı! Cevabı tespit ettiğin an, tereddütsüz yazmalısın.
    Peki cevabı nasıl yakalayabilirsin?
    -Selective listening bölümünde, metni okuyan hoca cevabın olduğu bölümlerde duraksar, hızını azaltır. Duraksadığı bölüm, önündeki soru ile örtüşüyorsa; bunu tespit ettiğinde kaleme sarılmalısın.

Diğer bölümleri de ister misin

20. Teşekkür Johann Strevski bu mesaj için teşekkür etti.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    16
    çok iyi olur...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    14
    Alıntı radiopresentr isimli üyeden alıntı Mesajı göster

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. "Writing" bölümü hakkında da biraz bilgi verirseniz sevinirim.

BOGAZICI UNIVERSITY ONLINE WRITING LAB bu konuda yardımcı olur mu?

Toplam 2 Sayfadan 1. Sayfa 1 2 SonuncuSonuncu

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)