Toplam 8 Sayfadan 1. Sayfa 1 2 3 4 5 ... SonuncuSonuncu
Toplam 146 sonuçtan 1 ile 20 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: İngiliz Edebiyatı mı / Turist Rehberliği mi?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    19

Exclamation İngiliz Edebiyatı mı / Turist Rehberliği mi?

Herkese merhaba.

DİL alanındaki üniversite bölümlerine bakarken tercihim 2 ye çıktı.İngiliz Dili ve Edebiyatı(yada Amerikan Kültürü ve Edebiyatı'da olabilir) mı yoksa Turist Rehberliği mi?2 bölümü de kazanabilecek puana sahip olacağıma inanıyorum.Aslında asıl hedefim/isteğim Türkiye'de İngiliz Dili ve Edebiyatı'nı bitirip yurtdışında master yapmak.Ama Turist Rehberliği'ni bitirince de iş hazır oluyor sanırım(günde 100ytl den ayda 3000ytl [hergün çalışmak mümkünse tabii] ).Ama İngiliz Edebiyatı'nı bitirirsem ancak ayda 1500ytl kazanırım gibi görünüyor.Para hesabı yapıyorsun demeyin, bütün detayları göz önünde bulundurmaya çalışıyorum.

Sizce hangisi gelecek için en mantıklı seçimdir?

----------------------------------------------------------------

Ek olarak , şu lise 1 matematiğini hiç anlayamıyorum.Sorulara bakıyorum bakıyorum anlayamıyorum.Şimdi lise 1 matematik kitabı alıp baştan çalışmaya mı başlasam?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    21
    Turist rehberliğini bitirince hemen öyle işin hazır olmuyor bildiğim kadarıyla. Ben geçen sene tercih yaparken kime sorduysam, hangi rehber öğretmene sorduysam hepsi özetle turist rehberliği ile ilgili şunu dedi: Mezun olanların çoğu bir baltaya sap olamıyor. İş bulmakta zorlanıyor.
    Ben olsam dil edebiyat seçerim...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    19
    Edebiyattan mezun olunca meslek seçenekleri öğretmenlik ve tercümanlık üzerine ağırlaşıyor bildiğim kadarıyla.Aslında benim girmek istediğim tüm dünyada geçerli bir bölüm olmalı.Yani nereye gidersem iş bulabileyim.Mesela Amerika'ya gidince orada Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bitirmiş bir kişi ne yapar? (Aslında İspanyolca'da öğrenmeye çalışıyorum )

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    29
    Bence Turizm çok riskli bir iş ya patlarsın ya da uçarsın yani tutturursan manyak olur.Benim geçen sen puanım tutuyodu mesela balıkesirdeki turist rehberliğine ama bende çok araştırdım ve sonunda gitmemeye karar verdim.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    25
    Turist rehberliği güzel bir meslek.Ama okuması da (Fransızca vs. var) , mezun olunca kokart alması da zor.Benim bir arkadaş hala evinde oturuyor sanırım.Belki onun beceriksizliğidir.KPDS yi başaramamıştı sanırım.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    19
    "tüm dünyada geçerli bir bölüm olmalı.Yani nereye gidersem iş bulabileyim.Mesela Amerika'ya gidince orada Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bitirmiş bir kişi ne yapar? "

ısrarla hala soruyorum

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    52
    Nereye giderseniz gittiğinizde iş bulabileceğiniz bir iş alanı fazla yok. Hele ki dil çatısı altında. Size birçok örnek verebilirim. Zira bu işler diplomadan ziyade, sizin gayretinize bakıyor. Benim gibi ELT mezunu bir arkadaşım 9 dilden NATO'da tercüman, ama kimse ona ELT mezunu musun diye sormadı. Artı, dil alanında (özellikle Türkiye'de) mezun olur olmaz iş bulma garantisi olan bir bölüm yok. İş sizde bitiyor.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    19
    Evet, iş insanda bitiyor.Bu arada konuyla pek alakalı olmayan bir sorum daha var.

İş başvurularında CV'lerde öncelikle tecrübe arıyorlar bildiğim kadarıyla.Üniversite bitirmiş kişiler işlere nasıl giriyorlar çok merak ediyorum.Üniversite bitirince eğitimli oluyorlar.Fakat iş deneyimini nerede kazanıyorlar?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    20

Red face

"İş başvurularında CV'lerde öncelikle tecrübe arıyorlar bildiğim kadarıyla.Üniversite bitirmiş kişiler işlere nasıl giriyorlar çok merak ediyorum.Üniversite bitirince eğitimli oluyorlar.Fakat iş deneyimini nerede kazanıyorlar?"
    Bu benim de çok merak ettiğim bir konu, turist rehberliği yada dil edb konusunda kararını iki bölümü de araştırarak ver.Hangisini daha iyi yapacağını düşünüyorsan o bölüme git.BOL ŞANSLAR

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    50
    Alıntı MehmetDEU isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Nereye giderseniz gittiğinizde iş bulabileceğiniz bir iş alanı fazla yok. Hele ki dil çatısı altında. Size birçok örnek verebilirim. Zira bu işler diplomadan ziyade, sizin gayretinize bakıyor. Benim gibi ELT mezunu bir arkadaşım 9 dilden NATO'da tercüman, ama kimse ona ELT mezunu musun diye sormadı. Artı, dil alanında (özellikle Türkiye'de) mezun olur olmaz iş bulma garantisi olan bir bölüm yok. İş sizde bitiyor.
    ELT?ne demek garanti iş bulmak istiyosan bilgisayar öğren heryerde bilgisayar soruyolar

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    52
    1- ELT: English Language Teaching.
    2- Benim işim var, sağol. Sanırım S.T.A.R.S.'a ithafen yazmak istemiştin.
    Konu MehmetDEU tarafından (25-02-07 Saat 11:28 ) değiştirilmiştir.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    50
    yok ortaya attım

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    20
    ben de suan kararsızım turist rehberligi bolumunde okuyan arkadaslar varsa onlardan yardım istiyorum...iş garantisi nasıl..bölümlerinden memnunlar mı...cvp bekliyorum...

Teşekkür / Beğenme
    Blog Başlıkları
    1
    Rep Gücü
    24
    Ya arkadaşlar düşünme mantığınız bana göre yanlış. Yani ben burada size turist rehberliği 5,000 YTL kazandırıyor edebiyat 2,000 YTL desem edebiyatta çok başarılı olduğunuz halde turist rehberliğine mı gideceksiniz? Bence gelecekteki olanaklarından önce kendi yeteneklerinize göre bir değerlendirme yapın. Sevdiğiniz bir işi yapıyorsanız zaten açıkta kalmazsınız. Ayrıca şunu da eklemeliyim bu konuyu açan arkadaşın yazdığı ilk mesaja cevaben. Orada demişsin ki ingiliz dili ve edb. bitiren 1,500 YTL... Bu asla doğru değil. Yani 800 YTL'ye öğretmenlik yapanlar da var, 8,000 dolara özel firmaların yöneticiliğini yapan da. İkisini de tanıyorum. İş tamamen sizde bitiyor. Turist rehberliği büyük ölçüde kişinin girişkenlğine bağlı dil edebiyatta bu kadar değil kanımca. Tecrübe olayına gelince. İlk mezun olduğunuzda (master, doktora yaparak kendini olağanüstü yetiştirmiş kişiler hariç) düşük maaşlarla deneyim kazanmak adına çalışıyorsunuz. Hatta bazı dersheneler bunu suistimal edip "tecrübe veriyorum bir de para mı vereceğim" bile diyebiliyor. Yani bence bölüm seçerken;

"O bölüm ne istiyor ben de bunun ne kadarı var?"
    "Bölüm bana kendini geliştirme olanakları sunacak mı?"
    "Bölüm mezunları şu an iş dünyasında hangi sektörlerde çalışmaktalar ve memnunlar mı?"

gibi soruları sorup, gerekli araştırmaları yapmak en doğrusu.

Saygılar...

Teşekkür / Beğenme
    Blog Başlıkları
    1
    Rep Gücü
    24
    Alıntı muttalipisidan isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    kardeş nerde öyle 3 köfte 25e mezun olur olmaz nerde iş buluyosun birde mezun olduğun bölüm turist rehberliği aklı başında turist olabilmek için 10 yıl gerektiğini biliyormuydun dil edebiyatı yazmak daha mantıklı ama ondada çok uçma dönüp dolaşıp yine öğretmen olursun şimdi benim yazdıklarıma kızacağını biliyorum ama bunlar acı ama gerçek
    Ya nasıl "dönüp dolaşıp öğretmen olursun" diyebiliyorsunuz? Gerçekten şaşırıyorum okuyunca. Dil edebiyat mezunlarının çalışabileceği birçok alan var. Lütfen yapmayın ya... Çok farklı alanlarda çalışan etrafımdakileri görmesem haklısınız diyeceğim.

Teşekkür / Beğenme
    Blog Başlıkları
    1
    Rep Gücü
    24
    Alıntı muttalipisidan isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    peki sizin dediğiniz gibi olsun
    Bazı gerçekler vardır, ne sizin dediğiniz gibidir ne benim dediğim gibi. Bunlar tektir. Bu da bir gerçektir... Her şey bireyin kişisel çabasına bağlıdır.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    40
    İngiliz Edebiyatı... Gözüm kapalı giderim bu bölüme...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    19

Ce: İngiliz Edebiyatı mı / Turist Rehberliği mi?

arkadaşlar merhaba ben turizm rehberlik okuorum bu böümü bıtırenler ıngılızce öğretmeni olabiliyormuş bunun doruluk payı nedır.yanı kpdsden 80 alan direk başvuruomuş ve fen edeb fak bıtırenlerden sora bız alınıomuşuz açık olan kontenjandan girebiliyormuşuz.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    46

Ben İngiliz dili ve edb.'nı tercih ederim, turist rehberliği sabır ve dayanıklılık gerektirir, aile düzenini sevenler bu meslekte biraz zorluk çekebilir(bu yüzden pek seçmek istemedim )

Seçmek isteyenlerin başarılı olmasını dilerim. Her mesleğin bir zorluğu ve kârlı yanı vardır

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    19

bi ingiliz dili ve edebiyatı mezunu olarak bu bölümü şiddetle tercih etmeni dilerim
    umarım geç kalmamışımdır
    çünkü turist rehberliği okursan sadece bu meslekle ilgilenirsin ama edebiyat okursan hem rehberlik yaparsın hem öğretmenlik hem çevirmenlik..
    edebiyatçı da olabilirsin..
    benim sınıfımdan mezun olup bunların her birini yapan arkadaşlarım var

bilgilerininze sunmak istedim..

Toplam 8 Sayfadan 1. Sayfa 1 2 3 4 5 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)