Toplam 8 Sayfadan 3. Sayfa BirinciBirinci 1 2 3 4 5 6 7 ... SonuncuSonuncu
Toplam 146 sonuçtan 41 ile 60 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: İngiliz Edebiyatı mı / Turist Rehberliği mi?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    27
    Alıntı esra468 isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    turist rehberliği bitiripte kpdsden 80 alınca öğretmenlik yapılabiliomu =????? cevap ltf yaaa
    yok canım yaa maalesef öyle bir şey yok kpds.den 70 şartı var o da kokart için gerekli

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    18
    sanki öle bişeyler duymuştum ama salla ya inş iolp olur da başka bölümlerle uğraşmam

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    16
    Ben de 80 aldım ama öyle bir söylenti dahi duymadım bırakalım aslını...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    17
    Ben Dil-Edebiyat derim..

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    31
    kesinlikle nasıl yaşamak istediğine bağlı bence turizm okumak zevkli olabilir ide tam bir azap okumayı tekrarı sevmeyene....sahra arkadaşıma katılıyorum ide ler sıra bekliyor...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    16
    Simdi yazacaklarimi sanirim kimse yazmayacaktir. O nedenle iyi okuyup degerlendirmenizi isterim. Yol gostermesi amaci ile bilmenizi istedim. Secimini yapacak ayni durumdaki diger arkadaslarada yararli olabilirsem cok mutlu olacagim.
    Ben Rehberlik bolumu mezunuyum. Gerci okulum sonradan kapatilarak baska bir yere nakledilmis ama cok koklu saygin bir okulundan, cok iyi imkanlarda mezun oldum. Dili orada ogrendim. Mezuniyet sonrasi hic rehberlik yapmadim. Yapan bircok arkadasim var, iyi para kazandiklarini soyluyorlar. Gerek benim yasam tarzima pek uygun olamadigini anlamam gerekse Turkiyedeki rehberlerin prestijinin olmadigini dusundugumden kokartimi hic kullanmadim. Bazen merakim ve zevk icin gittigim oren yerleri ve muzelere giriste para odemedigim icin kullandigim tek yer buralar oldu. Meslek cok zor kaldiki rehberden cok seni bir pazarlamaci olarak goruyorlar.(Rehber olacaksaniz pazarlama okumaniz cok daha iyi olabilir.) Hanut olayi almis yurumus. Ki turkiyede hanut yasak ve suc olarak kabul ediliyor ama sektor bunun uzereinde donuyor. Carklar bu sekilde kuruldugu ve isledigi icin kimse duzeni bozmaya yanasmiyor. Acentalar bile hanut hesabi yaparak tur satma derecesinde. Mesela ben yurt disina gidis icin bilet aldigimda 1200 $ dan biraz fazla bir para ile gidip gelebiliyordum. Ama o zamanki bir haftalik turlar otel yemek ve muze oren yerleri giris ucretleri dahil 900 $ li fiyatlara bile mumkun oluyordu. Amac her ne sekilde olursa olsun musteriyi Turkiye'ye getirmek. Burada ekstra turlar ve hali - hediyelik esya vs ile hanut almak. Hal bu olunca meslek rehberlikten cok pazarlamaciliga benziyor. Muzede bir saat tuttugunuz musteriyi 2-3 saat haliciya kapatip hali kuyum anlatririyorsunuz anlattirmak zorunda kaliyorsunuz. Acenta satisiniza gore size tur veriyor cunku. Durum bu olunca musteri dogal olarak sinirleniyor ve karsisinda sizden baska kimse olmayincada musteri ile karsi karsiya kaliyorsunuz. Turunuzun havasi bozuluyor. Yani acenta haliyi sattirmayi, siz musteri memnuniyetini, Turkiyenin tanitimini dusunuyorsaniz yandiniz. Bunun yaninda acentalarin baskisi, turizim bakanliginin nema kaygisi ile ha bire universiteler disinda kurslar acilip rehber yetistiriliyor. Evet siz iki yada 4 yil okuyarak rehber oluyorsunuz ama onlar ayni meslegi lise sonrasi 6 aylik egitim ile yapabiliyorlar. Amac rehber sayisini arttirmak gibi gozuksede acilan kurslardan elde edilen geliri Turizim bakanligi, sayi artisi ile dogan rekabet ile de ucuz rehberi acentalar kazaniyor. Yetisen rehberlerin kalitesi ise taktirinize kalmis. Turkiyede rehberlik yapmak icin TC vatandasi olmak sart. Ilaveten kokartsiz calisilmasida kanunen yasak olmasina ragmen gerekli denetlemelerin yapilmamasindan dolayi birakin dil bilen TC vatandasini vizesiz yabancilar bile rehberlik yapiyor, yapabiliyor. Bu sebeplerden dolayi kanuni hakedisi olan ve yillik bakanlikca belirlenip aciklanan gunluk tur ucretlerini bile al(a)madan tura cikan bir cok arkadasim var. Sirf kazandigi hanut geliri ile geciniyor gecinmek zorunda birakiliyorlar. Yani meslegin curumus kangrenli tarafli cok fazla. Bunlar kesilip atilmadan, acentalara sekil duzen verilmeden, meslek prestiji saglanmadan bana gore rehberlik ancak iskence olabilir.
    Bunlarin yaninda musterilerin ucuz turlar ile geldiginden midir bilemiyorum ama tura katilanlar icinde cok acaip insanlar, her seye ukalaca karisan sizi kendine rakip goren kisiler cikabiliyor. Ayrica misafirlerin ulkeyi tanimadiklarindan, cevredeki tehlike ile ilgili bilgileri olmadigindan anaokulu cocuklari gibi peslerinden kosup onlara mukayet olmaya calismanizda sizi cok yipratabiliyor. Sorumluluk tamamen sizin, bir olay ooldugunda kariyeriniz sifirlanabiliyor cunku. Turlarin otobusle olmasi bunun verdigi yorgunluk ve surekli yollarda kaza tehlikesi ise baska bir gercek. Tur boyunca evinizden ailenizden ayri kalmaniz ise duzenli bir yasama engel. Rehberlik icin benim diyecebilecegim budur. Sadece kotu seyleri yazdim ama bunlar hic anlatilmiyan disardan gozukmeyen, meslekte camianin icinde ogrenilebilecek seyler. Meslegin icine girdikten sonra ise cok gec olabiliyor. Saygilarimla.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    18
    evet tabiki..her meslekte oldugu gbı rehberlıktede sayısız dolap dönüyor ne yazkkı hatta bı cok meslege bakarak dha fazla..yaptıgın kolay bır iş degıl 45tane tanımadgın dılı kulturu herşeyi farklı ınsandan sen sorumlusun!!kolay degıl okadar ınsanı kollamak,anlatmak,dinlemek ınsanı bazen pes etme noktasına getırır,birde işin içinde acentayla para sorunu gıbı problemlerde varsa işkence olur işin!!ama herşey bır yna bu işi hala severek yapan cokta memmun olan,hatta bu konuda benı destekleyen insanlar, bu meslegı secmemdede buyuk etken!!belkı onlarda bna olumsuz yanlarından cok bahsetselerdı ben bu bolumu secmezdım bile!!yazdklarna kesnlkle ktılıorum hepsı dogru seyler..ama zamanla yasadıkca gordukce ve alıştıkça olumlu yanlarının agır basıcagını düşünüyorum

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    15
    mrb arkadaşlar, ben ing dil edeb okuyorum. geçen yaz deli gibi iş aradım ama bulamadm, internetten her yere başvurdum, seyahat acentelerine cv bıraktm fln ama bana dönen olmadı. bu yaz için yine arıyorum. nereye başvurmam gerektiğini bilen var mı? seneye mezun olucam ve stres olmaya başladm, bende tercih yaparken dil edeb. çk iyi özel sektör fln iyi kazanırım diyordum ama yok öyle birşey, en azından şimdilik. bilgisi olan varsa cvp yazarsa çk sevinirim.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    19
    Kesinlikle İng. Dili ve Edeb. Ben bu bölümden mezunum be çok memnunum. İngilizce öğretmenliği yapıyorum. Öğretmenliği seviyorum çünkü. Ancak bazı yurtdışı bağlantılarım var arkadaşlarım sayesinde, ve ara sıra ülke dışına çıkmaya çalışıyorum. Yaz aylarında özellikle. Ayrıca çeviri de yapıyorum evde. Cüzi miktarlara. Ayrıca Turist rehberliğini bitirip işsiz dolaşan bir sürü kişi var. Zira günümüzde artık tek dil bilen rehberler hiç revanşta değil. Eğer ki bir kaç dil öğrenirim ( tam anlamıyla) diyorsanız belki olabilir. Ancak sürekli iş ve düzenli gelir, düzenli bir hayat tarzı beklemeyin. Ancak çok eğlenceli olduğu kesin.. özellikle genç yaşlarda..
    Başarılar...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    15
    bende öğretmenlik için formasyon alıyorum ama şu an için öğretmenlik istemiyorum, özel sektörde, şirket vs çalışmak istiyorum ancak nereye başvurmam ya da nası deneyim kazanmam gerektiğini bilmiyorm, bu konuda bilginiz varsa sevinirim arkadaşlar...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    28
    turist rehberliği hakkında çok iyi şeyler duymadım ben...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    17
    ben 2006 mezunu bir turist rehberiyim. selcuk ünv mezunlarından. ve okadar memenunum ki bu okulu btrdgme. ünv terchlerini yaparken secmedgm br bölmdü ama kısmet oldu ekden yerleştim. 3 senedir hc issz kalmadım. fakat tabiki özel sektör de kendni kantlaman gerekior. okuldan mezun olur olmaz seni rehber yapmıorlar. sen oluosun rehber. atiksen zaten işin kolaylasr. ben düzenli yaşamayı seven biriyim. suan da sidede calışıorum rehberlik yapıorum. sabah 9 akşam 5 bukadar.ama genede seneye evlenmeyi düşünen bri olarak son birikimlerim diorum. cünkü hc bi koca heralde karısının başka şehrlerde yasamasını istemez. yeni bir sehrdede kendni tanıtmak braz zaman alır. bende tek care hafta sonları bkac gnübirlik turla gecinecegm artık hafta da bir gün cıksam yeter bana bence erkekler için mükemmel br meslek fakat bayanlar secmeden önce braz düşünsünler.yada evlenecekleri adamlar turizm bölgelernden olsun secme şansınız varsa

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    17
    Torpili olan adam heryere girer.Ona göre işi seçerim.Benim otellerde var,hemde en yüksek kademelerde.O yüzden turist rehberi olmak isterim.Adam bitir,gel,başla dedi.Daha nediyeyim.Sizde işinizi buna göre seçin bence.İş alanı kadar torpil de önemlidir.Burası Türkiye

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    15
    Alıntı S.T.A.R.S. isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Herkese merhaba.

DİL alanındaki üniversite bölümlerine bakarken tercihim 2 ye çıktı.İngiliz Dili ve Edebiyatı(yada Amerikan Kültürü ve Edebiyatı'da olabilir) mı yoksa Turist Rehberliği mi?2 bölümü de kazanabilecek puana sahip olacağıma inanıyorum.Aslında asıl hedefim/isteğim Türkiye'de İngiliz Dili ve Edebiyatı'nı bitirip yurtdışında master yapmak.Ama Turist Rehberliği'ni bitirince de iş hazır oluyor sanırım(günde 100ytl den ayda 3000ytl [hergün çalışmak mümkünse tabii] ).Ama İngiliz Edebiyatı'nı bitirirsem ancak ayda 1500ytl kazanırım gibi görünüyor.Para hesabı yapıyorsun demeyin, bütün detayları göz önünde bulundurmaya çalışıyorum.

Sizce hangisi gelecek için en mantıklı seçimdir?

----------------------------------------------------------------

Ek olarak , şu lise 1 matematiğini hiç anlayamıyorum.Sorulara bakıyorum bakıyorum anlayamıyorum.Şimdi lise 1 matematik kitabı alıp baştan çalışmaya mı başlasam?
    Konu açılalı yıllar olmuş ama..
    Sen bu mantıktaysan kesşn turist rehberliğine gitmişsindir.. Alacağın parayı düşünerek edebiyat bölümüne gidemezsin.. Gittiysen de sana işkence gibi gelir.. Edebiyata gönül vermeyen ya da en azından sevmeyen ve bunda da inatçı olan bu bölümü rahat bitiremez.. Edebiyat gönül işidir, alacağın parayı düşünemezsin.. Parayı düşünüyorsan edebiyatçı olamazsın zaten.. Edebiyatçı olmak bir ayrıcalıktır..

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    19
    Alıntı deniz_caglayan isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Konu açılalı yıllar olmuş ama..
    Sen bu mantıktaysan kesşn turist rehberliğine gitmişsindir.. Alacağın parayı düşünerek edebiyat bölümüne gidemezsin.. Gittiysen de sana işkence gibi gelir.. Edebiyata gönül vermeyen ya da en azından sevmeyen ve bunda da inatçı olan bu bölümü rahat bitiremez.. Edebiyat gönül işidir, alacağın parayı düşünemezsin.. Parayı düşünüyorsan edebiyatçı olamazsın zaten.. Edebiyatçı olmak bir ayrıcalıktır..
    Bence her bölüm kendine göre ayrıcalıktır!!!
    Rahberlikte tamam iyi para var ama bu işi sevmeyen ve kendini geliştirmeyen kesinlikle rehberlik yapamaz çünkü karşına farklı kültürden insanlar çıkıyor ve her konuda da az da olsa bilgin olmalı!!! Yani sadece para düşünülüpte bu bölümü tercih etmek saçma olur önce mesleği sevmelisin ve kendini geliştirmelisin!!Öncelikle dilini sonra mitoloji,arkeoloji,sanat tarihini yani bölümün konusunda!!tabi herkes kendi bölümünü savunur ama tercih edecek arkadaşın herşeyi düşünmesi lazım çalışma saatlerini,zorluklarını,iş bulma imkanlarını!!!!

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    19
    Alıntı moonjoyful isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    ben 2006 mezunu bir turist rehberiyim. selcuk ünv mezunlarından. ve okadar memenunum ki bu okulu btrdgme. ünv terchlerini yaparken secmedgm br bölmdü ama kısmet oldu ekden yerleştim. 3 senedir hc issz kalmadım. fakat tabiki özel sektör de kendni kantlaman gerekior. okuldan mezun olur olmaz seni rehber yapmıorlar. sen oluosun rehber. atiksen zaten işin kolaylasr. ben düzenli yaşamayı seven biriyim. suan da sidede calışıorum rehberlik yapıorum. sabah 9 akşam 5 bukadar.ama genede seneye evlenmeyi düşünen bri olarak son birikimlerim diorum. cünkü hc bi koca heralde karısının başka şehrlerde yasamasını istemez. yeni bir sehrdede kendni tanıtmak braz zaman alır. bende tek care hafta sonları bkac gnübirlik turla gecinecegm artık hafta da bir gün cıksam yeter bana bence erkekler için mükemmel br meslek fakat bayanlar secmeden önce braz düşünsünler.yada evlenecekleri adamlar turizm bölgelernden olsun secme şansınız varsa
    Sana katılıyorum bayanlar için zor bir bölüm ama evlenincede ona göre büroda filan çalıştırıyorlarAyrıca aynı üniv ve bölüm mezunuyuz.Bizim üniv rehberlik eğitimi çok kaliteli diye düşünüyorum diğer üniv karşılaştırdığımda!!

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    15
    Para için okumak bence anlamsız.. Para ticarette.. Ticarete girmek en mantıklısı

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    16
    Arkadaşlar Artık ingilizce Hemen hemen herkesçe bilinen , yabancı dilde kesin şart olan bir Dil oldu ve 2. bir dil Şart koşuluyor...

böylece Artık Turizm sektörü ve Dış özel Sektörlerde iş bulmak daha mantıklı oluyor...

Sizlere Tavsiyem Turist Rehberliğine gidin - ingilizce ve Almanca'dan iyi bir yer edinmeye çalışın...

Rehber Kartınızı da Cebinize Koyun... Yola Devam... !!! Yollar Sizin Hiç Korkmayın... !!!

Okul Sonlarında Bende Alcam... inş. Rehber Kartı...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    17
    Alıntı chigthem isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Sana katılıyorum bayanlar için zor bir bölüm ama evlenincede ona göre büroda filan çalıştırıyorlarAyrıca aynı üniv ve bölüm mezunuyuz.Bizim üniv rehberlik eğitimi çok kaliteli diye düşünüyorum diğer üniv karşılaştırdığımda!!
    kesinlikle öyle ona dicek laf yok sen kac mezunusun ve suan rehberlik yapıormusun?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    19
    Alıntı moonjoyful isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    kesinlikle öyle ona dicek laf yok sen kac mezunusun ve suan rehberlik yapıormusun?
    2008 mezunuyum ben hayır şuan yapmıyorum rehberlik

Toplam 8 Sayfadan 3. Sayfa BirinciBirinci 1 2 3 4 5 6 7 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)