Toplam 7 sonuçtan 1 ile 7 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: devrik cümle çekiciliği

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    102

devrik cümle çekiciliği

Sık karşılaşıyorum özellike Ali Kırca pek devrik cümleler kurar herhalde daha etkili, vurucu ve dikkat çekici olduğunu düşünüyor. Ard arda kullanıldığında can sıkıcı oluyor içimden doğru konuş be adam diyorum. Ne dersiniz devrik cümle çekici geliyor mu size? Örnek verir misiniz nasıl daha etkili olduğuna?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    22
    Türkçe'de her ne kadar cümle kuruluşunda biçimsel bir öğe sıralaması varsa da, dilimiz cümlelerin devrilmesine çok elverişli. Türkçe düşündüğümüz için konuşmalarda farkında değiliz ama çoğunluğu düz cümlelerden oluşan konuşmamızda vurgunun nerede bulunacağına dair bir rutin her cümlede tekrarlanıyor ve bu düzende algılıyoruz. Dinlediğimiz-okuduğumuz şeyler bu rutinde gittiğinden bu cümleler bir uyaran oluşturmuyor dinleyici/okuyucuda. Ama konuşma arasına bir devrik cümle girince, vurgu ve dolayısıyla o an farkında olmadığımız rutin değişiyor ve "uyanıyoruz" sanırım.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    10
    Severim kurmayı devrik cümle

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    28
    aslında türkçede konuşma dilinde bir öğe sıralaması yok. yani özne-obje-yüklem, obje-özne-yüklem, yüklem-özne-obje vs vs istediğimiz şekilde kurabiliyoruz ve doğal oluyor ama ali kırca'nın konuşması farklı. public speaking konuşma dilinden farklıdır, yazı dili gibidir yani özne-nesne-yüklem şeklinde olur genelde. o yüzden public speaking'in doğası gereği doğal olmayan o vurgular türkçenin bu cümle kuruluşundaki esnekliğini kaldıramıyor iğrenç oluyor. ben hiç beğenmiyorum şahsen.

Teşekkür / Beğenme
    Blog Başlıkları
    1
    Rep Gücü
    30
    Benim kurduğum cümleler genellikle devrik olur. Bilinçli olarak devirmem cümleleri aslında; üslup meselesi...
    Vurgu ve hissi daha yoğun veriyor devrik cümle, devrik cümleleri daha doğal buluyorum.
    Devrik cümleler, iletmek istediğini doğru iletmek açısından iddialı da olsa noktalamayı eksiksiz ve doğru kullanınca bu açıdan da pek sorun yaratmadıklarını görüyorum; devrik cümlelerin.

Yine de her şeyin fazlası zarar; bu da bir gerçek...

Teşekkür / Beğenme
    Blog Başlıkları
    1
    Rep Gücü
    30
    Alıntı medeor isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    aslında türkçede konuşma dilinde bir öğe sıralaması yok.
    Aslında, geleneksel dilbilgisine göre, Türkçede cümle kurgusu, özne-tümleç-yüklem şeklindedir.
    Devrik cümle, özne-tümleç-yüklem kurgusunu alt üst edişinden ötürü bu adı almış olmalı...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    124
    Normal şartlar altında (NŞA) ortalama bir Türk (nasıl oluyorsa artık) devrik cümle kurmaz. Bu kurmama işi, fikrimce, bilinçli yaptığı bir şey değildir; aynı minvalde devrik cümle kurma işi de çoğunlukla bilinçli değildir. Şöyle ki ya çok korktuğumuzda veya heyecanlandığımızda yahut da bir şekilde duygu yoğunluğu vb. durumlar yaşadığımızda devrik cümleler kurarız; çünkü o zamanlarda normal değilizdir .

Özellikle bazı şiirlerde çok hoşuma gider(bkz: Yılmaz Erdoğan); ama roman okurken falan sıkıntıdır, tam cümle bitti derken cümlenin sonuna bir şey daha eklenmiştir; sen oracıkta "dumur" olursun.

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)