Toplam 6 Sayfadan 3. Sayfa BirinciBirinci 1 2 3 4 5 6 SonuncuSonuncu
Toplam 111 sonuçtan 41 ile 60 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: 2 yıllık Uygulamalı çevirmenlik bölümleri

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    7
    Alıntı Emre YEŞİLBAĞ isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkdaşım , bende bu sene başlıycam bu bölüme.Ben bu konu hakkında detaylı araştırma yaptım ygs sınavına girmeden 2 ay önce bu bölüme gideceğimi kararlaştırmıştım çünkü lys-5 için dil seviyem yetersizdi hiç denemedim o yüzden.Bölümü okuyan bir çok öğrenciyle konuşma fırsatım oldu hiçbirinden olumsuz bir yanıt almadım gerek devlet gerek özel okullar için.Hazırlık bu bölümde genel olarak zorunlu.Eğitimi türkçe yada %100 ingilizce veren okullar var.Hazırlık muafiyet sınavı yapılıyor tabiki.Geçtiğin takdirde 1.ci sınıftan başlıyorsun.Geçemezsende seviyene göre hazırlık sınıfına veriyorlar seni sınav sonucuna göre.Mesela benim amacım pre-intermediate verip hazırlıkta intermediate seviyesinden başlamak.Muafiyet sınavına girmeyen arkadaşlar ingilizce seviyeleri başlangıç seviyesi olarak kabul edilir ve hazırlıkta başlangıç seviyesinde bir sınıfa yerleştirilirsin.Bölümde dgs ile geçmek gerçekten çok büyük avantaj.İngiliz Dili ve Edebiyatı , Amerikan Kültür ve Edebiyatı, İngilizce Mütercim-Tercümanlık , İngiliz Dil Bilimi ve son olarak bu sene ilk defa İngilizce Öğretmenliği için kıbrısta 3 okul kontenjan açtı , 2-3 yıla kadar bu kontenjanlar mutlaka artacaktır öğretmenlik için bu çok güzel bir haber oldu bölümü okuyacaklar için.Toplamda 5 tane farklı bölümde okuyabilirsin bu bölümü bitirdikten sonra fakat dgs sınavından sonra yerleştiğin okulda 1.sınıf yada 2.ci sınıftan başlıyorsun bilgin olsun çünkü önlisansda gördüğün dersleri saymıyorlar.Kredi hesabı yapılıyor ve 25 kredi üstü sanırım tam hatırlamıyorum 2.ci sınıftan başlatılıyordu. Yani 3 yıl hazırlık dahil önlisans + 3 yada 4 yıl daha lisans tamamlamak için okuyacaksın bunu mutlaka bil. 3.cü sınıftan başlayan görmedim , toplamda 6-7 yıl okuduktan sonra iş hayatına başlayacaksın bu şartları göz önünde bulundur ona göre karar ver.Ben mesela dgs ile 1.ci sınıf yada 2.ci sınıftan başlatacakları için hala kararsızım.Bir sene adam akıllı hazırlanıp ygs'de 300 ham yapsan , lys-5'te zaten 60-65 net çıkarsan bir çok üniversitenin İngiliz Dili bölümüne girebiliyorsun kafamda buda var ayrıca.Ne yapacağım bilmiyorum bende
    Açıkçası ben 1 sene daha bekleyip hem YGS hem de LYS-5 çalışmayı göze alamıyorum. Bu yüzden direkt önlisansı tercih etmeyi düşünüyorum. Dediğin gibi 6-7 sene olacağından haberim vardı, zaten en çokta beni düşündüren bu konuydu. Sanırım tek beni düşündüren değil genel olarak herkesi düşündürüyormuş. Bir de kredi hesabı yapılıyor, 25 üstü 2. sınıftan başlıyor dedin ya o kredi hesabı neye göre yapılıyor ? Önlisansta ki başarı puanımıza falan göre mi oluyor ?

Bu arada eğitimi Türkçe ya da %100 İngilizce veren okullar derken ne demek istedin anlayamadım ? Cevap içinde çok çok teşekkür ederim.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    7
    Alıntı The Catharsis isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Açıkçası ben 1 sene daha bekleyip hem YGS hem de LYS-5 çalışmayı göze alamıyorum. Bu yüzden direkt önlisansı tercih etmeyi düşünüyorum. Dediğin gibi 6-7 sene olacağından haberim vardı, zaten en çokta beni düşündüren bu konuydu. Sanırım tek beni düşündüren değil genel olarak herkesi düşündürüyormuş. Bir de kredi hesabı yapılıyor, 25 üstü 2. sınıftan başlıyor dedin ya o kredi hesabı neye göre yapılıyor ? Önlisansta ki başarı puanımıza falan göre mi oluyor ?

Bu arada eğitimi Türkçe ya da %100 İngilizce veren okullar derken ne demek istedin anlayamadım ? Cevap içinde çok çok teşekkür ederim.
    Rica ederim elimden geldiği kadar açıklamaya çalıştım.Kredi olaylarını bende bilmiyorum tam olarak , öğrenemedim malesef . Bölüm hakkındada şöyle açıklıyım tercih yaparken Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik ( İngilizce ) yazan okullarda dersler %100 ingilizce geçiyor. ( ingilizce ) görmediğin yerlerde belirli kısımları türkçe gerisi ingilizce anlatılıyor.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    7
    Rica ederim elimden geldiği kadar açıklamaya çalıştım.Kredi olaylarını bende bilmiyorum tam olarak , öğrenemedim malesef . Bölüm hakkındada şöyle açıklıyım tercih yaparken Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik ( İngilizce ) yazan okullarda dersler %100 ingilizce geçiyor. ( ingilizce ) görmediğin yerlerde belirli kısımları türkçe gerisi ingilizce anlatılıyor.
    Hmm anladım. Tekrardan teşekkür ederim.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    13
    sorusu olan arkadaşlara bilgim dahilinde yardım edebilirim.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    7
    Alıntı shejia isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    sorusu olan arkadaşlara bilgim dahilinde yardım edebilirim.
    Merhaba , nerede okuyorsunuz ? Kaçıncı yılınız ?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    13
    Merhaba , nerede okuyorsunuz ? Kaçıncı yılınız ?

Merhaba, Nişantaşı üniversitesi'de okuyorum ve gelecek dönem son senem, bitiyor.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    7
    Merhaba, Nişantaşı üniversitesi'de okuyorum ve gelecek dönem son senem, bitiyor.
    Bölüm hakkında ne düşünüyorsunuz peki memnun musunuz ? İngilizce seviyenize yardımcı oldu mu ? Sizce bu bölümden mezun olan biri İngiliz Dil ve Edebiyatına dgs ile geçiş yapınca kaçıncı yıldan başlar ? Geçen arkadaşlarınız var mı ?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    13
    Bölüm hakkında ne düşünüyorsunuz peki memnun musunuz ? İngilizce seviyenize yardımcı oldu mu ? Sizce bu bölümden mezun olan biri İngiliz Dil ve Edebiyatına dgs ile geçiş yapınca kaçıncı yıldan başlar ? Geçen arkadaşlarınız var mı ?
    üniversitemin verdiği eğitimden çok memnunum, hocalarım çeviride başarılı olmamız için çok uğraşıyorlar, anlattıkları konular ve verdikleri ödev, projeler ile destek oluyorlar bizlere ve tabii ondan sonrası bize bakıyor. yani eğitim açısından memnunum. yardımcı oldu tabii olmaz mı, bunu hem aldığım eğitimime bağlıyorum hem de kendi çabalarıma. dgs olayında ise şöyle diyeyim; trakya üniversitesi'nde tercümanlık bölümü okuyan bi arkadaşım 3. sınıftan başladı ve alt sınıflardan dersleri olarak, hem 3. sınıfta hem de alttan dersleri var. özel üniversitelere geçiş yapanlar 1. sınıftan başladı ve istanbul üniversitesi amerikan kültürü ve edebiyatı'na geçiş yapan 1. sınıftan başladı.

9. Beğenme Emre YEŞİLBAĞ bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    7
    üniversitemin verdiği eğitimden çok memnunum, hocalarım çeviride başarılı olmamız için çok uğraşıyorlar, anlattıkları konular ve verdikleri ödev, projeler ile destek oluyorlar bizlere ve tabii ondan sonrası bize bakıyor. yani eğitim açısından memnunum. yardımcı oldu tabii olmaz mı, bunu hem aldığım eğitimime bağlıyorum hem de kendi çabalarıma. dgs olayında ise şöyle diyeyim; trakya üniversitesi'nde tercümanlık bölümü okuyan bi arkadaşım 3. sınıftan başladı ve alt sınıflardan dersleri olarak, hem 3. sınıfta hem de alttan dersleri var. özel üniversitelere geçiş yapanlar 1. sınıftan başladı ve istanbul üniversitesi amerikan kültürü ve edebiyatı'na geçiş yapan 1. sınıftan başladı.

Teşekkür ederim cevaplar için , Dgs konusunda sanırım okuldan okula değişiyor derslerin saydırılması.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    13
    Teşekkür ederim cevaplar için , Dgs konusunda sanırım okuldan okula değişiyor derslerin saydırılması.
    Rica ederim. Özel üniversiteler hazirliga tabii tutuyor direkt çünkü para var, biliyorsunuz. Geçen haziran ayında İstanbul Universitesi'nde mütercim tercumanlik bölümünde hoca ile gorusmustuk bize dgs ile geçiş yapanlari 3.siniftan baslatmiyoruz dedi, İngilizce bilgisini bilemeyiz dedi.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    7
    Rica ederim. Özel üniversiteler hazirliga tabii tutuyor direkt çünkü para var, biliyorsunuz. Geçen haziran ayında İstanbul Universitesi'nde mütercim tercumanlik bölümünde hoca ile gorusmustuk bize dgs ile geçiş yapanlari 3.siniftan baslatmiyoruz dedi, İngilizce bilgisini bilemeyiz dedi.

1.ci sınıftan başlamakta benim gibi yeniden okuyacaklara zor gelecektir.Hazırlık dahil önlisans 3 yıl + 4 yıl geçtikten sonra toplam 7 yıl yapar. Normal şartlarda 7 yılda yüksek lisans bitmiş oluyor , kabullenmesi zor bir durum.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    13
    Bu durumda üniversite sinavina hazirlanmak daha mantikli görünüyor. Hazirlik okunacagi için hazirlanirsiniz bi yandan hem bilgileriniz de tazedir. Bakin ben 21 yasimdayim ve üniversite sinavina hazirlaniyorum şimdiden, yas konusuna takilmayin, benim 40 ve 50 yasinda sinif arkadaşlarım var siz de seneye tekrardan girin isterseniz, yalniz şöyle bi durum oluyor, ozel üniversite düşünüyorsanız eğer, erken kayit dönemi oluyor ve onu kacirmamak için de öğrencilere bi ay belirliyor ve bu da sıkıntı yaratiyor.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    7
    Bu durumda üniversite sinavina hazirlanmak daha mantikli görünüyor. Hazirlik okunacagi için hazirlanirsiniz bi yandan hem bilgileriniz de tazedir. Bakin ben 21 yasimdayim ve üniversite sinavina hazirlaniyorum şimdiden, yas konusuna takilmayin, benim 40 ve 50 yasinda sinif arkadaşlarım var siz de seneye tekrardan girin isterseniz, yalniz şöyle bi durum oluyor, ozel üniversite düşünüyorsanız eğer, erken kayit dönemi oluyor ve onu kacirmamak için de öğrencilere bi ay belirliyor ve bu da sıkıntı yaratiyor.
    Benim düşündüğüm bir konuda bu değindiğiniz nokta. Bu sene 2 yıllık önlisans İngilizce'ye girip, ekstradan yine hazırlanacağım. Olursa olur, olmazsa bölümüme devam edeceğim. Yalnız kafama takılan bir şeyi size sormak istiyorum, DGS ile kimisi 3. sınıf kimisi 1. sınıftan başladı demişsiniz, o 3. sınıfa başlayan hangi bölümü okuduğu için o sınıftan başlamış anlayamadım ? Devlet üniversitene geçiş yapınca direkt 3. sınıftan mı başlıyoruz, sizin dediğine göre vakıf üniversitesinde 1. sınıftan başladığımıza göre.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    13
    Benim düşündüğüm bir konuda bu değindiğiniz nokta. Bu sene 2 yıllık önlisans İngilizce'ye girip, ekstradan yine hazırlanacağım. Olursa olur, olmazsa bölümüme devam edeceğim. Yalnız kafama takılan bir şeyi size sormak istiyorum, DGS ile kimisi 3. sınıf kimisi 1. sınıftan başladı demişsiniz, o 3. sınıfa başlayan hangi bölümü okuduğu için o sınıftan başlamış anlayamadım ? Devlet üniversitene geçiş yapınca direkt 3. sınıftan mı başlıyoruz, sizin dediğine göre vakıf üniversitesinde 1. sınıftan başladığımıza göre.
    Dediğim arkadasim trakya mütercim tercümanlık bölümüne gitti ve alttan dersleri var. Diğeri beykent'te ve fatih üniversitesi'nde okuyan var

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    7
    Dediğim arkadasim trakya mütercim tercümanlık bölümüne gitti ve alttan dersleri var. Diğeri beykent'te ve fatih üniversitesi'nde okuyan var
    DGS ile İngiliz Dili ve Edebiyatı ya da Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümlerine geçiş yapsak kaçıncı sınıftan başlayabiliriz ? Üniversiteye göre değişiyor sanırım ?

Cevap için teşekkürler, sormak istediğim bir şey daha var. Bu saydığım bölümlere geçiş yapabilmek için DGS'den kaç puan ya da kaç net yapmak gerekir bir fikriniz var mı ?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    13
    DGS ile İngiliz Dili ve Edebiyatı ya da Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümlerine geçiş yapsak kaçıncı sınıftan başlayabiliriz ? Üniversiteye göre değişiyor sanırım ?

Cevap için teşekkürler, sormak istediğim bir şey daha var. Bu saydığım bölümlere geçiş yapabilmek için DGS'den kaç puan ya da kaç net yapmak gerekir bir fikriniz var mı ?
    Sözelden cok iyi bi net yapmak gerekiyor, sayisal da 25 veya 30 civari olmasi gerekiyor, diğer bi etken de okul puanı, fark yaratiyor. Şimdi bu sene sistem değişmiş girecek olanlar belirleyecek.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    7
    Sözelden cok iyi bi net yapmak gerekiyor, sayisal da 25 veya 30 civari olmasi gerekiyor, diğer bi etken de okul puanı, fark yaratiyor. Şimdi bu sene sistem değişmiş girecek olanlar belirleyecek.
    Peki hazırlık sınavları hakkında bir bilginiz var mı ? Nasıl oluyor, sorular kolay mı vb. şeyler ? Bu arada siz hazırlık okuyup 3 sene mi okudunuz yoksa hazırlığı atlayıp 2 sene mi ?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    13
    Peki hazırlık sınavları hakkında bir bilginiz var mı ? Nasıl oluyor, sorular kolay mı vb. şeyler ? Bu arada siz hazırlık okuyup 3 sene mi okudunuz yoksa hazırlığı atlayıp 2 sene mi ?
    Bizde atlama olmadi, seviye belirleme oldu, zorunluydu hazirlik. Kolaydi, basitten zora yapmislardi fakat zorlayici değildi çok fazla.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    7
    Merhaba arkadaşlar; ben zaten çalışıyorum ve ilgi sebebiyle bu bölüm dikkatimi çekti. Edebiyat, dil ilgimi çeken alanlar ve bölümün ismi haliyle ilgi çekici geldi. Amacım iş fırsatından ziyade güzelce dil öğrenme fırsatı ve belki yabancı yazarların eserleri ile alakadar olma imkanı yakalamak. Fakat gördüğüm kadarıyla sadece Tunceli, Ardahan, Mardin ve Niğde de devlet üniversitelerinde bu bölüm var ve geri kalan özel üniversite. Lisede bir yıl ingilizce hazırlık okudum ve iki yıl önce de özel bir dil kursuna iki-üç ay kadar gittim. B1 seviyesi belgesi verdiler. Fakat unuttum gibi, yani çalışmam lazım ki kendi başıma bunu yapmam. Merak ettiğim hazırlık sınıfını atlamak için yapılan sınavlar nasıl olduğu. Zor mu, geçebilir miyim acaba? Kaç soru var, ne kadarını yapmak lazım? Ya da bir yıl hazırlık okumayı göze alsam 9-10 bin lira vermek mantıklı mı? Bunun yerine bir kaç aylık yurtdışı dil kursu daha mı mantıklı olur?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    7
    Alıntı ekiz isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaşlar; ben zaten çalışıyorum ve ilgi sebebiyle bu bölüm dikkatimi çekti. Edebiyat, dil ilgimi çeken alanlar ve bölümün ismi haliyle ilgi çekici geldi. Amacım iş fırsatından ziyade güzelce dil öğrenme fırsatı ve belki yabancı yazarların eserleri ile alakadar olma imkanı yakalamak. Fakat gördüğüm kadarıyla sadece Tunceli, Ardahan, Mardin ve Niğde de devlet üniversitelerinde bu bölüm var ve geri kalan özel üniversite. Lisede bir yıl ingilizce hazırlık okudum ve iki yıl önce de özel bir dil kursuna iki-üç ay kadar gittim. B1 seviyesi belgesi verdiler. Fakat unuttum gibi, yani çalışmam lazım ki kendi başıma bunu yapmam. Merak ettiğim hazırlık sınıfını atlamak için yapılan sınavlar nasıl olduğu. Zor mu, geçebilir miyim acaba? Kaç soru var, ne kadarını yapmak lazım? Ya da bir yıl hazırlık okumayı göze alsam 9-10 bin lira vermek mantıklı mı? Bunun yerine bir kaç aylık yurtdışı dil kursu daha mı mantıklı olur?

Merhaba , Giresun , Zonguldak , Karabük Üniversitesi bu üniversitelerde devlettir ve bu bölümlerden mezun veren okullardandır.Karabük üniversitesi özellikle bölüme hakimdir , okulda bu bölümü okuyan bir arkadaşımdan öğrendim iyi bir okul olduğunu bu sene mezun oldu.Tabiki ingilizceyi unutmak kolaydır pratik yapmadığınız takdirde unutulan kelimenin sayısı hergün yükselecektir.Hazırlık sınıfını atlamak için 2 dönem ingilizce göreceksiniz kaç soru var yada nasıl bir sistem olduğunu bende hazırlık okumadığım için henüz bilmiyorum fakat 9-10 bin lira değil ücretleri. Birçok okul zaten %50 burs düşük ygs puanlarına veriyor bu bölümde özellerde.Buda 4-5 bin liraya gelir 8 ay ingilizce kursuna gitseniz hemen hemen aynı rakamı ödersiniz.Kurslar mı daha iyi özel okullar mı hazırlık konusunda dersek bu konu tartışılır tabiki Sonuçta bir boğaziçi hazırlık yada odtü , hacettepe hazırlık gibi olmayacaktır seviyesi.Ama İngilizce kursları adlarıyla isim yapmıştır önemli olan kursta sizin dersinize giren hocanın vereceği eğitimdir hoca önemlidir biliyorsunuz daha önce gittiğiniz için. Yurt dışı eğitimine gelecek olursak amacınız ingilizceyi öğrenmek okul okumamak ise tabiki mükemmel bir karar olur 9-10 bin liraya ingiltere,amerika,canada gibi ülkelerde 24 hafta eğitim alabilirsiniz bu rakam daha fazla çıkabilir bu arada.Ama yurt dışına gitmeden en azından intermediate seviyesine hakim olmak sizi orada 24 haftanın sonunda sıkı çalışma ile çok ileriye taşıyacağını düşünüyorum.Bende dil okullarını çok araştırmıştım sonra vazgeçtim çünkü ingilizce seviyem henüz pre-intermediate ve tam hakim değilim sürekli geliştirmeye devam ediyorum.İlerleyen zamanlarda bende dil okulunu en azından 8 hafta tercih edebilirim dilin akılıcığını geliştirmek için.

Toplam 6 Sayfadan 3. Sayfa BirinciBirinci 1 2 3 4 5 6 SonuncuSonuncu

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)