Anket: TDK görevini yapıyor mu?

Uyarı: Bu bir açık Ankettir, bu Anketi bütün Üyelerimiz görebilir ve oy kullanabilirler.

Toplam 5 Sayfadan 1. Sayfa 1 2 3 4 ... SonuncuSonuncu
Toplam 84 sonuçtan 1 ile 20 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: TDK görevini doğru olarak yerine getiriyor mu?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    144

TDK görevini doğru olarak yerine getiriyor mu?

Sizce Türk Dil Kurumu görevini doğru olarak yerine getiriyor mu? Lütfen Anketi işaretleyiniz.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    17
    Doğru yaptığı şeyler de var ancak dilimizde karşılığı olmayan yabancı kökenli sözcüklerin yerine zorla Türkçe kelimeler üretmemesi gerekir diye düşünüyorum.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    19
    Görevi nedir ki TDK'nin? Sadece ''Start Almak'' kelimesini sözlüğe ekledi diye afaroz mu edilmeli yoksa bir çok çalışma, kendileri diyor, yaptıkalrı için tapmalı mı?

Diyelim ki görevini yapmıyor...

Çözüm? Kimi getirelim? Soru sormadan ya da yanlışı bulmadan önce bir alternatif sunmalı.

Alternatifin Türkçesi neydi?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    33
    almaşık. seçenek de diyebilirdin ama.

bence dile yaklaşımı, tarzı filan değişmeli. yoksa sözlük filan çıkarıyordur tabi ki görevi bu.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    19
    Bizde herkes dilci olduğu için, bizde dile de ideolojik bakıldığı için görevini kısmen yapabiliyor..

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    32
    Türkçeleşmiş Türkçemize dokunmasın, başka ihsan istemez.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    20
    Alıntı Vato XL isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Görevi nedir ki TDK'nin? Sadece ''Start Almak'' kelimesini sözlüğe ekledi diye afaroz mu edilmeli yoksa bir çok çalışma, kendileri diyor, yaptıkalrı için tapmalı mı?

Diyelim ki görevini yapmıyor...

Çözüm? Kimi getirelim? Soru sormadan ya da yanlışı bulmadan önce bir alternatif sunmalı.

Alternatifin Türkçesi neydi?
    Erdem zamanında Nişanyan'ın çok güzel bir alternatifi vardı. Bakalım şimdi

“Türkçenin bütün söz varlığı burada...” diye reklam yapmışlar, karpuz satan pazarcı edasıyla. Sitenin her yanına sinmiş ucuz Sümerbank kokusuna, tanımlardaki özensizliğe, ortaokul müdür yardımcısı edalı bağnazlığa bakarsanız iddianın doğru olamayacağını bilirsiniz. Nerede Ekşi Sözlük’ün manyak yaratıcılığı, her sayfadan fışkıran dürüstlüğü, nerede Totaliter Devlet Kurumu’nun iç bayıcı kuntluğu.

Türkçe son yıllarda çılgın bir hızla gelişiyor, renkleniyor, yeni kelime ve deyimlerle zenginleşiyor. Yenilerin çoğu İngilizceden gelme, evet, ama birçoğu Türkçeye özgü anlamlar kazanmışlar, bu ülkenin bugünkü yaşamının ihtiyaçlarına cuk oturan işlevler edinmişler. Misal: tinerci, kombi, tripe girmek, çetleşmek. Ayrıca özel adlardan yahut markalardan türeyenler (nataşa, terminatör), Arapçadan yahut Kürtçeden aparılanlar (haşema, berdel), argodan ortak dile sızanlar (hanzo, dombili), Türkçeden yaratılanlar (işkolik) gırla.

“Türkçenin bütün söz varlığında” olmayan neler varmış, gelişigüzel deniyoruz. Mesela bilbord, konsinye vermek, paçanga böreği, kalaşnikof yahut kaleş, otellerdeki belboy, ek bina anlamında aneks, baharat karışını olan köri benim bildiğim 1980’lerden beri yaygın; sanayideki hangi çırağa sorsan rektifiyeciyi bilir; her kahvehanede manyel kavgası yapılır; kimi larj davranır, kimi petkayı sıkar. Ama bunlar “Türkçenin bütün söz varlığına” henüz terfi edememişler.

1990’lardan paparazzi, rap müziği, tabloid gazete, karaoke, baygın bir çeşit pembe olan fuşya, pesto sosu, nataşa, lolita, Beyoğlu sokaklarından taşan balliciler, erotikçilerde envai çeşidi satılan dildo, her lokantada yediğin şakşuka, her plajda gördüğün pareo, Allah göstermesin kamusal alana bile sızan haşema Ankara’nın kokmuş koridorlarına daha ulaşmamış. Tiki de meğer “Polinezya takımadalarında tanrılaştırılmış atalara tapınma sırasında kullanılan yontuların genel adı” imiş.

Son on yılda hemen her gün gazete sayfalarında boy gösteren blog, spam, paşmina, sahaflarda kitap tezgâhlarını sollayan efemera, güzelliğin ilk şartı botoks, holistik, holokost... onları da geçiniz! Bold da “koyu” demekmiş, hani var ya, “kahvem bold olsun İsmail”, ya da “amca bold ulusalcıdır, damarına basmayın”.

Yapamayacaklarsa çekip gitsinler, işi adabıyla Ekşi Sözlük’çü çocuklara bıraksınlar, değil mi? O da yok. Dövlet görevi yapıyorlar, ne de olsa.

Taraf Gazetesi | Sevan Nişanyan - TDK

Çok güzel bir öneri. TDK'nın özelleştirilip bürokrat zihniyetli masabaşı kelime türeticilerden kurtulması gerekiyor.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    19
    Alıntı Meltem isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok güzel bir öneri. TDK'nın özelleştirilip bürokrat zihniyetli masabaşı kelime türeticilerden kurtulması gerekiyor.
    Zaten bizlere çok uzak olmalarının sebebi bu. Masabaşı olmaları. Halkın içerisinden insanlar değil. Hele araştırmacı hiç değiller.

Bir kaç tane herkesin bildiği, şu forum bile oluşturabileceği, bir Yöresel Ağızlar sözlüğü falan yapılmış...

Diğer yabancı kelimeler güncel olarak ekleniyor halbuki. TDK Etilerde hizmet veriyor sanırım.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    15
    Dil dediğiniz şeye Ekşi Sözlük, Facebook, MSN mantığıyla yaklaşırsanız dili kaybedersiniz.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    19
    Alıntı Sept11th isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Dil dediğiniz şeye Ekşi Sözlük, Facebook, MSN mantığıyla yaklaşırsanız dili kaybedersiniz.
    Dil doktoru muydunuz?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    15
    Alaka kuramadım, komik olduğunu mu sanıyorsun?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    20
    Zaten bizlere çok uzak olmalarının sebebi bu. Masabaşı olmaları. Halkın içerisinden insanlar değil. Hele araştırmacı hiç değiller.

Bir kaç tane herkesin bildiği, şu forum bile oluşturabileceği, bir Yöresel Ağızlar sözlüğü falan yapılmış...

Diğer yabancı kelimeler güncel olarak ekleniyor halbuki. TDK Etilerde hizmet veriyor sanırım.
    Araştırmacı olup olmadıklarını bir kenara bırakalım, bilimselliğini bile yitirmiş bir kurumdur TDK. 80 Darbesi sonrası oradan buradan, böyüklerimizin eşlerinden dostlarından olanları bünyesine almış, kaptırmış gidiyor. Barakuda Hoca'nın sorusuna cevap verelim: Görevini doğru olarak yerine getirmiyor. Örnek de verelim.

Oğlan: Cinsel bakımdan erkeklerin zevkine hizmet eden sapık erkek.

Bu TDK'nın Güncel Türkçe Sözlük'ünde yer alan bir tanım. Bakmak isteyenine: TÜRK DİL KURUMU - Büyük Türkçe Sözlük

TDK'nın görevi ''oğlan''lar hakkında görüş bildirmek midir? Kim bu icazeti vermiş? Bu nasıl bilimsellikten yoksun bir tanımdır. İyi niyetimizi koruyup ''Sapık'' kelimesinin anlamına bakıyoruz; olur ya bazen yapıyor, halkın zihninde yer etmiş kelimelere başka başka anlamlar biçiyor. ''Seks'' kelimesinin birinci tanımını ''cinsiyet'' olarak vermiş örneğin. Türkçemize İngilizce kelimeler karışıyor diye ortalığı ayağa kaldıranlara duyurulur. Kaçınız seks'i cinsiyet anlamıyla kullanıyorsunuz? TDK aklınızla oynuyor, kelmelerle değil. Her neyse

Sapık: Tavır ve davranışları normal olmayan veya geleneklerden, törelerden ayrılan, anormal (kimse), gayritabii, anormal. TÜRK DİL KURUMU - Büyük Türkçe Sözlük

Töre ne demek? Hangi töre? Oğlanların sapık olarak addedildiği ve TDK'nın benimsediği törelerle, kadınları eşi öldükten sonra kaynına gelin eden töreler arasında nasıl bir fark vardır? TDK'cı arkadaşlar anlatsın.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    19
    TDK'cı arkadaşlar anlatsın.
    Bir takım da TDK'cı olmayıp Türkçenin elden gittiği yönünde kelimeler sarf ediyor. Onlar da kendi alternatiflerini sunsunlar.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    33
    Oğlan: Cinsel bakımdan erkeklerin zevkine hizmet eden sapık erkek.

Bu TDK'nın Güncel Türkçe Sözlük'ünde yer alan bir tanım. Bakmak isteyenine: TÜRK DİL KURUMU - Büyük Türkçe Sözlük

TDK'nın görevi ''oğlan''lar hakkında görüş bildirmek midir? Kim bu icazeti vermiş? Bu nasıl bilimsellikten yoksun bir tanımdır. İyi niyetimizi koruyup ''Sapık'' kelimesinin anlamına bakıyoruz; olur ya bazen yapıyor, halkın zihninde yer etmiş kelimelere başka başka anlamlar biçiyor. ''Seks'' kelimesinin birinci tanımını ''cinsiyet'' olarak vermiş örneğin. Türkçemize İngilizce kelimeler karışıyor diye ortalığı ayağa kaldıranlara duyurulur. Kaçınız seks'i cinsiyet anlamıyla kullanıyorsunuz? TDK aklınızla oynuyor, kelmelerle değil. Her neyse
    Yaklaşımınız tamamen yanlış, açıklamaya çalışayım. Türkçede oğlan kelimesi gay anlamında kullanıldığında argo bir kelimedir ve argo olmasından da tahmin edeceğiniz üzere nötr veya pozitif bir anlamı yoktur. Bu durumda kelimenin tam anlamını vermesi açısından tanım da sapık ibaresinin yer alması bilimseldir.

Seks kelimesini birinci anlamda cinsiyet olarak yer alması bir veritabanı sorunundan kaynaklanmakta bence. İlkin terim tanımlarını gösteriyor yani. Zaten farkettiyseniz tanımın başında Biy. ibaresi yer alıyor. Düzeltilmeli evet ama bence çok da büyütülecek bir şey değil.

Yani TDK'yı savundum şu an inanamıyorum kendime.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    19
    Alıntı medeor isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Yaklaşımınız tamamen yanlış, açıklamaya çalışayım. Türkçede oğlan kelimesi gay anlamında kullanıldığında argo bir kelimedir ve argo olmasından da tahmin edeceğiniz üzere nötr veya pozitif bir anlamı yoktur. Bu durumda kelimenin tam anlamını vermesi açısından tanım da sapık ibaresinin yer alması bilimseldir.

''Gay'' diye bir kelime yok zaten. Eşcinsel kelimesi uygundur.

Ayrıca sapık kelimesinin geçmesi bilimsel demişsiniz.

Haydi bize bunu deneysel olarak kanıtlayınız? Kaynakça gösteriniz.

*Biz de size inanamadık zaten. (Yanlış anlamayın.)

Ayrıca arkadaşın verdiği sadece bir örnek; buna cevap vermek yerine ana temaya cevap veriniz ki konunun gidişatına bir destek olsun.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    33
    ''Gay'' diye bir kelime yok zaten. Eşcinsel kelimesi uygundur.

Ayrıca sapık kelimesinin geçmesi bilimsel demişsiniz.

Haydi bize bunu deneysel olarak kanıtlayınız? Kaynakça gösteriniz.

*Biz de size inanamadık zaten. (Yanlış anlamayın.)

Ayrıca arkadaşın verdiği sadece bir örnek; buna cevap vermek yerine ana temaya cevap veriniz ki konunun gidişatına bir destek olsun.

Kaynakçam ana dili Türkçe olan birisi olarak halkımızın o kelimeyi mevcut kullanım şeklidir ve bilimselliği konusundaki değerlendirmem tanımın göreceli bir durum veya bir önyargı içerip içermemesiyle ilgilidir. Kafanızdaki bilimsel tanımını gözden geçirmelisiniz. Makalelerdeki gibi kaynak gösterecek bir durum olmadığı yeterince açık. Deneyselden de kastınızın deney tüpleri olmadığını umarım ama örnek verebilirim.

Geri zekalı ve zihinsel engelli tabirleri. Birincisinde negatif bir anlam varken ikincisi nötr. Aynı oğlan ve eşcinsel kelimelerindeki ilişki gibi. Geri zekalının sözlükteki tanımına bakarsanız aptal ibaresi geçer. Sizce bu önyargılı, göreceli, bilimsel olmayan bir tanım mı?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    19
    Kaynakçam ana dili Türkçe olan birisi olarak halkımızın o kelimeyi mevcut kullanım şeklidir ve bilimselliği konusundaki değerlendirmem tanımın göreceli bir durum veya bir önyargı içerip içermemesiyle ilgilidir. Kafanızdaki bilimsel tanımını gözden geçirmelisiniz. Makalelerdeki gibi kaynak gösterecek bir durum olmadığı yeterince açık. Deneyselden de kastınızın deney tüpleri olmadığını umarım ama örnek verebilirim.

Geri zekalı ve zihinsel engelli tabirleri. Birincisinde negatif bir anlam varken ikincisi nötr. Aynı oğlan ve eşcinsel kelimelerindeki ilişki gibi. Geri zekalının sözlükteki tanımına bakarsanız aptal ibaresi geçer. Sizce bu önyargılı, göreceli, bilimsel olmayan bir tanım mı?
    Konuyu hangi bacağından tuttunuz bilmiyorum ama ters taraftasınız. Burası kuyruğu olabilir belki.

Neyse gelelim bilimsele... Açıp bir anlamına bakınız.

Kaynak gösterme tarzınız da ''70 milyona sorun'' diyen siyasetçiler gibi olmuş. Bu iş böyle yürümez. Bir ispat veyahut bir bilimsellik var ise, evet makaleler gibi, kaynak göstereceksiniz. Aksi halde ben onu muhattap almam. (Kaynakça sadece makalede olmaz, nedense herkes kaynak diyince ''Makale mi bu!'' diyor.)

Görüldüğü üzere yazının içeriği ile ilgilenmedim. Konu ile alakasız zira. Dediğim gibi arkadaşın verdiği sadece bir örnekti. Bir hatası ile veyahut yanlışı ile TDK çok iyi de denmez çok kötü de.

Lütfen genel olarak yorumlar yapıp konunun bir basamak ileri için yardım ediniz.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    20

Seks kelimesini birinci anlamda cinsiyet olarak yer alması bir veritabanı sorunundan kaynaklanmakta bence. İlkin terim tanımlarını gösteriyor yani. Zaten farkettiyseniz tanımın başında Biy. ibaresi yer alıyor. Düzeltilmeli evet ama bence çok da büyütülecek bir şey değil.

Gay anlamında kullanılır diyorsunuz sonra da sapık ibaresinin yer alması bilimseldir diyorsunuz. Sapık kelimesinin anlamını da verdim ''Tavır ve davranışları normal olmayan veya geleneklerden, törelerden ayrılan, anormal (kimse), gayritabii, anormal.'' Demeye çalıştığınızı anladım argo anlamı iyi verebilmesi için ''sapık'' kelimesi kullanılabilir diyorsunuz. Ama yanlış. ''Cinsel bakımdan erkeklerin zevkine hizmet eden erkek.'' tanımlaması yeterlidir kaldı ki Güncel Türkçe Sözlük Argo Sözlüğü değildir -argo sözcüklerin anlamını vermemeli demiyorum dikkat- eğer argo bir kelime verecekse de kelimenin başındaki bir ibareyle ''argo'' olduğunu belirtmelidir. Ben öyle bir ibare göremedim? O ibare olsa da ''sapık'' kelimesinin homofobik bürokrat zihniyetinin tezahürü olduğunu görememeniz üzücü.

İkinci önermeniz de olmamış. ''Bence'' ne demek? Orada salt bir gerçek duruyor sizse tahmin yürütmelerle TDK'yı aklamaya çalışıyorsunuz. Tabii gerçekten veri tabanından kaynaklı bir problem olduğunu kanıtlarsanız haklısınız. Ama şu durumda benim söylemim daha gerçekçi.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    33
    Konuyu hangi bacağından tuttunuz bilmiyorum ama ters taraftasınız. Burası kuyruğu olabilir belki.

Neyse gelelim bilimsele... Açıp bir anlamına bakınız.

Kaynak gösterme tarzınız da ''70 milyona sorun'' diyen siyasetçiler gibi olmuş. Bu iş böyle yürümez. Bir ispat veyahut bir bilimsellik var ise, evet makaleler gibi, kaynak göstereceksiniz. Aksi halde ben onu muhattap almam. (Kaynakça sadece makalede olmaz, nedense herkes kaynak diyince ''Makale mi bu!'' diyor.)

Görüldüğü üzere yazının içeriği ile ilgilenmedim. Konu ile alakasız zira. Dediğim gibi arkadaşın verdiği sadece bir örnekti. Bir hatası ile veyahut yanlışı ile TDK çok iyi de denmez çok kötü de.

Lütfen genel olarak yorumlar yapıp konunun bir basamak ileri için yardım ediniz.
    Burda konuyu hangi tarafından tutacağımı size soracak değilim. TDK'yı pek sevmememe rağmen bence TDK'yı haksız bir yönden eleştirmiş ve bunu da belirtmek istemem çok normal, en azından sizi ilgilendirmez. Zaten sizle daha fazla tartışmayacağım çünkü amacınız çelişkilere bata çıka da olsa yalnızca fikrinizi savunmak ve ben sizi 'erzincanlı' sanıyordum.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    19
    Burda konuyu hangi tarafından tutacağımı size soracak değilim. TDK'yı pek sevmememe rağmen bence TDK'yı haksız bir yönden eleştirmiş ve bunu da belirtmek istemem çok normal, en azından sizi ilgilendirmez. Zaten sizle daha fazla tartışmayacağım çünkü amacınız çelişkilere bata çıka da olsa yalnızca fikrinizi savunmak ve ben sizi 'erzincanlı' sanıyordum.
    Al işte yine aynı. Ben tartışmasam da kendileri bulaşıyor.

Bata çıka kendi fikrimi mi savunuyorum?

Kiminkini olacaktı? Yan komşunun mu?

Erzincanlı değilim. Bunu bana özel mesaj ile de sordunuz. VatoOoOo, Vato'z, Oi-You, U-Not,... , Vato XL bunlar benim. Erzincan değil yani. Onun yeni adı, kendi isteği ile, Red-i Alem'dir ve uzun süre internete girmeyeceğinden burada değildir.

Toplam 5 Sayfadan 1. Sayfa 1 2 3 4 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)