Toplam 2 Sayfadan 1. Sayfa 1 2 SonuncuSonuncu
Toplam 28 sonuçtan 1 ile 20 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Latince öğrenmenin FAYDASI

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    152

Latince öğrenmenin FAYDASI

latince öğrenmenin günümüzde herhangi bir faydası ya da anlamı var mıdır?

latince bilen bir kişinin yapabileceği herhangi bir iş var mıdır?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    30
    bilim dili latince ve yunanca bu yüzden önemli

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    30
    latince ve yunanca öğrenmeyi istiyorum ama cokkk

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    24
    Latince ve Yunanca gerçekten bilim dili olarak kabul ediliyor. Ülkemizde Latince'nin önemli olmamasının sebebi, sanıyorum ki bizim Roma İmparatorluğu'ndan etkilenmemiş olmamız. Hatta bildiğiniz gibi Doğu Roma İmparatorluğu'na (Bizans) son veren ve çağ kapatan bir milletin soyundan geliyoruz!
    Benim düşünceme göre Latince öğrenilmesi özellikle tıp dünyası için çok büyük kolaylık sağlayacaktır. Latince'nin ülkemizde popüler hale geleceğini açıkçası sanmıyorum, ancak Latince bilinmesinin tıbbın birçok alanında özellikle farmakoloji alanında çok büyük yarar sağlayacağını düşünüyorum. Ancak bu, ülkemizde ne şekilde hayata geçirilebilir, başarı sağlanır mı ya da tıp otoriteleri bunun için ne der bir fikrim yok açıkçası. Tıp tahsili görmediğim için bu konuda bilgi sahibi olmadan ahkam kesmek istemem. Benimkisi sadece bir fikir.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    24
    Genel halk insanı için bir hobiden öteye geçmez. Faydası ancak dilbilim veya tıp gibi bazı ihtisas alanlarında olur. Avrupa'da liselerde (sadece fen lisesi ve benzeri okullarda) yunanca ve latince öğretiliyor. Bunun faydasi dil öğrenmede oluyor. Latince bilen biri İtanlyanca, İspanyolca, Fransızca, Portekizce ve Rumence gibi dilleri çok rahat öğrenebilir. Fakat bizde daha ingilizce iyi ogretilemedigi icin, latince cok zor...Belki seçmeli olabilir.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    24
    Alıntı hengame isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Genel halk insanı için bir hobiden öteye geçmez. Faydası ancak dilbilim veya tıp gibi bazı ihtisas alanlarında olur. Avrupa'da liselerde (sadece fen lisesi ve benzeri okullarda) yunanca ve latince öğretiliyor. Bunun faydasi dil öğrenmede oluyor. Latince bilen biri İtanlyanca, İspanyolca, Fransızca, Portekizce ve Rumence gibi dilleri çok rahat öğrenebilir. Fakat bizde daha ingilizce iyi ogretilemedigi icin, latince cok zor...Belki seçmeli olabilir.
    Haklısınız, dediklerinize ben de katılıyorum. Özellikle dil öğrenmede çok yarar sağlayacak bir dil Latince. Tıp alanında da hatırı sayılıcak kadar katkı sağlayan bir dil. Ancak şu var, ülkemizde İngilizce eğitiminin sanıldığı kadar kötü olduğunu düşünmüyorum, tabii ki eksik yanları var, ancak bir yetersizlik varsa ki var olduğu aşikar, bunun sadece sistemden kaynaklandığını düşünmüyorum. Öğrencilerin ve İngilizce öğrenmek isteyenlerin önyargıları yüzünden üstlerine düşeni yeterince yapmadıkları kanısındayım. Dolayısıyla, eğer dil öğrenimi ve öğretimi yeterli ve başarılı bir şekilde gerçekleştirilemiyorsa, bu bence ilk önce kişilerden kaynaklanıyor. Eğer herkes üstüne düşeni yaparsa, zaten var olan yöntemlerin ve olanakların yeterli gelmeyeceğini kolaylıkla görecekler ve yeni yöntemlerin ve imkanların arayışına girecekler. Ama bunu yapmadıkları, dil öğrenmenin en önemli kriterlerinden olan disipline ve devamlılığa yeterli özeni göstermedikleri için, bu durumu değiştirmek ve değiştirtmek yerine bolca şikayet etmeyi tercih ediyorlar bildiğiniz gibi. Bu açıdan size hak vermemek elde değil. Aynı durum Latince eğitimi olmuş olsaydı, yine Latince için de geçerli olacaktı. Çünkü yine gereken özeni göstermeyen öğrenci, Latince'nin gereksizliğinden ve zorluğundan gem vuracak, tekrar memnuniyetsiz bir birey olarak karşımıza çıkacaktı. O yüzden, herşeyden önce bakış açıları değişmeli, sonrası zaten düzene girer.

NonServiam© Misafir
    Latince bilmek bati edebiyati alaninda akademisyenlik yapacak kisiler icin bir olmazsa olmazdir.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    32
    Bilimde Latincenin en çok kullanıldığı yer tıp, tıpta da Yunanca ile birlikte kullanıyoruz. Fakat fakültedeki yada tıbbi araştırmadaki Latince gereksinimimiz, bu "dili öğrenmeyi" gerektirecek kadar fazla değil. Biyokimyasal maddeler ve anatomi latincesi dışındaki Latince hiç gerekmiyor diyebilirim. Fakat insan vücudunun tüm birimleri Latince adlandırılmıştır, hastalıkların sendromların çoğu Yunancadır, bu kelime gruplarının gerektirdiği Latince ise ;
    isim tamlamaları nasıl kurulur?
    sıfatlar nasıl yerleştirilir?
    cinsiyet göre ad ve sıfat çekimi nasıl yapılır?
    tekillik çoğulluk kavramları nasıldır?
    gibi soruların yanıtları dışındaki Latince gramerle hiç ilgimiz yok. Büyük tıp fakülteleri, öğretimin başında "Latince, medikal terminoloji" dersleriyle bu düzeydeki Latince-Yunanca bilgisini öğretiyorlar. Fakat bilimsel makale olsun, konferanslar kongreler olsun bu tür tıbbi yayınlar İngilizce yayınlanır, Latince "terimler" kullanılarak.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    26
    Arkeoloji, tarih vs. bölümlerde okuyan insanlar için çok faydalı mesela, zaten klasik filoloji de latince ve eski yunanca dillerinin öğretildiği bir bölüm. Hala çevrilmesi gereken ya da üzerinde dilbilimsel araştırma yapılması gereken çok eser olduğu için öğrenilmesi gerekli olan bir dil. Ayrıca Türkiye'de turist rehberliği yapan birinin de bu dilleri bilmeli bana göre. Nasıl herkes almanca bilmiyorsa, latince de bilmek zorunda değil, uzmanlaşmak istediğin alana göre

NonServiam© Misafir
    Alıntı eminayan isimli üyeden alıntı Mesajı göster

En azından herkese açık forumlarda bunu sergilemeye hakkınız yok.
    Düsünce özgürlügü var oldugu sürece elbette ki istenilen bayragin avatar olarak kullanilma hakki var. Kisisel bir tercih meselesidir.

Cok rahatsiz olduysaniz üyeyle özelden irtibata gecebilirdiniz, konuyla alakasiz yanlis bir yol secmissiniz malesef.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    26
    Ben latince ve hellence öğrenmekteyim.Gerçekten çok faydası var.Tarihçi olarak üniversitede kalmayı denediğim için öğreniyorum pratik anlamda latinceden para kazanayım,getirisi çok vb gibi durumlar pek söz konusu değil.Çünkü talep edilen bir dil değil.
    Fakat kültürel anlamda çok katkısı var ve acayip zevkli. Batı dillerinde gramer(gramatica),vocabulary(vocabula) gibi unsurların çoğu latinceden veya hellenceden kalma.Farkında olan insan için latince aslında her yerde ki bunu bir "forum"'da yazıyor olmak bile manidar

Latice bilmeyen dil mezunu hele akademisyenliğe dönük birşeyler yapıyorsa Avrupada pek ciddiye alınmıyor.Cümle yapısı,terimler çoğu yerde latince ile zaten hep karşılaşılıyor ama farkında değiliz.
    Latince ile Hellence çok zor ölü diller(kısmen) Gramerleri zor bunun yanısıra romalı olmadığı için pratik imkanıda yok.

Vaktiniz varsa tavsiye ederim
    Latinceyi metin okuyabilecek kadar öğrenebilirseniz çok şey kazanırsınız,yok vazgeçiyorum çok zor derseniz bu seferde ingilizce,almanca gibi dillerin kıymetini(kolaylığını) anlar onları daha iyi öğrenirsiniz.Zararı olmaz

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    90
    İlle bir ülkenin bayrağını avatar yapmak istiyorsanız Türkiye, Türkiye'yi sevmiyorsanız Yunanistan, Bulgaristan, Rusya, Ermenistan, İran, Suriye veya Mısır bayrağını alın, hiç itirazım olmaz ...
    Bu terörün, emperyalizmin ve faşizmin reklamıdır. ...
    ABD'nin bayrağı ille bir terör, emperyalizm ve faşizm simgesi değildir. Sizin aklınızda öyle yerleşmiş; başka akıllarda başka bir şeylerin simgesi olarak yerleşmiş olabilir. Türkiye'nin, Yunanistan'ın, Bulgaristan'ın, Rusya'nın, Ermenistan'ın, İran'ın, Suriye'nin ve Mısır'ın bayrakları için de aynı tespit geçerlidir.

NonServiam© Misafir
    Bunun düşünce özgürlüğü ile hiçbir alakası yoktur, hem de hiç.

Bu terörün, emperyalizmin ve faşizmin reklamıdır.

İki kelimelik her mesajının önüne çarşaf, çarşaf emperyalizm reklamı yapmak fikir özgürlüğü olurken, benim iki satır eleştiri yazım "yanlış bir yol seçimi" oluyor, öyle mi? Özgürlük anlayışınız için sizi kutlarım.

Fransa'da, İsviçre'de "Türkler Ermenilere soykırım yapmamıştır" bile diyemezsiniz, hapse girersiniz. Fikir özgürlüğüne sahip çıkıyorsanız gidin Fransa'da bu fikri savunun, yüreğiniz varsa...

Kişisel tercih meselesine gelince. Emperyalizmin reklamını yapmak da, adam öldürmek de, onurlu olmak veya olmamak da, zalimlere karşı çıkmak da, hizmet etmek de, hepsi birer kişisel tercih meselesidir. Tamam da bizim bu "tercih"ler için söyleyeceğimiz bir sözümüz bile olmasın mı?
    Benim icin de fasizmin rengi ve bayragi farkli bir renk ve bayrak, ancak boyle bir seyi soylemek sadece bos yere tartisma cikarmaya yol acacagi gibi, yasaklama mantigina gittigi icin fasizmin disarivurumu halini alir.

Subjektivite...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    62
    Latince bilim dili fakat Yunancanın bilim dili olduğunu ilk defa duydum. Birileri aydınlatırsa... Günümüz romantik diller arasında Latinceye en çok benzeyen İtalyanca diye biliyorum.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    80
    .
    Kim demiş Latince ölü bir dildir? Kim unutur '60larda Trieste'de geçirdiğim o Latince yirmidört saati. Sırp kızıydı. Tirende Latince kaynatmıştık. İndik. Üstüste beş kazak giymişti. O günün İtalya'sından Tito'nun Yugoslavya'sına kazak kaçaklıyordu... Hele Londra'daki Latince hocam. Ah, Ann, Ann... Serzeneşim Doğa'yadır ki, onlar da muşmula buruşuğu olmuşlardır artık, tıpkı bencileyin, halâ hayattalarsa...

Sadede gelirsek; genç arkadaşlarım, Latince öğrenmek zaten kendi içinde zevkli bir musikî uğraşıdır. Latince ve Grekçe kökler ve ekler bilgisi ise, değil yalnız Batı dilleri üstüne çalışan dilcilere, tıpçısından tut edebiyatçısına, turizmcisinden tut jigolosuna, herkese çok çok çok şey kazandırır.

.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    30
    Bu ABD bayrağını neden avatar olarak kullanıyorsunuz.

Bu emperyalist ve hatta faşit bir devletin bayrağı. Üzerinde milyonlarca mazlum ve masum insanın kanı var.

Hiroşima'da Nagazaki'de yüzbinlerce masum insanı gözlerini kırpmadan öldürdüler.

Dünyanın her yerinde Gladyo benzeri ürgütler kurup, darbeler yaptılar, ülkelerin iç işlerine karıştılar ve milyonlarca insanı işkencelerle üldürdürttüler.

Vietnam'da, Laos'ta ve daha bir çok ülkede on milyonlarca silahsız, savunmasız, masum insanı, kadın, yaşlı, çocuk, bebek demeden öldürdüler.

En son Irak'ta birbuçuk milyon insanın canına kıydılar, gözlerimizin önünde... Milyonlarcasını evsiz bıraktılar, yüzbinlerce kadın ve çocuğa işkence ve tecavüz ettiler.

ABD gibi demokrasi düşmanı, insanlık düşmanı, faşist bir devletin bayrağı beni rahatsız ediyor, bütün bilinçli insanları da...

İlle bir ülkenin bayrağını avatar yapmak istiyorsanız Türkiye, Türkiye'yi sevmiyorsanız Yunanistan, Bulgaristan, Rusya, Ermenistan, İran, Suriye veya Mısır bayrağını alın, hiç itirazım olmaz ama ABD vatandaşı da olsanız, insanlık düşmanı Faşist bir devletin bayrağını reddetmeniz gerekir.

En azından herkese açık forumlarda bunu sergilemeye hakkınız yok.
    şu lanet yazıyı yazmayı kes artık...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    20
    Alıntı Saposcat isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    ABD'nin bayrağı ille bir terör, emperyalizm ve faşizm simgesi değildir. Sizin aklınızda öyle yerleşmiş; başka akıllarda başka bir şeylerin simgesi olarak yerleşmiş olabilir. Türkiye'nin, Yunanistan'ın, Bulgaristan'ın, Rusya'nın, Ermenistan'ın, İran'ın, Suriye'nin ve Mısır'ın bayrakları için de aynı tespit geçerlidir.
    Ben mi yanlış okudum, siz mi yanlış yazdınız? Türkiye'nin bayrağına da emperyalizmin ve faşizmin bayrağı denebilir, öyle mi?

Bu tartışmaya girmek istemezdim ama konu Emperyalizm ve Faşizm olunca en azından birkaç satırla katkı sağlamak isterim. Emperyalizm ve Faşizm sözcüklerine herkes istediği anlamı veremez ki.

Emperyalizm; özet olarak dünya hegemanyası peşinde koşmaya verilen isimdir. Bunun ayırdedici özelliği ekonomik, siyasi ve askeri güç kullanarak egemen devletlere müdahale etmek, gerektiğinde askeri güç kullanarak işgal etmek ve hegemonya kurmak. Bu da tam olarak ABD'yi tarif ediyor. Kısmen de İngiltere, AB ve Japonya.

Türkiye, İran, Suriye gibi devletler bırakın emperyalist olmayı emperyalizmin saldırı tehdidi altında olan ülkelerdir. Yani emperyalist değil tam aksine mazlum ülkelerdir, ezilen milletlerdir.

Emperyalizmin ne olup ne olmadığını daha derinlemesine öğrenmek isteyenler konu ile ilgili başta Lenin'in Emperyalizm adlı eseri olmak üzere bir dizi kitap var onları tavsiye edebilirm.

Faşizm ise emperyalizmin özel bir türüdür.

eminayan arkadaş son derece haklı bir tepki vererek ABD gibi hemen yanıbaşımızdaki kardeş bir ülkede 1,5 milyon Arap kardeşimizi katletmiş, Irak'ı askeri güç kullanarak işgal etmiş, kelimenin tam ve gerçek anlamıyla Emperyalist bir eylem yapmış olan ve 1,5 milyon insanın canına kıyan bir savaş makinasının reklamının yapılması karşısında doğruları savunmuş.

İşin daha da ilginci, eminayan adlı bu forum üyesi yasaklanmış. Umarım bu düşünceleri nedeniyle değildir. Eğer öyleyse bu utanç verici bir şey olur.

İnsanlık tarihinde; Mehmet Akif'in "tek dişi kalmış canavar" dediği Emperyalizme karşı ilk başkaldırıyı yapan ve başarıya ulaştıran ve böylece tarihin akışını değiştirerek diğer ezilen milletlerin de özgürlüğe kavuşmasının önünü açan bir ulusun çocukları Emperyalizmi savunuyor. Bundan daha üzücü bir şey düşünemiyorum.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    90
    Alıntı ozgurkaya isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben mi yanlış okudum, siz mi yanlış yazdınız?
    Hayır.

İşin daha da ilginci, eminayan adlı bu forum üyesi yasaklanmış. Umarım bu düşünceleri nedeniyle değildir. Eğer öyleyse bu utanç verici bir şey olur.
    Bildiğim kadarıyla böyle düşünceleri olduğundan değil, düşünceleriyle biraz saldırıcı bir biçimde başka bir üyeyi rahatsız ettiğinden yasaklanmıştır.

İnsanlık tarihinde; Mehmet Akif'in "tek dişi kalmış canavar" dediği Emperyalizme karşı ilk başkaldırıyı yapan ve başarıya ulaştıran ve böylece tarihin akışını değiştirerek diğer ezilen milletlerin de özgürlüğe kavuşmasının önünü açan bir ulusun çocukları Emperyalizmi savunuyor. Bundan daha üzücü bir şey düşünemiyorum.
    Ben bu ulusun çocuklarından biri değilim.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    24
    merhabalar ,
    aslında şu an imkanım olsa bu dille de ilgilenmek isterdim . biraz göz gezdirdim bu dile ait kaynaklara , ama kolay bir şekilde öğrenilecek dile hiç benzemiyor .bu aralar da fazladan dil ile uğraşma fedakârlığım olamayacağı için yaz ayında belki bu dile biraz zaman ayırabilirim .

uygulamalı latin dili - diye bir kitap gördüm ( anlatımı türkçe gibi görünse de ingilizce yoğunlukta , ilngilizce bilmek şart ) , sosyal yayınları çıkarmış. 96 da almış basım hakkını 10 sene elinde tutup , süre sonunda multilingual yayınevi tarafından basılmış. şu an bu kitabevinden tedarik edilebiliyor . eğer şirketin stoğu bitip yeni baskıya girmemişlerse onu bilemiyorum . sözlük olarak latince -türkçe sözlük - sosyal yayınları tarafından basılmış. bu üründe sanrım bulunabilir .tıp sözlükleride latince -türkçe dir .

dershanelerde öğrenciler dersleri için ingilizce görüyorlar. biri de içlerinden almanca dili seçmiş. hocaları biraz uyarmıştı . almanca zordur , niye bunu seçtin diye ... latince , urduca dilini hiç görmemişler sanırım . urduca (urdu dili ) nın tam 52 tane alfabesi vardır .
    almanca felan bunların yanında en kolay bir dildir .

saygılar
    selman
    Konu selmangulec tarafından (24-12-09 Saat 18:29 ) değiştirilmiştir. Sebep: imla düzenleme

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    20
    Alıntı Saposcat isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Hayır.

Bildiğim kadarıyla böyle düşünceleri olduğundan değil, düşünceleriyle biraz saldırıcı bir biçimde başka bir üyeyi rahatsız ettiğinden yasaklanmıştır.

Ben bu ulusun çocuklarından biri değilim.
    Emperyalizm denen insanlığın baş belasına, her yıl yüzmilyonlarca insanın açlıktan, sefaletten, savaştan ölümüne, sakatlanmasına ve insanlığın büyük bölümünün mutsuz olmasına, insanlığın gelişmesinin önünü tıkamasına karşı olmak ve ezilen ülkeleri savunmak için bu ulusun çocuğu olmak diye bir şart yok ki. İnsan olmak, iyi insan olmak fazlasıyla yeterli.

ABD ve diğer emperyalist devletlerin vatandaşı milyonlarca insan kendi devletlerinin Emperyalist politikalarına karşı çıkıyor.

Sakın yanlış anlamayın, hangi ulustan olursanız olun, bütün kalbimle saygı duyarım ve en küçük bir önyargı besleyene karşı çıkarım ama sadece merak ettiğim için soruyorum, hangi ulustansınız?

Yasaklanan üyenin başka saldırgan davranışları varsa bilemem ama burda alıntılanan düşüncelerinde ben muhatabına yönelik bir saldırganlık görmedim. Sadece ABD hakkındaki düşüncelerini yazmış (biraz köşeli yazmış, lafı yuvarlamamış) ve matthew.90 adlı üyenin bu devletin bayrağını yayımlamasından rahatsız olduğunu belirtmiş. matthev.90 da "hayır ABD Emperyalist değil iyilik meleği bir devlettir, bu nedenle rahatsız olmakla haksızlık ediyorsun" diyebilirdi. Ben asıl saldırganlığın onu yasaklamak olduğunu düşünüyorum. Üstelik yalnız ona karşı da değil, savunma hakkının kutsallığına karşı da bir saldırı aynı zamanda. Çünkü isteyen onun eleştirebiliyor ama o kendini savunamıyor.

Toplam 2 Sayfadan 1. Sayfa 1 2 SonuncuSonuncu

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)