Toplam 2 Sayfadan 2. Sayfa BirinciBirinci 1 2
Toplam 31 sonuçtan 21 ile 31 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Yurt Dışında Öğretmenlik Nasıl Yapılır?

Escalade Misafir
    Alıntı SibelAKBULUT isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Birkaç gün önce bu soruyu yine sormuştum Mr.Ban'e. Ama söz uçar yazı kalır oldu, gördüklerim unutuldu. Hocam size zahmet olmazsa şartlarını tekrar yazar mısınız? Hem düşünen başkaları da varsa onlara da kolaylık olur Ve eğer varsa zamanında yurt dışında eğitimcilik yapmış(meb aracılığıyla) hocalarımdan da tecrübelerini dinlemek isterim.

Saygılarla.
    Aklıma gelmişken cevaplayayım dedim. O yüzden de itiraf ediyorum başlıkdaki her mesajı okumadım.

Öncelikle ben ABDde öğretmenlik yaptım. Benim 2015 yılına kadar liselerde Tarih, Reading, Writing, Language Arts öğretmek için oradan alınmış sertifikam var. MEBle atanarak gitmedim. O yüzden kendi deneyimlerimden bahsetmeyeyim. Eğer sormak isteyen olursa y a da ABDde nasıl öğretmenlik yapılabilir diye soran olursa yazarım o zaman.

MEBle atanarak Suriye'de ve Suudi Arabistan'da öğretmenlik yapan 2 arkadaşım oldu. Birisi geçen sene bitirdi. Diğeri daha 1 ay olmadı bitireli. Her ikisi de Türkiye'de İngilizce öğretmenliği yapıyorlardı ama her ikisi de Türkçe öğretmeni olarak gittiler. Üniversitede yetişkinlere Türkçe öğrettiler. Her ikisi de 5 sene kaldılar dışarıda.

Onlardan bildiğim kadarıyla en az 5 sene öğretmenliğinizin olması lazım ve bir de sınav oluyor. KPSS Eğitim Bilimlerine benzer sorular. Duyumların aksine torpil filan yok. Varsa da benim arkadaşlar torpilsiz gittiler. Ama şu var bildiğim kadarıyla: Çoğu ülkede Türklerin (diplomatların, işadamlarının) çocuklarına hizmet eden okullar oluyor (cemaat okullarını kasdetmiyorum). O okullarda da İngilizce dersleri var. Benim bildiğim kadarıyla sizi o ülkenin kendi okullarına değil de bu bahsettiğim okullara atıyorlar. ABD'de devlet okullarında sertikasız öğretmen olmaz. Türkiye'de verilen sertifikayı saymazlar. Hatta her eyaletin kendi sertifikası vardır. NY'da geçerli olan diploma LA'de geçerli olmaz. Bizim o Türkiye'den cemaat okullara giden hocalar da zaten devlet okullarında çalışamazlar. Onlar "community school" denilen okullarda çalışıyorlar. Ben MEB öğretmenlerinin anlaşmalı olarak devlet okullarına yollandığını duymadım açıkcası

İnşallah yardımcı olmuştur...

Adrian MONK Misafir
    Garip gelebilir ama ben Azerbeycan-Özbekistan yada Kazakistan istiyorum
    Rusça bilmeniz gerekebilir belki.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    12
    Arkadaşlar ben Türkçe Öğretmeniyim. hiç meb le uğraşmadan yurtduşında nerellerde öğretmenlik yapabilirim?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    22
    Meb aracılığıyla gidebilmeniz için belirli bir hizmet sürenizin olması gerekli, ondan sonra sınava tabi tutuyorlar adayları ve bazı ülkelere öğretmen gönderiyorlar. Sınavdan sonrada mülakat yapılıyor bildiğim kadarıynan.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    37
    Milli Eğitimde çalışan bir İngilizce Öğretmeni olarak şunu söyleyeyim. MEB in Avrupa gönderdiği tüm öğretmenler Türkçe öğretmenliği yapar. Öğretmenlerle birlikte Üniversite hocaları da buraya müracaat edebiliyorlar ve şanşları senden fazla oluyor bunu da ekleyeyim.her sene ocak ayında veya şubatta sınav ilanı verir. Bu sınava girip de geçenler sözlü sınavına girerler. İngilizce öğretmeni olarak ancak Moldova, ve Türki cumhuriyetlerinde yapabilirsin. Benim okulladan iki arakdaşım bu değim yerlere gittiği için orda ingilizce dersi verdiler. Yoksa Avrupa okullarında ingilizce öğretmenliği yok bildiğim kadarıyla.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    15
    İngilizce Öğretmenliği mezunuysanız, 21-29 yaş aralığında iseniz FLTA programına başvurup ABD' deki üniversitelerden birinde Türkçe Okutmanlığı yapabiliyorsunuz. Bu süreç 1 yılı kapsıyor.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    15
    Escalade, uzun bir sure oldu bu konunun uzerinden geceli ama arastirirken simdi farkettim. Amerika da nasil ogretmenlik yapilir daha once ogretmen olma sart i var mi ? Birde bu Celta sertifikasina sadece ogretmen olanlar yada ogretmenlik okuyanlar mi basvurabiliyor ben Isletme Lisans mezunuyum celta sertifikasi alabilirmiyim ?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    15
    yok mu cvp verecek bir arkadas ?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    2
    Tabiki hocam istediğiniz kadar zamanınız var...
    Abd de öğretmenlik konusunda detaylı bilgi paylaşacak birileri var mı?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    4
    ingilizce öğretmenliği için tesol var.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    2
    Alıntı matakand isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    ingilizce öğretmenliği için tesol var.
    Hayır onu demiyorum branş öğretmeni ABDde hangi sınav,eğitimden sonra ve hangi okullarda öğretmenlik yapabilir?
    Escalade'nin tecrübelerini öğrenebilsek keşke..

Toplam 2 Sayfadan 2. Sayfa BirinciBirinci 1 2

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)