Toplam 5 Sayfadan 5. Sayfa BirinciBirinci ... 2 3 4 5
Toplam 98 sonuçtan 81 ile 98 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Ana dili öğrenme yöntemiyle ikinci dil öğretimi

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    4
    Çocukların dil öğrenme kabiliyetini yetişkinlerin yetişkin oldukları için kopyalama şansı yoktur, ancak yetişkinlerin de hızlı bir şekilde dil öğrenme kapasitelerini geliştirebilmeleri için çeşitli yollar vardır. Öncelikle bir dili öğrenmek için iyi bir sebebinizin olması lazım, sonra bu sebebi unutmadan yola devam edebilecek motivasyonu bulmanız lazım, sonra hata yapmaktan korkmadan bildiğiniz kadarıyla dili konuşmaya çalışacak kadar cesur olmanız lazım, yeterince uzun bir süre odağınızı dil öğrenmeye ayırıp sebat etmeniz lazım. Bu genel prensipleri yakaladıktan sonra daha pratik yöntemleri de uygularsanız mesela dengeli bir çalışma programı (gramer, kelime haznesi, yazma, okuma, konuşma ve anlama hepsi birlikte), multimedya kaynaklar, on-line/off-line pratik imkanları ve benzeri yöntemleri düzenli olarak takip edebilirseniz, kısa zamanda belki bir yıl hatta belki de biraz daha kısa bir zamanda belirli bir seviyede dili konuşup anlama imkanı elde edebilirsiniz, bu konu hakkındaki iyi yazılardan birine bu linkten ulaşabilirsiniz https://www.speakmates.com/blog/bir-...enmenin-srlar/

2. Beğenme pinaryagmu bu mesajı beğendi.
    Beğenmeme pinaryagmu bu mesajı beğenmedi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    4
    Merhabalar forumdaki hocalarım ve arkadaşlar, nette bulmuş olduğum eğitim videosu var toplamda 79 bölüm (forum kuralları gereğince setin adını veremiyorum).
    İngilizcenin mantığını biliyorum, kafam şurda karışıyor ben kelime ezberlemeye mi yoğunlaşayım yoksa 79 bölüm tamamını ezberleyip kuralları vs ondan sonra mı kelime ezberleyeyim.

Benim sistemim şu böyle yapıyorum, seti dinliyorum not alıyorum o bölümü baştan aşağı ezberliyorum ezberin haricinde mantığını çözüyorum verilen örnekleri çok iyi ezberliyorum.Örnek cümleler kurmama gerek bir durum varmı, yani şimdi hem sete çalış hem cümleler kur hem kelime ezberle derken baya vaktimi alıyor.
    Benim sistemim sizce doğrumu?

Benim düşüncem setin tamamını bitirip, setteki örnekleri sıkı bir ezber ve mantığını kavramakla birlikte setin tamamı bittikten sonra kelimeler ezberlemek ve cümleler kurmak, set'te zaten herşey detaylıca anlatılıyor.

Beni bu konuda lütfen aydınlatın yanlış düşünüyorsam, değerli vaktinizi ayırıp okuduğunuz için şimdiden teşekkür ederim, saygılarımla.
    Son bir ricam bol örnekli, ve ayrıca gramer ve diğer hususları anlatan kitap veya alternatif kaynak önerilerinizi bekliyorum.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    4
    Merhabalar,

Ben İngilizce veya başka yabancı bir dilin ''ana dili öğrenme metoduyla'' öğrenilebileceğini düşünmüyorum. Doğarken yaklaşık olan 80 milyon nöronla doğuyoruz ve yaşımız ilerledikçe bu nöron sayısı düşüyor. Dolayısıyla; öğrenme hızımız ve kapasitemiz de düşüyor. Eğer ana dilini öğrenme yöntemi her yaşta geçerli olsaydı sonradan yurt dışına giden insanlar kısa sürede dil öğrenirlerdi. Fakat ne kadar geç yaşta gittiyse o kadar zor öğrendiğini aşağı yukarı hepimiz biliriz (bkz.Almanya'daki Türkler). Çocuklar ve henüz yaşı çok genç olanlar için ise gerçekten geçerli bir yöntem olabilir çünkü o yaşlarda ''beyin'' bu yöntem için müsait. Yani; yabancı dil öğrenme sürecini çocuklar için ayrı, yetişkinler için ayrı tutmamız gerekiyor.

Peki Nasıl Öğrenilir? (Yetişkinler için)

Sertifikalı uzman eğitmen ve gerek grup gerekse özel ders bazında binlerce kişiye ders vermiş biri olarak görüşlerim şu şekildedir; İngilizce öğrenmek istiyorsanız öncelikle ''gramer gereksiz, sadece konuş, sadece dinle vb'' tavsiyelere kulaklarınızı kapamalısınız. Çünkü ''sadece'' içeren her öneri bu konuda yanlıştır. Gerçekten dil öğrenmek istiyorsanız 4 temel beceri vardır ve bunların ''hepsini'' birlikte geliştirmeniz gerekir: Yazma (gramer), okuma, dinleme ve konuşma. Biri olmadan diğerleri de olmaz veya eksik kalır, böylece ''i go, you go, we go'' tarzan İngilizcesine kavuşmuş olursunuz, ülkenin geneli gibi. 4 beceriye dayalı yöntem (buradaki eğitim bilimciler çok iyi biliyorlardır) sadece benim görüşümce değil; yıllarca denenen 'tekli sistemlere' (mesela sadece konuşma gibi) üstünlüğü kanıtlamış ve modern olarak dil öğretimi bu şekilde yapılmaktadır.

Yani İngilizce çalışırken çalışma programınızda; gramer, kelime, okuma bölümü, dinleme çalışmaları, konuşmak için çaba ve pratik yapacak kimseler kısmı mutlaka bulunmalıdır. Bu şekilde elbette biraz daha uzun sürecektir, ancak gerçek öğrenme bu şekilde gerçekleşiyor. Ve bunların hepsi birbirini etkiler; örneğin kelime bilginizi artırdığınızda daha fazla şeyi anlayabilir ve söyleyebilirsiniz, gramer bilginiz arttığında basit söylemlerin ötesine geçebilir ve hem yazabilme kapasitenizi hem de konuşma konusunda özgüveninizi artırırsınız. Dediğim gibi hepsi birbiriyle bağlantılı.

Yıllardır ''4 beceri kazanımına odaklı'' oluşturmak istediğim bir eğitim seti vardı ve uzun bir çaba sonucunda (6-7 aylık gece gündüz çaba, uykusuz geceler) bunu bitirebildim ve Udemy eğitim platformu üzerinde yayınladım. Bu set içerisinde gramer'den tutun da yazmasına, konuşmasına hatta çeşitli tekniklere kadar bilgim ve tecrübelerim dahilinde ne biliyorsam aktardım. Ortaya 20 saatten fazla bir online kurs çıktı. Kısa süre içerisinde aldığım geri dönütlere ve kurs yorumlarına dayanarak da iyi bir iş çıkardığım söyleyebilirim.

Bu forumun üyelerine ve genel olarak dil öğrenmek isteyen herkese saygım sonsuz ve yardımcı olmak istiyorum. Bu çerçevede dilforum'a özel olarak % 91 indirim kuponunu aşağıya bırakıyorum, böylece 20 saatten fazla 2018 yılında oluşturulmuş güncel, online ve ''komple'' bir kursu en düşük ücretle satılan başlangıç düzeyinde bir gramer kitabından bile daha düşük bir ücrete alabileceksiniz. Dileyenler faydalanabilir, kupon kodunda kişi sınırlaması mevcuttur. Maksimum sayıya ulaşıldığında kupon geçerli olmayacaktır.

% 91 İndirim Sağlayan Kuponlu Link:
    https://www.udemy.com/ingilizce-egit..._FORUM_OZEL_91
    Not: 30 gün iade hakkı vardır.

Not: Hayatımda kendim için yaptığım ''en iyi şeyi'' hep İngilizce öğrenmek diye adlandırırım. Şimdiye kadar, İngilizcenin öğrencilik yıllarımdan başlayarak, gerek maddi ve gerekse manevi anlamda bana çok fazla katkısı oldu. O yüzden ister benim yöntemlerimi tercih edin ister başka yöntemleri, kursları vs. fark etmez, ama siz de geleceğiniz için ''kendinize bir iyilik yapın'' ve mutlaka İngilizce öğrenin!

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    3
    Arkadaşlar İngilizce öğrenmek kelime dağarcığıyla ve gramerle ilgili.
    Bu güne kadar bize aslında öğretilmeyen İngilizce çok kolay bir dil.
    Android için ücretsiz bir ugulama var tamamen yeni bir teknikle öğretiyor. Bir bakın derim
    https://play.google.com/store/apps/details?id=air.alingilizcesimple

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    16
    How Languages are Learned - Nina Spada

Bu kitabı okursan rahatlıkla anlarsın. Pdf formatında da bulabilirsin nette. Öyle üç beş cümleyle, iki üç kişinin kişisel fikirleriyle üzerinde bilmem kaç senedir bilimsel çalışmalar yapılan bu meseleyi ne anlarsın, ne sana tam doğru şekilde izah eden çıkar.

İngilizce öğretmenliği bölümü okuduysan bu konuda defalarca ders çalışmış olman gerek aslında.

7. Teşekkür faruk 17 bu mesaj için teşekkür etti.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    3
    Alıntı Teacher_Tuğba isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Çocuklara ya da yetişkinlere anadillerini öğrendikleri yola en yakın şekliyle ikinci bir dili nasıl öğretebiliriz?Ne gibi yaklaşımlar,metotlar kullanabiliriz?Ya da bunu denemek mantıksız mı,hiç bir sonuç alınmaz mı?Çocuklarla yetişkinlere farklı yollar mı uygulamak daha doğru olur?

Yorumlarınız benim için önemli.Buyurun.
    gençlerin beyinleri daha açıktır onlara öğreteceğiniz 2. dili yormadan sıkmadan öğretirseniz daha zevkli ve kolay bir şekilde öğrenirler.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    3
    ben ellc eğitim setini kullandım ingilizce için. Uzmanlar tarafından onaylanmış en iyi eğitim yöntemi olduğu biliniyor. Sürekli pratik yaparak ve ünite sonlarında tekrar yaptırarak akılda kalıcı olmasını sağlıyor. konuşma, yazma, dinleme, görsel becerileri aynı anda geliştiren sistem yapmışlar. Ben usb içinde aldım fakat bilgisayar yanımda olmadığında uygulmayı kullanıp eğitime kaldığım yerden devam ettim. Fiyatlarda uygun baya. Bu sayede yurtdışıyla görüşüp iş yapabiliyorum.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    3
    Hocam okullarda yaklaşık 8 sene boyunca gördük ingilizceyi. Ne öğrenebildik kelimelerin dışında...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    3
    Yabancı dil öğrenmede öğrenmeyi istemek bence en önemli şey sadece öğrenmiş olmak için kurslara gidip gelip aynı grammer kurallarını ezberlemekle dil öğrenilmez. Gerçekten isteyen öğrendiğiniz konuşan, yada konuşmak için çabalayan insanlar yeni bir dil öğrenmede başarılı oluyor. Çocuk yaşlarda bu şekilde dili sevdirerek konuşturarak eğlenceli bir şekilde dil öğretilirse hem dil daha çabuk öğreniliyor hemde öğrenilen şey kalıcı oluyor. Bunu ortaokuldan beri İngilizceyi seven ve sevdiği için kendi kendine İngilizce konuşmayı hiç bir kursa gitmeden öğrenen biri olarak söylüyorum. Denendi onaylandı

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    4
    Herşeyde olduğu gibi öğrenmede de dengeli bir metod en doğrusu, yani sadece kitaplardan gramer öğrenmek değil aynı zamanda öğrendiğiniz bilgileri pratikte kullanmaya çalışarak, konuşarak yabancı dil öğrenme sürecini götürmek en iyisi. Kitabın kapağını hiç açmadan dil öğrenilmez mi , öğrenilir elbet ama o zaman dilin konuşulduğu yerde olmanız ve orada uzun bir süre geçirmeniz gerekir, oysa kitap ve başka kaynaklardan dilin ana dokusunu hızlı bir şekilde teorik olarak öğrenme şansınız var, bu kesinlikle dile hakim olma zamanınızı azaltacaktır. Diğer taraftan sadece kitap ve teorik kaynaklardan dil çalışmak ise neredeyse boşa çekilen bir kürek, zira hem öğrendiğiniz şeyi uygulayamamanın verdiği moral bozukluğu zamanla sizi bırakmaya ve unutmaya zorlayacak hem de bu yolla öğrenmek çok sıkıcı bir süreç haline gelecek. O nedenle ben online ve yüz yüze yabancılarla buluşup pratik yapma imkanı veren web sitelerini kullanarak teorik bilgilerinizi pratiğe dökmeye çalışmanın bir zorunluluk olduğunu düşünüyorum. ben www.speakmates.com ile istanbul da bir iki konuşma buluşmasına katıldım, iyi mentörleri yakalayabilirseniz memnun kalırsınız diye düşünüyorum.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    3
    Bende bu ara farsçaya merak saldım. Bakalım yıl sonuna kadar çözebilecek miyim?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    2
    çok teşekkür ederim herkeze çok işime yarayacak

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    4
    Ben kendi Tecrübemden yola cıkarak diyebilirimki En iyi Öğrenme yöntemi ya Turizmde çalışmak yada Dilini öğrenmek istediğiniz Ülkede yaşamak. Rusçayı Ukraynada 1 sene kalarak öğrendim ve Turzimde çalıştıgım içinde öğrendiklerimi çok iyi birşekilde Pekiştirdim.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    2
    cambly gibi bir nimet var şu an, biraz tuzlu olsa da , günlük yapılacak yarım saatlik çalışma ile, 3-5 ayda belli bir seviyeye gelinir. tabi bunun için en az c1 seviye lazım

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    2
    gerekli gramerler ve kelimeleri öğrenen yurt dışı deneyimini bir kez kesinlikle yaşamalı faydası fazla

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    2
    çocuklara uygulanabilir gayet normal ve aslında yapılması gerekn bir şey buda ailenin bakış açısı ve eğitim düzeyi faktörü söz konusu

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    18
    Alıntı Teacher_Tuğba isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Çocuklara ya da yetişkinlere anadillerini öğrendikleri yola en yakın şekliyle ikinci bir dili nasıl öğretebiliriz?Ne gibi yaklaşımlar,metotlar kullanabiliriz?Ya da bunu denemek mantıksız mı,hiç bir sonuç alınmaz mı?Çocuklarla yetişkinlere farklı yollar mı uygulamak daha doğru olur?

Yorumlarınız benim için önemli.Buyurun.
    Yapay zeka, özelikle beyin öğrenme stilini mimik eden Neural Network tekniklerinin kullanıldığı Machine Learning bilim alanı sizin sorunuza cevap veriyor.
    Cevap çok basit. İnsan beyni ve benzer şekilde makina kendisine sürekli olarak beslenen bilgi ve verilerden bir ağ oluşturuyor ve zamanla bu ağ çerisindeki bağlantılar artarak ve güçlenerek öğrenme eylemi gerçekleşmiş oluyor. Bunun ilk aşaması eşdeğer bilgilerin sürekli beyne (ve makinaya) girilmesi, bunun tekrar edilmesi, yapılan hataların geri besleme yoluyla beyne (ve makinaya) iletilmesi ve hataların zamanla düzeltilerek mükemmel seviyeye ulaşılması.
    Dikkat ederseniz bir bebek de ana dilini bu şekilde öğreniyor. Önce sessizce, kimsenin fark etmediği şekilde etraftaki sesleri beynine alarak bunlardan bir ağ oluşturuyor. Beyinde rastgele bu bilgileri temsil eden neuronlar ve bunların arasındaki bağlar oluşuyor. Ne kadar çok tekrar yapılırsa ve değişik bilgi girilirse bu neoranlar ve bağlantılar artıyor ve kuvvetleniyor. Sonra, mucize gerçekleşiyor. Çocuk ilk önceleri duyduğu sesleri ve cümleleri taklit ederken birden kendisi de orijinal cümleler kurmaya başlıyor.
    Machine Learning biliminde de temel yaklaşım bu. Makinaya bilgileri besle, hataları geri bildirim yap ve ollallaaa, makine öğrensin.

Peki bu temel, Allahın yarattığı ve insanların daha sonra makinalara uygulamaya başladığı teknik yetişkinlerin öğrenmesinde kullanılabilir mi?
    Cevap elbette.
    Yalnız buradaki sorun sabır meselesi. Bir bebek bir kaç yıl sabırla bu öğrenme aşamasını doğal olarak, mecburiyetten yaşıyor ve sonunda öğreniyor. Makinalar için zaten böyle bir sabır sorunu yok. Makinayı bir kaç hafta bilgi ile besliyorsunuz, makina öğreniyor. Ama yetişkin insanlar sabırsız. Çabuk sıkılıyorlar. Çabucak sonuç elde etmeye çalışıyorlar ve sonuçta bir noktada bırakıyorlar.

Diğer bir kaç konu başlığında paylaştım. Detaylarına girmemiştim. Yapay Zeka uzmanı olarak, yukarıda saydığım tekniği kullanarak çevremdeki göçmen insanlara İngilizce öğretmek ve onların konuşma yeteneklerini artırmak amacıyla, Machine Learning yaklaşımını kullandığım, bir takım videolar üretmiştim. Bunları daha sonra istek üzerine, kar amacı gütmeyen bir Youtube kanalında paylaşmaya başladım. Temel yöntem, kendinizi kasmadan, videoları çalışmanız. Kesinlikle yazarak vb. çalışmayın, bu sizi bıkkınlığa iletir. Sadece oturun dinleyin ve cümleleri kendiniz kurmaya çalışın. Gerekiyorsa videoyu bir kez daha çalışın. Video sayısı olarak sıkıntı yok. Şimdiden 120 tane ingilizce için, toplam da 1000 tane de diğer diller (İspanyolca, Almanca, Fransızca, Rusça vb.)için koydum. Sadece İnglilzce için bu sayıyı 1000-1500'e çıkaracağım. Her biri yaklaşık 20 dakikalık bu videolar bitmez bir kaynak oluşturacak. Oturun, günde 3-4 tane video çalışın. Mucizeye şahit olacaksınız

Videolar Youtube da "CALIS Language Improvement School" adlı kanalda.

https://www.youtube.com/channel/UCSW...W3A0RsKvG-TiPg

Sorularınızı videoların altına da koyabilirsiniz, bana doğrudan mesaj da atabilirsiniz.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    2
    Ben eğitim programı ile çğrendim ve yurtdışına çıkarak destekledim. Benim fikrim öğrenilen dili kullanmak gerekiyor tekraarlanmadığı sürece ister istemez zamanla unutuluyor

Toplam 5 Sayfadan 5. Sayfa BirinciBirinci ... 2 3 4 5

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)