Toplam 5 Sayfadan 1. Sayfa 1 2 3 4 ... SonuncuSonuncu
Toplam 98 sonuçtan 1 ile 20 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Ana dili öğrenme yöntemiyle ikinci dil öğretimi

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    45

Ana dili öğrenme yöntemiyle ikinci dil öğretimi

Çocuklara ya da yetişkinlere anadillerini öğrendikleri yola en yakın şekliyle ikinci bir dili nasıl öğretebiliriz?Ne gibi yaklaşımlar,metotlar kullanabiliriz?Ya da bunu denemek mantıksız mı,hiç bir sonuç alınmaz mı?Çocuklarla yetişkinlere farklı yollar mı uygulamak daha doğru olur?

Yorumlarınız benim için önemli.Buyurun.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    26
    İnsanlar konuşmaya etraftan duyduğunu tekrar ederek başlar. Sadece duyarlar, tekrarlarlar ya da tekrarlamaya çalışırlar. Dili böyle 'edinirler'. Çocuklara ikinci dil, tekrar yaptırarak öğretilebilir bence. Hiç bir şekilde, 'Bunun İngilizcesi (ikinci dil eğer ing.ise) şudur' deyip de anlam olarak eşi verilmemelidir. Çocuk onu kendi kafasında oluşturmalıdır,farkında olmadan. Örneğin, çocuğa table kelimesini öğreteceksiniz, resim gösterip table diyiniz, table diyip arkadan masa derseniz, bu işte çocuğun dil öğretimi sürecinde sürekli olarak çeviri yapmasına sebep oluyor. Şu anda mesela bizler (en azından ben kendi adıma konuşacak olursam) İngilizce konuşurken, kafamızda farkında olmadan Türkçe'ye çevirip sonra İngilizce'ye çeviriyoruz.

Sorunun diğer kısmı yetişkinlere gelecek olursak, açıkçası yetişkinlere de bu şekilde öğretebiliriz. Hiç bir şekilde Türkçe tanım vermeden olabilir. Ama yetişkinler çocuklar kadar kolay lokma değil, bu konuda. Deneyimlerimden biliyorum, her şeyi formularize etmeye çalışıyorlar. Dili olduğu gibi kabul edemeyip, sürekli sorguluyorlar. Kendi ana dillerinde anlamlandırmaya çalışıyorlar,ki bu da onların başarısızlığı oluyor genelde.

Bence ana dili öğretir gibi, ikinci bir dil öğretmek mantıksız değil; denenebilir. Bildiğim kadarıyla böyle bir yaklaşım zaten mevcut.

Ama, yetişkinlere bu model ne kadar uyar onu bilemiyorum. Canları çabuk sıkılabiliyor, konstantre sorunları olabiliyor. Bence yetişkinlere daha çok projeler yoluyla ya da productive biçimlerde dil öğretilmeli. Onları meşgul edecek etkinlikler düzenlenmeli.

3. Teşekkür mustafa hoca bu mesaj için teşekkür etti.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    45
    Aslında bir diğer açıdan bakarsak da yetişkinler dili nasıl öğreneceklerini biliyorlar,onların dili öğrenmelerinde bu avantaj gibi duruyor.Ama dezavantaj mıdır bu?

5. Beğenme ozangüneri bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    60
    Basit bir mantık yürütelim sizinde belirli bir süredir başlıklarını açtığınız belli başlı dil öğretimiyle ilgili metotlar var. Şimdi şunu söylemek ne kadar doğrudur ? A metodu doğru B metodu yanlış vs... Eğer olaya bu şekilde bakarsak bu metotlardan pek çoğunu yanlış yada işe yaramaz şeklinde doğal olarak ayırmak zorunda kalırız. Sorduğunuz soruya gelince her yaşın kendine has özellikleri var, ana dili öğrenme safhası çocuklar için özel olarak tasarlanmış bir zaman dilimidir adeta bunun için programlanmışlardır. Bu süreci yetişkinlere birebir kopye etmek o dönem özelliklerini yetişkinlerde oluşturmak imkansızdır. Ama o dönem incelenerek işe yarayabilecek bölümleri alınıp uygulanabilir. Fakat sadece bir metodun uygulanması giriş bölümünde açıkladığım gibi bizi yanlışa götürür, şartlara göre hepsi uygulanmalı, tabi bunu uygulamak gerçekten de maharet isteyen bir iş olsa gerek....

7. Beğenme azalarak azalan, bumut bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    45
    Alıntı festiva isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Basit bir mantık yürütelim sizinde belirli bir süredir başlıklarını açtığınız belli başlı dil öğretimiyle ilgili metotlar var. Şimdi şunu söylemek ne kadar doğrudur ? A metodu doğru B metodu yanlış vs... Eğer olaya bu şekilde bakarsak bu metotlardan pek çoğunu yanlış yada işe yaramaz şeklinde doğal olarak ayırmak zorunda kalırız. Sorduğunuz soruya gelince her yaşın kendine has özellikleri var, ana dili öğrenme safhası çocuklar için özel olarak tasarlanmış bir zaman dilimidir adeta bunun için programlanmışlardır. Bu süreci yetişkinlere birebir kopye etmek o dönem özelliklerini yetişkinlerde oluşturmak imkansızdır. Ama o dönem incelenerek işe yarayabilecek bölümleri alınıp uygulanabilir. Fakat sadece bir metodun uygulanması giriş bölümünde açıkladığım gibi bizi yanlışa götürür, şartlara göre hepsi uygulanmalı, tabi bunu uygulamak gerçekten de maharet isteyen bir iş olsa gerek....
    İşte tam da koyu işaretlediğim yer merakımın asıl kaynağı.İşe yarayabilecek bölümler neler olabilir,bir bebek nasıl yetişkinin ikinci dili öğrendiği kadar çaba sarfetmeden dil öğreniyor da yetişkin o kadar çabaya rağmen,ikinci dilde bazen -belki de çoğu zaman- başarısız oluyor?Ya da başarılı olan nasıl başarılı oluyor?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    45
    Bu konuda birazcık daha yorum istiyorum.Yoksa çok şey mi istiyorum

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    33
    Alıntı educator isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    İnsanlar konuşmaya etraftan duyduğunu tekrar ederek başlar. Sadece duyarlar, tekrarlarlar ya da tekrarlamaya çalışırlar. Dili böyle 'edinirler'. Çocuklara ikinci dil, tekrar yaptırarak öğretilebilir bence. Hiç bir şekilde, 'Bunun İngilizcesi (ikinci dil eğer ing.ise) şudur' deyip de anlam olarak eşi verilmemelidir. Çocuk onu kendi kafasında oluşturmalıdır,farkında olmadan. Örneğin, çocuğa table kelimesini öğreteceksiniz, resim gösterip table diyiniz, table diyip arkadan masa derseniz, bu işte çocuğun dil öğretimi sürecinde sürekli olarak çeviri yapmasına sebep oluyor. Şu anda mesela bizler (en azından ben kendi adıma konuşacak olursam) İngilizce konuşurken, kafamızda farkında olmadan Türkçe'ye çevirip sonra İngilizce'ye çeviriyoruz.

Sorunun diğer kısmı yetişkinlere gelecek olursak, açıkçası yetişkinlere de bu şekilde öğretebiliriz. Hiç bir şekilde Türkçe tanım vermeden olabilir. Ama yetişkinler çocuklar kadar kolay lokma değil, bu konuda. Deneyimlerimden biliyorum, her şeyi formularize etmeye çalışıyorlar. Dili olduğu gibi kabul edemeyip, sürekli sorguluyorlar. Kendi ana dillerinde anlamlandırmaya çalışıyorlar,ki bu da onların başarısızlığı oluyor genelde.

Bence ana dili öğretir gibi, ikinci bir dil öğretmek mantıksız değil; denenebilir. Bildiğim kadarıyla böyle bir yaklaşım zaten mevcut.

Ama, yetişkinlere bu model ne kadar uyar onu bilemiyorum. Canları çabuk sıkılabiliyor, konstantre sorunları olabiliyor. Bence yetişkinlere daha çok projeler yoluyla ya da productive biçimlerde dil öğretilmeli. Onları meşgul edecek etkinlikler düzenlenmeli.
    bu yöntem ilgimi çekti baya yetişkin olsun çocuk olsun yeni bi kelimeyi türkçesini söyleyerek değil de görselleştirerek kavratmak ingilizce düşünmeye başlamanın ilk adımı olabilir..mesela nezaket sözcükleri de bu şekilde öğretilebilir bi hata yaptığımızda sesimize ve surat ifademize üzgün bi ifade vererek sorry diyerek öğrenciye bu şekilde anlatabiliriz buna benzer şeyler

Adrian MONK Misafir
    Bence beş yaşına kadar -yaklaşık- olan çocuklar, beş ilâ on yaş arasında olan çocuklar ve on yaş üstü kişilere ayrı programlar uygulanmalı.
    Beş yaşını geçmiş birine, İngilizce konuşsanız ne olacak ki ? Hattâ beş bile geç, ilk kelimesini söylemeden olmalı.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    33
    Alıntı rock'n'roll isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Bence beş yaşına kadar -yaklaşık- olan çocuklar, beş ilâ on yaş arasında olan çocuklar ve on yaş üstü kişilere ayrı programlar uygulanmalı.
    Beş yaşını geçmiş birine, İngilizce konuşsanız ne olacak ki ? Hattâ beş bile geç, ilk kelimesini söylemeden olmalı.
    aslında eğtim psikolojisi dersinde yaş evrelerine göre nasıl programlar izleneceğini işlemiştik ama burda öğretmene özel yöntemler de geliştirmek lazım

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    134
    Bırakın çocuklarınız, oyun oynasın, üstünü ve dahi altını kirletsin. Ne dili

14. Beğenme Mahmet bu mesajı beğendi.
    Beğenmeme thehoca bu mesajı beğenmedi.
    Adrian MONK Misafir
    Sonra dil öğrenmeleri için para mı dökelim tonlarca ?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    134
    Alıntı AnGel isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Valla abicim devir değişti maalesef. Kardeşim ortaokula geçti, dershaneye gitmiyor diye dalga geçiyorlar, oysaki ben senin gibi düşünerek gitmesini aklımdan bile geçirmemiştim. George Carlin ölmeden önce bir espri yapmıştı bununla ilgili. ''Kindergarden entrance exam'' diye, o geldi aklıma...
    O dalga geçenlerin utanmazlığına yormak lazım. Gerçi onlar da çocuk; ama olsun

Ne bileyim yahu, çocukken bu kadar yüklenmek pek akıl karı iş gibi gelmiyor bana. John Locke'tu sanırım, babası tarafından küçükken felsefe kitapları okutulan, sonra adam gitmiş kafayı yemiş yahu, sonra da feylesof olmuş işte.

Ne bileyim bir şkidle zaten öğreniliyor, tam olmuyor belki; ama yeterince oluyordur. Mesela ben senelerdir İngilizce ile haşir neşirim (son sene hariç); ama hala konuşamıyorum ayıp mı ayıp evet kabul ediyorum; ama imkanım olsa 1 seneliğine İngilzice'nin diyarına gitsem onu da hallaederim diye düşünüyorum (belki züğürt tesellisi; ama olsun) Amma Pollyanna oldum ha bu mesajda da

Adrian MONK Misafir
    Alıntı T.D isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    O dalga geçenlerin utanmazlığına yormak lazım. Gerçi onlar da çocuk; ama olsun

Ne bileyim yahu, çocukken bu kadar yüklenmek pek akıl karı iş gibi gelmiyor bana. John Locke'tu sanırım, babası tarafından küçükken felsefe kitapları okutulan, sonra adam gitmiş kafayı yemiş yahu, sonra da feylesof olmuş işte.

Ne bileyim bir şkidle zaten öğreniliyor, tam olmuyor belki; ama yeterince oluyordur. Mesela ben senelerdir İngilizce ile haşir neşirim (son sene hariç); ama hala konuşamıyorum ayıp mı ayıp evet kabul ediyorum; ama imkanım olsa 1 seneliğine İngilzice'nin diyarına gitsem onu da hallaederim diye düşünüyorum (belki züğürt tesellisi; ama olsun) Amma Pollyanna oldum ha bu mesajda da

Ama felsefe kitabı okutmakla dili bebekliğinde, daha kendinde bile değilken tam olarak, öğretmek arasında bayağı bir fark var.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    134
    Alıntı rock'n'roll isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Ama felsefe kitabı okutmakla dili bebekliğinde, daha kendinde bile değilken tam olarak, öğretmek arasında bayağı bir fark var.
    Yok yahu çok da farkı yok. Çocuk daha ana dilni sökememiş, ne tam bir cümle söyleyebiliyor ne de kelimeler uygun bir şekilde telaffuz edebiliyor.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    134
    Alıntı AnGel isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    İngilizler senden öğrenmeye gelsin be abicim

Mantıklı, hiç değilse fazla masraftan yırtarız

20. Beğenme Anqelic Solita bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    45
    Alıntı T.D isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Bırakın çocuklarınız, oyun oynasın, üstünü ve dahi altını kirletsin. Ne dili
    Olmaz valla bırakmam.Bu çocuklar çok zeki oluyorlar.Şarkıları iki dakikada ezberliyorlar,insanları taklit ediyorlar,kendi çaplarında espri yapıp güldürüyorlar.Bu zeka küpleri boş durmamalı daha çok şeye yönlendirilmeli.Hatta deney yapılmalı bunların üzerinde yetişkinler de onların öğrendikleri şekliyle öğrenmeli Yoksa biz çektik dil öğrenirken başkaları çekmesin diye hep bunlar.Ha böyle bir öğrenme ne kadar yararlı olur yetişkinler için denenip görülmeli.Araştırma yapılmalı daha çok.En azından ben yapmalıyım belki boşuna;ama olsun.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    26
    Bu zamana kadar yetişkinlerde ve ergenleşmemiş insanlarda dil öğrenme konusunda sayısız araştırma yapılmıştır. Ancak insan beyni üzerinde çalışmalar yapmak çok da kolay olmadığından araştırmalar bir yerden sonra sınırlanmıştır.
    Çocuklarla yetişkinler arasında yapılan çoğu araştırmalar sonucunda bazı verilere varılmıştır. Bunlara göre çocuklukta dilk öğrenimi beynin elastikiyetini yitirmemiş olması sebebiyle daha rahat olabilir ancak yetişkinler kendilerini, artılarını eksilerini daha fazla bildiklerinden ona yönelik çalışmalar gerçekleştirebilirler. Dolayısıyla bir çocuk dışarıda gezmeyi tozmayı düşünürken ders dinlerse yetişkinden daha yavaş öğreneceği bir gerçektir.
    Bunlara ilaveten araştırmalar göstermiştir ki çocuğa iki kişi sürekli iki ayrı dilde yaklaşırsa çocuk iki kişiye de o dillerde tepki vermektedir. Yani anne sırf İngilizce baba sırf Türkçe konuşursa çocuk iki dili de aynı anda karıştırmadan öğrenmektedir. Ancak bir İngilizce bir Türkçe konuşulursa çocuk da karışım bir dil oluşturacaktır.

23. Beğenme ~Nemesis~ bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    45
    Alıntı Pallas isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu zamana kadar yetişkinlerde ve ergenleşmemiş insanlarda dil öğrenme konusunda sayısız araştırma yapılmıştır. Ancak insan beyni üzerinde çalışmalar yapmak çok da kolay olmadığından araştırmalar bir yerden sonra sınırlanmıştır.
    Çocuklarla yetişkinler arasında yapılan çoğu araştırmalar sonucunda bazı verilere varılmıştır. Bunlara göre çocuklukta dilk öğrenimi beynin elastikiyetini yitirmemiş olması sebebiyle daha rahat olabilir ancak yetişkinler kendilerini, artılarını eksilerini daha fazla bildiklerinden ona yönelik çalışmalar gerçekleştirebilirler. Dolayısıyla bir çocuk dışarıda gezmeyi tozmayı düşünürken ders dinlerse yetişkinden daha yavaş öğreneceği bir gerçektir.
    Bunlara ilaveten araştırmalar göstermiştir ki çocuğa iki kişi sürekli iki ayrı dilde yaklaşırsa çocuk iki kişiye de o dillerde tepki vermektedir. Yani anne sırf İngilizce baba sırf Türkçe konuşursa çocuk iki dili de aynı anda karıştırmadan öğrenmektedir. Ancak bir İngilizce bir Türkçe konuşulursa çocuk da karışım bir dil oluşturacaktır.
    Aslında bu cümleyle çoğu yerde karşılaşıyorum.Ki bence artılarını ve eksilerini bilmek bir dili zorlaştırmaz aksine kolaylaştırır diye düşünüyorum.Yani bir dili nasıl öğreneceğini bilen biri diğre bir dili belki daha rahat öğrenir.Ama tabi çocukların öğrenmesiyle farklı olur bu.

25. Beğenme Sadık BOSTAN bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    26
    Ben de zaten senin düşündüğünden farklı bir şey söylemedim ki.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    41
    Pallas haklısınız bu konuda yani karışım dili belki de yetişkinlerin şu an ingilizceyi zorla öğretme telaşının bir sonucu olacak ve de yakında ingilizce türkçe karışım dili kulanan çocukların sayısı artacak ancak diğer dediğiniz şey kişiye göre tepki verme olayı acaba doğru mu? yoksa sadece kendi çıkarımlarınız mıdır?

Toplam 5 Sayfadan 1. Sayfa 1 2 3 4 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)