Toplam 7 Sayfadan 7. Sayfa BirinciBirinci ... 3 4 5 6 7
Toplam 133 sonuçtan 121 ile 133 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: İl Tanıtımları, Öğretmen Adayları İçin

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    23
    biraz da ilçelerden gidelim; ladik-samsun: kışları oldukça sert geçer. kapınızı açık bırakıp gitseniz bir şey olmaz denilebilecek kadar güvenli bir yerdir. (geçtiğimiz yıl yaşanan 2 polisin şehit olduğu terör saldırısı münferit bir olaydır, daha önce benzeri yaşanmamıştır, dilerim bir daha da ilçenin huzur iklimini bozacak menfur olaylar olmaz.) insanları gerçek manada yardımsever ve iyi kalplidir, göstermelik değil. kısacası soğuğu dışında bir sıkıntı çekmezsiniz. sıkılırsanız bir saatlik mesafede samsun gibi bir şehre gitme fırsatınız var.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    29
    up....

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    11
    Ben de size Denizli'yi tanıtayım. Kendim doğma büyüme Denzililiyim. Ankara'da okudum. Denizli'de tutuculuktan hiç eser yoktur. Egeliliğin, güleçliğin, cana yakınlığın, tabi ki şivenin tavan yaptığı yerdir. İklimi, denizi varmış gibidir aynı. Sebebi, Denizli'nin coğrafi açıdan hayatınızda görebileceğiniz en düz yerleşim birimlerinden biri olması ve deniz etkisinin rahatlıkla şehre ulaşabilmesidir. (Esasında Denizli'nin sanıldığı gibi denize kıyısı yoktur. Denizli ismi "domuzlu"dan gelir. ) 2014'de büyük şehir olacak Denizli, eskiden tekstil sektöründe 1. idi. Şu anda baya azalmasıyla beraber hala da işi gücü olan, halkı gerçek anlamda aydın, dini orta karar yaşayan, modern çevrelerin bile içkiye pek meyletmediği, sade, süper bilinçli şehirdir. (Öss'de her zaman ilk 3'ü oynamasının sebebi budur).
    Şehrin Pamukkale'si, Güney şelaleri ve Kaklık mağarası gibi doğal güzellikleri; şehir merkezinde İncilipınar Parkı, Adalet Parkı gibi büyük parkları, 3 tane Avm'si, ve hem kampüs etrafnda hem de kampüse arabayla 15 dk olan şehir merkezinde 15-20 tane kafesi var. Canlı müzik 1-2 yerde var. Ama şehre 45 dk uzaklıkta olan Pamukkale ve Karahayıt'ta 5-6 tane Aquapark vardır ve fena değiller.
    İşinize yarayacak kısma gelirsek, Denizli'de tramvay yok ama projesi var, treniyle her şehre gidilebilir, Antalya 4 saat, Muğla 3 saat, İzmir 4 saattir. 18 tane ilçesi vardır. Merkezinde ev kiraları 350'den başlar en fazla 500'e dayanır. Denizli'nin merkezi önceden ucuzdu ama büyükşehir olabilecek aşamaya gelince böyle oldu. Şehrin merkezi olan Çınar'a arabayla 5-10 dakika olan yerlerde normal 3+1 evler çok rahat 250ye bulunur. Otobüs ve dolmuşu vardır. Ortalama ikisinin de ücreti öğrenci 1.20 sivil 1.40 tır. İlçelerinde kiralar süper ucuzdur, 4+1 yeni bir evi 150-200 liraya bulabilirsiniz ve köylerde eskiye nazaran pek insan kalmamasına rağmen halkı süper cana yakındır. Ve eğer Egeli değilseniz, o samimilik o bereket size cennet gibi gelebilir. Denizli'nin coğrafi yapısı küçük olmadığı için bir uçtan bir uca gitmeniz özellikle İstanbul tarafına 2-2.5 saati bulabilir.
    İklimi gayet güzeldir. Kışın ılık sayılır yazınsa nemli bir sıcak olduğu için insan denizin rüzgarını arar, boğucudur. Ama tabi İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Marmara yanında kışı yaz gibidir.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    24
    Alıntı unaymehmet isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben de size Denizli'yi tanıtayım. Kendim doğma büyüme Denzililiyim. Ankara'da okudum. Denizli'de tutuculuktan hiç eser yoktur. Egeliliğin, güleçliğin, cana yakınlığın, tabi ki şivenin tavan yaptığı yerdir. İklimi, denizi varmış gibidir aynı. Sebebi, Denizli'nin coğrafi açıdan hayatınızda görebileceğiniz en düz yerleşim birimlerinden biri olması ve deniz etkisinin rahatlıkla şehre ulaşabilmesidir. (Esasında Denizli'nin sanıldığı gibi denize kıyısı yoktur. Denizli ismi "domuzlu"dan gelir. ) 2014'de büyük şehir olacak Denizli, eskiden tekstil sektöründe 1. idi. Şu anda baya azalmasıyla beraber hala da işi gücü olan, halkı gerçek anlamda aydın, dini orta karar yaşayan, modern çevrelerin bile içkiye pek meyletmediği, sade, süper bilinçli şehirdir. (Öss'de her zaman ilk 3'ü oynamasının sebebi budur).
    Şehrin Pamukkale'si, Güney şelaleri ve Kaklık mağarası gibi doğal güzellikleri; şehir merkezinde İncilipınar Parkı, Adalet Parkı gibi büyük parkları, 3 tane Avm'si, ve hem kampüs etrafnda hem de kampüse arabayla 15 dk olan şehir merkezinde 15-20 tane kafesi var. Canlı müzik 1-2 yerde var. Ama şehre 45 dk uzaklıkta olan Pamukkale ve Karahayıt'ta 5-6 tane Aquapark vardır ve fena değiller.
    İşinize yarayacak kısma gelirsek, Denizli'de tramvay yok ama projesi var, treniyle her şehre gidilebilir, Antalya 4 saat, Muğla 3 saat, İzmir 4 saattir. 18 tane ilçesi vardır. Merkezinde ev kiraları 350'den başlar en fazla 500'e dayanır. Denizli'nin merkezi önceden ucuzdu ama büyükşehir olabilecek aşamaya gelince böyle oldu. Şehrin merkezi olan Çınar'a arabayla 5-10 dakika olan yerlerde normal 3+1 evler çok rahat 250ye bulunur. Otobüs ve dolmuşu vardır. Ortalama ikisinin de ücreti öğrenci 1.20 sivil 1.40 tır. İlçelerinde kiralar süper ucuzdur, 4+1 yeni bir evi 150-200 liraya bulabilirsiniz ve köylerde eskiye nazaran pek insan kalmamasına rağmen halkı süper cana yakındır. Ve eğer Egeli değilseniz, o samimilik o bereket size cennet gibi gelebilir. Denizli'nin coğrafi yapısı küçük olmadığı için bir uçtan bir uca gitmeniz özellikle İstanbul tarafına 2-2.5 saati bulabilir.
    İklimi gayet güzeldir. Kışın ılık sayılır yazınsa nemli bir sıcak olduğu için insan denizin rüzgarını arar, boğucudur. Ama tabi İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Marmara yanında kışı yaz gibidir.

[B]Denizli'nin Güney ilçesinde 3 ay önce göreve başladım ve bunu 2 ayda fark edebildim. Üstelik merkeze sadece hafta sonları gidebiliyorum. Mersin-Adana ile kıyasladığınızda yazları çok da bunlatıcı değil, en azından deriniz hava alıyor; ama yine de sıcak bir havası var. Bakalım kışı nasıl olacak? Güney ilçesinde ev kiraları süper ucuz. Kiralar ortalama 150 tl ve evler sobalı. En pahalı ev ise, 300 tl ve kaloriferli. İnsanları inanılmaz cana yakın. İlk geldiğimde, bana kızlarıymışım gibi çok candan davrandılar. Sebze meyve fiyatları normal. Hepsini mevsiminde alabilirsiniz. Deterjan vb. market alışverişinizi ilçeden yapmanızı öneririm. Burada çoğu malzeme ort 1-3 tl daha pahalıya satılıyor. İlçe merkeze 70 km mesafede, otobüsle 8 tl ücret karşılığında 1-1,5 saatte ulaşabilirsiniz. İlçede sosyal aktivite hiç yok. Sadece 20-25 km mesafedeki doğa harikası olan Güney Şelalesi var. Kendi aracınız olmadan şelaleye gidemezsiniz. Giden araçlardan çok az ücret alıyorlar. Ailenizle piknik yapabilir ya da oradaki işletmede yemeğinizi yiyebilirsiniz. İlçe oldukça sessiz. Çocuk sesini bile az duyarsınız. Araba sesi bile olmaz. En önemli konu, inanılmaz derecede güvenli olması. Evinizin kapısı haftalarca açık kalsın, bir kişi girip de tek bir çöpünüzü bile çalımaz. Güneyli olan biri şöyle demişti: "arabamın anahtarını 25 yıldır kontakta bırakıyorum. Bugüne kadar hiçbir şey olmadı. Sürekli horoz, kuş, kedi sesi duyarsınız. Kısacası emekliler için çok ideal. Buraya yakın olan bir diğer ilçe, tekstil cenneti, Buldan'a yarım saatte ulaşabilirsiniz; Güney'den otobüsle gidemezsiniz. Dokumaları gerçekten çok güzel ve çok uygun fiyatta. İlçede her şeyi bulabilirsiniz. Güneyliler evlenecekleri zaman alışverişlerini Buldan'dan yaparlarmış. Güney ilçesine daha gelişmiş bir ilçe.

Öğretmen değilim; ama ben de katkıda bulunmak istedim. Ne de görev için 2-3 sene buradayım. İlçeyle ilgili sorunuz olursa elimden geldiğince cevaplarım.
    [/
    B]

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    29
    Artvin Hopa'da yaşayan, okuyan, öğretmen olarak görev yapan forum üyeleri bu ilçeyi tanıtırlarsa çok makbule geçer

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    29
    Hopa'ya ek olarak Gökçeada, Bozcaada, Marmara Adası'nı rica ediyorum, birinin aklına eserse yazıversin bi şeyler :P

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    23
    mevcut kpss skandalı sonucunda sınav iptal olur mu olmaz mı bilemiyorum, ama normal şartlar altında öğretmen adayları bir ay içinde tercihlerini yapmaya başlayacaklar. forum üyelerinin bulundukları şehirler hakkında bildiklerini, düşüncelerini paylaşmaları son derece yararlı olacaktır. böylelikle hepimizin yararlanabileceği kapsamlı bir veri tabanı da oluşmuş olacaktır.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    20
    K.Maraş Ekinözü YİBO tanıtım

film izleme linki : youtube.com/watch?v=bgs2-4lVDV4

Kahramanmaraş Ekinözü Yatılı İlköğretim Bölge Okulu (YİBO) örnek bir projeye imza atarak ,SODES projeleri kapsamında "YİBO'da Yaşam" adlı tanıtım belgesel film projesi tamamlandı. Milli Eğitim Bakanlığı'nın göz bebekleri olarak bilinen YİBO'da öğrenim gören öğrencilerin hangi şartlarda eğitim öğretim gördükleri, buraların yaşam tarzlarıyla ikinci evleri oldukları, kamuoyunun YİBO'Lara karşı ön yargılı düşünceleri ortadan kaldırmak ve en önemlisi YİBO'larda eğitim öğretim gören öğrencilerin her anlamda bu okullarda hayatı paylaştıklarının anlatılması amaçlandı.

yibodayasam.com

ekinozuyibo.meb.k12.tr

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    29
    Van'ı anlatayım. İldeki bütün okullar zorunlu hizmetten sayılır. Merkez 22 puan, beldeler 26 puan, köyler 30 puan verir. Merkeze yakın köylere atanıp merkezden gidiş geliş yapılabilir. Van'da havaalanı var, şehir merkezine 15 dk mesafededir, büyükşehirlere her gün uçak bulabilirsiniz. Merkezde az hasarlı, kaloriferli evleri 500'den aşağı tutamazsınız. Doğalgazlı ev baya var. Kevenli, Bostaniçi, Memursen ve Edremit Toki'lerde kiralar daha ucuz (300 civarı 3+1 ev bulabilirsiniz) minibüsle 10 dk falan sürüyor çarşıya. Van'da çok okul çok öğretmen var ve geneli 30 yaş altıdır, Cumhuriyet Caddesi'nde aradığınız bi çok şeyi bulursunuz oldukça kalabalık bi şehir olduğu için sıkılmazsınız. Göl kenarında piknik, balık keyfi yapabilirsiniz. Alkollü alkolsüz cafe-barları da haftasonları çevre şehirlerden birçok öğretmenin Van'a gelme sebebi. Zorunlu hizmetin yapılabileceği güzel bi şehir, aslen Karadenizli'yim Trakya'da büyüdüm ve sıkıntı yaşamadım. Önyargılı değilsiniz yaşamazsınız zaten.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    130
    Alıntı T.D isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Nevşehir'e kısaca değineyim:

Her tarafı doğu görevi. Küçük bir il, biröğretmen için çok muntazam bir yer ki bu yüzden maalesef çok yüksek puan çıkaranlar yazar ilk atamada; ama yine de yazmaya yani denemeye değer. Kiralar yüksek değildir. Bizim oturdğumuz sitede adamlar 250 TL'ye pahalı diye ev tutmuyorlar; ama tabii yüksek kiralı yerileri de var. Öğretmenlerin çoğu burada emekli olacak kadar güzel bir yerdir daha doğrusu ekonomik bir yerdir. Öğretmen maaşı ile burada kral olur insan valla hele bir de eviniz kira değilse Hem turistik bir yer de

Bunları, 2009'da yazmışım. Bu söylediklerim, bugünümüz için geçerli değil hem de hiç.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    29
    neler değişti hocam?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    13
    Alıntı rodiseko isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Van'ı anlatayım. İldeki bütün okullar zorunlu hizmetten sayılır. Merkez 22 puan, beldeler 26 puan, köyler 30 puan verir. Merkeze yakın köylere atanıp merkezden gidiş geliş yapılabilir. Van'da havaalanı var, şehir merkezine 15 dk mesafededir, büyükşehirlere her gün uçak bulabilirsiniz. Merkezde az hasarlı, kaloriferli evleri 500'den aşağı tutamazsınız. Doğalgazlı ev baya var. Kevenli, Bostaniçi, Memursen ve Edremit Toki'lerde kiralar daha ucuz (300 civarı 3+1 ev bulabilirsiniz) minibüsle 10 dk falan sürüyor çarşıya. Van'da çok okul çok öğretmen var ve geneli 30 yaş altıdır, Cumhuriyet Caddesi'nde aradığınız bi çok şeyi bulursunuz oldukça kalabalık bi şehir olduğu için sıkılmazsınız. Göl kenarında piknik, balık keyfi yapabilirsiniz. Alkollü alkolsüz cafe-barları da haftasonları çevre şehirlerden birçok öğretmenin Van'a gelme sebebi. Zorunlu hizmetin yapılabileceği güzel bi şehir, aslen Karadenizli'yim Trakya'da büyüdüm ve sıkıntı yaşamadım. Önyargılı değilsiniz yaşamazsınız zaten.
    Eğitim-öğretim ve iletişim açısından zorluk çektiğiniz oldu mu?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    29
    Alıntı CharlesV isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Eğitim-öğretim ve iletişim açısından zorluk çektiğiniz oldu mu?
    çocuklar geneli itibariyle başarısız, hele İngilizce'de çok basit konular bile zor anlaşılıyor.. 30 küsur kişilik sınıfta dersi 2-3 kişi için anlattım diyebilirim ama ilk senem olması itibariyle benden de kaynaklanıyor olabilir, ilgi çekici hale getirmek de bizim elimizde.. Çocukların tamamına yakını Kürt ve BDP'li ailelerin çocukları.. Dolayısıyla dağdakiler onların yakınları, onlara "terörist" derseniz size cephe alabilirler, he nasıl cephe alırlar en fazla gıcık olurlar ortaokul çocuğu sonuçta.. Ben Türk milliyetçiliği yapmadığım ve onları etnisitelerine göre yargılama hakkını kendimde görmediğim için onlara da Kürt milliyetçiliği yapmalarına müsade etmiyorum, hepimiz insanız'da hemfikir olabiliyoruz zaten çocuk da ona insanca davranıldığını görünce size ona karşı tavır alıyor.. Mesela 5. sınıflarda çocuklara Where are yo from/What nationality are you konusunda Kurdish ifadesini de verdim çocuklar soruyor çünkü.. Bi tanesi I am from Kurdistan dedi, "len öyle bi ülke var mı" dedim, "olacak örtmenim" dedi.. "hadi oldu diyelim sen İzmir'e İstanbul'a gelmek istemez misin" dedim, "isterim gelirim de" dedi.. "o zaman gelemezsin, biz de buraya gelemeyiz" dedim, şaşırdı.. Onun algısı ülke aynı kalacak, ismi değişecek sadece, çocuk işte gülüp geçmek lazım..Oturup, yukardan bakmadan konuşunca sorun olmuyor.. Veliler"eti sizin kemiği bizim" mantığında,şimdiye kadar hiç sorun yaşamadık

Toplam 7 Sayfadan 7. Sayfa BirinciBirinci ... 3 4 5 6 7

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)