Toplam 4 Sayfadan 1. Sayfa 1 2 3 4 SonuncuSonuncu
Toplam 61 sonuçtan 1 ile 20 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Turkey or Türkiye?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    31

Turkey or Türkiye?

Eleştiri yapmak istedgm nokta dilforum değil ama yine de konuyu buraya acmayı uygun buldum. benzer bir başlık da göremedim ama dikkatimden kacmışsa kusura bakmayın.

Güzel ülkemiz Türkiye'ye Turkey denilmesi eleştiriliyor. yabancı ülkelerde de Türklerle hindi diye dalga geciliyor. son zamanlarda turkey yerine Türkiye kullanılması tecih ediliyor, az önce dikkatimi cekti, dilforum logosunda da Türkiye diye geciyor. boyle kullanılması gercekten cok hos,
    sizler ne düşünüyorsunuz, mesela Avrupa'ya giden arkadaslar izlenimlerini yazarlarsa sevinirim

sizce Türkiye mi kullanılmalı, yoksa boyle gelmiş boyle gider mi diyorsunuz
    görüşlerinizi bekliyorum

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    19
    Yabancı arkadaşlarımla tüm konuşmalarımda daima Türkiye'yi tercih ederim, böylesi daha iyi, ciddiyetimizi görmeleri açısından.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    23
    Onca yabancı arkadaşım oldu.
    İçlerinden biri dahi, "Where are ya frm?" diye sorduğunda, "Turkey" cevabını alınca 'Cool!' 'Superb!' 'Alpha!' dışında bir cevap vermedi. Kısacası 'Hiç karşılaşmadım.'

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    23
    Bence Turkey ya da Türkiye, farketmez..Önemli olan şekil değil, içerik

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    33
    Alıntı Englishese isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    evet katılıyorum

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    39
    Tabi ki öncelikle ana dilimizde böyle geçtiği için bence Türkiye denilmesi gerekiyor, zaten kendi ülkemizde Türkiye'den bahsederken Turkey dersek biraz saçma kaçmaz mı? O zaman hakikaten Bye Bye Türkçe yani. Ama uluslararası bir yerde konuşurkenki söylenişinden bahsediyorsanız eğer, bu konuda hiç düşünmedim daha önce açıkcası. Hindi, Türkiye, bunu mu düşünüp yapmışlar dersiniz? Ben öyle hiç düşünmedim yada belki öyle bir durumla karşılaşmadığımdan bana öyle geliyor. Aslında bence nerede olursa olsun herkes kendi dilini kullanmalı, anadilini yani. Tercümanlar boşuna yok ya? Hem bizim için iş imkanı da artar bence böyle olursa, çünkü mesela düşünün sizin dilinizi bilen birisi konuşma yapacağı zaman direk kendisi konuşur, herkes de anlar; ama yok bilmiyorsa, mecbur İngilizceyi yada benim arzuladığım gibi kendi dilini kullanacak, bu da demektir ki tercüman gerekecek. Yani hem milletin istihdamı hem de dillerin yükselişi açısından bence heryerde anadil kullanılması daha uygundur. Yani Turkey değil de "Türkiye".

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    38
    Zamanında buraya yazdığım bir mesaj. Bu düşüncemi açıkça belli ediyordur sanırım. Duyarlılığınız için teşekkürler.

"yes!you have already understood what ı meant.you didn't need to ask
    and I want to say TÜRKİYE.thıs ıs my choiceyou can say Turkey ıf you want ıt ısn't my job
    .ı suppose you have understood me.thanks for your comments "

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    101

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    55
    Arkadaşlar aşağıdaki vereceğim linkede bir göz atın isterseniz burda da bu konu ile alaka görüşler var bence bu zamana kadar bu konu ile alaka en iyi öneri.

Tıkla.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    18
    Türkiye'nin inglizcesi Turkey ise Turkey olmalı.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    55
    Alıntı SphinxLike isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    zamanlamalar bile aynı ama benden daha hızlısın

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    23
    Belki çok kötümser olacak ama, internet ortamında konuştuğum insanlardan azımsanmayacak bir çoğunluk da 'i am from Turkey' dendiğinde 'hmm..where is it? i havent heard it before' diyor.. Turkey en azından genel kabul görmüş bir kelime..Türkiye zaten Türklerin kullandığı bir kelime.. Yaygınlık açısından bakılacak olursa bence Turkey in kullanılması daha hoş. Her ülke kendi dilinde yapsa ülkesinin ismi bence çok karışıklık olurdu.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    101
    İçeriğe dikkat etmek istiyorsanız, verdiğimiz linki incelemenizde fayda var.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    39
    Alıntı Ö(zl)MeR isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar aşağıdaki vereceğim linkede bir göz atın isterseniz burda da bu konu ile alaka görüşler var bence bu zamana kadar bu konu ile alaka en iyi öneri.

Tıkla.
    Sadece çeyreğini okudum, bu bile yetti Güzel paylaşım teşekkürler Gerçekten de çok güzel açıklamış

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    23
    Doç Dr Yalçın Hoca'ya çok teşekkür ederim böyle güzel bir yazı yazdığı için fakat benim demek istemem şu: 'içerikten' kastım, Türkiye kendini yaptığı gelişmelerle duyursun ondan sonra zaten uluslararası arenada bir şekilde kendini istediği gibi tanıtır. Biz dünyada gelir sıralamasında bilmem kaçıncıyken, ekonomik anlamda bir şekilde bağımlıyken, çok da bağımsız hareket edemezken, adımız TURKLAND olarak anılsa ne olur ki? Tamam heybetten, güçten çok mutlu oluyoruz da, devir bilgi çağı, bilimsel çağ..İnsanlar nice buluşlar yapıyor, dünyanın kaderi değişiyor...Türkiye bunu yapacak duruma gelsin de varsın adı o zaman değişir... Adımız heybetli olmuş ama biz sonlardayız bir çok gelişmede..Neye yarar..

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    39
    Doç Dr Yalçın Hoca'ya çok teşekkür ederim böyle güzel bir yazı yazdığı için fakat benim demek istemem şu: 'içerikten' kastım, Türkiye kendini yaptığı gelişmelerle duyursun ondan sonra zaten uluslararası arenada bir şekilde kendini istediği gibi tanıtır. Biz dünyada gelir sıralamasında bilmem kaçıncıyken, ekonomik anlamda bir şekilde bağımlıyken, çok da bağımsız hareket edemezken, adımız TURKLAND olarak anılsa ne olur ki? Tamam heybetten, güçten çok mutlu oluyoruz da, devir bilgi çağı, bilimsel çağ..İnsanlar nice buluşlar yapıyor, dünyanın kaderi değişiyor...Türkiye bunu yapacak duruma gelsin de varsın adı o zaman değişir... Adımız heybetli olmuş ama biz sonlardayız bir çok gelişmede..Neye yarar..
    Haklısın; ama bir de şu gerçek var ki Türkiye şuanda belki de çoğu ülkenin teknolojisini geçmişti ve hala daha geçebilecek genç yeteneklere sahip, ama maalesef hepimizin de bildiği gibi bunun önü kesiliyor, en basitinden uçak kazasında ölen (!) bilgi hazinelerimizi örnek verebiliriz Yada intihar eden (!) genç bilgi hazinelerimizi de örnek verebiliriz. Maalesef önce önümüzü kesenlere bir duy diyebilmemiz lazım!

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    32
    Tuttum bu adı Turkland

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    23
    Alıntı JustForMe isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Haklısın; ama bir de şu gerçek var ki Türkiye şuanda belki de çoğu ülkenin teknolojisini geçmişti ve hala daha geçebilecek genç yeteneklere sahip, ama maalesef hepimizin de bildiği gibi bunun önü kesiliyor, en basitinden uçak kazasında ölen (!) bilgi hazinelerimizi örnek verebiliriz Yada intihar eden (!) genç bilgi hazinelerimizi de örnek verebiliriz. Maalesef önce önümüzü kesenlere bir duy diyebilmemiz lazım!
    Elbette Türkiye'de çok iyi bir potansiyel var, zaten genç nüfusumuz yeter. Ama şu da yadsınamaz bir gerçek ki, millet olarak çoğumuz çok tembeliz ve 'bana dokunmayan yılan bin yaşasıncılık' felsefemiz olmaya başladı git gide... Şu maçlardaki 'tek' nefes olma hali keşke Türkiye'de her daim olsaydı..Şu anda milliyetine en bağlı toplum biz olurduk...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    27
    böyle hindi diye dalga geçiliyor türklerle falan filan çocukça şeyler, bu durumu politik bir ortama çekip, turkey denmeyecek türkiye denecek demek yanlış. o zaman maltalı bir adam da çıksın 'türkler bizle ahaha mal bunlar' diye dalga geçiyor, macar bi adam çıksın 'hungry' 'hungary' bunlar çok birbirine benziyor ya bu ingilizler bizle 'aç bunlar' diye dalga mı geçiyorlar ya desin.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    101
    Alıntı nick_cave isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    böyle hindi diye dalga geçiliyor türklerle falan filan çocukça şeyler, bu durumu politik bir ortama çekip, turkey denmeyecek türkiye denecek demek yanlış. o zaman maltalı bir adam da çıksın 'türkler bizle ahaha mal bunlar' diye dalga geçiyor, macar bi adam çıksın 'hungry' 'hungary' bunlar çok birbirine benziyor ya bu ingilizler bizle 'aç bunlar' diye dalga mı geçiyorlar ya desin.
    Bence gayet doğru. Örneklerinizin alakasız olduğunu kendiniz de biliyorsunuz. turkey kelimesinin Turkey'den hiçbir farkı yok. Okunuşu, vurgusu aynı. Yalçın hoca bunları uzun uzun anlattı, ama anlatamadı.

Toplam 4 Sayfadan 1. Sayfa 1 2 3 4 SonuncuSonuncu

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)