Anket: Hangi İngilizce

Uyarı: Bu bir açık Ankettir, bu Anketi bütün Üyelerimiz görebilir ve oy kullanabilirler.

Toplam 10 Sayfadan 5. Sayfa BirinciBirinci ... 2 3 4 5 6 7 8 9 ... SonuncuSonuncu
Toplam 195 sonuçtan 81 ile 100 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: İngiliz Aksanı vs. Amerikan Aksanı

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    11
    ben amerikan ingilizcesini seviyorum kulağa daha hoş geliyor ingiliz ingilizcesi dinlemeye dayanamıyorum çok değişik heralde izlediğim dizilerden dolayı....

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    18
    Bence Türkiye'de İngiliz aksanı adı altında öğretilen şeylerin İngiliz aksanı ile alakası yok. Hangimizin öğretmeni melodi gibi konuşuyordu? İngiliz aksanının en önemli özelliği melodik olmasıdır. Vurgu ve tonlama önemlidir kelimelerin sonları kesik kesik söyleniyor genelde..
    Belki Amerika'da okusaydım kulağım ona yatkın olurdu ancak şuanda İngiliz aksanını değişmem Amerikan aksanına

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    12
    arkadaşlar benim ingilizcem hiç birinizden iyi değildir. bu forumda belki en kötü benimdir ancak beş ay londrada kalmıştım, mevcut işime girmeden önce. londradan önce ingiliz aksanı beni son derece rahatsız ediyordu anlaması güç falan. amerikan aksanı daha kolay gibi idi. ancak londradayken native ingilizlerin konuşması o kadar hoş geldi ki, amerikan aksanı daha sonra kaba ve itici gelmeye başladı.kulağı okşayan bir aksan. hele r-leri yutup bazen -ğ gibi söylemeleri...finzburiyy pağğğk..

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    19
    ikisini birden konuşabilirsiniz,zaten bariz farklar çok az,teacher kelimesini ingilizcler tiiça diye okurken amerikanlar tiiçır diye okuyorlar,ingilizler th konusunda daha f söylüyorlar vb...Bu gibi farkları keşvederseniz ikisini de konuşabilirsiniz.Mesela ben iki aksanıda konuşabiliyorum

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    26
    Alıntı rock_ isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    ikisini birden konuşabilirsiniz,zaten bariz farklar çok az,teacher kelimesini ingilizcler tiiça diye okurken amerikanlar tiiçır diye okuyorlar,ingilizler th konusunda daha f söylüyorlar vb...Bu gibi farkları keşvederseniz ikisini de konuşabilirsiniz.Mesela ben iki aksanıda konuşabiliyorum
    Yani sen simdi "th" sesini daha "f" olacak sekilde soyleyebiliyormusun? Helal olsun, ne diyim

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    12
    valla bence orada doğup büyümediyseniz aksanınızın yalan olacağını söyleyebilirim. aksandan kastınız r-leri söylemden falan ise onu yapabilirsiniz evet. çok da güzel ingilizce aksanı konuşan arkdaşlarım var ama native ingilizlerle kıyas edince yalan kalıyo hep.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    9
    bence ingiliz ingilizcesi kullanmak daha mantıklı sonuçta gerçek ingilizce o ve şu ingilizceyi türk aksanıyla konuşanları anlamıyorum bir dili iyi konuşmak istiyorsak o dili herşeyiyle bilmeliyiz aksanıyla konuşmalıyız.düşünsenize bir amerikalı türkçeyi kendi aksanıyla konuşuyor savaş alanına dönüşür hiç bir şey anlamyız ama bir türk gibi konuştuğunu varsayalım iyi bir türkçesi olduğunu söyleriz aksanlı konuşmak yetenek ister herkes konuşamaz am düzgün aksanla tabiki

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    14
    İngiliz Aksanını öğrenmek daha mantıklı neden derseniz de şu cevap tatmin edicidir sanırım.
    Amerikalı birisini anlamak güç değildir; ancak bir İngilizi çözmek daha zordur. İngiliz Aksanını çalışan kişi Amerikan ve Avustralya'da konuşulan İngilizceye daha hakim olur ve anlaması gelişir. Çevremizi istila eden Amerikan filmlerinden dolayı düşünmeyin ki Amerikan aksanı daha yaygındır. Her ülkenin kendine has ses rengi vardır. Bunun dışından bir ingilizi sizinle ve arkadaşları ile konuşurken inanılmaz derecede farklı bir tonlama kullandığına şahit olacaksınız. İyi tellaffuzu olan ingilizler çok rahat bir biçimde anlaşılabilir. Kuzeye çıktıkça işlerin karışmaya başladığını göreceksiniz. Cockney gibi yerel sesletimler ise bizdeki Lazlar ya da Trakyalılar nasıl değişik ise o şekildedir. Bu tip standardın dışında kalan telaffuzlarla karşılatığınızda moral bozmaya gerek yoktur. Biraz zaman ister o kadar.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    14
    Aksan konusunda herkesin farklı düşünceleri var tabii, gördüğüm kadarıyla. Ancak bir noktayı düzeltmek istiyorum. Native speaker olarak adlandırdığımız anadili İngilizce olan kişiler aslında dillerini aksansız konuşuyorlar. Nasıl mı? Şimdi biz Türkler olarak Türkçe'yi Türk aksanıyla mı konuşuyoruz? Hayır. Buna aksan denmez. Dil, standart olarak, konuşulması gerektiği gibi konuşuluyor. Genel normları içinde barındıran bir sistem bu söz konusu olan şey. Aksan ne zaman devreye giriyor? Örneklerle açıklamaya çalışayım. Amerikalı biri Amerikan aksanıyla konuşmaz. Amerikalı biri İngilizce konuşur. Dünya üzerinde konuşulan diğer İngilizce türlerine göre bu kişinin dili farklılık gösterdiği için, bu Amerikalı arkadaşımız söz gelimi İngiltere'de varolan dil sisteminden farklı olarak, daha başka bir dil sistemiyle (gerek farklı kelime ve dilbilgisi yapılarıyla, gerekse telaffuz farklılıklarıyla) konuşmaktadır. Dolayısıyla, böyle bir durumda aksandan söz edebiliriz. Amerikalı bir kişinin konuştuğu İngilizce, İngiltere'deki bir İngiliz için "Amerikan aksanı"dır. Ya da tam tersi. İngilizin konuştuğu, kelimeleri telaffuz edişi Amerikalı için "İngiliz (British) aksanı"dır.
    Bir Türk, Türkçe'yi Türk aksanıyla konuşmaz. Türkçe öğrenmiş bir İngiliz, eğer hala kendi anadili (L1) baskınsa, Türkçe artikülasyon için kas yapısı yeterince uyum sağlayamamışsa, o halde İngiliz aksanlı Türkçe konuşuyor olacaktır. Bir Türk İngiliz aksanıyla konuşuyor diyemeyiz. Bu ifade, eğer bu Türk İngiltere'de doğup orda büyümediyse doğru olmayacaktır. Ancak, konuşulan İngilizce İngiliz İngilizcesi'ne benzetilmeye çalışılıyor diyebiliriz. Ama hala aksanın doğru bir ifade olmadığı görüşündeyim.
    Aksan, dilbilimsel açıdan bu şekilde ifade ediliyor. Tabii halk arasında her türlü telaffuz farklılığı aksan olarak adlandırıldığı için, bu şekilde kavram karmaşaları oluşuyor diye düşünüyorum. Unutulmamalıdır ki İngilizce konuşan ülkelerde sadece bu sözü edilen İngiliz ve Amerikan İngilizcesi yoktur. Avustralya aksanı, Yeni Zelanda aksanı, Kanada aksanı, vb. vardır. Ama dikkatinizi çekerim bu ülkelerde genel olarak İngilizce anadil olarak konuşulmaktadır. Kaldı ki hem Amerikan İngilizcesi hem de İngiliz İngilizcesi kendi içlerinde bile daldan dala ayrılırlar. İngiltere'de bir şehrin doğusu ve batısı da farklı aksanlarda konuşabilmekteler. Ama hiç kimse Fransızca konuşulan bir ülkede falanca kişi Fransız aksanıyla konuşuyor demez, denmesi de uygun düşmez.
    Umarım aksan ile ilgili olarak bazı kavram karışıklıklarını netleştirebilmişimdir.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    10
    ingilizlerin konuşması daha melodik. sanki bir bülbülün ötüşü gibi sesi sürekli değiştiriyorlar. telafuzunu anlamak daha zor. amerikan ingilizcesi daha yalın ve monoton bir telafuza sahip. bu yüzden amerikan ingilizcesi daha kolay anlaşılıyor. fakat yukarıda arkadaşın söylediği gibi zor olduğu için ingiliz aksanına alışmak daha avantajlı olabilir. avustralya, y.zelanda gibi yerlerde de konuşulan dil ingiliz aksanına daha yakın. kabul ettikleri sınav ielts (toef değil). bu ülkelerle ilgili planlar yapılıyorsa ingiliz aksanı üzerine yoğunlaşmak her türlü avantajlı.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    28
    @Charming_Prince

aksansız konuşmak ve bir dili öz aksanıyla konuşmak aynı şeyi ifade eder. bir amerikana aksansız konuşuyor demek de amerikan aksanıyla konuşuyor demek de doğrudur.

ingilizce uluslararası bir dil olduğu için bu dili türlü aksanlarda konuşmak fazla göze batmaz, pek ayıplanmaz. bence türkler olarak biz orta yol tutturalım. en azından telaffuzları doğru yapalım. ses tonumuz ingiliz aksanı gibi olsun ama r'leri de söyleyelim.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    80
    Aksansız konuşmak imkânsız bir şey. Bir dili konuşmak üzere ağzınızı açarsanız, o dil ağzınızdan aksanlı olarak çıkar. Aksansız konuşmak, konuşmamak demektir.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    27
    Başlık altında aksan ve telaffuz terimleri karışmış sanırım. İngilizler daha içten bence biraz boğuk ve yutarak konuşuyorlar ama her kelimeyi telaffuz edebiliyorlar. Amerikanlarda gördüğüm kadarıyla çok fazla takıntı yok, gayet rahat ve özensiz konuşabiliyorlar; İngilizlere oranla. Kimse aksansız konuşamaz ki zaten. Biz kendi ağzımızla konuşuruz hiç çekinmeden zaten o yüzden bir native gibi konuşan pek yoktur dilciler arasında bile...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    28
    Alıntı Saposcat isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Aksansız konuşmak imkânsız bir şey. Bir dili konuşmak üzere ağzınızı açarsanız, o dil ağzınızdan aksanlı olarak çıkar. Aksansız konuşmak, konuşmamak demektir.
    türkçede "aksansız konuşmak" diye bir deyim var. yani tamamen oranın yerlisi gibi konuşmak.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    80
    Alıntı medeor isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    türkçede "aksansız konuşmak" diye bir deyim var. yani tamamen oranın yerlisi gibi konuşmak.
    İngilizcede aynı ifade var ancak yine de dilbilime göre doğru bir ifade değildir.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    14
    Alıntı Saposcat isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Ne açıdan imkansızdır onu anlayamadım açıkçası. Herkes aksanlı konuşabilir derseniz bunu anlayabilirim, ancak aksansız konuşulmaz demek bence doğru bir ifade olmaz. Daha önce de belirtildiği gibi "aksansız konuşmak" gerek bizim dilimizde gerekse İngilizce'de ve diğer Avrupa dillerinde de kullanılan bir ifadedir. Bununla birlikte dilin en sade şeklinde, olması gerektiği gibi konuşulduğunu ifade eder. Bu yaptığım açıklama dilbilimsel açıdan da doğru diye düşünüyorum. Ancak şunu da belirtmek isterim, düşüncenize ve savunduğunuz düşünceye de saygı duyuyorum. Çünkü farklı düşünceleri ve savları da öğrenmek isterim. Böylelikle doğru bildiğimizi sandığımız şeyleri tekrar sorgular ve gerçeğe daha sağlıklı bir şekilde ulaşırız. Bu konuda notlarıma ve kitaplarıma tekrar bakmakta yarar görüyorum. Size de aynısını öneririm. Daha sonra bu konuda tekrar bir değerlendirme yaparız.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    22
    Okulda ingiliz aksanı kursta amerikan aksanı ile konuşuyoduk. Oyüzden okulda garipsiyolardıİngiliz aksanı kibar bence grammere dayalı bir dil öğreniliyorsa bence bu aksan seçilmeli ama konuşma dili günlük hayat diyalogları için bence Amerikan aksanı.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    9
    Grammar açısından Amerikan aksanı daha basite indirgenmiş ya da kolaya kaçılmış gibi geliyor bana.. Konuşma açısından ben İngiliz aksanını çok daha fazla severim ve tercih ederim ama Amerikan aksanını genelde insanlar daha kolay anlıyorlar tercih ediyorlar vs. Ben British üzerine yoğunlaş derim şahsen, çünkü daha köklü ve kapsamlı olduğunu düşünüyorm..

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    11
    Alıntı prehistorik isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Amerikan aksanı dinlemek çok hoşuma gidiyor, tabi güzel konuşulursa. Şu zencilerin rap şarkılarında kullandıkları dilden bahsetmiyorum

water

AmE: vot'r
    BrE: voğta

bana British pek kibar gelmiyor..
    kaç tane zenci rap şarkısı dinledin ya da zenci RAPPER tanıyorsunda konuşuyorsun? onlarında kendilerine has şiveleri var aşağılayamazsan hiçbir ırkın kullanım şeklini !!!!!!

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    25
    Of course British...

Toplam 10 Sayfadan 5. Sayfa BirinciBirinci ... 2 3 4 5 6 7 8 9 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 2 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 2 misafir.)