Toplam 2 Sayfadan 1. Sayfa 1 2 SonuncuSonuncu
Toplam 38 sonuçtan 1 ile 20 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Listening nasıl gelişir? Neler yapmalı?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    26

Arrow Listening nasıl gelişir? Neler yapmalı?

Bir Intermediate seviye öğrencisinin listeningi nasıl gelişir?
    Ne gibi filmler izlemelidir? Bunun yanında yapma-ma-sı gerekenler nelerdir?
    Dizi izlemek faydalı olur mu? Lost, prison break vs. Eğer olursa izleme metodu nasıl olmalıdır?
    Yani ingilizce-ingilizce mi yoksa ingilizce-türkçe mi?
    Anlamadığımız bir cümleyi en fazla ne kadar tekrar izlemeliyiz vs..?
    Ya da şu şu şarkıcıları dinleyip şu filmleri izlemelisiniz gibi önerileriniz de gayet güzel olur.
    30 puanlık toefl sınavından en azından 23-24 almak için yardımlarınıza ihtiyacım var.
    Bilgili, ilgili arkadaşların yardımlarını bekliyorum.
    Sevgiler...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    95
    Aslında çoğumuzun sıkıntısı. Okuyup anlama var, konuşmaya gelince tıkanıp kalıyoruz.
    Cevaplar için şimdiden teşekkür ediyorum.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    36
    Dinlemenin gelişmesi dinleyerek olur. Ben özellikle ingilizceyi iyi kullanan habercileri, konuşmacıları dinlemenizi öneririm. Ben de lost vs izliyorum çok faydasını görüyoyüz. Ancak orada kullanılan dil daha özensiz bence öncelikle en doğrusunu kavrayabilmek lazım. Tabi en doğru yol bir yabancıyla yüz yüze konusmak, sürekli dinledikçe kulak aşinalığı başlar ve sonra da söylenen sözcükle ses arasında ilişki kurma yeteneğimiz artar.

Çankaya University Translation and Interpreting Studies Awarded with Scholarship

www.bakhele.com > Patron her zaman tüketici!

kakse Misafir
    sakın çok zor şeyler dineme basit şeyle dnleyerek başla. unutma ne kadar basitten başlarsan o kadar hızlı ilerlersin. 1 adım yerine 3 adım atarsın. gidipte çok zor filmleri bir kere izlersen oda sana yararlı gelmez. şahsen eğer vakit ayırabiliyorsan bir film indir ama hoş bi film olsun seni sıkmasın ardından türkçe ve ingilizce altyazılarını indir. ardından 10 dakkalık kısmına 1 hafta mühlet dahilinde günde 1 saat çalış. hem kelime dağırcığın duyarak geliştiği için çok daha kalıcı olacak. hemde listening becerin hat safalara doğru ilerleyecek.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    139
    Alıntı kimbuyakisikli isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Dizi izlemek faydalı olur mu? Lost, prison break vs. Eğer olursa izleme metodu nasıl olmalıdır?
    Ya da şu şu şarkıcıları dinleyip şu filmleri izlemelisiniz gibi önerileriniz de gayet güzel olur.
    30 puanlık toefl sınavından en azından 23-24 almak için yardımlarınıza ihtiyacım var.
    Sevgiler...
    Kapsamlı bir soru, tek bir reçete vermek yanlış olur. Bana göre dinleme de İngilizcenin alanlara ayrılması gibi (İş İngilizcesi, Tıp İngilizcesi, Hukuk İng.. vs) kendi içinde belli alanları kapsamalı. Örneğin bir insan "Borsa Sektörü ile uğraşmıyor ve yatırımlarla ilgilenmiyorsa" Wall street İngilizcesini bilip, cnbc-e dinlemesinin hiç bir faydası yok. İngilizceyi nerede kullanacaksa O alanın İngilizcesini dinlemeyle işe başlamalı. Sonrası kendiliğinden gelir. Bu anlamda insana en çok yardımcı olacak; Haber programları, Filmler ve Dizilerdir. Çünkü onlar yaşamın ta kendisidir. Nasdac borsasında ne olduğunu ana dilimizde de anlamayabiliriz ama bir filimde ne olduğunu kestirmek zor değil.Filmleri şimdi alt yazılarıyla izleyebiliyorsunuz. Önce altyazısız, sonra ise İngilizce altyazısıyla izleyin. Türkçe altyazıya hiç başvurmayın bence. Şarkılardan medet ummayın derim. Ben hiç bir katkısını göremiyorum.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    37
    Ben kendim, BBC learning English'ten indirdiğim, ve diğer bazı İngilizce kitapların ses dosyalarını I-poda yükleyip herhangi bir işimi yaparken, yolda yürürken vb. dinliyorum... Zanımca, dinleme işini ders çalışır gibi değil de, mümkün olduğunca doğallaştırmak gerekiyor. Başta tek bir cümleyi duyduğunda seviniyor insan, ama bir süre sonra kulak keskinleşiyor.

Peace.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    26
    Tüm cevaplar için sonsuz teşekkürler.
    Daha başka önerileri olan varsa beklerim.
    Sevgiler...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    17
    Dizi ve film izlemek özellikle ingilizce ses ve altyazı ile çok faydalı..hele de DVD ise durdurma şansın olur yanına da bir not defteri alırsan ufak tefek şeyler kaydedebilirsin

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    12
    internet üzerinden BBC radyosu dinlemenin de faydası faydası oluyor en azından kulak doldunluğu açısından. TOEFL ın tavsiye ettiği bir radyo daha vardı ama ismini şu an hatırlayamadım

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    13
    Yabancı şarkı dinlerken internetten o şarkının sözlerini bulup takip edebilrisin,
    Arkadaşlarında dediği gibi BBC 10 numara
    Dizilerde Türkçe altyazı tavsiye ederim hem kulak dolgunluğu için hemde birkaç kelime kapman için yararlı olucaktır

SaygıLarımLa..

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    26
    Sevgiler...
    Bir arkadaşımızın da yazdığı gibi dinleme-anlama becerisini bir ders gibi değilde eğlence gibi düşünürseniz...çok daha faydalı olacaktır....ben size audio book dinlemenizi tavsiye ederim...internette çok var ..... mp3 çalar yada ona benzer bi aygıta kayıt edip her an dinleyebilirsiniz..ilk başta anlamakta güçlük çekebilirsiniz ama dinledikçe anladığınızı göreceksiniz...ama bu işe zaman ayırıp devamlı olmakta şart....Yine bazı sitelerdeki listening parçalarını dinleyerek te dinleme-anlama becerinizi ilerletebilirsiniz...
    kolay gelsin.... işte size bazı listening siteleri:

http://www.englishlistening.com/

http://www.esl-lab.com/

http://www.voanews.com/specialenglish/index.cfm

http://www.listen-to-english.com/

Audio book bulabileceğiniz site ise herkesçe bilinen:

http://englishtips.org/?do=cat&category=audiobooks

hope it helps....

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    13
    ben lise 2 öğrencisiyim. ingilizcemi biraz ilerlettikten sonra lost'u izlemeye başladım. ilk başlarda biraz zor geliyordu ama sonradan tam basit bir hal aldı ve altyazı olmadan da izlemek mumkun oldu. filmde bazı yerlerde tıpla ilgili terimler geçiyor. bazen de sayid'in iletişim aletleri ve teknoloji iler ilgili kısımları geçiyor. bunların dışında anlaşılması çok kolay bence çünkü film 4. sezonun sonuna kadar hep aynı kalıplarla devam ediyor çok fazla bi kalıp olayı yok ben başlangı için önerebilirim.. en azından yapmış biri olarak...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    21
    Şarkılar dinleyerek şahsen ben o şekilde çalışıyorum

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    26
    Alıntı mehmet_ceylanci isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Şarkılar dinleyerek şahsen ben o şekilde çalışıyorum
    Tavsiye ettiğiniz şarkı ve şarkıcılar da varsa daha makbul olur.
    Sevgiler...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    14
    Bana göre en iyisi yabancılarla internet üzerinden sesli konuşmak geliyor gerçekten çok faydası oluyor anlamadığınızda daha açık bi şekilde anlatabiliyo,türkçe konuşma şansınız olmuyo ingilizce konuşmak derdinizi anlatmak için çabalıyorsunuz hem anlama yeteneğiniz hem de konuşma yeteneğiniz gelişiyor..eminim herkese yararlı olucak bi yöntem..

doooooooooo Misafir
    Arkadaslar zaten bayagi tavsiyeler vermisler ama ben de kendi yaptigimi yazmak istedim. Oncelikle yabanci muzik... Sarkilari yuksek sesle soylersen hem listening hem speaking, daha ne olsun. Film ve dizi izlemek de tabiki cok iyi. Cnbc-e cok iyi bir kanal. Turk dizisi seyrediyorsan onu birak cnbc-e'ye gec derim. Hem daha guzeller hem ingilizceni gelistiriyorlar ayrica en fazla bir saat suruyorlar. Ayrica vaktin varsa boyle kitaplar filan var sesli, hem okuyorsun hem dinliyorsun, onlar cidden cok yararli oluyor. Ben dizilerde cok izledigim halde bir seviyede kalmistim ama bu yontemi denedikten sonra cok gelistigimi hissetim. Kitap da okumus oluyorsun, faydali bir sey.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    21
    Tavsiye ettiğiniz şarkı ve şarkıcılar da varsa daha makbul olur.
    Sevgiler...
    Hoşunuza giden şarkıları dinleyin ama şarkıcı İngilizce'yi katletmiyorsa

ben
    Avril Lavigne
    Ray Charles
    Amy Winehouse
    Micheal Bublé

...

öneririm

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    21
    Alıntı doooooooooo isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaslar zaten bayagi tavsiyeler vermisler ama ben de kendi yaptigimi yazmak istedim. Oncelikle yabanci muzik... Sarkilari yuksek sesle soylersen hem listening hem speaking, daha ne olsun. Film ve dizi izlemek de tabiki cok iyi. Cnbc-e cok iyi bir kanal. Turk dizisi seyrediyorsan onu birak cnbc-e'ye gec derim. Hem daha guzeller hem ingilizceni gelistiriyorlar ayrica en fazla bir saat suruyorlar. Ayrica vaktin varsa boyle kitaplar filan var sesli, hem okuyorsun hem dinliyorsun, onlar cidden cok yararli oluyor. Ben dizilerde cok izledigim halde bir seviyede kalmistim ama bu yontemi denedikten sonra cok gelistigimi hissetim. Kitap da okumus oluyorsun, faydali bir sey.
    Ne büyük ayıp Tnt ve E2 unutulur mu hiç?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    9
    Merhabalar Bu konuyla ilgili olduğu için forumun düzenine olumsuz bir katkıda bulunmak istemedim, buradan sorunumu dile getiriyorum. (=

18 yaşındayım Meslek Lisesi 4 öğrencisiyim. İngilizce'yi geçtim normal dersleri bile görmüyoruz. Fakat bana 6. sınıfta ne oldu ise anlamadım... Hiç bir özel çabam olmamasına rağmen aldığım gün ders kitaplarının her bir köşesini çok rahat bir şekilde çözebiliyordum. (= O günden sonra zaten farkettim İngilizce bildiğimi. =D 6. sınıftan bu yana çok ama çok gelişti İngilizce'm, öğrenmek için çabalamadım ama...

Benim sorunum şu; hayatımda bir kere bir turist ile konuştum. Turistin dediği her bir kelimeyi çok iyi anlıyor ve cevap veriyordum. Kelimenin anlamını bilmesem de söylediği kelime kafamda 3D olarak canlanıyordu hatta. ((= Fakat ben şarkılarda, filmlerde vs. dinlediğimin çoğunu anlamıyorum. ( Ama yüz yüze konuşurken çok rahat anlıyorum. Konuşmada hiç bir sıkıntım yok ilk defa gördüğüm kelimelerde dahi hata yapmadan okuyorum.

Benim sorunum ne? x]] Ne yapmalıyım ki İngilizce'mi en az Türkçe'm kadar iyi bileyim? Çok ama çok istiyorum İngilizce'min ana dilim gibi olmasını. Fakat biraz kelime hazne sorunum var biraz da dinleme. Kelime hazne sorunum derken de en bilinmeyecek kelimeleri biliyorum ama sık kullanılanları, günlük yaşamdaki kelimeleri pek bilmiyorum. (=

Hmm ve de ekleyeyim şu anda "Eminem - When I'm Gone"ı dinliyorum ve anlıyorum bir çoğunu. Ama sözlerine bakmıştım

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    16
    Alıntı DeviLNesS isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhabalar Bu konuyla ilgili olduğu için forumun düzenine olumsuz bir katkıda bulunmak istemedim, buradan sorunumu dile getiriyorum. (=

18 yaşındayım Meslek Lisesi 4 öğrencisiyim. İngilizce'yi geçtim normal dersleri bile görmüyoruz. Fakat bana 6. sınıfta ne oldu ise anlamadım... Hiç bir özel çabam olmamasına rağmen aldığım gün ders kitaplarının her bir köşesini çok rahat bir şekilde çözebiliyordum. (= O günden sonra zaten farkettim İngilizce bildiğimi. =D 6. sınıftan bu yana çok ama çok gelişti İngilizce'm, öğrenmek için çabalamadım ama...

Benim sorunum şu; hayatımda bir kere bir turist ile konuştum. Turistin dediği her bir kelimeyi çok iyi anlıyor ve cevap veriyordum. Kelimenin anlamını bilmesem de söylediği kelime kafamda 3D olarak canlanıyordu hatta. ((= Fakat ben şarkılarda, filmlerde vs. dinlediğimin çoğunu anlamıyorum. ( Ama yüz yüze konuşurken çok rahat anlıyorum. Konuşmada hiç bir sıkıntım yok ilk defa gördüğüm kelimelerde dahi hata yapmadan okuyorum.

Benim sorunum ne? x]] Ne yapmalıyım ki İngilizce'mi en az Türkçe'm kadar iyi bileyim? Çok ama çok istiyorum İngilizce'min ana dilim gibi olmasını. Fakat biraz kelime hazne sorunum var biraz da dinleme. Kelime hazne sorunum derken de en bilinmeyecek kelimeleri biliyorum ama sık kullanılanları, günlük yaşamdaki kelimeleri pek bilmiyorum. (=

Hmm ve de ekleyeyim şu anda "Eminem - When I'm Gone"ı dinliyorum ve anlıyorum bir çoğunu. Ama sözlerine bakmıştım
    Çok garip bir durum ,herhangi bir tanı koyamıyorum.

Toplam 2 Sayfadan 1. Sayfa 1 2 SonuncuSonuncu

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)