Toplam 12 sonuçtan 1 ile 12 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: ALES i kazanınca

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    11

ALES i kazanınca

arkadaşlar ben ales sınavına girecegim ama hiç bir bilgim yok mesela alesi kazanınca istedigimiz uzmanlık alanına göre öss gibi tercihmi yapıyoruz onlarmı belirliyor ben kamu yönetimi mevzunuyum iktisat masteri yapmak isterim yada bölüm dışından bi alan seçebilirmiyiz mesela felsefe bi ayrıntılı bilgi verecek arkadaş varmı yardımlarınızı bekliyorum tşk.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    47
    Merhaba. "ALES'i kazanmak" diye birşey yok esasında. Çünkü kazanılan birşey değil. Sınavdan aldığınız puana göre çeşitli yüksek lisans ya da doktora programlarına ve bir kısım diğer yerlere başvurabilmektesiniz. Başvuracağınız bölümler ilan verdiklerinde atıyorum "ALES'ten 55 puan ve üzeri" gibi şartlar koşacaktır. Yani bu ALES puanı 55 ve üzeri olan ve diğer şartları da uya kişiler başvuruda bulunabilirler demek. Bu noktada ALES şu bakımdan önemli; ilgili programlara alınacak öğrencilerin seçiminde ALES büyük önem arzediyor. Yani ALES puanınız ne kadar yüksekse o kadar iyi.

Üç sınıfta incelenen bir sınav. Başvuracağınız bölüm itibarıyle Sözel, Sayısal ya da Eşit Ağırlık'tan oluşur. Mesela İktisat mezunusunuz ve İktisat yüksek lisansı yapacaksınız. Sizden ALES EA (eşit ağırlık) puanınızı isteyeceklerdir. Baraj da beyan edilir ilanda.

Mezun olduğunuz program harici alanlara yüksek lisans ve doktora için başvurabilirsiniz ancak enstitüler buna bir sınırlama getiririler. Mesela kimi İşletme programlarına hemen her lisans mezunu başvurabiliyorken, bazı üniversiteler İşletme yüksek lisans programlarına başvuruları "İşletme, İktisat, Ekonometri, Uluslararası İlişkiler, Uluslararası Finans, Dış Ticaret vb. lisans programlarından birinden mezun durumda olmak" şartı getirirler. Ama dediğim gibi bazı üniversitelerin böylesi programlarına İngilizce Öğretmenliği yahut misal bir Biyoloji Bölümü mezunu bile başvurabilmekte. Tamamen üniversitenin enstitülerinin kararına bağlı. İlanlarda belirtilir bunlar.

Son olarak konu açıldı diye belirteyim: genel ve hatalı bir kanı oluşabiliyor bazen. Üniversitenin, yüksek lisans ya da doktora başvuru ilanlarında beyan ettikleri ALES taban puanını elde eden herkes yüksek lisans veya doktoraya kabul edilmiyor. Yani, ilanda ALES taban puanı olarak 55 tayin edilmişse ve sizin puanınız mesela 55-56 falansa, bu sizin yüksek lisans ya da doktoraya alınacağınız anlamına gelmiyor; başvuru hakkı elde ettiğiniz anlamına geliyor. Dolayısıyla barajı geçmeye pek de sevinmemek lazım. İyi akşamlar.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    11
    mehmetDEU sana çok teşekkür ederim bir şey daha sorabilirmiyim bu bölümden bölüme degişiyor taban puan ama her ünüversitede yüksek lisans yapılabiliyormu ben mesela konyada oturdugum için selçuk ünv.de yapmak isterim birde baş vuru hakkım oluyorya ben mülakat lafı duymuştum onu başvuru hakkı elde edip başvurup mülakatlamı alıyorlar yani mülakat varmı yoksa ünüversite mi belirliyor yüksek puandan aşşagı dogru .kontenjan falan varmı.

bir diger konu tezli ile tezsiz arasındaki fark ne tezsiz yapınca düşük puanlamı giriliyor öss açık ögretim gibi yani tezli yapınca ise ünv. de kalma şansımız oluyormuş onun için sınava falan giriliyormu acaba bunlarıda bi açıklarsanız minnettar olurum iyi akşamlar.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    47
    İstediğiniz üniversitede yapabilirsiniz, ancak çalışan adaylardan genelde çalıştığı kurumdan, belli saatler izinli sayılabileceğine dair bir izin belgesi istenir. Bu yüzden bulunduğunuz şehirde yapmanız sizin için en iyisidir. Şartlar sağlandığı sürece üniversite farketmez. Tabiki yüksek lisansın ve doktoranın kontenjanı sınırlı olur. Ayrıca, mülakat üniversiteden üniversiteye değişir ama hemen her üniversite mülakat yapar. Benim bildiğim ve mülakat yapmayan nadir üniversite ve nadir bölümler var. Mesela, bildiğim kadarıyla Anadolu Üniversitesi İşletme Yüksek Lisans programında mülakat yoktu. ALES, okul ortalaması, yabancı dil sınavı puanı gibi zorunlu olarak istenilen belgelerinizin ortalamasına göre kabul ediliyor ya da edilmiyordunuz. Selçuk'ta muhtemelen mülakat vardır. Tezsiz yüksek lisansın kapsamı ve etkisi sınırlı olur. Bazı bölümlerde formasyon yerine geçtiğinden ve formasyona göre daha hesaplı olduğundan tezsiz yüksek lisans olur. Ya da olur ya bazı kurumlar en azından tezsiz de olsa yüksek lisans yapmış olma şartı falan arar, ancak böylesi durumlarda işe yarar. Bir de doğrusunu söylemek gerekirse askerliğini tecil ettirmek isteyen ama tezli yüksek lisansın zorluğuyla boğuşmak istemeyen kişiler genelde tezsiz seçmeyi tercih ederler. Gayeniz kapsamlı bir yüksek lisans ise eğer, tezli yüksek lisansı deneyin. Tezsiz yüksek lisansa girmek tabiki genelde daha kolay olur. Ama şu da bir gerçek, üniversitede kalmak için tezsiz yüksek lisansın pek bir geçerliliği yok; açıkçası dikkate bile alınmaz. Siz alana ne kazandırmışsınız, tezinizin içeriği nedir bunlar çok önemlidir.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    11
    ya mehmet kafanı şişirdim cevapların için tşk.ama bu ünüversitede kalma işi tezli yapınca kesin kalınıyomu yoksa onunda bir eleme sistemi varmı ben hoca olup insanlara bir şeyler verebilmeyi çok istiyorum son sorum daha fazla rahatsız etmem

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    47
    Ne ALES, ne tez, ne doktora tezi, hatta yardımcı doçentlik ya da doçentlik ünvanını elde etmiş olmanız bile sizin bir üniversitede kalmanızın garantisi değildir. Devlet, üniversitelere kadro gönderir. Gönderdiği kadroları üniversiteler doldurur, tabiki başvuranları çeşitli elemelerden geçirerek. Her halükarda çeşitli elemelere tabisinizdir. Şöyle söyleyeyim, eskiden lise mezunu olmak bir ayrıcaklıtı malum. Sonra üniversite mezunu olmak ayrıcalık oldu. Daha sonra yüksek lisans ayrıcalık oldu ve ardından doktora. Ama artık isterseniz vezir olun, yine garantisi yok. Dipsiz kuyu.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    11
    o zaman tezli veya tezsiz fark etmiyor ama ben genede bir yüksek lisans yapmak istiyorum her neyse yardımların için sagol iyi geceler

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    11
    son söylediginize katılıyorum şu an için söylüyorum türkiye demek dipsiz kuyu demek

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    47
    Tezli ya da tezsiz farkeder, hem de çok farkeder. Aman yanlış anlaşılmasın. Tezsiz yüksek lisans en basit örnek olarak bir üniversiteye kadrolu öğretim elemanı olarak yapacağınız başvuru da bile pek dikkate alınmaz. Tezli yüksek lisans dururken tezsiz yüksek lisans pek cazip bir seçenek değil.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    11

okutmanlık için

ben anadolu üniversitesi ingilizce öğretmenliği 3.sınıf öğrencisiyim mezun olunca istediğim bi üniversitenin hazırlık bölümünde okutman olarak calısabilirmiyim bunun için neler yapmalıyım bana yardımcı olabilecek varsa cok memnun olurum.bunun yüksek lisansla alakası varmı
    tesekkürler

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    47
    Forumda okutmanlıkla alakalı birçok konu var ve fazlasıyla bilgi paylaşımı yapıldı, ama yüksek lisansla alakalı kısmına buradan yanıt vereyim. Evet, yüksek lisansını tamamlamış olanlar genelde daha şanslıdırlar. Ama bu bir zaruriyet değildir; yani yüksek lisans şartı yok.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    11
    Alıntı MehmetDEU isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Forumda okutmanlıkla alakalı birçok konu var ve fazlasıyla bilgi paylaşımı yapıldı, ama yüksek lisansla alakalı kısmına buradan yanıt vereyim. Evet, yüksek lisansını tamamlamış olanlar genelde daha şanslıdırlar. Ama bu bir zaruriyet değildir; yani yüksek lisans şartı yok.
    foruma deha yeni üye oldum o yüzden bi bilgim yok
    tesekkürler yine de

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)