Toplam 3 Sayfadan 2. Sayfa BirinciBirinci 1 2 3 SonuncuSonuncu
Toplam 59 sonuçtan 21 ile 40 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Sosyal Bilimler Tüm kelimeleri ve Sıklıkları

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    14
    ellerinize sağlık teşekkürler

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    10
    iyi çalışma olmuş emeğinize sağlık

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    10
    hocam harika bir çalışma olmuş emeğinize sağlık

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    10
    hocam harika bir çalışma olmuş emeğinize sağlık

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    29
    Remzi bey gerçekten eksik olan bir çalışmayı yapmışsınız. Mehmet Bey'in görüşüne de katılıyorum. Bilen biri bu dosyayı adayların kullanabileceği gibi bir elden geçirse mükemmel olur.

Teşekkür / Beğenme
    Blog Başlıkları
    13
    Rep Gücü
    20
    Remzi beyin emeğine sağlık. Çok teşekkür ederiz bu hocamıza. Ancak bana böyle listelerle çalışmak pek akıl karı gelmiyor. Bu listeleri ezberlemektense oturup bütün soruları analiz ederek çözmek daha mantıklı. Zaten bu kelimelerde yapılmış sınavlardaki kelimeler. Böyle listeden kelime ezberlemek bana işkence gibi geliyor. Açıkçası soru çözmekten de hoşlanmıyorum. En çok hoşuma giden okuma parçalarını içeren kitaplar. Kelimeleri okuma parçaları içerisinde öğrenmek çok daha zevkli ve kalıcı. örneğin bir kelimeye rastladığınızda "ya bu kelime şununla ilgili parçada geçmişti" diye çağrışım yapabiliyor. Bu şekilde hazırlanmış kitaplardan çalışma belki uzun süreli ama kesin çözüme kavuşturacak bir çalışma olacaktır.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    29

Tamam ama

Doğru diyorsunuz ama, en azından sınava girmeden önce kelime eksikliğini gidermek için (çok çıkmış soru test çözmeyenler için) sık kullanılan kelimelerden bilmediklerini bu listeden ayıklayıp ezberleyebilirler. Benim de önerim, veya kendim Almanca çalışırken öyle yapmıştım, çıkmış testleri çözüp, bilemediğim soruları tekrar ederken karşılaştığım yabancı kelimelerin listesini çıkarıp, sistematik tekrar tekniği ile ezberlemektir. Bu ezberlediğiniz kelime listesini 1 gün, bir hafta ve bir ay sonra tekrar ama ilk ezbere göre çok daha kısa sürede ezberleme tekniğidir. 1 ay sonra aynı testi yaptığınızda netinizin 10-15 arttığını görürsünüz.

Teşekkür / Beğenme
    Blog Başlıkları
    13
    Rep Gücü
    20
    Alıntı bsdilman isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Doğru diyorsunuz ama, en azından sınava girmeden önce kelime eksikliğini gidermek için (çok çıkmış soru test çözmeyenler için) sık kullanılan kelimelerden bilmediklerini bu listeden ayıklayıp ezberleyebilirler. Benim de önerim, veya kendim Almanca çalışırken öyle yapmıştım, çıkmış testleri çözüp, bilemediğim soruları tekrar ederken karşılaştığım yabancı kelimelerin listesini çıkarıp, sistematik tekrar tekniği ile ezberlemektir. Bu ezberlediğiniz kelime listesini 1 gün, bir hafta ve bir ay sonra tekrar ama ilk ezbere göre çok daha kısa sürede ezberleme tekniğidir. 1 ay sonra aynı testi yaptığınızda netinizin 10-15 arttığını görürsünüz.
    Haklısınız hocam. Elbette kelime ezberlemek de lazım ama bana kuru kuru listeden ezberlemek işkence gibi geliyor. En azından cümle içerisinde kullanarak ezber yapmak daha kolay diye düşünüyorum.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    29

Sözcük bağlamında anlam kazanır.

Size katılıyorum, kuru kuru kelime ezberlemek hem kolay değil hem de işlevsel değil. Dilbilimin bir yan alanı olan semantics-anlambilimin temel kuralı "Sözcük bağlamında anlam kazanır.", ilkesidir. Yani taş yerinde ağırdır. Ben de bu nedenle çıkmış soruları çözün, bilemediğiniz kelimelerin listesini yapın. Bu listeleri test test, bir tekrar takvimi çerçevesinde sistematik tekrar tekniği ile ezberleyin. O testleri 1 ay sonra tekrar çözdükçe o kelimeleri bağlamında gördüğünüzde anlamları çok kalıcı bir şekilde uzun dönem belleğinizde yer etmeye başlar. Bir daha kolay kolay unutmazsınız.
    Remzi hocanın listesine gelince, onu da kendi çıkardığınız kelimelerin ne kadar sık çıktığını öğrenmeniz için kullanabilirsiniz. Çünkü sınavlarda her karşınıza çıkan yabancı kelimeyi mutlaka ezberlemeye kalkmayın. Listeden de anlaşılacağı gibi 10 yıl boyunca yapılan sınavlarda 1-2 defa kullanılmış kelimeleri ezberlemeye çalışmak çok gerekli değil. Ezberleseniz bile karşınıza çok nadir çıkacakları için o zaman dek aklınızda kalmayabilirler.
    Benim öğrencilerim test çözerken, testlerin başında bulunan kelime sorularının şıklarındaki yanlış kelimelerin bile anlamlarını yazıp öğrenmek istiyorlar. Ancak 1-2 si dışında rastgele seçilmiş kelimeler olduğu için boşuna ezberliyorlar. Onların bazılarını ben de bilmiyorum. Ama her sınavdan 95-100 arası not alabiliyorum.
    İyi bayramlar.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    73
    kuru kuruya kelime ezberlenmez konu içindeki cümleyi çekip almak en mantıklısı
    ama eşanlamlılar da olabilir iyi çalışmalar

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    10
    Merhabalar. Ben uds-ye hazirlanmak istiyorum, ama bu konuda bilgim cok az. Branshim iktisat veya ekonomidir, sormak istiyorum benim uds sosyal bilimlere mi hazirlanmam gerekiyor yoksa fen bilimlerine mi? cok teshekkur ederim onceden, bir de soruyu uygun yere yazmadimsa ozur dilerim, bir daha teshekkurler.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    29

Sosyal bilimler tabii

ÜDS'ye sosyal bilimlerden gireceksiniz. Ama bu sınava girecekseniz gecikmeyin. Hemen çalışmayan başlayın, zira 2 ay gibi bir süre kaldı.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    10
    Çok teşekkür ediyorum. Evet biliyorum zamanım çok az. Bir de bir şey sorum, Marmara, İstanbul Teknik ve Yıldız Teknik universiteleri ingilisce mastr için ÜDS kabul ediyorlar mı? Çünkü ODTÜ kabul etmiyor, o yüzden sordum. Bir daha çok teşekkürler.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    29

Ah şu ODTÜ

ODTÜ bazen böyle saçma işler yapabiliyor. İng. Edebiyatında doktora yapan bir arkadaşım, 2. dilden sınava girmeden bile ODTÜ de programa alındı. Şimdi ÜDS'yi mi beğenmiyorlar? Tuhaf. YÖK ün olur verdiği bir şeye ODTÜ nasıl karşı çıkar ve tanımaz anlamak mümkün değil. Sorduğunuz okullar hakkında en yeni ve doğru bilgiyi doğrudan o üniversitelerin ilgili enstitülerine telefon ederek öğrenebilirsiniz. Google'da ana sayfalarına girin, ilgili birimlere kolaylıkla ulaşırsınız.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    10
    tamam da linki nasıl göreceğiz

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    10
    lexical analysis=CONCORDANCE isimli bir programla yapılabilir.
    UDS soruları pdf den text haline abby fine reedar ile çevrilir.
    concordance programı .txt dosyalarda daha başarılıdır.
    tüm harf, kelime ve sayıları sayarak bri nevi istatistik dökümlerini yapar. Meraklılara duyurulur.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    10
    slm

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    10
    arkadaşlar link kaldırılmışmı?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    13
    sağolun hocam

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    10
    teşekkürler

Toplam 3 Sayfadan 2. Sayfa BirinciBirinci 1 2 3 SonuncuSonuncu

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)