Anketimiz: Hangisi uluslararası çapta kullanılsa iyi olu

Katılımcı sayısı
137. Anket kapatılmıştır
  • Türkiye

89 64.96%
  • Turkland

28 20.44%
  • Turkey

20 14.60%
  • Hiçbiri

0 0%
Toplam 4 Sayfadan 4. Sayfa BirinciBirinci 1 2 3 4
Toplam 80 sonuçtan 61 ile 80 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Turkey / Turkiye /Turkland

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    25
    Türkiye kelimesinin kendiside zaten Türkçe değildir 12.yy'dan itibaren batılılar anadoluya Türkiye demişlerdir bence çok dert etmemeli
    Ama illa biz adımızı değiştirecez denilirse o zaman baya dalga konusu oluruz.Sonuçta Türkiye biraz kenarda kalmış bir afrika ülkesi değil çok komik olur
    Çince hızla yaygınlaşıyor ya acaba çincede kötü bir anlama geliyor mu onu değiştirelim

Teşekkür / Beğenme
    Blog Başlıkları
    2
    Rep Gücü
    166
    Bu arada biz küçükken "İngiltere, dingil tekerleği", "Almanya, Almanyağı" yapardık. Duymasınlar bu ülkeler, sonra başımıza bela olur. Hele İngiltere "ulan bana tere maydonoz dersiniz" demesin. Ve en paragöz ülke Paraguay, tavukların en sevdiği diyar Mısır ve cullukalemi Hindistandır. Tüm "-istan"lar fistan giyerler, İstanbul hariç.
    Akla mağrur olma Eflatun-ı vakt olsan dahi.
    Bir edib-i kâmil gördükde tıfl-ı mekteb ol

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    38
    Alıntı MehmetMamger isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Ülkemin adının yabancı arenada ingilizce bir ibare olan, veya Germen diline ait, LAND ismiyle anılmasını onur kırıcı ve doğrudan İngilizcenin egemenliğini peşinen kabul olarak addederim. Bana hiç uymaz.
    Hocam, pek çok tartışmanın kısır döngüyle sonuçlanmasına sebep olan bir noktaya temas etmek zorunda kalacağım bu sözleriniz üzerine.

İngilizce'de ülkemizin ismini yazarken -land ekinin kullanılmasını onur kırıcı buluyor ve Türkiye denmesini öneriyorsunuz. Halbuki, Arapça kökenli -iye ekinden rahatsız olmuyorsunuz. Bu bir çelişki değil mi? Hatta daha derine gidersek, 'Türk' ismi bile Çinliler tarafından verilmemiş mi bu kavime? Bu tarz şeyleri onur kırıcı bulmuyorum, hayatın kaçınılmaz gerçekleri olarak görüyorum. Kaldı ki, -land ekini Türkçe'ye sokmak gibi bir niyetimiz de yok 'Turkland'i savunanlar olarak. İngilizce'nin kendi içinde olan bir ekin yine İngilizce'de kullanılmasından bahsediyoruz.

İngilizce'nin egemenliğini peşinen kabul etme meselesine gelince. Ben İngilizce'nin ulusal alanda Türkçe'ye bir alternatif olmasını veya ikinci resmi dil olmasını ve hatta İngilizce eğitim yapılmasını savunmuyorum. Ülkemizin isminin değiştirilmesini de önermiyorum. Ancak, memnun olsak da olmasak da, şu bir gerçek ki, 1945'ten bu yana İngilizce 'lingua franca'dır ve bir süre daha öyle olmaya devam edecektir. Yani, uluslararası alanda en yaygın ve geçerli dildir. Dolayısıyla, ülkemizin adının hoş olmayan çağrışımlarla anılmasının önüne geçecek bu tür bir makul önerinin sunulmasını ve savunulmasını 'İngilizce'nin egemenliğini peşinen kabul etmek' açısından eleştirmenizi haksız buluyorum.

Özetle; İngilizce'nin Türkiye'de 'egemen' olmasına karşıyım, uluslararası alanda 'egemen' olmasını ise orta vadede değişmeyecek nesnel bir gerçeklik olarak görüyorum.

Teşekkür / Beğenme
    Blog Başlıkları
    2
    Rep Gücü
    166
    Alıntı ayilmaz isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    İngilizce'de ülkemizin ismini yazarken -land ekinin kullanılmasını onur kırıcı buluyor ve Türkiye denmesini öneriyorsunuz. Halbuki, Arapça kökenli -iye ekinden rahatsız olmuyorsunuz. Bu bir çelişki değil mi? Hatta daha derine gidersek, 'Türk' ismi bile Çinliler tarafından verilmemiş mi bu kavime? Bu tarz şeyleri onur kırıcı bulmuyorum, hayatın kaçınılmaz gerçekleri olarak görüyorum. Kaldı ki, -land ekini Türkçe'ye sokmak gibi bir niyetimiz de yok 'Turkland'i savunanlar olarak. İngilizce'nin kendi içinde olan bir ekin yine İngilizce'de kullanılmasından bahsediyoruz.
    Aslında buradaki -iye Arapça kökenli değil, daha batılı. Yukarıda da izah etmiştim. Sadece batılı söylem ile Arapça nisbet ya'sı denk geldiği için bizimkiler kolayca kabullenmişler. Bana kalsa isimlendirme kafadan yanlış, hem politik, hem de dil açısından. Ama şimdi beni Atatürk ve silah arkadaşlarıyla ayrı ayrı uçlara düşürmeyin.
    1. TURKEY kelimesi, ve dahi diğer batılı dillerdeki türevleri, biz kendisini uluslararası arenada kullanıyor olmadan önce yabancılar tarafından coğrafyayı temsilen kullanılıyordu. (Bir sürü 1923 öncesi yabancı kaynak ve haritaya bakılabilir.) Biz ülkemize TÜRKİYE ismini seçerken bizzatihi aslında bu kullanımlardan etkilendik. Yani ülkemizi yabancıların isimlendirdiği adla isimlendirdik. Arapçadaki nisbet ya'sı da bu tercihi kolaylaştırdı.
    Ben uluslarası arenada ülkemin adının zaten İngilizce yazılmasını anlamlı bulmuyorum. Ama "bunun İngilizcesi Turkland olsun" demeyi daha incitici buluyorum. Daha bir "kabullenmiş" görüyorum. Sanırım böyle görme hakkına da sonsuza kadar sahibim.

Ayrıca, zaten bir başka dil sahibine "bundan sonra dilinizde bunu böyle diyeceksiniz, tamam mı?" demeyi de oldukça kaba ve küstahça buluyorum. Ama bunu mevzu bile yapmadım. Zira buradaki pek çok kişinin meselye ideolojik yaklaştığını, İngilizce konuşanların da insan olup, onların diline müdahele etmenin arsız ve haddi aşan bir ifade olacağını, aynısını bize yapsalar "KÜSTAHLIĞI bırakın lan deyyuslar" diyeceğimizi çoktan unuttuğunu düşünüyorum.

Dedim ya, Turkiye veya Türkiye deseler sevinirim, zira tarih beni bu ses ve şekle daha aşina yapmış, bu şekil ve sesi bana daha sevimli kılmış. Ama kimseye "değiştirin" diyemem. Başkasının inanç ve kültürüne bir şey dikte etmek, vicdanımın normal gördüğü bir şey değil.

Bu arada Turkey ve turkey arasında benzerlik kurup hakaret amaçlı kullananlar sadece kendi art niyetlerini gösterirler ve bu onların ayıbı. Ama inanın neredeyse her ülke ismiyle çeşitli kelime oyunları oluşturup dalga geçmek mümkün.
    Konu MehmetMamger tarafından (02-10-08 Saat 18:32 ) değiştirilmiştir. Sebep: otosansür

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    149
    Türk'ün pancarına tütününe pamuğuna kota koydurtan ecnebilerin kılıcının altına boynumuzu uzatıyoruz, ama Turkey diyerek bizimle dalga geçildiği için üzülüyoruz. IMF kapılarında dilencilik yapıyor, yurtdışına gitmek, oralara yerleşmek için, milyonlarca insan vize kuyruklarında ömür çürütüyor görevlilerden azar işitiyoruz ama hindi dediler ulan diye ortalığı velveleye veriyoruz. Başımıza çuval geçiren Amerikayla flirt ediyor ama hindi diyorlar diye salya sümük ağlıyoruz. Vah vah ne de duyarlıyız..Canım Türkiyemin güzel insanları..

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    60
    ben bu durumu anne-babasının kendisine verdiği ismi beğenmeyen bir çocuğun durumuna benzetiyorum...
    ali-veli-deli ne fark eder...önemli olan çocuk adam olmuş mu olmamış mı....

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    50
    Yalnız ben bu anketteki son şıkka fena halde takmış durumdayım

Türkiye
    Turkland
    Turkey
    Hiçbiri

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    60
    [QUOTE=Henry-Waldo;512393]Yalnız ben bu anketteki son şıkka fena halde takmış durumdayım

Türkiye
    Turkland
    Turkey
    Hiçbiri

hak vermeden geçemedim

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    149
    Alıntı Henry-Waldo isimli üyeden alıntı Mesajı göster

Türkiye
    Turkland
    Turkey
    Hiçbiri

Belki üç şıkkı da beğenmeyip, farklı bir isim alternatifi öne süren olabilir diye.. Örneğin ben "Turkiye" olsun diyorum. Bir başkası Turkasia vs diyebilir...

Teşekkür / Beğenme
    Blog Başlıkları
    2
    Rep Gücü
    166
    Alıntı Henry-Waldo isimli üyeden alıntı Mesajı göster

Türkiye
    Turkland
    Turkey
    Hiçbiri

"Başka bir şey" daha anlamlı olurdu sanırım. Hiçbiri deyince ben de biraz duraladım. Şimdi "hiçbiri" mi diyecekler, yoksa hiç bir şey demeyecekler mi?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    38
    Alıntı Spartakus isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Türk'ün pancarına tütününe pamuğuna kota koydurtan ecnebilerin kılıcının altına boynumuzu uzatıyoruz, ama Turkey diyerek bizimle dalga geçildiği için üzülüyoruz. IMF kapılarında dilencilik yapıyor, yurtdışına gitmek, oralara yerleşmek için, milyonlarca insan vize kuyruklarında ömür çürütüyor görevlilerden azar işitiyoruz ama hindi dediler ulan diye ortalığı velveleye veriyoruz. Başımıza çuval geçiren Amerikayla flirt ediyor ama hindi diyorlar diye salya sümük ağlıyoruz. Vah vah ne de duyarlıyız..Canım Türkiyemin güzel insanları..

Hocam, biraz üstüme alındığım için kendi adıma cevap vereyim.

Şahsen, bahsettiğiniz konularda da duyarlılık sahibiyim. Yeri geldiğinde o konularda üstüme düşeni yapmak da boynumun borcu. Forum kuralları gereği sadece 'dil' ile ilgili konuştuğumuz için o konulara değinmiyorum, yoksa 'ülkemize hindi demeleri' ülke olarak en önemli meselemiz olduğu için değil.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    50
    Alıntı Spartakus isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Belki üç şıkkı da beğenmeyip, farklı bir isim alternatifi öne süren olabilir diye.. Örneğin ben "Turkiye" olsun diyorum. Bir başkası Turkasia vs diyebilir...
    Fine! Got it!

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    149
    Alıntı ayilmaz isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam, biraz üstüme alındığım için kendi adıma cevap vereyim.

Şahsen, bahsettiğiniz konularda da duyarlılık sahibiyim. Yeri geldiğinde o konularda üstüme düşeni yapmak da boynumun borcu. Forum kuralları gereği sadece 'dil' ile ilgili konuştuğumuz için o konulara değinmiyorum, yoksa 'ülkemize hindi demeleri' ülke olarak en önemli meselemiz olduğu için değil.
    Hepimiz üzerimize alınmalıyız aslında. Yani onurumuzu kıran çok daha büyük meselelere sessiz kalırken "Turkey" sözcüğü ekseni üzerinde dönüp durmak Ağaca bakarken ormanı görememekle eşdeğer. Konu dil ile alakalı merak etmeyin bavuldan dışarı sarkan bir şey olursa müdahale edilir.
    Konu Barakuda tarafından (02-10-08 Saat 17:53 ) değiştirilmiştir.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    24
    Türkiye daha güzel.Zaten ''Türkiye'' zor söylenen bir isim değil.Benim yabancı çoğu arkadaşım Türkiye diye hitap eder.Ben de şimdiye kadar hiç Turkey demedim.Yanlış anlamayın,bu kesinlikle Hindi mevzusuyla alakalı değil ya da 'hayır Türkçe olacak!' gibi. Sadece kulağa daha hoş geldiği kanaatindeyim.Hem kibar,Hem güzel.Sağolsunlar o arkadaşlarım da Türkiye den yanalar Nasılsa nerede görülse Türkiye olduğu anlaşılıyor.Zaten Turkey yavaş yavaş kalkıyormuş ya da kalktı bilmiyorum.Ama Türkiye en güzeli

Teşekkür / Beğenme
    Blog Başlıkları
    2
    Rep Gücü
    166
    Alıntı büsrakd isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Zaten ''Türkiye'' zor söylenen bir isim değil.Benim yabancı çoğu arkadaşım Türkiye diye hitap eder. Ben de şimdiye kadar hiç Turkey demedim.
    Ama bu İngilizlerin yarısını dövsen ağızların Ü sesi çıkmaz, benim Güleylem'e layıkıyla hitap edebilen Amerikalı arkadaşım daha olmadı.

Hem okuldayken falan mutlaka Turkey demişsinizdir, en azında orta 1'de falan canım.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    149
    Ama bu İngilizlerin yarısını dövsen ağızların Ü sesi çıkmaz, benim Güleylem'e layıkıyla hitap edebilen Amerikalı arkadaşım daha olmadı.

Hem okuldayken falan mutlaka Turkey demişsinizdir, en azında orta 1'de falan canım.
    Layıkıyla çıkıp çıkmama meselesi biraz alışkanlıkla ilgili, Niye? Gayet güzel söyleyen İngilizler var. Ben nasıl "Massachusetts" derken anam ağlıyorsa bir zahmet yamultuversinler ağızlarını. Hem özümüzden vermeyelim diyoruz hem de onlar bize değil biz onlara öykünelim istiyoruz. Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    32
    Lihtenştayn için orijinal yazımı olan Liechtenstein'ı kullanıyorlarsa, "Türkiye" demeyi ve yazmayı da öğrenebilirler.öte yandan, yabancıların Turkey-hindi çelişkileri de kendi problemleridir, biz buna takıldıkça, kaşınan yerimizi kaşıyacaklardır. Halbuki bir yabancı Turkey-Hindi diye kendince "eğlenmeye çalışırken" onun bu bilgisizliğine ve acizliğine bizim gülüp geçmemiz, çok daha mantıklıdır. Ciddi bir ortamda zaten Turkey-hindi benzetmesiyle birşeyler yapmaya çalışan kişinin gerek bilgi seviyesi, gerek görgüsü kendini belli edecek kadar düşüktür.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    50
    Nedense Türkiye'de herşey artık yabancı isimlerle anılıyor, konuşuluyor. Fakat ben TURKEY daha uygun dedim ama o da ingilizcede ayrıca hindi anlamına geldiği için yadırgıyorum. Fakat dünyada ingilizce yaygın olduğu için ve neredeyse tüm ülkelerin isimleri ingilizce yazılıyor. China, Russia gibi.. Eğer her ülke kendi diline özel kullansaydı isimleri kimse birbirini anlamazdı diye düşünüyorum..

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    31
    TURKLAND OLMASINDA hindi diyarı gibi geliyor kulağa
    Konu MehmetMamger tarafından (05-10-08 Saat 15:14 ) değiştirilmiştir. Sebep: SIZE küçültüldü

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    149
    Thread'in amacı dışındaki sürtüşme içeren mesajlar silinmiştir. Tartışmanın olumlu katkı yapacağını düşünen arkadaşlar olursa talebe göre tekrar thread açılabilir. Böyle bir durumda taleplerinizi lütfen Yönetimdeki arkadaşlara bildiriniz.

Toplam 4 Sayfadan 4. Sayfa BirinciBirinci 1 2 3 4

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)