Toplam 5 sonuçtan 1 ile 5 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: anlam bütünlüğünü bozan cümle

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    12

anlam bütünlüğünü bozan cümle

(1)Trinidad and Tobago is a country comprising the southernmost of the islands in the Caribbean.(2)Trinidad,Tobago,and the neighbouring islets that make up the country are situated off the northern coast of South America.(3)Thus,each group makes up about 40 percent of the population.(4)Trinidad and Tobago has a varied population.(5)Descendants of immigrants from India make up the largest group,followed closely by people of black African descent.

Kaynak: Dilko YDS
    Konu türkanzafer tarafından (20-04-10 Saat 21:51 ) değiştirilmiştir.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    12
    bir fikri olan yok mu??

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    15
    (1)Trinidad and Tobago is a country comprising the southernmost of the islands in the Caribbean.

(2)Trinidad,Tobago,and the neighbouring islets that make up the country are situated off the northern coast of South America.
    (3)Thus,each group makes up about 40 percent of the population.

(4)Trinidad and Tobago has a varied population.

(5)Descendants of immigrants from India make up the largest group,followed closely by people of black African descent

bence cevap B şıkkı.bir kere hemen otomatik olarak 3.4.5 şıklarının baglantılı oldugunu görüyoruz.1 de sadece trinidad ve tobago dan bahsederken 2 şıkta yanına komşu adalarıda katmış bunda sorun yok gıbı gözüküyor ama hemen akabin de nufusunun ceşitliliğinden bahsederken sadece trinidad ve tobagodan bahsetmiş yani komşu adalar yok dolayısıyla baglantı burada koptugundan ben cevaba b şıkkı derim.cevap olarak hangi şıkkı vermiş?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    69
    (1) Trinidad and Tobago is a country comprising the southernmost of the islands in the Caribbean.

(2) Trinidad, Tobago, and the neighbouring islets that make up the country are situated off the northern coast of South America.

(3) Thus,each group makes up about 40 percent of the population.

(4) Trinidad and Tobago has a varied population.

(5) Descendants of immigrants from India make up the largest group, followed closely by people of black African descent.

Bence, sırayı bozan cümle (3) no'lu cümledir. (2) no'lu cümle ile, (3) no'lu cümle arasında, bu cümlenin "thus" ile başlamasını gerektirecek herhangi bir anlam devamlılığı yoktur. Aşağıda, (3) no'lu cümleyi aradan çıkararak metni yazıyorum.

Trinidad and Tobago is a country comprising the southernmost of the islands in the Caribbean. Trinidad, Tobago, and the neighbouring islets that make up the country are situated off the northern coast of South America. Trinidad and Tobago has a varied population. Descendants of immigrants from India make up the largest group, followed closely by people of black African descent.

Bu metnin zor takip ediliyor olmasının ve sorunun zor cevaplanır olmasının nedeni ise, sanıyorum, A) Trinidad-Tobago lafının aşırı tekrarlanmış olması, ve B) ilk iki cümlesi ile son iki cümlesinin büyük olasılıkla iki ayrı paragraftan alınmış olmasıdır.

Trinidad'lı kızların güzelliği, soruyu hazırlayanların başını döndürmüş olmalı, diye düşünüyorum.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    12
    Alıntı Yalçın İzbul isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    (1) Trinidad and Tobago is a country comprising the southernmost of the islands in the Caribbean.

(2) Trinidad, Tobago, and the neighbouring islets that make up the country are situated off the northern coast of South America.

(3) Thus,each group makes up about 40 percent of the population.

(4) Trinidad and Tobago has a varied population.

(5) Descendants of immigrants from India make up the largest group, followed closely by people of black African descent.

Bence, sırayı bozan cümle (3) no'lu cümledir. (2) no'lu cümle ile, (3) no'lu cümle arasında, bu cümlenin "thus" ile başlamasını gerektirecek herhangi bir anlam devamlılığı yoktur. Aşağıda, (3) no'lu cümleyi aradan çıkararak metni yazıyorum.

Trinidad and Tobago is a country comprising the southernmost of the islands in the Caribbean. Trinidad, Tobago, and the neighbouring islets that make up the country are situated off the northern coast of South America. Trinidad and Tobago has a varied population. Descendants of immigrants from India make up the largest group, followed closely by people of black African descent.

Bu metnin zor takip ediliyor olmasının ve sorunun zor cevaplanır olmasının nedeni ise, sanıyorum, A) Trinidad-Tobago lafının aşırı tekrarlanmış olması, ve B) ilk iki cümlesi ile son iki cümlesinin büyük olasılıkla iki ayrı paragraftan alınmış olmasıdır.

Trinidad'lı kızların güzelliği, soruyu hazırlayanların başını döndürmüş olmalı, diye düşünüyorum.
    Haklısınız hocam sağolun...okadar çok tekrarlamış ki anlayamamıştım

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)