Toplam 9 Sayfadan 3. Sayfa BirinciBirinci 1 2 3 4 5 6 7 ... SonuncuSonuncu
Toplam 172 sonuçtan 41 ile 60 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Üniversiteyi Yeni Kazananlara Tavsiyeler

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    17
    çok güzel bi şekilde anlatmıssınız öaelliklede ben gbi yeni gdecekler içinçok tesekkürlerrr

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    44
    ya vallahi söyleyecek söz bulamıyorum...o kadar güzel anlatmışsınız ki..gerçkten çok değerli bilgiler....Allah emeğinizi zayii etmesin...çok çok teşekkür ediyorum....

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    17
    çoook güzel bir yazı olmuş tecrübelerinizle abilik babalık yapıyorsunuz biz gençlere. iyi ki dilforumcuyum dedim yine.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    129
    Tercan abi öncelikle yazdıkların için çok teşekkür ederim. Değindiğin bütün konularda tecrübe kokusunu alabiliyorum. Henüz 2. sınıfa geçmeme rağmen anlatmış olduklarınızın çoğuna şahit oldum.

Tercan abimin dediğii gibi ilk dönemde pek fazla arkadaşınız olmaz. Hatta herkes iki ya da üç kişilik gruplar halinde dolaşır. Fakat ikinci döneme doğru bu durum değişir ve arkadaş çevreniz genişler. Tabii ki bu çevrenzdeki arkadaşlarınızın sizin gerçek arkadaşınız olduğunu göstermez. İlk başlarda hiç hoşlanmadığınız kişi ile daha sonra çok samimi olabilirsiniz. İnsanları da dış görünüşlerine göre yargılamamak lazımdır. Çünkü dış görünüş aldatıcı olabilmektedir. Her zaman dikkatli olun. Çünkü arkadaşlar insanı en çok etkileyen faktörlerdendir. Arkadaşlarınız sizi rezil de eder, vezir de. Hiç kimseyi kendiniz gibi düşünmeyin. İnsanlar sizden çok farklıdır. Bunu unutmayalım.

Umarım arkadaşlarımız da yazılan hususlara dikkat eder. Özellikle de arkadaş meselesine çok dikkat edelim. Çünkü her yüzünüze gülen dostunuz olmayabilir. Genelde yüzünüze gülenlerin sizden maddi ve manevi çıkarları olur. Tabii ki içlerinde gerçekten adam gibi adam olan, size değer veren, güvenilir ve samimi kişiler de olacaktır. Fakat bunu ayırt etmeniz için öncelikle zaman, daha sonra da bazı tecrübeler gerekiyor. Vize ve final döneminde ise birden üç - beş kişi olan arkadaş çevreniz otuz - kırk kişi olur. Çünkü çok iyi not tutuyorsunuzdur. Bir kişiye defterinizi verdiniz mi bilin ki bütün sınıf o deftere sahiptir. O yüzden notumu şuna veririm, şuna vermem demeniz bazen gereksiz olabiliyor. Bir şekilde sizin notunuzu hiç derse gelmeyen, hatta kalemi bile olmayan kişiler bile elde edebiliyor.

Sınavlara çalışma konusuna gelince şunları söyleyebilirim. İlk başlarda herkes sınavları ciddiye alır. Harıl harıl çalışır. Sonradan yavaş yavaş herkes rahat olmaya başlar. Ve Tercan abimin de dediği gibi 2. dönemin finallerine geldiğinizde bir gün öncesi, hatta sınavdan 1 - 2 saat öncesine kadar çalışmayıp son anda kantinde çalışanlar; arkadaşlarına ne çıkar deyip bir iki konuyu hemen ezberlemeye çalışanlar da vardır. Tabii ki her daim düzenli olarak çalışan kişiler de mevcuttur. Ama sınavlar konusunda fazla sıkıntı yapmayın derim. Çünkü çok çalışıp dersten kalanı da gördüm, az çalışıp ya da hiç çalışmayıp dersten geçeni de gördüm. Yeterince çalışırsanız hem sınava rahat geçersiniz hem de başarılı olursunuz. Gereğinden fazla çalışınca da insanın aklı karışabiliyor

Paranın önemi ve para harcama konusunda Tercan abim o kadar güzel açıklamalar yapmış ki ekleyecek bir şey bulamıyorum. Ve insanların ne kadar çıkarcı olduğunu şahsen gördüm.

Ev konusunda henüz bir tecrübe yaşamadım. Bu yaz ev tuttum ve inşallah yeni eğitim – öğretim döneminde Konya’da evimde olacağım. Şunu söylemeliyim ki ev tutma işi gerçekten de kolay değil. Öncelikle eve çok güvenilir arkadaşlarla çıkmalısınız. Ben arkadaşlarımı seçtim, umarım bu yıl bir sorun ile karşılaşmam. Diğer güçlükler ise şunlar: Evi bulacaksınız. Eşyalar ayarlanacak. Eğer emlakçıların eline düşerseniz bir ya da iki kira ücreti kadar parayı heba edeceksiniz. Eşyaları başka bir öğrenciden alırsanız nakliye edilmesi falan gerçekten çok yorucu işlerdir. Ayrıca bütün bu saydıklarım sizi maddi olarakta belirli ölçüde etkileyecektir.

Aslında benim yazdıklarım da Tercan abimin yazdıklarının birer tekrarıdır. Ben üniversitede bir yıl geçirdim. Yani çömezliği yeni atlatıyorum Fakat Tercan abim benden daha uzun süredir üniversitede bulunmaktadır. Ve eminim ki ondan öğreneceğimiz çok şey var

Saygılarımla. Dj_YuSuF

Konu Dj_YuSuF tarafından (17-08-08 Saat 15:08 ) değiştirilmiştir. Sebep: Yazım Hatası

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    40
    Genel itibariyle çok güzel açıklamış hem Tercan hem Yusuf.Ben de şunu tavsiye edebilirim;biz üniversiteye kazandığımız zamanlarda 18-19 yaşlarında oluyoruz.Bir insanın kişiliğinin henüz oturmadığı yaşlar,insanları tam olarak tanımayı öğrenmediğimiz yaşlardayken-tabiri caizse- ana yuvasından uçuyoruz,sözün kısası sizler aklı başında birer genç olarak hayatta yapacaklarınızın ve de yapamayacaklarınızın sınırları belirleyin ve bu kurallara sıkı sıkıya bağlanın.İlerde sizin karakterinizi oluşturacak bu kuralları şimdiden belirleyin derim ben.Çünkü üniversite ortamı her istediğini yapabileceğin bir ortamdır ya arkadaş uğruna ya da nefis uğruna.Ve de geri gelmez.Güzel bir üniversite hayatı geçirmeniz temennisiyle..

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    17
    allah razı olsun

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    17
    gercekten cok saolun yararı olcak bılgıler

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    21
    çok teşekkürler çok yardımcı oldunuz

SANTOS Misafir
    bide arkadaşlar sunu söyliyim, çömezlik olayına girip kendinizi kötü görmeyiniz.. çünkü o gün yalnız olmayacaksınız.. ve çömez olduğunuz için kimse sizi yagırgamaz.. belki gideceginiz yeri sordugunuzda olan yerin tam aksine gönderirler yürümekten yorulabilirsiniz ama okulda sizden yüzlerce binlerce kişi olacak (( :
    üzülmeyin bosuna

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    17
    bu siteyi daha önce nasıl keşfedemedim artık kendime kızıyorum

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    17
    teşekkürler görüşleriniz ve tavsiyeleriniz için

delicesine_7 Misafir
    teşekkür butonu sağda
    lütfen teşekkür etmek için bu butonu kullanınız

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    19
    Hay Allah sizden razı olsun çok makbule geçti doğrusu eyw !!! Çok tşk ler .

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    17
    Çok teşekkürler , ev tutmayı düşüyodum ilk sene.Tamamıyle vazgeçtim bu fikirden.Not tutma konusunda umarım tavsiyelerinize uyabiliriz.Bazı şeyler tecrübe edinilmeden anlanmıyor.Her ne kadar bi konu hakkında çok nasihat verilmişsede bu zamanla unutuluyo, ama illaki karşılaşılıyo bu gibi durumlarla ve nasihat edenler hemen akla geliyor.Umarım nasihatlar unutulmaz tekrar bizleri düşünüp bişeyler yazan herkese teşekkürler

q0hkhan Misafir
    elinize saglık eywalahh

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    24
    Güzel bir derleme olmuş,Eline sağlık

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    17
    güzel olmuş elinize sağlık

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    17
    ÇOK TEŞEKKÜRLER TERCAN BEY

delicesine_7 Misafir
    Alıntı yed298 isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    güzel olmuş elinize sağlık
    Alıntı Rhyme isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Güzel bir derleme olmuş,Eline sağlık
    Alıntı q0hkhan isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    elinize saglık eywalahh
    Alıntı ooOBAHOoo isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Hay Allah sizden razı olsun çok makbule geçti doğrusu eyw !!! Çok tşk ler .
    Alıntı joseph ceyda isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    teşekkürler görüşleriniz ve tavsiyeleriniz için
    Alıntı SLAVETOONE isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    ÇOK TEŞEKKÜRLER TERCAN BEY
    teşekkür butonu sağda

lütfen teşekkür etmek için bu butonu kullanınız

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    17
    saolun çok teşekkürler

Toplam 9 Sayfadan 3. Sayfa BirinciBirinci 1 2 3 4 5 6 7 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)