Toplam 7 Sayfadan 1. Sayfa 1 2 3 4 5 ... SonuncuSonuncu
Toplam 128 sonuçtan 1 ile 20 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Formasyon veren üniversiteler

 1. #1
  delicesine_7 Misafir

  Formasyon veren üniversiteler

  formasyonla ilgili geniş anlatım ve formasyon veren üniversiteler Özel ilk ve orta dereceli okulların bağlı olduğu esaslar Devlet okullarıyla erişilmek istenen seviyeye uygun olarak 625 sayılı Özel Öğretim kurumları Kanununda düzenlenmiştir. Kanuna göre, her derece ve tipteki özel öğretim kurumlarının yöneticilik ve eğitim-öğretim hizmetlerinde, en az dengi resmî öğretim kurumlarına atanabilmek için gerekli nitelik ve şartları taşıyanlar görevlendirilebilmektedir.

  Kurumlarca ihtiyaç duyulan alanlarda öğretmen yetiştiren yükseköğretim kurumundan mezun öğretmen bulunmaması halinde, resmî okullarda olduğu gibi 625 sayılı Kanuna dayanılarak çıkartılan 23/6/1985 tarihli ve 18790 sayılı Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinin 49uncu maddesi gereği, dersin özelliğine göre özel öğretim kurumlarında da uzman öğretici ve usta öğreticiler görevlendirilebilmektedir.

  Yukarıda belirtilen hükümler doğrultusunda özel dershanelerin öğretmen ihtiyacının ve ayrıca özel okullarda bazı derslerdeki (bilgisayar ve yabancı dil dersleri gibi) ihtiyaçların karşılanamaması nedeniyle Fen, Edebiyat ve Fen-Edebiyat fakültelerinden mezun olup öğretmenlik formasyon belgesi veya orta öğretim alan öğretmenliği tezsiz yüksek lisans programı belgesi olmayanlar ile öğretmenliğe kaynak oluşturan ve eğitim fakültesi dışında kalan diğer fakültelerden mezun olanlar uzman öğretici olarak görevlendirilmiştir.

  1739 sayılı Millî Eğitim Temel Kanunun 45inci maddesinin, yüksek öğrenimleri sırasında pedagojik formasyon kazanmamış olanlara Millî Eğitim Bakanlığınca formasyon kazandırılmak üzere gerekli tedbir alınır hükmü çerçevesinde söz konusu Genelgeyle Pedagojik Formasyon kursu düzenleneceği duyurulmuştur.

  1 - Pedagojik Formasyon Kursları Eğitim Fakültelerinin bulunduğu yerlerde düzenlenecektir.

  2 - Pedagojik Formasyon Kursları 280 saat süreli olacaktır.

  3 - Pedagojik Formasyon kursuna halen özel okul ve özel dershanelerde kadrolu olarak görev yapan uzman öğreticiler müracaat edeceklerdir.

  4 - Bu kurslarda eğitim; alanında uzman ve akademik unvana sahip kişilerce verilecektir.

  5 - Pedagojik Formasyon kursuna katılacak kursiyerlerden eğitim gideri olarak 1000 YTL alınacaktır.

  6 - Kursa katılarak Pedagojik formasyon belgesi alanların Devlet okullarına KPSS sınavına girmeden atanmalarına ilişkin herhangi bir hüküm bulunmamaktadır.

  7 - Kursa sadece Fen, Edebiyat ve Fen-Edebiyat fakültelerinden mezun olup öğretmenlik formasyon belgesi veya orta öğretim alan öğretmenliği tezsiz yüksek lisans programı belgesi olmayanlar ile öğretmenliğe kaynak oluşturan ve eğitim fakültesi dışında kalan diğer fakültelerden mezun olanlardan özel okul veya özel dershanede halen kadrolu uzman öğretici olarak görev yapmakta olanlar katılabilecektir. Bundan da anlaşılacağı üzere, söz konusu kursun İlahiyat Fakültesi mezunlarına yönelik olmadığı da görülmektedir.

  Söz konusu uygulama, halen özel öğretim kurumlarında görev yapmakta olan uzman öğreticilere Pedagojik Formasyon eğitimi verilerek kurumlarda daha kaliteli eğitim verilmesine yönelik bir çalışmadır.


  formasyon ücretleri hakkındaki açıklama

  Formasyon ücretli olacak
  Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, özel eğitim kurumlarında 20 bin civarında öğretmenin formasyonunun bulunmadığını belirterek, "Formasyonu bunlara vereceğiz. Bunun için de bir ücret belirlenecek" dedi.

  Fen Edebiyat Fakültesi mezunlarının durumlarının anımsatılması üzerine Çelik, özel öğretim kurumlarında 20 bin civarında öğretmenin formasyonunun bulunmadığını söyleyerek, "Formasyonu bunlara vereceğiz, yani tüm Fen Edebiyat Fakültesi mezunlarına değil'' diye konuştu.

  Formasyonu MEB Hizmetiçi Eğitim Dairesi'nin vereceğini kaydeden
  Podcast
  Çelik, bunun için bir ücret belirleneceğini söyledi. Çelik, ''Bu ücret üniversitelerin ücretleri kadar astronomik olmayacak'' dedi.

  Türkiye'de 7 bölgede hizmetiçi eğitim kursları bulunduğunu ifade eden Çelik, bu kurslarda MEB uzmanlarının eğitim vereceğini, ayrıca üniversitelerden öğretim üyelerinin de görev yapacağını söyledi.

  Çelik, bu öğretmenlerin hemen atanıp atanmayacağı sorusu üzerine, isterlerse MEB'in yapacağı atamalar için başvurabileceklerini, isterlerde de özel öğretim kurumlarında çalışmaya devam edebileceklerini kaydetti.


  MEB, öğretmenlik formasyon kursunun kapsamını genişletti. Yeni karara göre, MEB'e bağlı özel okul ve dershanelerde çalışmakta olan Fen, Edebiyat, Fen-Edebiyat Fakültesi mezunlarının dışındaki diğer fakültelerden mezun olanlar da formasyon kursuna başvurabilecek.

  Bu adaylar, 280 saat karşılığındaki bin YTL'lik formasyon kursunu tamamladıktan sonra MEB'in öğretmen atamalarına başvurup atabilecekler. Özel okul ve dershanelerde formasyonu olmadığı halde çalıştırılan Fen, Edebiyat, Fen-Edebiyat Fakültesi ve diğer fakülte mezunları buralarda "uzman öğretici" adı altında çalıştırılırken, MEB formasyonuyla birlikte "Öğretmen" olarak isimlendirilecek. Ayrıca bundan sonra pedagojik formasyon kurusunu bitirenler, Milli Eğitim Bakanlığı'nın öğretmen atamalarına da başvurabilecekler. Ancak uzman öğretici sıfatı bulunmayanlar veya halen özel okul veya dershanelerde çalışmayanlar, MEB'in açacağı formasyon kurusuna katılamayacaklar.

  Formasyonu olmadığı halde çalışmakta olan Fen, Edebiyat, Fen-Edebiyat Fakültesi ve diğer fakülte mezunları için açılan formasyon kursu başvuruları, 17 Mart 2006 tarihinde mesai bitiminde sona erecek. Adaylar, başvurularını İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri'ne yapacaklar. 280 saatlik formasyon kurs yer ve tarihi duyuruları, ilgili dairenin resmi nternet adresinde yayınlanacak. MEB'in bin YTL'lik formasyon kursunu bitiren özel okul ve dershanelerde çalışan öğretmenler, öncelik kıstasına göre MEB'in öğretmen alımlarında atanmaları çok güç gözüküyor.

  MEB'in öğretmen atamasında öncelik eğitim fakültelerine (alan mezunlarına) veriliyor. 2. sırada ise normal yükseköğretim kurumlarından ekstra formasyon kursu alan Fen, Edebiyat ve Fen-Edebiyat mezunları olurken, en son sırada ise diğer fakültelerden mezun olup formasyon belgesi olanlara imkan tanınıyor. Dolayısıyla bin YTL'lik MEB'in formasyon kurusunu alacak olan uzman öğreticilerin kadroya girme ihtimalleri zayıf görünüyor.  pedogojik formasyon gerektiren meslekler
  alman,fransız,ingiliz dili ve edebiyatı
  mütercim tercümanlık
  türk dili ve edebiyatı bölümü
  tarih bölümü
  sanat tarihi bölümü
  Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği bölümü


  formasyon veren okullar
  istanbul üniversitesi
  sakarya üniversitesi
  hacettepe üniversitesi
  başkent üniversitesi
  gazi üniversitesi(750 ytl )
  selçuk üniversitesi
  marmara üniversitesi
  osmangazi üniversitesi
  muğla üniversitesi
  afyon(kocatepe) üniversitesi
  abant izzet baysal üniveritesi bolu
  izmir Dokuz Eylül Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği sertifika programı açıyor
  balıkesir üniversitesi
  celal bayar üniversitesi
  çukurova üniversitesi
  dokuz eylül üniversitesi
  dumlupınar üniversitesi
  erciyes üniversitesi
  gaziosmanpaşa üniversitesi
  inönü üniversitesi
  KATÜ
  kocaeli üniversitesi
  mersin üniversitesi
  mayıs üniversitesi
  süleyman demirel üniversitesi
  trakya üniversitesi
  uludağ üniversitesi
  yıldız teknik üniversitesi


  başvurular genellikle ağustos ayında yapılıyor arkdaşlar çoğunluğu da 1.5 dönem sürüyor

  ALINTIDIR


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Yaş
  27
  Mesajlar
  197
  Teşekkür / Beğenme
  Rep Gücü
  19
  ya pardonn...atatürk üniversitesi vermiyo mu formasyon

 3. #3
  delicesine_7 Misafir
  Alıntı twobish18 isimli üyeden alıntı Mesajı göster
  ya pardonn...atatürk üniversitesi vermiyo mu formasyon
  valla bende bi siteden buldum bilgim yok..belki veriyodur yani inşallah çünkü bende bu sene atatürke gelicem galiba..kaynak eski olabilir.araştırmak lazım

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Yaş
  27
  Mesajlar
  197
  Teşekkür / Beğenme
  Rep Gücü
  19
  Alıntı delicesine_7 isimli üyeden alıntı Mesajı göster
  valla bende bi siteden buldum bilgim yok..belki veriyodur yani inşallah çünkü bende bu sene atatürke gelicem galiba..kaynak eski olabilir.araştırmak lazım
  valla iyi olur bende b araştırayım bende bu sene ordayım sanırım.yani inşallah..vermezse bittim ben

 5. #5
  delicesine_7 Misafir
  Alıntı Yurtik isimli üyeden alıntı Mesajı göster
  bende böle bi konu açmıştım keşke bi arama yapsaydın nese genede güzel
  yok diye biliyodum..kusura bakmayın konuyu kilitleme imkanım olsaydı keşke

 6. #6
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Yaş
  27
  Mesajlar
  197
  Teşekkür / Beğenme
  Rep Gücü
  19
  ne şimdi varmı yok mu?

 7. #7
  delicesine_7 Misafir
  Alıntı twobish18 isimli üyeden alıntı Mesajı göster
  ne şimdi varmı yok mu?
  nerden bilelim biz sanki rektörüz ya aaa

 8. #8
  Zerdesht Misafir
  adnan menderes vermiyor peki ordan mezun olsak başka bir yerden alabilirmiyiz formasyonu?

 9. #9
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Yaş
  27
  Mesajlar
  197
  Teşekkür / Beğenme
  Rep Gücü
  19
  ayy delicesine 7 neden öyle bozdun beni

 10. #10
  delicesine_7 Misafir
  Alıntı twobish18 isimli üyeden alıntı Mesajı göster
  ayy delicesine 7 neden öyle bozdun beni
  bozmak gibi bi amacım yoktu..şaka yapmıştım vallahi

 11. #11
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Yaş
  27
  Mesajlar
  197
  Teşekkür / Beğenme
  Rep Gücü
  19
  Alıntı Zerdesht isimli üyeden alıntı Mesajı göster
  adnan menderes vermiyor peki ordan mezun olsak başka bir yerden alabilirmiyiz formasyonu?
  bende şuan msnde almanca öğretmenimle konuştum..mesela arzurum atatürk vermiyo formsyonu ozaman veren bi üniversiteden alabilirmişiz o hakkımız varmış yani..

 12. #12
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Yaş
  27
  Mesajlar
  197
  Teşekkür / Beğenme
  Rep Gücü
  19
  Alıntı delicesine_7 isimli üyeden alıntı Mesajı göster
  bozmak gibi bi amacım yoktu..şaka yapmıştım vallahi
  işin esprisi..anladım şaka olduğunu zaten

 13. #13
  Üyelik tarihi
  Aug 2006
  Yaş
  29
  Mesajlar
  2,440
  Teşekkür / Beğenme
  Rep Gücü
  48
  Atatürk üniversitesi bu yıl için formasyon vermedi arkadaşlar. Dilekçe falan verildi öğrenciler tarafından, tekrar açılması isteniyor. Büyük ihtimal açılacak deniyor. Ama açılmazsa da başka üniversitelerden alma imkanı var, endişelenmeyin. Tabi kendi üniversitenizde okuyorken almak daha güzel olurdu. Umutluyuz, önümüzdeki sene olmazsa da 2010da

 14. #14
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Yaş
  29
  Mesajlar
  60
  Teşekkür / Beğenme
  Rep Gücü
  18
  tesekkurler ins formasyona gerek kalmaz

 15. #15
  Üyelik tarihi
  Jun 2007
  Mesajlar
  777
  Teşekkür / Beğenme
  Rep Gücü
  27
  Neden sadece Gazi'de 750 ytl yazıyor onu anlayamadım.

 16. #16
  delicesine_7 Misafir
  Alıntı fanciful isimli üyeden alıntı Mesajı göster
  Neden sadece Gazi'de 750 ytl yazıyor onu anlayamadım.
  kampanya var heralde

 17. #17
  Üyelik tarihi
  Jun 2007
  Mesajlar
  777
  Teşekkür / Beğenme
  Rep Gücü
  27
  Ya diğerlerine göre daha pahalı ya da daha uygun anlayamadım gitti canım okulum kampanyamı yapmış acaba?

 18. #18
  delicesine_7 Misafir
  Alıntı fanciful isimli üyeden alıntı Mesajı göster
  Ya diğerlerine göre daha pahalı ya da daha uygun anlayamadım gitti canım okulum kampanyamı yapmış acaba?
  niye soruyosun daha ucuz işte

 19. #19
  Üyelik tarihi
  Jun 2007
  Mesajlar
  777
  Teşekkür / Beğenme
  Rep Gücü
  27
  Peki peki sustum

 20. #20
  Üyelik tarihi
  Aug 2006
  Yaş
  29
  Mesajlar
  2,440
  Teşekkür / Beğenme
  Rep Gücü
  48
  Bedava verenler de var, tabiki kendi öğrencisine..

Toplam 7 Sayfadan 1. Sayfa 1 2 3 4 5 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)

Benzer Konular

 1. Formasyon veren fakülteler?
  Konuyu Açan: PİT10, Forum: Dil Sınavları İle İlgili Paylaşımlar.
  Cevaplar: 7
  Son Mesaj : 25-08-11, 00:09
 2. Hangi üniversiteler Pedagojik formasyon veriyor?
  Konuyu Açan: firdevss, Forum: Almanca Forumu.
  Cevaplar: 15
  Son Mesaj : 01-08-09, 22:33
 3. Burs Veren Kuruluşlar!...
  Konuyu Açan: Yahya Hoca, Forum: Üniversite Rehberlik Bölümü.
  Cevaplar: 57
  Son Mesaj : 05-09-08, 16:13
 4. formasyon veren okullar
  Konuyu Açan: dbyktp, Forum: Üniversite Rehberlik Bölümü.
  Cevaplar: 7
  Son Mesaj : 29-07-08, 00:03
 5. burs veren yerler
  Konuyu Açan: QingEyes, Forum: Üniversite Rehberlik Bölümü.
  Cevaplar: 7
  Son Mesaj : 28-08-07, 10:55

Bu Konu İçin Etiketler

Bu Konuyu Paylaşın !

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •