Toplam 9 Sayfadan 1. Sayfa 1 2 3 4 5 ... SonuncuSonuncu
Toplam 169 sonuçtan 1 ile 20 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Erciyes Üniversitesi / Kore Dili ve Edebiyatı

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    17

Erciyes Üniversitesi / Kore Dili ve Edebiyatı

KORE DİLİ VE EDEBİYATI ANA BİLİM DALI

Kore Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı, 1998 yılında kurulmuştur. Öğrenci kontenjanı 30dur. İlk öğrencilerini 2003–2004 eğitim-öğretim yılında almıştır. Anabilim Dalından mezun olabilmek için kredi toplamı 134 olan dersleri almak zorunludur. Bu derslerin 118 kredisi zorunlu bölüm dersleri, 16’sı ise seçmeli derslere ayrılmıştır.

Bir haftalık ders saati toplam 66’dır. Bunun 48 saati Korece 18 saati kültür dersleridir. Mezunlarımız 4 yıl (8 dönem) sonunda Kore Dili ve Edebiyatı lisansı almaya hak kazanırlar.

Kore Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Temmuz 2007 tarihinde ilk mezunlarını 20 kişi olarak vermiştir. Anabilim Dalında 6 öğretim elemanı çalışmaktadır. Bir yardımcı doçent, bir öğretim görevlisi, iki yabancı uzman, iki de saatli sözleşmeli elemanımız bulunmaktadır. Öğretim görevlimiz araştırma amaçlı olarak Güney Kore’de bulunmaktadır.

Bölüm elemanlarının ve öğrencilerin yararlanabileceği bölüm kütüphanesinde yaklaşık 4500 adet kaynak bulunmaktadır. Ayrıca Kore ile ilgili videokaset, VCD, DVD ve benzeri malzemeler öğrencilerimizin Korece’yi daha iyi öğrenebilmeleri için etkin bir şekilde kullanılmaktadır.

Anabilim Dalımız kurulduğu yıldan itibaren Kore’de bulunan Korea Foundation(Kore Vakfı) tarafından gerek ders materyalleri gerekse öğretim elemanı konusunda destek almaktadır. Ayrıca Anabilim Dalımız Kore’de bulunan Mogwon ve Kyunghee Üniversiteleri ile Erciyes Üniversitesi arasında imzalanan Kardeş Üniversite Anlaşmaları kapsamında da aktif bir şekilde faaliyetlerini yürütmektedir. Kore Jeonju Eğitim Üniversitesi ile de kardeş üniversite olma yolunda çalışmalar devam etmektedir.

Ayrıca Anabilim Dalımız kurulduğundan bu yana her sene ‘Geleneksel Kore Günleri’ni düzenlemektedir. Bu etkinlik çerçevesinde üniversitemiz öğrencilerine ve Kayseri halkına Kore kültürünü yakından tanıtılmakta olup, her sene Kayseri’de ikamet eden muhterem Kore Savaşı Gazilerimizi de bu etkinliğe davet edilmektedir. Kore ve Türkiye’nin diplomatik ilişkilerinin başlamasının 50 yılı olan 2007 yılında çeşitli etkinlikler düzenlenmiştir. Bunlardan biri de 30-31 Ekim 2007 tarihinde Kore Edebiyat Çeviri Enstitüsü ile ortak düzenlediğimiz ‘1. Kore Modern Edebiyat Yorum Yarışması’ ve ‘Kore Edebiyat Etkinliği’dir.

4 yıllık eğitim boyunca öğrencilerimiz Kore dili ve edebiyatının dışında Kore kültürü, ekonomisi, siyaseti ve tarihi gibi konularda da eğitim almaktadır. Turizm alanında çalışmak isteyen öğrencilerimiz de olduğu için Türkiye’nin turistik yerleri hakkında Korece çalışmalar da yapılmaktadır.

Günlük Korece’yi yüksek seviyede konuşup anlama seviyesine ulaşarak mezun olan öğrencilerimiz mezunlarımız profesyonel turizm rehberliği, seyahat acentelerinde yöneticilik, Türkiye’de yatırım yapan büyük Kore firmalarında (Hyundai, Kia, Samsung vb.) ya da Kore ile ticari ilişkileri olan firmalarda, THY’nde, Üniversitelerde akademisyen olarak çalışma imkânlarını bulabileceklerdir.

Öğrencilerimiz Anabilim Dalı olarak öğrencilerimizin mezuniyetten sonra iş bulabilmeleri için gerekli çalışmalar yapılıp, sanayi, turizm ve hizmet sektörlerine danışmanlık hizmetleri sunulmaktadır. Bunun dışında öğrenimine devam eden öğrencilerimizin yaz tatillerinde staj yapabilmeleri için imkânların artırılması gerekmektedir.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    17

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    12
    slm ben busene 316 puan aldım sıralamam 11.800 lerde acaba bu bölüme girebilirmiyim ya sıralama çok ters oluyo geçen sene 306 puanla kapamış ben girebilirmiyim bu sene bu bölüme ??? şimdiden tşkler

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    17
    Alıntı AdeM_66 isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    slm ben busene 316 puan aldım sıralamam 11.800 lerde acaba bu bölüme girebilirmiyim ya sıralama çok ters oluyo geçen sene 306 puanla kapamış ben girebilirmiyim bu sene bu bölüme ??? şimdiden tşkler
    Bu konuda fikrim yok forumdaki hocalara danışırsan sana yardımcı olacaklardır. İstiyorsan, inşallah bölüme girersin, hayırlısı olsun.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    11
    arkadaşlar ders kaydı hakkında bilgisi olan var mı napcam anlamadım bn şimdi zorun ders seçmeli derslerdeki derslerin hepsi tüm ders tiplerinde önüme çıkıyoo bn 1. sınıfım hepsinimi işartlicem şimdi

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    17
    Alıntı angelld isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar ders kaydı hakkında bilgisi olan var mı napcam anlamadım bn şimdi zorun ders seçmeli derslerdeki derslerin hepsi tüm ders tiplerinde önüme çıkıyoo bn 1. sınıfım hepsinimi işartlicem şimdi
    Danışman hocayla mesajlaşmanı tavsiye edebilirim. Ders kaydı öyle baştan savulacak iş değil. Ne desem yalan olur şimdi.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    16
    bölüm öğrencisi olarak bende bişeyler yazayım arkadaşlar öncelikle bölümü istiyorsanız tercih etmenizi dilerim çünkü sonrasında pişman olacagınız bişeyin olması kimsenin hoşuna gitmez ancak yeni bişeyler öğrenme gayretindeyseniz ilginç kültürleri seviyorsanız farklı insanlarla tanışmak onlarla arkadaş olmak istiyorsanız tabi bunun yanında geçiminizi saglamak için bir iş de lazım seçebileceiğiniz güzel bir dil. ben geçen sene kaydoldum bölüme ve kazandığım bi bursla önce seoulde(Güney Korenin Başkenti) şimdide Pohan'da (güneyde bir kore şehri) eğitimime devam ediyorum. eger kafanıza takılan sorular olursa herzman yardımcı olmak isterim şimdiden herkese başarılar kolay gelsin!!!

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    11
    Ahh Ahh . Hayalimdi erciyes Kore Dili , Ama Olmadı yaa. Sağlık Olsun , bende ingilizce dili üzerine Kore öğretim setlerine başladım...

bende öğrencem inş...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    10
    tatarson bende korece ögrenmek istiyorum. araştırmalarıma göre siz bu konuda işin ehliymişiniz. bu konuda yardımcı olursan çok sevinirim

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    11
    ya lütfen biri bana yardım etsin korece okumayı çok çoook istiyorum ama puanlarım iyi geliyo diye hocalarım korece yazmıcaksın tercih zamanı dio bir de korece okuyunca iş imkanı azmış japoncaya git illa uzakdoğu dillernden istiosan diolar sinirlerim bozuk kafam karmakarışık lütfen yardım

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    11
    sarangKJH, seni çok iyi anlıyorum bende tercih yaparken aynı durumdaydm.tercihimi yaptım ankara üni. kore dili ve edebiyatı öğrencisiyim ve şimdi verdiğim karardan çok memnunum. kafandaki soruları çekinmeden sorabilirsin.mail adresim ozqqur@hotmail.com

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    17
    Alıntı sarangKJH isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    ya lütfen biri bana yardım etsin korece okumayı çok çoook istiyorum ama puanlarım iyi geliyo diye hocalarım korece yazmıcaksın tercih zamanı dio bir de korece okuyunca iş imkanı azmış japoncaya git illa uzakdoğu dillernden istiosan diolar sinirlerim bozuk kafam karmakarışık lütfen yardım
    Bir çok yazı yazıldı bu konuda, arama yaparak hepsine ulaşabilirsin.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    9
    SarangKJH, bence tercihlerini puanini baz alarak degil, isteklerini baz alarak yapmalisin... Koreceyi ogrenmeyi istiyorsan bnce baskalarini dinleme ve basa yaz.^^

Teşekkür / Beğenme
    Blog Başlıkları
    1
    Rep Gücü
    29
    Yazar olmak isteğiyle edebiyat okudum. Seninle aynı çatışmayı yaşayan ve çok acı bir tecrübeyle gerçeği sabitleyen bir Fen Edebiyat mezunu olatak diyorum ki:

Kore dilini sevdiğin için ayrıca öğrenebilirsin, ney çalmak istiyorsun diye illa ki neyzen olman şart değil.

Dilersen bu konuda özelden ayrıntılı olarak konuşalım. Hassas olduğum konulardan biridir, senin için faydası olacağına inanıyorum.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    9
    Handan Hoca belki kendi acinizdan hakli olabilirsiniz.. Bilemiyorum aslinda.. ama ben de kendi tecrubeme dayanarak kesinlikle soyleyebilirim ki insan istedigi bolumu okumali. 4 yil once bir yabanci dil alani ogrencisi olarak oldukca iddiali bir puanla, oldukca iyi bir universitenin Ingiliz Dili ve Edebiyati bolumunu kazandim.. Ne var ki, 2. sinifa geldigimde Korece ogrenme istegim o kadar baskindi ki bolumu birakip yeniden OSS'ye girmeyi dusundum..Yapamadim tabii ki..cunku aileme karsi sorumlulugum vardi... O zaman kursa gidip kursta ogreneyim dedim...Olmadi..Turkiye' nin 3. buyuk sehrinde yasiyordum ama bana Korece ogretebilecek tek bir kurs bile yoktu..Cince, Japonca, Ispanyolca her yerde vardi ama Korece yoktu... Mademki kurs yok, ben de kendim ogrenirim dedim... Kitapcilarda bir tek Korece kitap bile yoktu...Birakin kitabi, sozluk bile yoktu... KAynak yonunden bu kadar kisirdi yani yasadigim yer(O kadar gelismis olmasina ragmen).. O zamanlar internette de Korece ogretimi uzerine fazla site yoktu,dahasi Korece klavye sistemini bilgisayara indirme
    gibi bir sansim da yoktu... Cevremde bana yol gosterecek insanlar da yoktu.. Yani, bn Korece ogrenmeye calistikca karsima kocaman "YOK"lar cikiyordu... En sonunda Ankara Uni. Kore dili ve edb. bolumune mail attim ve oradan kitap yolladilar sagolsunlar... Ilk sozlugumu de gecen yil facebooktan tanistigim ve Kore' ye giden bir abla yolladi.. Bu arada egitim hayatim, yolumu surekli Kore'ye cevirmeye calismakla gecti...Su an mezun oldugum bolumde Uluslararasi Koordinatorumuzun yanina Kore' yle ogrenci degisim programi hazirlayip hazirlayamayacagimizi sordugumda "Neredeyse imkansiz!!" dedi...Cok kucuk bir olasilik icin de gidip benim Kore sevdamla ugrasacak degildi... Yine husran yani...
    Ayyy...cok uzun oldu...^^ ama pes etmek yok...Bu yil mezun oldum... ama tekrar OSS ve YDS' ye girdim...YA Ankara, ya KAyseri olacak nasipse insallah... ama bu kez hayatim bir ogrenci gibi olmayacak..Is bulmam lazim..cunku artik mezun bir ogrenciyim..Ailem beni hayati boyunca universiteye yollayamaz cunku... Sevdigim bir dil icin neden bu kadar cabaliyorum sizce?? Sevdigim icin elbette.Eger bu bolumu okumazsam hayatim boyunca "Keske"diyecegim..

SarangKJH icin de soyle bir durum var..Istanbul, Ankara ya da KAyseri de olmadigi surece Koreceyi hicbir yerde ogrenemez..Ya buralari yazip, Japonca, Cince, Ingilizce, Almanca vs. bolumune gidip, ayni zamanda Korece dil kursuna gidecek ya da Korece bolumune gidip Cince, JAponca,Ingilizce vs kursuna gidecek...

Onun tecrubesine daha yakin bir insan olarak ben olsaydim ikincisini secerdim...Eger Koreceyi seviyorsa, onun kulturunu, cografyasini, tarihini, insanlarini ogrenmek ona buyuk zevk verecektir ki Korece' yi sevdigi bu sitede kullandigi kullanici adindan(SarangKJH) belli...

Her neyse secim onun secimi..ama Kore Dili ve Edebiyati her turlu tecrubeye uyarlanamayacak bir bolum..Sadece belirtmek istedim...^^

Sevgiler!!

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    12
    Slm Kore dili ve edebiyatı için yds de ingilizce mi çözüyoruz..?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    9
    Sanirim farketmiyor ama genellikle alani Ingilizce olanlar tarafindan tercih edildigi kesin..

Teşekkür / Beğenme
    Blog Başlıkları
    1
    Rep Gücü
    29
    Alıntı toprak87 isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    ama tekrar OSS ve YDS' ye girdim...YA Ankara, ya KAyseri olacak nasipse insallah... ama bu kez hayatim bir ogrenci gibi olmayacak..Is bulmam lazim..cunku artik mezun bir ogrenciyim..Ailem beni hayati boyunca universiteye yollayamaz cunku...
    Benzer bir öyküye sahibiz, detaylı olarak anlatmam çok zamanımı alır, çok da uzun olur.
    Lise diplomamı son gördüğümde arkasında Ege üniversitesi damgası vardı: 'TARİH BÖLÜMÜ TERK'

Ben yapmayı düşündüğünüz şeyi yaptım, üniversiteyi 3. senemde bırakıp tekrar ÖSS'ye hazırlandım.

Şimdi, elimde, Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdiğimi belgeleyen bir diploma var.

27 yaşındayım ve şimdi Karşılaştırmalı edebiyat okumak istiyorum ama çok geç...

Şimdiki aklım olsaydı eğitim fakültesinde okur, mesleğimi elime aldıktan sonra kendi ayaklarımın üzerinde durduktan sonra, ilgi duyduğum edebiyata yönelirdim, kitabımı bastırırdım...vb

Kore dili ve iş olanakları hakkında bilgim yok; yalnızca Fen Edebiyat ile kaderinin aynı olduğunu tahmin edebiliyorum. Kendi öykümü ölçü alarak düşüncemi paylaştım.

Mesleğinizi elinize almışsınız; şimdi ilgi duyduğunuz için okuyacaksınız; ne güzel...

Anlatmak istediğim aslında tam olarak bu: devir, en kısa zamada meslek sahibi olup para kazanma devri... Aksi halde insan çok yıpranıyor.
    Konu HandanHoca tarafından (21-06-09 Saat 18:01 ) değiştirilmiştir.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    12
    bu sene erciyes üniversitesinde 2.yılım olacak inş..farklı bir dil öğrenmek istiyordum gerçekten..farklı ama iş olanakları da fazla..başta şunu söyleyebilirim..birincisi bölüme severek geldim...ikincisi gerçekten tercih etmek istiyorsanız erciyes üniversitesi derim..(inanın reklam olsun diye değil zaten bölümünden memnun olmayıp eleştiren arkadaşlarda var..bunu da yapabilirdim..yani olumlu yada olumsuz eleştiriler yapılıyor..farketmiyor yani..zaten biz bu forumda başta dürüstüz arkadaşlar..)neden diyorsanız.gerçekten 'bu dili öğrenmeye çalışın' ilkesi uygulanmakta..burs imkanları fazla Kore ye.inanın hem öğreniyorsunuz hem de gerçekten eğleniyorsunuz..sadece bölüm vize ve finale girmekten ibaret değil yani..kendi üniversitem için konuşacak olursam biz bölümde diğer sınıflarla da birlikte gerçekten aile gibiyiz...bunu söyleyerek biz yola çıktık..peki bu neden lazım..başta sizi gerçekten motive ediyor..iş bulma endişesi vs..bunları aşıyorsunuz..çünkü hocalarınız gerçek anlamda size destek veriyor..bence okuduğunuz bölümde kesinlikle bunlar olmalı..gel.. derse gir..vizeye gir... finale gir..bunlardan ibaret olmamalı..tabi diyeceksiniz ki bana iş lazım para kazanmam lazım... kesinlikle inancınız olmalı..ayrıca bölüm hafife alınacak gibi değil zaten birçok imkan sunuyor size..dediğim gibi..inancınız olsun..azminiz olsun..alanınızda en iyi olmaya çalışın..kendinize güvenin..ve aynı zamanda okuduğunuz bölümün tadını çıkarın yeter...yolunuz açık olsun arkadaşlar...

SANTOS Misafir
    Erciyes Üni Kore dilinde okuyan 10 arkadasım var.. sınıf ortalamaları 3ün üstünde.. Hocaları cok kaliteli, egitimi Cok güzel diorlar.. DTCF'de de var.. Sınıfta kalanı da var ama onlar sanırım Ankara'nın ortmından..

Toplam 9 Sayfadan 1. Sayfa 1 2 3 4 5 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)