Toplam 7 Sayfadan 1. Sayfa 1 2 3 4 5 ... SonuncuSonuncu
Toplam 139 sonuçtan 1 ile 20 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Şehir Dışında Barınma Yurtlar, Cemaat Evleri

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    129

Şehir Dışında Barınma Yurtlar, Cemaat Evleri

Şehir Dışında Barınma Koşulları ile ilgili nispeten kapsamlı bir yazı hazırlanmaktadır, bekleyin yakında

Ne kadar yakında? Pekkk

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    129
    Kalınacak yerler:

Devlet yurtları, özel yurtlar, Cemaat yurtları ve evleri, öğrenci evi (yahut diğer ismiyle yetimhane), park ve bahçeler daire başkanlığı

Devlet Yurtları:

Açıkçası öğrenciler tarafından pek sevilmez; ama en çok da oralarda kalınır. Yukarda saydığım –parklar- hariç- kalma yerlerinin en ucuzudur. Çıkan yemekler genelde beğenilmez ve ders çalışmaya uygun ortamlar olmadığından şikâyet edilir. Devlet yurtlarında kalan öğrencilerin çoğunluğu ikinci senesinde ya özel yurda ya cemaat yurduna / evine ya da özel eve çıkar. Hiç mi memnun olan yoktur? Elbette vardır; ama ben karşılaşmadım. Ha bazı devlet yurtları vardır ki çoğu özel yurda taş çıkartır gerçekten. 4 senesini de devlet yurdunda kalarak geçiren öğrenciler de vardır; bunlar elbet memnun ki orada geçiriyor 4 senesini de.

Özel Yurtlar:

Kazandığınız üniversite size gerekli belgeleri göndereceği zaman bu belgelerin içinde birkaç özel yurdun tanıtım kitapçığı da olacaktır. Size ilk tavsiyem, eğer özel yurtlarda kalmaya karar verirseniz, çok iyi araştırın ve sonra seçin hangi yurtta kalacağınızı. Hemen pat diye atlamayın. Mesela, özel bir yurt, aylık yaklaşık 250 YTL alıp sadece yatma hizmeti verebiliyor. Sabah – akşam yemek yok. Bu yüzden neler sunduklarını gidin birinci ağızdan bilgi alarak öğrenin.

Cemaat Yurtları:

Aslında bu yurtları da özel yurtlar kapsamında değerlendirebiliriz; fakat takdir ederseniz ki işleyişi çok farklıdır. Pek çok cemaat bulunduğu için ve hepsinin işleyişini bilmediğim için bu konuda yardımcı olamayacağım.

Cemaat Evleri:

Türkiye’de öğrencilere yönelik hizmette bulunan birçok cemaat mevcuttur. Bunlardan en teşkilatlısı – belki bilirsiniz – Fethullah Gülen Cemaati’dir. Bunun dışında Yeni Asya Cemaati, Yazıcılar, Okuyucular, Meşveret gibi temelde Fethullah Gülen Cemaati ile aynı olan; ama daha sonradan o veya bu sebeple özelde ayrılan cemaatler de vardır. Süleyman Hilmi Tunahan Cemaati, Kadiriler, Menzilciler, İlim Yayma Cemiyeti diye bu sıralama gider. Enderun Eğitim Vakfı da üniversite öğrencilerine yönelik barınma sağlayan vakıflar içindedir. Bunların yanı sıra Nakşibendî Tarikatına bağlı olan Altınoluk Cemaati vardır. Hatırlayabildiklerim bunlar.

Genel olarak barınma sağlayış sistemleri:

Bir evde çoğunlukla 6 kişi kalır. Bu 6 kişiden büyük ve daha tecrübeli olan biri ev başkanı seçilir. Yerine göre “abi, reis” olarak da adlandırılabilir. Ev abisinin de bir üstü vardır ve bu kişi de ona karşı sorumludur. Onun da bir üstü vardır onun da bir üstü vardır, bu emir-komuta zinciri bu şekilde en tepedeki kişiye kadar gider. Bu hiyerarşi, Nur Cemaati’nde mükemmel bir şekilde işlemektedir. Nerdeyse hiçbir aksama olmaz. Kalınan evler büyük çoğunlukla zengin hayırseverler tarafından dayanır ve döşenir. Çok az Nur Cemaati evinde kalitesiz oturma gruplarıyla karşılaşırsınız. İstikbal, Bellona gibi sermayesi yine cemaat sermayesi olan markalı eşya ile donatılır. Bu tür evlere aylık gıda yardımı yapılır ve öğrencilere de belli miktarda burs sağlanır. Bunlara karşılık olarak tabii ki ev kiraları da özel yurt aylıklarına yaklaşır. Çoğunluğu 150 YTL’den fazladır ev kiralarının. Ev başkanlarının günlük, haftalık yahut aylık istişareleri olur ve katılmak zorunludur. Bunun dışında namazların kılınmasına mümkün mertebe dikkat edilir ve haftada birkaç sefer yüksek mertebede bulunan abiler tarafından hem dini içerikli hem de diğer konuları içeren sohbetler yapılır. Evlerde nöbetçilik sistemi hâkimdir, yani her gün için bir kişi belirlenir ve o kişi o gün evin kızı ilan edilir. Evin kızı, belirlenen vakitlerde sabah kahvaltısını ve akşam yemeğini yapmakla mükelleftir ve gerekirse öğle yemeği. Genelde pazar günü, temizlik günüdür. Bu temizlik işi evlere göre değişiklik gösterir yani artık o ev hangi sistemi koymuşsa ona göre hareket edilir. Ya pazar günü için seçilen bir nöbetçi vardır ve o nöbetçi bütün evi –salon, mutfak, tuvalet ve banyo- baştan ayağa temizler; kişisel odalara karışılmaz; herkes kendi odasından sorumludur, ya da her hafta temizlik için belirlenen kişiler vardır ve her kişiye farklı odalar verilir; mesela, Ömer banyoyu, Barış tuvaleti, Tercan da salonu temizler. Korkarım fazla ayrıntıya girdim, burada keseyim bari . Aslında söylediklerimin eksiği var fazlası yok; ama genel olarak işleyiş budur.

Öğrenci evi ( yahut diğer ismiyle yetimhane):

Birkaç arkadaş, başlarına neler geleceğinden habersiz, birinci senenin sonunda kafa kafaya verir ve “Hadi, okula yakın bir yerlerden ev tutalım; bıktım artık çarşıdan okula otobüsle gelmekten” der; ama çoğunlukla birinci senenin sonunda ev tutulamaz. Bu kafadar arkadaşlar, ikinci senenin sonu yaklaşırken ev mevzusunu konuşmak üzere yine bir araya gelirler ve “Artık canımıza tak etti kardeşim, tutuyorsak tutalım şu evi de rahat edelim kafamıza göre olalım özgür olalım, hey hey hey” diyerekten ve birbirlerini acayip bir şekilde gaza getirerekten o senenin sonunda o ev tutulur ve angut gibi o yaz o evde kalınmasa da 3 ay boyunca kira verilir. Neyse gırgırı bırakıp biraz ciddi olalım; ama bu dediklerim de ciddi ha valla.
    Öğrenci evi, meşhur adı budur. Öğrencilerin çok yoğun olduğu bir kente gidecekseniz eğer ve orada ev tutmaya karar verecekseniz ve tutacağınız ev 3+1 olacaksa 500 YTL’ye kadar varan fahiş fiyatlara kulağınız yeterince aşina olacaktır. Ev kiraları öğrenci için her zaman nispeten daha yüksektir. Ev sahiplerinde “Nasıl olsa 4 kişiler” mantığı var oldukça da fiyatlar bu şekilde devam edecektir.
    Bir aile geçindirmenin bir öğrenci evi geçindirmekten belki de tek farkı, çocuk bezi masrafının olmamasıdır. Elektrik, su, telefon ( internet bağlatırsanız), ADSL, doğalgaz faturaları, doğalgaz yoksa tüp parası ödemekten, bunların yanı sıra her ay 200 YTL’ye yakın mutfak masrafını karşılamaktan usanacak duruma gelirsiniz; ayrıca apartman aidat parası da var. Bunların sonucunda bir bunalım anında iki sene önce eve taşınma fikrini size aşılayan arkadaşınızı yalnız bir zamanında yakalayıp linç etme girişiminde bulunabilirsiniz. Ha tabii ki ev kurma aşamasında ev için alınacak olan eşyaya yapacağınız masrafı da atlamayalım. Gördüğünüz gibi “Rahat olalım, kafamıza göre olalım; daha özgür olalım; sabahlara kadar uyumayalım” fikrinden yola çıkılarak gelinen nokta, faturaları ödemedir.
    Ben gine espri ile karışık anlattım; ama inanın durum, bu anlattığımdan çok da farklı değil. Bir öğrenci evinde kalmak, gerçekten zor iş; ama hiç mi iyi yanı yok bu meretin? Var tabii ki: Kendi seçtiğiniz arkadaşlarla, kafanıza uygun, fikirleri size yakın olan kişilerle bir arada kalmak çok güzel bir şeydir. Yaza yakın günlerde bir çay demleyip balkona çıkmak ve oturup efkâr alışverişi yapmak kadar güzel bir şey daha varsa o da hüzünlü bir şarkı ve sigara eşliğinde efkârlanmaktır.

Park ve bahçeler daire başkanlığı:

Belediyelerin sağladığı bir hizmettir ve şehrin düz olan her yerinde görülebilir. Sabah, öğle, akşam yemekleri gibi hiçbir hizmet yoktur. Kişi azığını kendi temin eder.
    Ben şu ana kadar parkta yatan çaresiz bir öğrenci görmedim çok şükür. Eğer varsa da Allah yardımcısı olsun.

Arkadaşlar benim barınma hakkında söyleyeceklerim bu kadar. Çevrenizde üniversitede okumuş kişilere de kalacak yerler hakkında kesinlikle başvurun ve ondan sonra karar verir. Diyeceğim, üniversiteyi okuyacağınız şehre gitmeden önce kalacağınız yer –özel olarak olmasa da- belli olsun.

Dibe not: Burada yazılanlar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Özellikle cemaat evleriyle yazılanlarda herhangi bir reklam amacı yoktur ve cemaat evleriyle ilgili yazılacak bütün olumlu ve olumsuz mesajlar tarafımdan silinecektir

Konu T.D tarafından (27-08-08 Saat 12:52 ) değiştirilmiştir.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    33
    Hocam çok güzel bir yazı olmuş.Çok Çok Çok teşekkürlerimi sunarım.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    44
    tercan iyi işler yapıyosun valla hee..ben senin bu kadar çalışkan olduğunu bilmezdim aferin sana ... işin şakası bi yana...gerçekten teşekkürler tercan...emeğine sağlık ..

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    75
    Evet 4 arkadaş bir olup özgür olmak için ev tutarlar. Birinci ayın sonunda koroyu kurup Ahmet Kaya'dan bir şarkı mırıldanırlar:

Acı çekmek özgürlükse
    Özgürüz dördümüz de.

Arkadaşlar aklınızda bulunsun. Ev tutmak gerçek anlamda evlenmek gibidir. O yüzden eve çıkacağınız kişiyi/kişileri iyi seçin.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    44
    bence de.. katışlıyorum arkadaşa..ama bence en güzeli yurt yaa...bulaşık yok..temizlik yok..fatura yok ..oohh

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    75
    Alıntı f_bgbs isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    bence de.. katışlıyorum arkadaşa..ama bence en güzeli yurt yaa...bulaşık yok..temizlik yok..fatura yok ..oohh
    Öğrenci evinde bunlar var ama, takan yok. Şöyle:

Bulaşık var ==> Yıkayan yok
    Toz var, kir var ==> Temizleyen yok
    Fatura var ==> Ödeyen yok.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    129
    Alıntı Timsah01 isimli üyeden alıntı Mesajı göster

Hakıslık etmeyelim şimdi, evde kalanlardan birinin ailesi falan geleceği zaman ev misk kokar, yere süt dök yala misali

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    37
    oooooooooooooooof offffffffff

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    17
    Özel yurtta kalan bir öğrenci olarak, yurtlar ve yurt gerçekleri bu kadar güzel özetlenebilir emeğinize sağlık

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    31
    hocam çok güzel özetlemişsin olan olayları ellerinize sağlık

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    147
    Hakikaten bundan daha iyi anlatılamazdı. Şu anda üniversitede öğrenci olan ya da üniversiteyi bitirmiş herkes durumun aynen böyle olduğunu bilmektedir.

Teşekkürler Tercan Hocam..........

vasseile Misafir
    Yahu bende sınava girip kendime en yakın üniversiteyi kazanmak da bir tedasüf sayılır.Malum eskiden 1.5 saatte gittigim okuluma şimdi 15 dakika'da gidiyom.Bu sene mezun olacam inşallah.Bende universite tercihlerinde ev tutacam,tek başıma yaşıcam özgür olacam hayalleri kurdum ama bi baktım yine kendimi bizim evde buldum.,
    Ayrıca ben öss hazırlanırken kaldığım yurta 2 hafta dayandım.Allah yardımcısınız olsun arkadaşlar şimdiden valla ne yalan söyliyim ben yapamadım yurtu dışarda kazanan biri olsaydım sanırım yine yapamazdım.
    Konu vasseile tarafından (13-07-08 Saat 23:59 ) değiştirilmiştir.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    24

Erkek öğrenci evlerinin kız öğrenci evlerinden daha temiz olduğunu duymuştum .
    Yalan mı yani !!!
    Kızların işlerden kaytarmak için çekiştiklerine çok defa tanık olmuştum .

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    75
    Her zaman değil ama genel olarak dediğin gibi. Kızlar kavga dövüş de olsa temizliyorlar evi. Yemek konusunda çok fazla değişiklik yok ama. Erkekler ketçap, mayonez ve haşlanmış makarna yiyorlar. Kızlar bu makarnanın sosunu değiştirince farklı bir şey yediklerini düşünüyorlar. Bugün salçalı makarna yiyen kızlar, yarın domatesli makarna yapınca kendilerini iyi bir aşçı sanarlar.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    147
    Tartışmaya yol açacak biliyorum. Ama son 2 mesaja katılıyorum.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    44
    Arkadaşlar aklınızda bulunsun. Ev tutmak gerçek anlamda evlenmek gibidir. O yüzden eve çıkacağınız kişiyi/kişileri iyi seçin.

Evliliği tecrübe etmiş gibi konuşmuşsun Timsah abi.

Bu arada biz kızlar da ömrümüzün şu noktasına tıpkı erkekler gibi okuyarak geldik.Yani eski zamanlardaki gibi anamızın yanında kalıp yemek yapmayı öğrenmedik.Değişik sos da bir marifettir .
    Konu AnDRom€Ra tarafından (14-07-08 Saat 02:11 ) değiştirilmiştir.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    129
    Gerçekten bazen erkekler kızlardan daha iyi ev işi ve yemek yapabiliyorlar. Kızlar kızlık içgüdülerine fazlasıyla güvenip nasıl olsa yaparız yahu deyip ortada kalabiliyorlar; ama erkeklerden çok yaratıcı ürünler çıkabiliyor eee ne de olsa mecburiyetler icatların anasıdır

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    44
    ya işte bu yüzlerden dolayı( nası bi cümleyse ) yurt daha avantajlı... kızlar adına söliyim... biri birini yapsın diye bakar..öbür biri öbür birini...amannn.. benim kaldığım yurt ev gibi valla..no problem .. bi de kızlar çekemesler birbirlerini felan ...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    75
    Alıntı Lebis isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Evliliği tecrübe etmiş gibi konuşmuşsun Timsah abi.

Bu arada biz kızlarda ömrümüzün şu noktasına tıpkı erkekler gibi okuyarak geldik.Yani eski zamanlardaki gibi anamızın yanında kalıp yemek yapmayı öğrenmedik.Değişik sos da bir marifettir .

Aslında ben kimseyle eve de çıkmadım öğrencilik yaşamımda. Yaşadığım şehirde okudum. Ama birlikte eve çıkan öğrencilere baktım önce, sonra da evlenmişlere. İkisinde de taraflar Mona Lisa gibi. Bir yandan tebessüm ederken diğer yandan somurtuyorlar. Annemin böreklerinin, çöreklerinin kıymetini anlayıverdim birden; bir de bekarlığın dayanılmaz hafifliğini.
    Şimdi anladın mı neden ikisinin de bana aynı geldiğini?

Toplam 7 Sayfadan 1. Sayfa 1 2 3 4 5 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)