Toplam 3 Sayfadan 1. Sayfa 1 2 3 SonuncuSonuncu
Toplam 43 sonuçtan 1 ile 20 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Burslu okumak ile ilgili sorularım...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    19

Burslu okumak ile ilgili sorularım...

İstediğim bölüm olan İngiliz Dili ve Edebiyatı için tercih listemde burslu bölümleri yazsam mı diye düşünüyorum.Üniversiteye kapağı attıktan sonra başarısız olunursa bursun kesilip ortada kalmak var.

-Burs ne gibi durumlarda kesiliyor?
    -Sınıf geçilen min. puan ile bursu devam ettirmek mümkün mü?
    -Burs hariç masraflar çok oluyor mu?
    -Birde sınıftaki diğer öğrencilerin burslulara bakış açısı nasıl ?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    21
    Bazı özel üniversitelerde burs kesilmiyo bazılarında da belirli bi ortalamanın altına inmemen gerekiyo.Mesela Haliç Üniversitesinde ve Çankaya Üniversitesine burs kesilmiyo.Bazıları da 4 üzerinde 2 ortalama istiyo bursunun kesilmemesi için ya da 2.75 falan isteniyo bu not ortalamanın atına düşmediğinde bursun kesilmiyo

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    49
    böyle bir ortalamanın altına düşmek içinde pek çalışmıyo olman lazım bence

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    29
    özel üniversite öğrencileri bursluları pek sevmez, bunu hepimiz biliriz. Hatta bilkentteki cafenin camında köpekler ve burslular giremez yazısının bulunması bu tezi destekler.(gözümle görmedim ama görenler varmış)

burslu okumak güzel görünebilir ama ekstra masrafları da düşünmelisin, ailenin ekonomik düzeyi epey iyi değilse bence düşünme...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    21
    Ya benim de tanıdığım özel üniversitede okuyan hatta bitirmiş tanıdıklarım var ama hiçbiri de şikayetçi değil Angel'in söylediklerine katılıyorrum

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    49
    aman canım hem burslu okumanın neden üçük düşürücü bi yanı olsun ki bu benim beynimi sizdn daha fazla kullanabildiğimi gösterir

hem öğrencide gidip hemen ben bursluyum demeyecektir ya
    önce bir çevre yapar çok sıkarsa söyler

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    26
    -Burs ne gibi durumlarda kesiliyor?
    -Sınıf geçilen min. puan ile bursu devam ettirmek mümkün mü?
    -Burs hariç masraflar çok oluyor mu?
    -Birde sınıftaki diğer öğrencilerin burslulara bakış açısı nasıl ?

Ben Yaşar Üniveristesi İngiliz Dili edb. bölümnde burslu okuyan biri olarak bizim üniversitenin koşularından biraz bahsedebilirim.

Burs herhangi bir dersten kalma veya 2.50 not ortalamasının altına düşme gibi durumlarda kesiliyor. Bu 2.50 ortalama bizim üniversitenin 82-85 arası bir puanına denk geliyor.

Sınıf geçilen min. puan 60 =)

Yaz okulundan Burslu ögrenciler faydalanamıyor.

Burs hariç yeme-içme masrafları tabi baya oluyor.Ama kitap masrafımız çok fazla olmuyor.Hocalarımız orjinal kitapların önemli gördükleri bölümlerinin fotokopilerini veriyor bize, biz de onları çoğaltıyoruz.Bu konuda hocalarımız çok anlayışlı yaklaşıyor.

Sınıftaki diger ögrencilerin bakış açısnda bir degişiklik kesinlikle yok.Yani gerçi bu kişiye göre degişir.Ben kendi adıma bu konuda çok rahat oldugumu söyleyebilirm.Burslu olmamla gurur duyuyorum ve övünerek söylüyorum bunu.Arkadaşlarla da aram çok iyi,hiç bir problem yok yani...

Bu arada mesela bizim bir üst sınıfta burslu ögrenci kalmadı.Yani bursuyla mezun olan 'ilah' ilan ediliyor.

Ben okulumdan memnunum.Ufak tefek aksaklıklar dışında,çok yeni bir üniversite olmamıza ragmen hızla ilerledigimizi düşünüyorum.
    Ögretmen kalitesi gerçekten çok yüksek(Ege+DEU'nün emekli Profları giriyor dersimize).

Dolayısyla ögrenci kalitesi de yüksek.En azından bizim bölüm için bunu içim rahat birşekilde söyleyebilirim.Çünkü burslu+bursuz farketmez, izim bölümde dersten kalmamak için midterm ve final zamanları hepimiz ortaklaşa sabaha kdr ders çalışıyoruz.

Sınıf mevcudu az oldugndan dolayı hocalar birebir tanıyor hepimizi. (Yoklama alıyorlar) =))

Kısacası;4 yıl boyunca sabahı sabah eder çalışırım diyorsan, özel üniversiteyi tavsiye edebilirim.

Ama mümkünse tercih yaparken 'OSYM tarafından verilen bursun 4 yıl boyunca not ortalamasına bakılmaksızın devam etirildigi' özel üniversiteleri yazmaya çalış derim.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    19
    Alıntı _BeTüL_ isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Bazı özel üniversitelerde burs kesilmiyo bazılarında da belirli bi ortalamanın altına inmemen gerekiyo.Mesela Haliç Üniversitesinde ve Çankaya Üniversitesine burs kesilmiyo.Bazıları da 4 üzerinde 2 ortalama istiyo bursunun kesilmemesi için ya da 2.75 falan isteniyo bu not ortalamanın atına düşmediğinde bursun kesilmiyo

Offf süper Bende tam Haliç'i düşünüyordum.Demek burs kesilmiyor.Sınıfta kalınsa bile kesmiyorlar mıdır acaba?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    21
    Evet burs kesilmiyo Haliç'te amerikan kültürü ve edb ve mütercim tercümanlık var sanırım puanı da 332 olması lazım gecen sene

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    14
    bazı üniversiteler kesilmiyor. bende burslu okumayı düşünüyorum. bir arkadaşım var koçta burslu okumuş bilkentteki olayı söyledim ona bizde öyle bir şey yok bilkentin ilk açıldığı zamanlarmış dedi. şimdi herkes burs almaya çalışıyor dedi. okul bünyesinde çalışmak istediğiniz zaman burslulara öncelik tanınıyor.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    13
    ya arkadaşlar hedefiniz istanbul yada ankaradaki üniversitelerden birinde okumaksa neden burslu bir üniversite olmasın?burslu ünv. 2.0 üzeri bi ortalama istiyo.yani sen devlette de olsan o ortalamayı aşmak zorundasın.ki zaten sen burslu gitmişsin o bilinçle gidiyosun ve ona göre de çalışacaksın.hani zaten o tempoyu tutturdun mu devamı da gelir.gözünüzde o kadar büyütmeyin.kendine güvenen herkes yazabilir bence...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    12
    açıkçası ben de terch yaptıım dönmlerde burslu düşünüordm ama bana da hocalarım aynı kılişeyi söyledi bilkentin kantinnde yazan şu yazı malum
    ama öyle diilmiş özel üni.lerde okuyan arkdşlarımdan öğrendiim ve gözlemlediğim kadaryla şunu söyleyebilrm ki böyle bi ayrım sınıf içinde dahi sezilmior ayrıca özel üni.ler öğrenciye çok fazla olanak sağlıyor- geniş araştrma olanakları,erasmus prog., yüksek lisansta kolaylk vs- dolaysyla puanınız yeterse tavsiyem özel terchinz de olsun.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    15
    Ben konuya oldukça geç vakıf oldum ama en azından belki bu sene tercih yapacak olanların işine yarar. İstanbul Kültür üniversitesi Burslu İngiliz Dili ve Edebiyatı okuyorum. 4. sınıf oldum diye umuyorum Öncelikle ben de 2005 te tercih yaparken çok duydum işte yok bursun kesilir yok hocalar bilerek bırakırlar filan. Ben İstanbul'da kalmak için bunların hepsini göze aldım ve kazandım. Ama şöyle bir avantajım vardı bizim okulun 50 kişilik kontenjanının 20 kişisi bursluydu yani yalnız değildim. Okul başlayınca öğrendim ki burs disiplin suçu dışında hiç bir durumda kesilmiyor hatta 3 sene kalma hakkımız da varmış. Çok şükür 4. sınıf olabildim. Geride kalan 3 sene beni hiç zorlamadı diyebilirim sadece bölümün kendinden gelen zorluklar oldu. Herkes kimin burslu kimin paralı okduğunu da bilir bizde. Hiç tepeden bakan ya da aşağılayan birini de görmedim. Hocalarımız gerçekten çok kaliteli. Herkesle birebir ilgileniyorlar. Şu an selçuk Üni 'den formasyon alıyorum. Bir kez daha anladım gerçekten okulumun bana sunduğu 'özel' imkanları. Evet belki çok renkli bir insan yelpazesi yok hep karşınızda tek tip insanlar var. Ben burda kampüste yürürken her türlü insan görüyorum ne bilim çok garip geliyo mesela tam anadolu şivesi ile konuşan insanları sınıfta görmek, belki de bu özellerin en önemli eksiği ya da bizim okulun daha çok İstanbul'da oturan ailelere hitap etmesi. Özelde yemek içmek çok pahalı burda bi sürü sey alıyosun çok az paralara. Mesela bizim okulda yemek 6 ytl dire. Burda 6 ytl ye bir hafta doyarsın. Bunun dışında özelde burslu okumak bence gerçekten 'özel' bir durum...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    15
    Alıntı mihricany isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben konuya oldukça geç vakıf oldum ama en azından belki bu sene tercih yapacak olanların işine yarar. İstanbul Kültür üniversitesi Burslu İngiliz Dili ve Edebiyatı okuyorum. 4. sınıf oldum diye umuyorum Öncelikle ben de 2005 te tercih yaparken çok duydum işte yok bursun kesilir yok hocalar bilerek bırakırlar filan. Ben İstanbul'da kalmak için bunların hepsini göze aldım ve kazandım. Ama şöyle bir avantajım vardı bizim okulun 50 kişilik kontenjanının 20 kişisi bursluydu yani yalnız değildim. Okul başlayınca öğrendim ki burs disiplin suçu dışında hiç bir durumda kesilmiyor hatta 3 sene kalma hakkımız da varmış. Çok şükür 4. sınıf olabildim. Geride kalan 3 sene beni hiç zorlamadı diyebilirim sadece bölümün kendinden gelen zorluklar oldu. Herkes kimin burslu kimin paralı okduğunu da bilir bizde. Hiç tepeden bakan ya da aşağılayan birini de görmedim. Hocalarımız gerçekten çok kaliteli. Herkesle birebir ilgileniyorlar. Şu an selçuk Üni 'den formasyon alıyorum. Bir kez daha anladım gerçekten okulumun bana sunduğu 'özel' imkanları. Evet belki çok renkli bir insan yelpazesi yok hep karşınızda tek tip insanlar var. Ben burda kampüste yürürken her türlü insan görüyorum ne bilim çok garip geliyo mesela tam anadolu şivesi ile konuşan insanları sınıfta görmek, belki de bu özellerin en önemli eksiği ya da bizim okulun daha çok İstanbul'da oturan ailelere hitap etmesi. Özelde yemek içmek çok pahalı burda bi sürü sey alıyosun çok az paralara. Mesela bizim okulda yemek 6 ytl dire. Burda 6 ytl ye bir hafta doyarsın. Bunun dışında özelde burslu okumak bence gerçekten 'özel' bir durum...
    yazdıkların için çok teşekkürler. gerçekten oldukça aydınlatıcı oldu

ayrıca evet kültür her sene ide bölümüne burslu fazlaca öğrenci alıyor. geçen sene de 15 almış. bu da bir avantaj bence

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    17
    peki ilk tercihe mi yazmamız lazım acaba?doğuş üniversitesi geçen sene 328 le kapatmış benim 327 olur mu acaba.bir de eğer o okuldan formasyon almak istersek ücret ödeyecek miyiz eğer ödeyeceksek formasyon ücreti diğer okullardaki gibi midir daha mı yüksektir

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    13
    ya ben özellerde bursluları azaltmak için bilerek bırakılıolar die duydum..doğru mu ya??tercih listeme alma konusund kararsızım da.. devletle arasında ne gibi farklar var???

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    17
    burslu okullarda formasyon veriliyor mu eğer veriliyorsa burs dahilinde mi değil mi değilse ücretleri yine özel okul ücreti gibi midir bir de burslu kazanınca devlet yurdu olmuyor galiba gittiğimiz okul bize yurt sağlıyor mu?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    12
    çekincelerinizde haklı olabilirsiniz belki,
    ama öğrencilerimden burslu olarak,hiçbir sorun yaşamadan mezun olanlar var,
    herşey dengede olduğu sürece başarısız olmanız olası değil bence,,
    doğru yer,doğru zaman,,doğru insanlar olsun yaşamınızda hep

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    15
    Alıntı bakteriofaj isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    ya ben özellerde bursluları azaltmak için bilerek bırakılıolar die duydum..doğru mu ya??tercih listeme alma konusund kararsızım da.. devletle arasında ne gibi farklar var???
    Ben de duymuştum bunu. O okulunagöre değişiyor bizim okulda kaldığın zaman da bursun kesilmediği için özellikle bırakma diye bir durum söz konusu olmuyor. Ben kültür adına konuşayım Daha önce de söylediğim gibi çok çeşitli insanlar tanıyamıyorsun. Etrafında hep zengin paralı insanlar oluyor. Okul alışveriş merkezi edasında. Bunlarındışında eğitim gerçekten çok kaliteli. Sınıf mevcutları az olduğu için hoca birebir herkesle ilgileniyor. Eğitim açısından bi çok imkan sunuyor... Bildiğim kadarıyla okulun yurdu bedava olmuyor ama yarıyarıya indirimli kalabiliyorsun yurtta. Formasyonda değişikliğe gidildi bu sene . Eğitim fakültesi olmayan okullar formasyon veremiyor. doğuş üni eskiden veriyordu. Artık vermiyor diye biliyorum. Hangi okuldan alırsan al ücretler çok değişmiyor. İstanbuldaki kullardan alırsan 4. sınıfta okulla beraber alabiliyorsun. Selçuk ve 18 Mart ünileri 3. sınıf bittiğinde yazın 3 ayda veriyorlar ki ben şu an Selçuk'tan alıyorum. Program çok yoğun 12 ders var haftada 40 saat ve 5 gün okula gidiyorum.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    15

bursluyum,burslusunuz burslular..:P

bende burslu okuyorum çankaya üniversitesinde.7yıl boyunca disiplın cezaları hariç bursun keslmiyo .burs yalnzca öğretim ücretini kapsıyor.yaz okulu gibi fırsatlardan yararlanamıyosun haliyle..

Toplam 3 Sayfadan 1. Sayfa 1 2 3 SonuncuSonuncu

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)