Toplam 11 Sayfadan 2. Sayfa BirinciBirinci 1 2 3 4 5 6 ... SonuncuSonuncu
Toplam 201 sonuçtan 21 ile 40 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Marmara Üniversitesi / Mütercim Tercümanlık

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    18
    fransızca mütercim- tercümanlık 1. sınıftayım. sorularınız varsa cevaplayabilirim.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    16
    Alıntı la phalène isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    fransızca mütercim- tercümanlık 1. sınıftayım. sorularınız varsa cevaplayabilirim.
    benim var sorum.. ben de belki gidebilirim fransızca mütercim- tercümanlığa ama şöyle duydum yds fransızca dan alıyormuş. bu doğru mu? ben ingilizceden giriyorum. almanca için de yds almancadan alıyormuş marmara. sen hangi dilden girdin sınava? bide bölümü biraz anlatır mısın? mesela ne kadar disiplinli? çok fazla çalışmak gerekliyor mu, yorucu mu?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    18
    Alıntı bbssrr isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    benim var sorum.. ben de belki gidebilirim fransızca mütercim- tercümanlığa ama şöyle duydum yds fransızca dan alıyormuş. bu doğru mu? ben ingilizceden giriyorum. almanca için de yds almancadan alıyormuş marmara. sen hangi dilden girdin sınava? bide bölümü biraz anlatır mısın? mesela ne kadar disiplinli? çok fazla çalışmak gerekliyor mu, yorucu mu?
    ben ingilizceden girdim sınava, hepsinden alıyor. almanca tercümanlık da aynı şekilde.
    bölümden çok memnun değilim açıkçası. yıldız teknik'e geçmeyi düşündüm,yıldız teknikle ilgili epey bilgi topladım. ama artılarını ve eksilerini değerlendirince kafamda kalmaya karar verdim.

çok fazla çalışmak sana, senin genel başarına bağlı. ben ne hazırlıkta ne de birinci sınıfta çok fazla ders çalıştım ama hazırlıkta birçok kişi kalırken ben geçtim, 1. sınıfta da 70den aşağı notum yok. bu nedenle ben kendi adıma bölümün çok çook zor olduğunu söyleyemem. çünkü zorlanmıyorum. ama şöyle birşey de var, fransızcayı hiç bilmiyorsan ve ingilizceden geliyorsan- ki ingilizceden gireceğini söyledin- ilk başlarda çok zorlanırsın. çünkü gramerleri çok farklı, tabi kelimelerde ingilizceden çok yararlanacağın zamanlar da olacak.
    eğer düşündüğün şey ortalamaysa marmaraya gel, akademik kariyer için falan. çünkü burdaki herkes fransızcayı yeni öğreniyor, dolayısıyla sınavlarımız öyle çok zor olmuyor, hocalar insaflı davranıyor bu konuda.
    disipline gelince, ilkokul gibi ödev kontrol eden hocalarımız da var hiç takmayan hocalarımız da var. ödev kontrolünde hiçbi zaman ödev gösteremedim,yapmadım çünkü ama bişey de olmadı. sadece o hocalar beni hiç sevmez ama yine de en yüksek not aldığım derslerdir. yani burda yine senin başarın giriyor devreye. istersen o disipline girersin, istersen girmezsin sana kalmış. başarılıysan aynı notu alırsın zaten.

bölümün dezavantajlarından biri, yeni kurulmuş olması. aslında 3 yıl oldu kurulalı ama bu yıl yabancı diller yüksekokulundan fen-edebiyat fakültesine geçtik. dolayısıyla herşey sil baştan oldu. henüz erasmus yok, çift anadal , yandal yok. önümüzdeki yıl olur diye düşünüyorum, çünkü yüksekokuldayken erasmus vardı.
    yine yeni kurulması nedeniyle hocamız yok, hazırlık hocaları giriyor dersimize. bunların içinde çok iyi hocalar var,sorbonne da görev yapmış bir hocamız bile var ama ek ders olarak geliyor. yani saati 5 ytl. sen kendini onun yerine koy sabah 5 saat ders anlatmışsın, asıl görevini yapmışsın yorulmuşsun. bunun üzerine 5 ytl için ne kadar verimli olabilirsin?
    dersler genelde çok sıkı geçmez bizde onu da söyleyeyim. hoca ders işlerken roman okuduğumuz dersler bile var.

okulun avantajlarını saymak gerekirse, yeri çok güzel bir kere. kadıköye yürüyerek gidebilirsin, ulaşım çok kolay.
    "marmara üniversitesi" adı var. özellikle devlette bir iş düşünüyorsan bu isim çok işine yarayacaktır.
    fransızcanın yanında çok verim alamasak da ingilizce ve ispanyolca görüyoruz. ve çok zor bir bölüm değil bence.
    bir de şu var şu an mezunu yok marmaranın ve genelde ilk mezunları kadroya alırlarmış. yani akademik kariyer düşünüyorsan yine bizim bölüm.

bunlar benim gitmek ve kalmak arasında kalmışken aklımdan geçenlerin çok kısa bir özeti, aslında anlatılcak daha çok şey var. daha spesifik sorular sorarsan belki daha çok faydam olur, atladıklarım olabilir diye düşünüyorum.

yani kısaca eğer bir etiketin olsun diyorsan bizim bölümü öneririm, ama içeriğinin de olması için çooooooook çalışman lazım çünkü okulda pek bişey alamazsın.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    28
    buna son derece katılıyorum çünkü üniversitede sen isteyip çabalamadıkça kimse sana birşey vermiyor bu arada ankara üniversitesinden zümral ölmez geldi bu sene fransızca tercümanlığa gördüğünüz gibi hala kurulum aşamasında ama ben ileride ytü gibi olacağına eminim bu arada tercümanlıkların sınıfları çok berbat gittim nasıl nefes alıyorlar anlamadım.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    18
    Alıntı william01 isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    buna son derece katılıyorum çünkü üniversitede sen isteyip çabalamadıkça kimse sana birşey vermiyor bu arada ankara üniversitesinden zümral ölmez geldi bu sene fransızca tercümanlığa gördüğünüz gibi hala kurulum aşamasında ama ben ileride ytü gibi olacağına eminim bu arada tercümanlıkların sınıfları çok berbat gittim nasıl nefes alıyorlar anlamadım.
    evet bir gün ytü gibi olacak buna eminim. çünkü bölüm başkanımız gerçekten çok hırslı ve tuttuğunu koparan bi kadın. ama ben mezun olana kadar olur mu bilmiyorum. hocalarımız gelirse bi karar verebiliriz.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    17
    2008 de yerlesmıs bırının basarı sırasını ve puanını merak edıyorum yardımcı olursanız sevınırım

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    28
    fransızca sına en son 331.811 puan ve 7.650 başarı sırasıyla yerleşme olmuş.
    almanca sına 335.043 puan ve 6.710 başarı sırasıyla yerleşme olmuş.
    ingilizce sine 359.387 puan ve 723 başarı sırasıyla yerleşme olmuş.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    15
    ben almanca mütercim tercümanlık okuyup çift anadalda ingilizce okumak istiyorum.bu mümkün mü? bilgi verirseniz sevinirim.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    15
    Alıntı copodenieve isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    bnde geçen sene mütercim tercümanlığı kazandım marmarada. mezun yok 3.sınıf olcak bu sene ve fen edebiyata bağlanıyoruz.Bölümümden ve hocalardan genel itibariyle memnunum.Bu sne fen edebiyata bağlandgmzdan gelecek arkadaşlar için daha iyi olcak.Bölümle ilgili başka sorularınız varsa cevaplayabilirm
    yaa bnde bu bölümü cok ıstıorum.. sıralamam 2916 puan 333 geldı.. bu bölüm raht oluo.. ama amerıkn kltr yazmayı da dusundum ıkısı arasında gıdıp gelıorum.. ama almnca daha agr basıo.. 2. bi dil ogrenırım ıngyi de canlı tutarım die dusunuorum. sence zor mu 2. bi dil ogrenmek?? ing dersleri yogun mu yani almnca ogrenrken ingılızcemı akstmam deil mi?? ve -iş imkanı- arastrdın mı nasıl olr?? bana cok acele cvp verırsen sevınırımm..

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    15
    Alıntı la phalène isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    ben ingilizceden girdim sınava, hepsinden alıyor. almanca tercümanlık da aynı şekilde.
    bölümden çok memnun değilim açıkçası. yıldız teknik'e geçmeyi düşündüm,yıldız teknikle ilgili epey bilgi topladım. ama artılarını ve eksilerini değerlendirince kafamda kalmaya karar verdim.

çok fazla çalışmak sana, senin genel başarına bağlı. ben ne hazırlıkta ne de birinci sınıfta çok fazla ders çalıştım ama hazırlıkta birçok kişi kalırken ben geçtim, 1. sınıfta da 70den aşağı notum yok. bu nedenle ben kendi adıma bölümün çok çook zor olduğunu söyleyemem. çünkü zorlanmıyorum. ama şöyle birşey de var, fransızcayı hiç bilmiyorsan ve ingilizceden geliyorsan- ki ingilizceden gireceğini söyledin- ilk başlarda çok zorlanırsın. çünkü gramerleri çok farklı, tabi kelimelerde ingilizceden çok yararlanacağın zamanlar da olacak.
    eğer düşündüğün şey ortalamaysa marmaraya gel, akademik kariyer için falan. çünkü burdaki herkes fransızcayı yeni öğreniyor, dolayısıyla sınavlarımız öyle çok zor olmuyor, hocalar insaflı davranıyor bu konuda.
    disipline gelince, ilkokul gibi ödev kontrol eden hocalarımız da var hiç takmayan hocalarımız da var. ödev kontrolünde hiçbi zaman ödev gösteremedim,yapmadım çünkü ama bişey de olmadı. sadece o hocalar beni hiç sevmez ama yine de en yüksek not aldığım derslerdir. yani burda yine senin başarın giriyor devreye. istersen o disipline girersin, istersen girmezsin sana kalmış. başarılıysan aynı notu alırsın zaten.

bölümün dezavantajlarından biri, yeni kurulmuş olması. aslında 3 yıl oldu kurulalı ama bu yıl yabancı diller yüksekokulundan fen-edebiyat fakültesine geçtik. dolayısıyla herşey sil baştan oldu. henüz erasmus yok, çift anadal , yandal yok. önümüzdeki yıl olur diye düşünüyorum, çünkü yüksekokuldayken erasmus vardı.
    yine yeni kurulması nedeniyle hocamız yok, hazırlık hocaları giriyor dersimize. bunların içinde çok iyi hocalar var,sorbonne da görev yapmış bir hocamız bile var ama ek ders olarak geliyor. yani saati 5 ytl. sen kendini onun yerine koy sabah 5 saat ders anlatmışsın, asıl görevini yapmışsın yorulmuşsun. bunun üzerine 5 ytl için ne kadar verimli olabilirsin?
    dersler genelde çok sıkı geçmez bizde onu da söyleyeyim. hoca ders işlerken roman okuduğumuz dersler bile var.

okulun avantajlarını saymak gerekirse, yeri çok güzel bir kere. kadıköye yürüyerek gidebilirsin, ulaşım çok kolay.
    "marmara üniversitesi" adı var. özellikle devlette bir iş düşünüyorsan bu isim çok işine yarayacaktır.
    fransızcanın yanında çok verim alamasak da ingilizce ve ispanyolca görüyoruz. ve çok zor bir bölüm değil bence.
    bir de şu var şu an mezunu yok marmaranın ve genelde ilk mezunları kadroya alırlarmış. yani akademik kariyer düşünüyorsan yine bizim bölüm.

bunlar benim gitmek ve kalmak arasında kalmışken aklımdan geçenlerin çok kısa bir özeti, aslında anlatılcak daha çok şey var. daha spesifik sorular sorarsan belki daha çok faydam olur, atladıklarım olabilir diye düşünüyorum.

yani kısaca eğer bir etiketin olsun diyorsan bizim bölümü öneririm, ama içeriğinin de olması için çooooooook çalışman lazım çünkü okulda pek bişey alamazsın.
    benim bi sorm olck bu sene grdım ve sıralamam da gayt ii ve ingilzceyle ılgılı yerler gelıo(amerkn kltr gibi) ama ben almnca mutrcm-tercmnlık ıstıorum bılıorum sen fransızcadasn ama bana yardımcı olabılırmısın. sence ınglizceler dururken terch etmelımıyım? aslnda ben 2. bi dil ogrenmk ıstıorum ve inglzceyıde canlı tutmk.. bu mumkn mü??

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    20
    ya almancayı kursla falada öğrenebilirsin ingilizce tutması çok iyi keşke benimde tutsa. bide neden ikinci bi dil almanca düşünüyosun anlamdım rusça ispanyolca italyanca japonca bunarın kıymeti daha çok

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    15
    kursu dusundum ama okulda ogrenırsem daha cok verım alırım dıe dusunuorum. kurs dısıplınsız olabılır blkı..aslında ıspnyolca dusunuodum ama ıst üni de erasmus yokmus bu bolmde. evt aslında rusça daha mantıklı ama o da rus dılı edb. yanı mutrcm-tercmnlık daha ii olr gıbı gelıo daha pratık snucta dıl edb dıerı.. cok kararsızım yaa peki sen ne trch etmeyı dusunuosun??

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    20
    bide şunu düşün almanca mütercm tercümanlığa ne dercede ihtiyaç var... ortalığı almanyada yaşamış türkler kapmış gibi istanbulda bi tanıdğımız var lise mezunu almancası çok iyi almanyada yaşadı şimdi konsoloslukta çalşıyo tercüman olarak.artık sen düşün rusça kim bilioki yada ispanyolca iş imkanı olarak bakmalısın olaya 2000lik bi öğrencinin almanca tercümalık 6708 lik yere yerleşmesi ...senin kararın umarım pişman olmazsın

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    15
    slm arkadaşlar.ben bu sene girdim sınava sıralamam 319.marmaranın mütercim tercümanlık bölümünn kadrosu ist ünv.desnden daha ii diye duydum.bilgi verirsenz çok sevinirim.çnkü ikisi arasında kaldım.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    15
    yaaa marmara almanca müt. ter. ingilizceden girenler de alınıyormuş bu çok saçma ben alan içiyim almancadan girdim sınava 92 netim var ama öss 1 im kötü puanım 305.9 geldi başarı sıramda 7bin küsürde ama ingilizceden girenler yüzünden ALMANCA bölümüne giremiyeceğim çok saçma gerçekten, adam ingilizceden sınava giriyor almanca bölümüne alan içi olarak seçebiliyor mezun oluncada bi cümle almanca konuşamıyor tabi arada istisnalar oluyor.... ama haksızlık bence almancadan girenler için

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    18
    Meraba arkadaşlar bende dilforuma yeni üye oldum. Bende size birkaç soru sormak istiyorum. Bu sene ydsye girdim ve türkiye de 868.oldum. Mütercim tercümanlık okumak istiyorum. Benim sıralamama en yakın marmara üniversitesi ama oranın da devlet yurdu olmadını öğrendim. Marmarada okuyanlar istanbulda nasıl barınıyorlar acaba ve üniversiteden memnunlar mı? Ben de buraya girebilirmiyim bu sıralamayla? Aslında dokuz eylülü istiyorum ama giremem değilmi?Lütfen cevaplarınızı bekliyorum

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    17
    Merhaba arkadaşlar ben de bu bölümü yazmayı düşünüyorum,ama bir kaç sorum olacak bu bölümde okuyan arkadaşlara.
    1) Erasmus - öğrenci değişimi falan filan var mı,varsa laf olsun diye mi var yoksa harbiden ilgilenilen bir opsiyon mu ve hangi üniversite/bölüm ile bağlantılar var?
    2) Seçmeli ders olarak ikinci yabancı dil neler alabiliyoruz? Mesela İspanyolca ve İtalyanca, ya da Rusça var mı?
    3) Yan-dal veya çift anadal yapma imkanımız var mı varsa hangi bölümlerden yapabiliyoruz ve hangi şartlar altında?
    4) Formasyon alabiliyor muyuz?
    5) Eğitim-öğretim nasıl memnun musunuz?
    6) Bir de Fransızca öğrenen rahatlıkla İspanyolca ve İtalyanca da öğrenir diyorlar doğru mu,doğruysa ne derece?

Şimdiden teşekkürler... =)

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    15
    Alıntı tolgasolak isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    yaaa marmara almanca müt. ter. ingilizceden girenler de alınıyormuş bu çok saçma ben alan içiyim almancadan girdim sınava 92 netim var ama öss 1 im kötü puanım 305.9 geldi başarı sıramda 7bin küsürde ama ingilizceden girenler yüzünden ALMANCA bölümüne giremiyeceğim çok saçma gerçekten, adam ingilizceden sınava giriyor almanca bölümüne alan içi olarak seçebiliyor mezun oluncada bi cümle almanca konuşamıyor tabi arada istisnalar oluyor.... ama haksızlık bence almancadan girenler için
    Ama girdin değil mi? En son öyle yazdığını gördüm.. Bu eski mesajın.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    15
    Alıntı sum_up isimli üyeden alıntı Mesajı göster

2. Yabancı Dil olarak İspanyolca, İngilizce, Almanca ve Fransızca alabilirsiniz (Tabi kendi ana bilim dalınızın dışında)

Başka sorusu olan?
    Kendi dilimiz dışındaki yabancı dilleri alabilirsiniz derken? Yani okulda o dille ilgili kurs vs. mi oluyor?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    18
    Alıntı Mhmmt isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Kendi dilimiz dışındaki yabancı dilleri alabilirsiniz derken? Yani okulda o dille ilgili kurs vs. mi oluyor?
    öncelikle sorularına yanıt bulamayan arkadaşlardan çok çoook özür dilerim.aylardır bilgisayarım bozuktu ve problemi yeni çözebildim.

bölümde ikinci yabancı dil olan ingilizceye ek olarak (fransızca için söylüyorum almanca da aynı şekilde galiba) ispanyolca ve almancayı seçmeli ders olarak alabiliyorsunuz.

Toplam 11 Sayfadan 2. Sayfa BirinciBirinci 1 2 3 4 5 6 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)