Toplam 11 sonuçtan 1 ile 11 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: washback.......

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    33

washback.......

washback kelimesinin anlamı nedir? bilen var mı? sözlüklerde bulamadım.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    36
    geri yıkamak filan mı? (ki)

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    48
    "Washback"; ya da "backwash effect" eğitim bilimlerinde bilhassa "testing" alanında geçer. Öğrencilere sunulan sınavın, eğitim süreci üzerine olan etkisine verilen isimdir. "Negative" ve "Positive" olarak sınıflandırılır.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    33
    Alıntı MehmetDEU isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    "Washback"; ya da "backwash effect" eğitim bilimlerinde bilhassa "testing" alanında geçer. Öğrencilere sunulan sınavın, eğitim süreci üzerine olan etkisine verilen isimdir. "Negative" ve "Positive" olarak sınıflandırılır.

Hocam bunu bizde yapılan YDS veya KPDS sınavı için kullanabilrimiyiz.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    48
    MEB'e bağlı öğretmenlerin bunu uygulayabilmesi pek olası değil, en azından yasalar icabı. Çünkü ellerinde takip etmeleri gereken bir plan var ve sınav baz alınarak eğitim müfredatında, kitaplarda vs. pek bir değişikliğe gidemeyeceklerdir. Ama belki metodolojik bağlamda uygulanabilir. Esasında bu noktada "backwash effect" öğretmenlerden ziyade ÖSYM ve MEB'i bağlamakta. Çünkü eğitim sistemini MEB şekillendiriyor, sınavlarıysa ÖSYM. Öğretmene ise sanırım sadece uygulama metodlarında düzenleme yapabilmek düşüyor.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    33
    Peki hocam bu negative ve positive durumları nasıl oluyor? nedir bunların içeriği.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    48
    "Positive backwash"; sınavın, eğitim sürecini olumlu yönde etkilemesi, kazanımlarda bulunmasıdır.

"Negative washback" ise sınavın, eğitim sürecinde verilenlerle uyuşmamasına bağlanır genelde. Diğer bir ifadeyle, sınavın eğitim süreciyle örtüşmemesi de denilebilir sanırım. Bunun bir sonucu olarak ders malzemelerine tesir edilebilir, öğrencinin tutumu "olumsuz yönde" etkilenebilir vs...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    48
    Birer örnek vereyim isterseniz sayın hocam:

KPDS dersi veriyorsunuz. Çalıştırdığınız adaylar, muhtelif sonuçlar elde ediyor. Ama sizin çalıştırma usulünüz; kaynaklarınız, yöntemleriniz vs. sınavla örtüşüyor. Adayların kaçırdıkları sorular, bireysel hatalardan kaynaklanıyor. Sonuçta sizin sisteminizle sınav sistemi arasında bir bağ var. İlgili eksikliklerin üzerine daha bir eğiliyor ve düzeltmelere gidiyorsunuz.

Diğer yandan, yine KPDS dersi verdiğinizi varsayalım. Sınav içeriğiyle sizin değindiğiniz noktaların alakası yok diyelim. Mesela siz "error identification" çalışması yapmışsınız ama sınav soru türleri arasında bu yok (gerçi zaten yok ama örnek olsun işte). Bu durumda sizin izlediğiniz yol ile sınav arasında negative washback mevcut. Örnekler çoğalabilir. Kısacası ilk örnekte siz öğrencilerinizin eksiklerini, hatalarını görebiliyor ve ilgili konulara daha sistemli, daha özenli değinip eğitim sürecinizi geliştiriyorsunuz. İkinci örnekte ise sisteminizin, eğitim sürecinizle alakası olmadığını görüyorsunuz. Sınavı değiştiremeyeceğinize göre....

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    15

Thumbs up wasback means...

Washback: Washback is “the effect of testing on the teaching and learning processes (Brown, 2002)”. “The notion of ‘washback’ is common in the language teaching and testing literature, and tests are held to be powerful determiners of what happens in classrooms (Alderson & Wall, 1993). Brown (2002) in his answer to the question, “What is ‘Washback’ and Why do some language researchers avoid the term?” in Shiken: JALT Testing & Evaluation SIG Newsletter mentions some of the definitions for ‘washback’: “For Shohamy, Donitsa-Schmidt, and Ferman (1996), washback is "the connections between testing and learning" (p. 298); to Gates
    (1995), it is "the influence of testing on teaching and learning" (p. 101); and for Messick (1996) washback is "the extent to which the introduction and use of a test influences language teachers and learners to do things they would not otherwise do that promote or inhibit language learning" (p. 241).

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    21
    mehmet hocam bitanesiniz siz.....

bu kadar net hiç kavramamıştım bu washback i...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    21
    mehmet hocam bitanesiniz siz.....

bu kadar net hiç kavramamıştım bu washback i...

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)

Bu Konu İçin Etiketler