Toplam 4 Sayfadan 1. Sayfa 1 2 3 4 SonuncuSonuncu
Toplam 62 sonuçtan 1 ile 20 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: paragraf çözme ipuçları?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    23

Paragraf sorularını nasıl çözüyorsunuz?

Arkadaşlar ben paragraf gazisiyim...Genelde paragraflardan yanlışım çıkar...Yanlış yöntem mi kullanıyorum diye düşünüyorum...Ben paragrafı çözmeden önce soruları okuyorum önceden paragraf hakkında bilgi sahibi oluyorum sonra dikkatlice paragrafı okuyor okurken de bazı cümlelerin ve kelimlerin altını çiziyorum...Sonra da sorulara geçiyorum ve bunlara rağmen paragraflardan hata veriyorum...Bana neler önerirsiniz....Özellikle dilforumdaki ingilizce öğretmenlerim?....Sonra da değerli arkadaşlarım....

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    49
    paragrafları yüzde yüz konsantrasyonla okumanı tavsiye ederim ve de paragraflarda ''key words'' ler bazen üç soruyu birden doğru yapmanı sağlayabiliyor,bu nedenle kelime bilgin de olmalı..son olarakta kitap okumalısın.....

Kecags Misafir
    Alıntı matthew20 isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar ben paragraf gazisiyim...Genelde paragraflardan yanlışım çıkar...Yanlış yöntem mi kullanıyorum diye düşünüyorum...Ben paragrafı çözmeden önce soruları okuyorum önceden paragraf hakkında bilgi sahibi oluyorum sonra dikkatlice paragrafı okuyor okurken de bazı cümlelerin ve kelimlerin altını çiziyorum...Sonra da sorulara geçiyorum ve bunlara rağmen paragraflardan hata veriyorum...Bana neler önerirsiniz....Özellikle dilforumdaki ingilizce öğretmenlerim?....Sonra da değerli arkadaşlarım....
    hay allah iyiliğini versin emi bende türkçe paragraf soruları zannettim

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    32
    1-Paragrafı bir kere okurum , takıldığım yerde hiç durmam .

2-Soruları (siyah yerleri ) okurum

3-Paragrafı bir defa daha okuyup ; bağlaçları , önemli yerleri .. çizer soruya dönerim

Geneldede 2 veya 3 yanlışım çıkar ..

PS: asla ve asla ardı ardına 3 paragraf çözmem . En fazla 2 paragraf .

Paragrafları 2 - 2 dağıtırım ..

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    23
    Alıntı kecags isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    hay allah iyiliğini versin emi bende türkçe paragraf soruları zannettim
    Onlarda pek problemim yok

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    23
    Alıntı ruthless isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    1-Paragrafı bir kere okurum , takıldığım yerde hiç durmam .

2-Soruları (siyah yerleri ) okurum

3-Paragrafı bir defa daha okuyup ; bağlaçları , önemli yerleri .. çizer soruya dönerim

Geneldede 2 veya 3 yanlışım çıkar ..

PS: asla ve asla ardı ardına 3 paragraf çözmem . En fazla 2 paragraf .

Paragrafları 2 - 2 dağıtırım ..
    Hmm ben öyle dağınık çözemiyorum.Baştan sona kadar akıp gider benim denemelerde...Ama paragraflardan maksimum 1 yanlış çıkarmam lazım...O yüzden ne yapmalıyım diye sordum...Bağlaçlara dikkat edicem bir dahaki sefer...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    25
    valla hep altını çizin falan derler;ama ben okurken altını çizince çizmeye daha çok dikkatimi veriyorum.altını çizmeden şöyle bir okuyup anlıyorum önce.sonrada sana göre önemli yerlere ufak işaretler koyarsın.zamanla (zaten hep aynı yayının denemelerini oluyorsan hele) neyi sormuş olabileceğini az çok kestirirsin.sorulara bakarsın.büyük ihtimalle o önemli diye çizdiğin yerlerdendir.ama herkesin kndine göre çaresi vardır.paragrafta iyi ve hızlı olabilmenin tek şartı çok sayıda paragraf sorusu çözmek.denemeden denemeye çözülüyorsan
    zaten çok ilerleme olmaz bence

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    16
    ben gorüğüm sayıların ve önemli olacağına inandığım kelimelerin altını çizerim. Paragrafı tekrara tararken cok zaman tasarrufu oluyor.

SaitHoca Misafir
    Alıntı matthew20 isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    paragraflarda kullanılan cümlelerin amacı olabildiğince dilin en ince özelliklerini kullanıp genelde üstü kapalı ifadelerle birşeyleri ifade etmektir. yani konuşma dili ne kadar sadeyse yazı dili de o kadar ağdalı yani dolaylı olur. Yani aslında İngilizceden ingilizceye cümle çevirmede de sizin sorununuz mutlaka vardır. çünkü readingler genelde onlardan bir kaç cümlenin biraraya gelmiş halinden oluşur. Yani kelimeler genelde sözlükteki ilk anlamının dışındaki anlamlarıyla kullanılır "expose" ortaya çıkarmak "contain" gizlemek" veya "assume" üstlenmek anlamında kullanılmış olabiliyor. bu nednele bu gözle okuyun

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    23
    Alıntı mervebakkal isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    valla hep altını çizin falan derler;ama ben okurken altını çizince çizmeye daha çok dikkatimi veriyorum.altını çizmeden şöyle bir okuyup anlıyorum önce.sonrada sana göre önemli yerlere ufak işaretler koyarsın.zamanla (zaten hep aynı yayının denemelerini oluyorsan hele) neyi sormuş olabileceğini az çok kestirirsin.sorulara bakarsın.büyük ihtimalle o önemli diye çizdiğin yerlerdendir.ama herkesin kndine göre çaresi vardır.paragrafta iyi ve hızlı olabilmenin tek şartı çok sayıda paragraf sorusu çözmek.denemeden denemeye çözülüyorsan
    zaten çok ilerleme olmaz bence
    Denemeden denemeye çözmem programıma göre günlere dağılmış şekilde çözüyorum...Bir de paragraf sorularına gelince çok sıkılıyorum...Bir an önce bitirmek istiyorum ondan da yanlışım çıkıyor olabilir...Ama buradaki yazılanları yarınki denemede deneyeceğim...Bakalım kaç yanlışım çıkacak...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    75
    Eğer YDS de belirli bir seviyeye gelmişseniz, paragraflar aslında işin en kolay olanıdır çünkü ne kadar çok sayıda çözülürlerse o kadar başarıya ulaşılır ve nihayet HATASIZ konuma gelinebilir. Yani bir kelime bilginiz ya da gramer bilginiz ne denli iyi olursa olsun , kocaman bir okyanustur bunlar ve düzenli ve programlı çalışan biri için çok çok çok düşük ihtimalde olsa kıyıda köşede bilmediğiniz bir kelime ya da dilbilgisi yapısı karşınıza çıkabilir ancak paragraflara gereken özeni gösterip bol bol çözdüğünüzde göreceksiniz ki aslında farklı bilgiler etrafında ama birbirine çok benzer bakış açılarıyla yaklaşımlar gerektiriyor , yani benzer mantıkla hareket edilebiliyor bir süre sonra ve bir bakıvermişsiniz , paragraflar artık sizden kaçmıyor. Kısacası çok ama çok sayıda yılmadan paragraf çözünüz.

Bu arada sizin çözme yönteminiz benim de favorim, yönteminizden kaynaklanan bir sıkıntı olduğunu sanmıyorum, sadece belki paragraf sorularından hoşlanmıyor olabilirsiniz, bu sebeple yeterince konsantre olamıyor olabilirsiniz , ya da ön yargı ile yaklaşıyor baştan pes ediyor olabilirsiniz ama her durumda 21 soru diye bakarsak ve her bir paragrafa ufkumuza, bilgi birikimlerimize birşeyler katıyorum diye yaklaşırsak üstesinden gelinebilir.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    23
    Alıntı dilFORUMdilFORUMdilFORUMdilFORUMdilFORUMdilFORUMdilFORUMdilFORUM isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    paragraflarda kullanılan cümlelerin amacı olabildiğince dilin en ince özelliklerini kullanıp genelde üstü kapalı ifadelerle birşeyleri ifade etmektir. yani konuşma dili ne kadar sadeyse yazı dili de o kadar ağdalı yani dolaylı olur. Yani aslında İngilizceden ingilizceye cümle çevirmede de sizin sorununuz mutlaka vardır. çünkü readingler genelde onlardan bir kaç cümlenin biraraya gelmiş halinden oluşur. Yani kelimeler genelde sözlükteki ilk anlamının dışındaki anlamlarıyla kullanılır "expose" ortaya çıkarmak "contain" gizlemek" veya "assume" üstlenmek anlamında kullanılmış olabiliyor. bu nednele bu gözle okuyun
    Evet hocam daha dikkatli olmalıyım ve ingilizce hikaye okumalıyım...Bunu anladım...Advanced düzeydeki kelimleri de çalışmalıyım....

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    23
    Alıntı it s me isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Eğer YDS de belirli bir seviyeye gelmişseniz, paragraflar aslında işin en kolay olanıdır çünkü ne kadar çok sayıda çözülürlerse o kadar başarıya ulaşılır ve nihayet HATASIZ konuma gelinebilir. Yani bir kelime bilginiz ya da gramer bilginiz ne denli iyi olursa olsun , kocaman bir okyanustur bunlar ve düzenli ve programlı çalışan biri için çok çok çok düşük ihtimalde olsa kıyıda köşede bilmediğiniz bir kelime ya da dilbilgisi yapısı karşınıza çıkabilir ancak paragraflara gereken özeni gösterip bol bol çözdüğünüzde göreceksiniz ki aslında farklı bilgiler etrafında ama birbirine çok benzer bakış açılarıyla yaklaşımlar gerektiriyor , yani benzer mantıkla hareket edilebiliyor bir süre sonra ve bir bakıvermişsiniz , paragraflar artık sizden kaçmıyor. Kısacası çok ama çok sayıda yılmadan paragraf çözünüz.

Bu arada sizin çözme yönteminiz benim de favorim, yönteminizden kaynaklanan bir sıkıntı olduğunu sanmıyorum, sadece belki paragraf sorularından hoşlanmıyor olabilirsiniz, bu sebeple yeterince konsantre olamıyor olabilirsiniz , ya da ön yargı ile yaklaşıyor baştan pes ediyor olabilirsiniz ama her durumda 21 soru diye bakarsak ve her bir paragrafa ufkumuza, bilgi birikimlerimize birşeyler katıyorum diye yaklaşırsak üstesinden gelinebilir.
    Evet çözerken paragrafları çok sıkılıyorum...Ama artık hedefim büyük olduğu için sıkı ve dikkatli çalışmaya karar verdim...Önyargılı yaklaşmayacağım soruyaaaa

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    36
    ben paragraflarda bazen anlamadıgın kelımeler uzerınde gıtsede tamamen okurum unku mutlaka ınsan paragrafın ıcınden bıseyler kapıyo parcayı yarım bırakıp soruyu okuyup tkrar parcayı okuma tamamen oku sonra öz cunku dıger turlu yaptıgında paragrafı butun olarak ele alıp cevaplıyamıyosun bende butun paragrafları birden cözmuyorum 3 paragraf çözüp çeviri çözüyorum yanı bı kolay bı zor yapmak ıyı oluyo paragraflardada 2-3 yanlıslar halledıorum

Can Oner Misafir
    Ben paragraf sorularını çözerken ilk önce hızlı bir şekilde sorularını ve cevaplarını okuyorum . Sonra paragrafa geçiyorum okurken her kelimenin altını çiziyorum . Bilmiyorum ben böyle çizince daha iyi hissediyorum kendimi Ve yanlış en fazla bir tane çıkıyor .

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    23
    Alıntı CanOner isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben paragraf sorularını çözerken ilk önce hızlı bir şekilde sorularını ve cevaplarını okuyorum . Sonra paragrafa geçiyorum okurken her kelimenin altını çiziyorum . Bilmiyorum ben böyle çizince daha iyi hissediyorum kendimi Ve yanlış en fazla bir tane çıkıyor .
    Ben de çiziyorum ama herhalde önemsiz olanları çiziyorum...Çünkü yanlışlar 5-6 yı bulabiliyor...
    Daha dikkatli okumalıyım sanırım....

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    73
    bende hemen hemen bu yöntemleri kullanıyorum ve ben virgülleri belirginleştirim noktaları tamamen ayrıyorum "/" işaretle..anlam karmaşasını önlüyorum bu sayede kendime göre

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    112
    Alıntı ==>péssİmİsT isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    0.7 uçlu kalem kullanıyodum paragraf sorularında..
    Bu thread ın konusu ne kadar güzel aslında... düşünün 2-3 yıl sonra bir arkadaş arşive bakacak ve reading sorularının nasıl çözülmesi gerektiğine dair görüşleri okuyacak.... ama öyle bir mesaj yazıyorsunuz ki her şey tersine dönüyor... yeni üyeler bunlarımı okusun.... diğer arkadaşım tarafından uyarıldınız... şimdi yukarıdaki mesajınızı gönül rızası ile silin ve bu thread ilerde okuyacaklar için gerçek bir bilgi deposu olsun.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    23
    Alıntı Metal isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu thread ın konusu ne kadar güzel aslında... düşünün 2-3 yıl sonra bir arkadaş arşive bakacak ve reading sorularının nasıl çözülmesi gerektiğine dair görüşleri okuyacak.... ama öyle bir mesaj yazıyorsunuz ki her şey tersine dönüyor... yeni üyeler bunlarımı okusun.... diğer arkadaşım tarafından uyarıldınız... şimdi yukarıdaki mesajınızı gönül rızası ile silin ve bu thread ilerde okuyacaklar için gerçek bir bilgi deposu olsun.
    Kesinlikle size katılıyorum.....

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    49
    arkadaşlar gereksiz mesajların hepsini siliyorum..

Toplam 4 Sayfadan 1. Sayfa 1 2 3 4 SonuncuSonuncu

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)