Toplam 35 Sayfadan 3. Sayfa BirinciBirinci 1 2 3 4 5 6 7 ... SonuncuSonuncu
Toplam 696 sonuçtan 41 ile 60 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: TOEFL iBT TECRÜBE PAYLAŞIM HAVUZU

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    17
    merhabalar arkadaşlar;
    öncelikle site mükemmel olmuş ve herkesin dayanışma içerisinde olması ve tecrübelerini paylaşması harika...
    arkadaşlar ben birşey sormak istiyorum :
    benim 1 ay içerisinde toefl sınavına girmem gerekiyor ;
    daha önceden temelim var fakat intermediate seviyede
    eylul-ekim aylarında hem ibt hemde pbt sınavlarını nerede olursa deneyeceğim
    1 ay içersinde en iyi nasıl hazırlanabilirim ;nasıl çalişmalıyım;hangi kaynaklardan ve en çok neye ağırlık vermem gerekir?(speaking konusunda zayıfım)
    bütün konuları biliyorum ve tüm konuların testlerinide çözdüm
    sitedeki kaynaklarada göz atım az önce müthiş paylaşımlar yapmişsınız ellerinize sağlık..
    bir de son olarak şu konu var Toefl sonucumun ekim ayının sonuna kadar yetişmesi gerekiyor yani okul öyle istiyor benden
    ekim 11'deki pbt'ye girersem geç kalır mı sonuçlar sizce?
    şimdiden çok teşekkür ediyorum ilgileriniz ve her türlü paylaşımınız için........

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    18
    20.09.2008 tarihi itibariyle Toefl IBT e girmiş bulunmaktayım.Öncelikle sunu söylemek istiyorum.1.Toefl kesinlikle geçilemeyek bi sınav değildir.Yeterli doğru çalışın.2.Toefl senin ing düzeyinle çok ilgilenmiyor.Normalde native american gibi konusabilirsin ama 15 sn düşün 45 sn konus olayı hiç de öle kolay bişi değil.Kısaca bahsetmek gerekirse;

1.Umut ettiğim gibi 3 reading parçası geldi.Benim reading biraz zayıf oldugu için iyi diyebilirim.Kelime bilmen önemli ama daha önemlisi daralan zamanda stress yapmamak veya 5 reading geldiğinde sıkılıp sallamasyon yapmamak konsantre olmak ( 5 reading okumak için artık nasıl bi konsantre gerekiyosa işte)

2.Listening 9 tane geldi haliyle.ben su ana kadar hep LONGMAN la calıstım.Kesinlikle sunu diyebilirim reading ile listening arasında (gerçek sınav-LONGMAN) dağlar kadar fark var.Sınava girince farkedeceksiniz.Not alim,bişi kaçırmim derken kayış kopuyo ztn.Yapabiliosanız not almadan konusmaya yogunlasın.Yada etkili not alma teknikleri geliştirin.Kulak dolgunlugu önemliymiş onu gördüm:9

10 DAKIKALIK BI ARA VERİLİYO.CIKIN ELINIZI,YÜZÜNÜZ YIKAYIN.BİRAZ TURLAYIN.FAYDASI OLACAKTIR.

3.Speaking-en d.şaklı bölüm olarak görülsede diğerlerine göre daha yapılabilir bi bölüm.Ben speakingime pek güvenmiyodum.Mic da konusmak kasıo beni.Sınavdada 4x4 lük konusamadım daha dogrusu sölemek istediklerimi 45 sn ye sıkıstıramadım.Umarım yanılıyorumdur.Size tavsiyem kasıntı yapmaya gerek.Gayet rahat olmaya CALISIN.zor biliyorum ama inanın strss altında konusmak kadar gıcık bişi yok.Bide bazıları, ''Herkes susunca o iğrenç sensizlikle ben konusmaya başlarsam'' diye düşünebilir.Asla öyle düşünmeyin.Orda kimse sizi yadırgayamaz niye az konustun niye sustun diye.Ekrana yaklasın ve kayda başlayın (bana örnek aldıgınız bi kişiyi tanıtın sorusu gelmişti)

4.Ve son writing.İlk önce bi pasaj okuyosunuz.(Şekspirin eserleriyle ilgili bi konu verilmişti) sonrada bunun karşıtı bi konusma dinliyosunuz.sonuc olarak 30 sn hazırlanıp 60 sn respond yapıosunuz.
    Independent bölümünde ise ''Çocuklar oyunlarla vakit geçirmelidir.Bazıları ise ailelerine yardım etmelidir.'' gibi bişi gelmişti.KOnu hakkında 30 dk içinde min 300 kelime yazmakla mükellefsiniz.Ben zamanı tam ayarlayamadım.298 kelime yazdım.Finalide tam bağlayamadım.İnş çok düşük gelmez.

Sonuc olarak,sınav öle zor değil.Tekniğini bilceksin.Sağlam kaynaklardan calıscaksın.Vede en önemlisi zamanla yarısmayı öğreneceksin.Bide en az 1 tane full test yapıcaksın.( Ben yaptım mı? yok.Ceremesini bugün gördüm.
    bide en çok insanın moralini bozan,cevabını çok iyi bilidğiniz halde soruyu istediğiniz gibi cevaplayamamak.
    1 kişiye bi faydası olucaksa bu yazdıklarımın ne mutlu bana...

Sorusu olanlar taze taze alabilirim

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    17
    önceklikle tecrübeni paylaştıgın için çok teşekkurler
    hocam geçmiş olsun
    umarım istediğin notu alırsın.Ben de 1 ay içerisinde sınava gireceğim hazırlanıyorum kastım kendimi baa bu aralar.
    Şunu sormak istiyorum listening ve reading için nasıl çalişmamız lazım hangi kaynaklardan ne tarz listeningler veya readingler çalişalım?
    yani mp4 e listening atıp bütün gün dinlesek kulak dolgunluğu olsun die faydası olur mu?
    ve readingler için sınavda çıkan readinglere eş zorlukta readingleri nasıl bulabiliriz?
    Bende Longmandan çalişiyordum fakat kolay dedin
    o zamn nereden çalişalım?
    şu an senden alacağımız tavsiyeler altın değerinde
    şimdiden teşekkurler
    tekrar geçmiş olsun.......

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    17

Exclamation dikkat

Arkadaşlar bu foruma sırf yardımcı olmak için üye oldum walla.. Ben toefl sınavına yeni girdim pek iyi geçtiği söylenemez.. Ama herkese bi önerim var.. Lütfen Cambridge toefl hazırlık kitabı ve cdsinden hazırlanın birebir aynısı... O kadar pişmanım ki elimde vardı ve hiç önemsememiştim.. Resimlerdeki adamlar soru tipleri sayıları herşey aynı.. Sadece o kitaptan çalışmak size çok iyi bir skor sağlayacak lütfen beni ciddiye alın!!!

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    17
    Merhaba arkadaslar.2.kez Eylul 27de sinava girdim ve bugun aciklandi.86 almisim.Sinavim iyi gecmemisti.Acikcasi bu kadar yuksek alacagimi beklemiyordum.Reading 28 listening 22 speaking 18 writing 18 gelmis.Basvuracagim okul 79-80 istiyordu.Bakalim ins olur.Herkese basarilar

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    18
    merhaba,
    artık ben de gelecek ay girmek istiyorum ibt'ye. bakalım ne olacak. sınava kaplan ve cambridge'den çalıştım. ben de cambridge'in özellikle de cd'sinin çok iyi olduğunu düşünüyorum. sınava da çok yakın diyorlar, görücez artık onu.
    cambridge'deki listening'lerden 20-24 arası reading'lerden ise 20-23 arası aldım. writing ve speaking olarak ise biraz daha iyiyim diyebilirim.
    400 must have words' isimli kitaba herkes baksın bence bir de.
    ibt'de özellikle şans da önemli. listening, writing ve speaking'de gelen parçaları ne kadar iyi anlarsanız o kadar iyi puan alırsınız. mesela bana astronomi, biyoloji vs şeyler gelirse çuvallarım vb.
    girdikten sonra yine yazarım.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    19
    arkadaşlar bir sorum olacak toefl sınavına nereden kayıt oluyoruz dershaneler aracılığı ile mi yoksa başka bi yerden mi birde başvurduktan kaç gün sonra sınava girebiliyoruz ? 15 gün yada 1 ay olur mu ?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    21
    Arkadaşlar herkese selamlar;
    Ben TOEFL ile ilgili forumdan bazı şeyler okudum. Beni mazur görün ama bu sınava ilk defa girmek istediğim için belkide size basit gelebilecek ama benim için önemli olan bir kaç soru soracağım;
    1- TOEFL sınavına nerde girebilir ve nasıl başvurabilirim
    2- TOEFL isminin yanına İBT veya PBT gibi ekler yazılıyor bunlar ne anlama geliyor.
    3- Ben iki yıl önce dil sınavlarına girdim, KPDS den 77, ÜDS den 75 aldım. Ziraat yüksek mühendisiyim. Bu yönüyle TOEFL den tahmini kaç alabilirim
    4-Minimum kaç puan almam gerekiyor. Bu sıkıcı sorularıma sıkılmadan cevap verirseniz minnettar kalırım. Saygılarımla

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    18
    se7engwenth, ibt'ye ets.org'dan, yani internetten kaydoluyoruz. forumda da bununla ilgili bir sürü başlık var.
    bymavi senin için de aynen, biraz okursan başlıkları herşeyi göreceksin. birsürü sınav merkezi var. artık yaklaşık 10 ilde bildiğim kadarıyla. sırf ankara'da bile baya bir sınav merkezi var, ets.org'dan başvuruyorsun. başvuru ile bilgileri yine aynı siteden alabilirsin.
    ibt, internet based test, pbt paper based test'tir. artık pbt sadece birkaç merkezde kaldı. bütün sınavlar ibt şeklinde oluyor. yani internet tabanlı, bilgisayardan.
    toefl çok farklı bir sınav. speaking, writing gibi sadece bu becerilere sahip olmakla iyi bir puan alınamayacak bölümleri var. aynı zamanda strateji de bilmek gerekiyor. herkes daha zor olduğunu söylüyor. kpds ve üds'de bildiğiniz gibi sadece reading var. kelime falan bilirseniz çok da zor olmuyor.
    toefl 120 üzerinden değerlendiriliyor, iyi çalışırsanız o eski puanınıza bakarak bence yine 80 civarı birşey alaabilirsiniz.
    minimum puan yok başvuracağını yere ve ne için aldığınıza bağlı. örneğin herhangi bir üniversite master için 80 isteyebilir. o zaman 80 almalısınız. 109 isteyen okul (london school of economics) bile var. yani bütün kurumlar (işyeri, okul vs) kendi baraj puanlarını belirlerler. yerine göre alınacak bi 50 puan bile kişi için başarı olabilir.
    sıkıcı sorulardı ama yardım etmek de iyi birşeydir
    ama forumu gezseydiniz çok daha fazlasına cevap bulabilirdiniz.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    17
    aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    17
    aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    17
    aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    20
    intermediate birinin toefldan 74 alma şansı ne kadar sizce?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    17
    Herkese merhaba öncelikle... Forumumuz oldukça bilgilendirici ve de en önemlisi işe yarar bir şekilde bilgilendirici; malum her bilgi gerekli olamabiliyor.
    Ben Toefl IBT' ye 22 Kasım 2008 tarihinde gireceğim ve çoğunlukla Reading ve Listening çalıştım, çünkü çözüp, skorumu görebilme imkanı sadece bu bölümler için mevcut. Fakat, speaking ve writing ile ilgili de daha çok listening üzerinden not alma becerimi ve bu beceriyi soruları doğru ve hızlı çözebilme açısından test etme yoluyla özellikle speaking için yapma taktiği izliyorum; ancak writing ile ilgili sizlerden değerlendirme açısından yardım rica ediyorum. Yani herhangi bir konu üzerinden "essay" yazıp, buraya ya da mümkünse değerlendirme yapabilecek ve/veya yapmak isteyen hocalarımıza ve İngilizcesine güvenen arkadaşlara gönderip, feedback almam sanırım bana epey bir katkıda bulunacaktır.
    Bu arada şunu da belirtmek isterim, şahsen 3 adet kitap ile bu sınava hazırlanmaktayım, Cambridge IBT, Longman IBT ve ETS' nin kendi kitabından. Bir sürü mini test, complete test ve ayrı ayrı practice testler çözdüm... Bence kesinlikle "şu kaynak çok daha zor, şu kaynak çok daha kolay" diye kesin bir kanıyla konuşmak, belkide bu sınava hazırlanan arkadaşlara zaman kaybettirebilir, ama herkesin fikrine ve bilgisine ve tecrübesine tabii ki saygı duymak lazım. Neden mi?? Çünkü ben gerek Cambridge IBT gerekse Longman IBT Complete Testlerden yani 3 aşağı 5 yukarı çok az bir farkla benzer puanları alıyorum ( reading genelde 25-26, listening genelde 26-27 ), ayrıca speaking ve writing bölümleri bence neredeyse aynı, konular farklı ama tarz neredeyse aynı... Ve de iş ETS'ye gelince inanın, çok samimi bir şekide söylüyorum, hem Camb, hem de Logman ikisi de çok yaklaşıklar fakat öyle konularla karşılaşabiliyorsunuz ki, ne Camb.' de var ne de Longman' da. Bu iş bence yapabildiğiniz kadar İngilizce test pratiği yapıp bir puan ortalamasını tutturmanızdan ibarettir; yoksa bence sınav bu hiç belli olmaz öyle şeyler gelebilir ki " yahu ne kadar kolay dersiniz ", ama öyle kazık ve hiç ama hiç bir kelime ya da konu aşinalığınız olmayan bir yerden de gelebilir ve " ben bittim " diye düşünüp panik olabilirsiniz. Açıkçası, bence önemli olan programlı bir çalışma temposu oluşturup, mümkün olduğunca fazla kaynaktan ( internet ya da kitap vs. ) çalışıp, bunu complete testlerle ölçmek olmalıdır, ama bu bence.
    Herkese saygılar ve ilgili arkadaşlardan ve hocalarımızdan lütfen kısa sürede cevap bekliyorum...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    17
    hawk84 olayı çok güzel açıklamışsın. yaklaşık 1.5 aydır bu sınav için uğraşıyorum..ben de longman,baroon,delta ve cambridge kaynaklarını ve programalrını kullanıyorum. ets nin kitabını henüz kullanmadım. reading ve listening de 22-23 civarında seyrediyorum. 1.5 ayda çok yol katettim. 15'lerden 22 lere çıktım. bu da test çözmekle ve okumakla alakalı ..fakat speaking de oldukça zorlanıyorum. aslında speakingde süre bakımından sıkıntı çekiyorum.. 22 kasımda sınav deneyimini özellikle speaking kısmından bahsedersen çok sevinirim ..

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    20
    ben ets nin kendi kitaplarına bakmanı tavsiye ederim.özellikle cracking toefl 2008 tamamen toeflın püf noktaları üzerinde durmuş. sınava girmeden önce bence mutlaka bakman gereken kitaplardan.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    17
    teşekkür ederim. cracking toefl ıbt nin bi kısmını yani reading kısmını çözmüştüm. ama tavsiyene uyup tüm kitabı bitiricem

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    17

Merhaba

Alıntı rearranged isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    hawk84 olayı çok güzel açıklamışsın. yaklaşık 1.5 aydır bu sınav için uğraşıyorum..ben de longman,baroon,delta ve cambridge kaynaklarını ve programalrını kullanıyorum. ets nin kitabını henüz kullanmadım. reading ve listening de 22-23 civarında seyrediyorum. 1.5 ayda çok yol katettim. 15'lerden 22 lere çıktım. bu da test çözmekle ve okumakla alakalı ..fakat speaking de oldukça zorlanıyorum. aslında speakingde süre bakımından sıkıntı çekiyorum.. 22 kasımda sınav deneyimini özellikle speaking kısmından bahsedersen çok sevinirim ..
    Sınava girdikten onra emin olun bunu burada herkesle paylaşacağım... Umarım hedeflediğiniz puan ortalamasını tutturabilirsiniz.
    Size speaking kısmıyla şunu tavsiye etmek isterim: 1) Konuyu ya da verileni önce çok iyi okuyun. 2) Özellikle sınav ne olursa olsun belli alışkanlıkların ve becerilerin test edildiği bir yer olduğundan tabiri caizse taktik oynayayın: mesela speaking kısmı 6 task' ten oluşmaktadır. İlk 2 task tamamen sizin serbest bir şekilde konuşmanızla ilgili, bence burada basit, açık ve rahat olunmalı. 3. ve 4. taskler ise çok kısa bir okumanın ardından ( ki bu süre 45 saniye ) nasıl ki listeningde, şayet yapabiliyorsanız veya yapıyorsanız, not alıyorsanız veya ana hatları ve detayları aklınızda tutuyorsanız bu kısımda da ana hatlara ve detaylara anladığınız kadarıyla değinip yine rahat olmalısınız. Rahat olun diyorum, çünkü özellikle ETS'in kendi kitabında-cd'sinde- verilen sample cevaplara baktığınızda 3-4 alan kişilerin verdiği cevaplar, konuşma biçimleri, telafuzlar, aksanları ve hatta yaptıkları hatalara rağmen aldıkları o puanlar size mutlaka o veya bu şekilde bir güven verecektir, ya da en azından bana verdi. Heeee, diğer 5. ve 6. kısımlar hem konsantrasyon hem de sanş faktörü bence daha da fazla. Bence bu son iki kısım için önemli olan ne olursa olsun konuşmayı sonuna kadar full konsantrasyon; yani konuşmanın hiçbir yerinde kopmadan dinlemek ve paniklememektir, neden mi? Dediğim gibi bu bir sınav ve size de belli bir puan gerekiyor ve sınav tek başına bir speaking' ten ibaret değil, yani şöyle bir hesap yap mesela: ilk iki konuşmayı rahat geçir, çünkü orada limit sensin, ilk iki kısımda ne doğru var ne de yanlış, sen dersen o, çünkü senin bir tecrüben veya düşüncen soruluyor, en basit şekilde açıkla. 3. ve 4. kısımlar da konuşmalardan önce kısa bir açıklama verildiği ve esas olan konuşma olduğu için fena bir şey yapmazsın, kalan iki kısıma da bu moral ve taktik anlayışıyla girersen iyi bir puan alman içten bile değil; zaten, atıyorum konuyu bir yerinden yakaldın ve o kısmına yoğunluk verdin ve iyi açıkladın o yakaladığın kısım sonuçta o da etkili olacak ve sana belki de 3 puan filan getirecek, bence hiçte fena değil, yani bir 20-21-22 içten bile değil. Ve son olarak 3) Unutma hazırlık yapman için bir süren var, iyi bir nefes olumlu düşünce ve sakin ol, gerisi bak nasıl kendiliğinden gelecek ve şunu unutma burası İngilizce konuşma eğitiminin yapıldığı bir yer değil, bunu sen başardın. Bence kendine güven ve çalışmalarına devam et, sıkılmadan, yılmadan devam et...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    20
    hawk84 toefl tecrübeni dinlemeyi merakla bekliyoruz...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    18
    evet, ben de 5 aralık'ta kendi okulumda (tobb etü) sınava giriyorum. bakalım, inşallah iyi geçer. mayıs'dan da beri sürekli olmasa da belli dönemler halinde çalıştım.
    camridge, kaplan ve longman'e baktım ben. aslında ets'ye bakabilsem iyi olacaktı ama bu saatten sonra zor. en az 92 almam gerekiyor. ilginç ama, en zorlandığım section reading. inşallah çok zor parçalar gelmez. writing ve speaking'im kısmen daha iyi ve iyi birşey almayı umuyorum.
    girdikten sonra ben de birşeyler yazabilirim sanırım.

Toplam 35 Sayfadan 3. Sayfa BirinciBirinci 1 2 3 4 5 6 7 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)