Toplam 5 Sayfadan 3. Sayfa BirinciBirinci 1 2 3 4 5 SonuncuSonuncu
Toplam 85 sonuçtan 41 ile 60 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: KÖTÜ YOLA düşen kelimeler!

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    19
    ilginç..
    Paylaşım için teşekkürler (:

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    15
    Hela kelimesinin suçu nedir? Anlamdım bir türlü, ben çocukken kullanırdık, şimdilerde sanki tuhaf, garip, kaba bir sözcük haline geldi ve kullanılmıyor.
    Böyle göz ardı edilipte kullanılmayan çok kelime var, sanki kullansam ayıpmı olur, gülünç durumamı düşerim kaygısı...? "Helaya gittim", "hela nerede?" dersem yarın işyerinde bana gülerler.

Teşekkür / Beğenme
    Blog Başlıkları
    4
    Rep Gücü
    51
    Gerçekten çok güzel bilgiler, çok şaşırdım bazı kelimelerin gerçek anlamlarını öğrenince (:

Teşekkür ediyorum.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    11
    Alıntı acibadem isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    artık halk arasında bir çok kelime kötü yola düşmüş.örneğin 'şunu alsana' dediğinde 'sen al!' cevabını alabiliyorsun ya da 'verir misin' dediğin vakit 'çok mu istiyon' tarzı cevaplar almak, insanı dumur eden, bundan sonra Türkçe değil yabancı dil öğrenip nette yabancılarla konuşma düşüncesi çıkarıyor insanda.
    Dilimiz çok esnek bir yapıya sahip. Lastik gibi isteyen heryere çekebiliyor.
    Ben bu söze çok kızıyorum, Niçin "insanlarımız sapıtmış, bir taraftan daha müslüman görünür bir hale gelmişken, öte yandan aklını seksle bozmuş, insanlarda cinsel açlık var, bu yüzden her kelimden seks çıkaracak kadar kafayı yemiş millet" demiyorsunuz, insanların dilimizin kelimelerini suistimal edip onları kötüye yormalarına kızmıyorsunuz da suçu Türkçeye atıp Türkçeyi esneklikle ve her yere çekilebilirlik ile itham ediyorsunuz? Hayır, ben bunu kabul etmiyorum, Türkçenin en ufak günahı yok. Bizlerin sapık zihniyetinin meselesi bu. Atalarımız bu sözleri dilimize kazandırırken bunca sapık olsaydılar Türkçe 300 sözü geçemezdi, hoş, biz de günde en fazla 300 sözle idare ediyoruz ya... atalarımızdan gerideyiz...yani.. Demem o ki Türkçe değil, o dillerini eşek arısı sokasıcalar, o yoramadığı güzelim kafacağızına saksılar düşesicelerin suçu....
    Konu Nadhikku tarafından (24-12-11 Saat 00:22 ) değiştirilmiştir. Sebep: düzeltme

Teşekkür / Beğenme
    Blog Başlıkları
    4
    Rep Gücü
    51
    Alıntı Nadhikku isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben bu söze çok kızıyorum,niçin "insanlarımız sapıtmış, bir taraftan daha müslüman görünür bir hale gelmişken, öte yandan aklını seksle bozmuş, insanlarda cinsel açlık var, bu yüzden her kelimden seks çıkaracak kadar kafayı yemiş millet" demiyorsunuz, insanların dilimizin kelimelerini susitimal edip onları kötüye yormalarına kızmıyorsunuz da suçu Türkçeye atıp Türkçeyi esneklikle ve her yere çekilebilirlik ile itham ediyorsunuz? Hayır, ben bunu kabul etmiyorum, Türkçenin en ufak günahı yok. Bizlerin sapık zihniyetinin meselesi bu. Atalarımıuz bu sözleri dilimize kazandırırken bunca sapık olsaydılar Türkçe 300 sözü geçemezdi, hoş, biz de günde en fazla 300 sözle idare ediyoruz ya... atalarımızdan gerideyiz...yani.. Demem o ki Türkçe değil, o dillerini eşek arısı sokasıcalar, o yoramadığı güzelim kafacağızına saksılar düşesicelerin suçu....
    Tebrik ediyorum güzel teşhis, ben de öyle düşünüyorum.

Bu arada son cümleleriniz bana "Şemsipaşa pasajını" hatırlattı.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    11
    Keşke bu konuya bir de tersten bakabilsek, kötü yoldan kurtulan, ıslah olan kelimelere bir baksak
    İlk örnek benden, Çocuk sözü Eski Türkçede Çoçuk olarak geçiyor ve domuz yavrusu anlamında, ama zamanla "bala" ve "çağa" sözlerini dilden atarak insan yavrusu anlamını kazanmış bir şekilde ( bunun 2 türlü gelişimi var, istenirse öyküsünü aktarabilirim) Etimolojik kaynak : çocuk
    Diğer Türk dilleri çoçuk ve çoçuka sözünü hala domuz yavrusu manasında kullanmaya devam ediyor. İsteyen Ahmet Yesevi Üniversitesi :: Türk Lehçeleri Sözlüğü adresinden küçük harflerle yazarak çocuk ve domuz sözlerini arayabilir.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    18
    Alıntı Nadhikku isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben bu söze çok kızıyorum, Niçin "insanlarımız sapıtmış, bir taraftan daha müslüman görünür bir hale gelmişken, öte yandan aklını seksle bozmuş, insanlarda cinsel açlık var, bu yüzden her kelimden seks çıkaracak kadar kafayı yemiş millet" demiyorsunuz, insanların dilimizin kelimelerini suistimal edip onları kötüye yormalarına kızmıyorsunuz da suçu Türkçeye atıp Türkçeyi esneklikle ve her yere çekilebilirlik ile itham ediyorsunuz? Hayır, ben bunu kabul etmiyorum, Türkçenin en ufak günahı yok. Bizlerin sapık zihniyetinin meselesi bu. Atalarımız bu sözleri dilimize kazandırırken bunca sapık olsaydılar Türkçe 300 sözü geçemezdi, hoş, biz de günde en fazla 300 sözle idare ediyoruz ya... atalarımızdan gerideyiz...yani.. Demem o ki Türkçe değil, o dillerini eşek arısı sokasıcalar, o yoramadığı güzelim kafacağızına saksılar düşesicelerin suçu....
    Çok güzel bir yorum Her şeyi özetliyor.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    14
    Toplum yorumlayınca sözcüklerde yozlaşıyor.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    20
    Alıntı M'lord isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Meselâ "yozgat-ankara-SANSÜR-ankara-kars" kelimesi de kötü yola düşmüş.
    Önceden anlamı "silâh" iken şimdi "erkek eşey organı".
    Azerbaycan'da "Azerbaycan YozgatAnkaraSANSÜRAnkaraKarslı Kuvvetleri" dahî var.
    sadece azerbaycanda değil bütün orta asyada -silah- manasında kullanılıyor

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    11
    Kaçın kurrası deyimide kötü yola düşmüş.Kurra kur,an-ı iyi okuyan demektir.Kaç sayısı da okuyuş şekillridir.Yani kur,an,ı kaç şekilde okuyabiliyor.

Teşekkür / Beğenme
    Blog Başlıkları
    1
    Rep Gücü
    40
    Alıntı palavra isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    O sözcüğün Moğolca anlamı araç,gereç; acaba Türkçe Moğolcadan mı alıntıladı yoksa Moğolca Türkçeden mi alıntıladı?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    26
    Sırpçada ve bazı balkan dillerinde "s..tir" "Hadi güle güle, tekrar bekleriz" manasındaymış.. "s..tir kahvesi" biri uğurlanırken ikram edilen son kahve anlamındaymış..
    http://dunya.milliyet.com.tr/-s-tir-...03/default.htm

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    21
    Alıntı palavra isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu kelimenin kötü anlamlısı çift r ile yazılmıyor mu? :P

Bir de abaza var, cinsel açlık ifade eden kelimenin aslı abazan ama ne konuştuğuna kafa yormaktan aciz insanlar doğrusunun yerine "çoğunluğu Karaçay-Çerkesya, Adigey ve Abhazya'da yaşayan Kuzey Kafkas halkı" anlamına gelen Abaza'yı kullanıyorlar.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    17
    Alıntı Dipnot71 isimli üyeden alıntı Mesajı göster

Bir de abaza var, cinsel açlık ifade eden kelimenin aslı abazan ama ne konuştuğuna kafa yormaktan aciz insanlar doğrusunun yerine "çoğunluğu Karaçay-Çerkesya, Adigey ve Abhazya'da yaşayan Kuzey Kafkas halkı" anlamına gelen Abaza'yı kullanıyorlar.
    abaza/abazan T&S 1892 abāza elle tatmin, mastürbasyon
    Mikhailov 1929 abazan aç, özellikle cinsel açlık çeken
    ~? Çing habezan aç < Çing habe yemek → haybe● Yaygın kanıya göre Çingeneceden alıntı olmakla birlikte T&S 1892'de kaydedilen "mastürbasyon" anlamını bu şekilde açıklamaya imkân yoktur.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    21
    Sayın Tarladabitenot siz de olmasanız Dilforum hiç çekilmez valla.. Teşekkürler bu arada, bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp..

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    17
    Sayın Tarladabitenot siz de olmasanız Dilforum hiç çekilmez valla.. Teşekkürler bu arada, bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp..
    Ben tarlada bir otum hehe

Teşekkür / Beğenme
    Blog Başlıkları
    1
    Rep Gücü
    40

O kelimedeki çift r olayı, galat-ı meşhurdur. Yanlış bilgi yanlış kullanım yani. Eşek > eşşek örneğinde daha iyi görebileceğimiz gibi. Doğrusu eşek'tir; ama yanlış olarak hep çift ş ile bilinir. Bu durumda o misal.

Abaza sözcüğünün eserlerde tarihlendirilmesi abazan sözcüğünden daha eski bildiğim kadarıyla o yüzden abaza kullanımına yanlış demek şimdilik pek mümkün gözükmüyor. Böyle aldatıcı sözcükler her dil'de vardır.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    67
    Alıntı ptah isimli üyeden alıntı Mesajı göster

O kelimedeki çift r olayı, galat-ı meşhurdur. Yanlış bilgi yanlış kullanım yani. Eşek > eşşek örneğinde daha iyi görebileceğimiz gibi. Doğrusu eşek'tir; ama yanlış olarak hep çift ş ile bilinir. Bu durumda o misal.

Abaza sözcüğünün eserlerde tarihlendirilmesi abazan sözcüğünden daha eski bildiğim kadarıyla o yüzden abaza kullanımına yanlış demek şimdilik pek mümkün gözükmüyor. Böyle aldatıcı sözcükler her dil'de vardır.

Galat-ı meşhur'u daha öncede duydum. Güzel bir kelime. ''Doğru bilinen yanlış'' olarak da alabiliriz.

Teşekkür / Beğenme
    Blog Başlıkları
    1
    Rep Gücü
    40
    Alıntı rise&shine isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Galat-ı meşhur'u daha öncede duydum. Güzel bir kelime. ''Doğru bilinen yanlış'' olarak da alabiliriz.
    Elbetteki öyle de alabilirsiniz.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    21
    Alıntı ptah isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu işe en çok abaza dediği için başının etini yediğim arkadaşım sevinecek, elimden kurtuldu. Ama de'leri bitişik yazdığı için dırdır etmeye devam edebilirim..

Toplam 5 Sayfadan 3. Sayfa BirinciBirinci 1 2 3 4 5 SonuncuSonuncu

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)