Toplam 2 Sayfadan 1. Sayfa 1 2 SonuncuSonuncu
Toplam 37 sonuçtan 1 ile 20 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Gonyalı yok mu Gonyalı?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    138

Gonyalı yok mu Gonyalı?

Gonyalılar toplansın hele şöyle.. (Gonya=Konya)

Böğürçe
    Gozak
    Eğşi
    Höllüün körü
    eğsiran
    labada

Nedir? Bilen var mı? Hem "Etli ekmek" neden her yerde "Etli Pide"dir? Restaurant'da sipariş verirken Etli Ekmek isteyince bana gülüyorlar. Konyalı olduğumu şappadanak anlıyorlar. Bilmiyorlar ki yemeğin aslı Etli Ekmektir

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    138
    BURADA Hemşehrim bir küçük kızın Konya ağzıyla okuduğu aşk şiirini dinleyebilirsiniz

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    123
    Böğürce : Taze fasulye

Gozak : Olmamış meyve

Eğsiran : Spatulanın Anadolucası ( sanırım) Hamur bölmede kullanılan bir tür demir

Höllüün körü: Sanırım ''öllün körü'' de diyorlar ( ya da bu, farklı anlamda mı ki? ) ya da öllüğün körü de olabilir. Elinin körü anlamında sanırım

Böyleydi sanırım
    Konu T.D tarafından (11-01-08 Saat 18:43 ) değiştirilmiştir.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    123
    Bir de meşhur ''noruyon'' vardır. Benim gözlemlediğim kadarıyla Konya'da o kadar da yaygın değil sanılanın aksine ya da şehir merkezinde sık kullanılmıyor. Nevşehir'de iki kişi karşılaştığı zaman vazgeçilmez ifadedir ''noruyon''. Aslında sanırım Ankara'da da kullanılıyor yani Anadolu'nun genelinde kullanıyor diyebiliriz. Konuşma şöyledir:

-Noruyon

-Noruyüm

-Sen noruyon

-Ben de norüyüm

Konya'da bunun yerine sanırım ''Napan'' daha sık kullanılıyor bir de ''ortaam'' ile birleşince yemede yanında yat ''Napan ortaaam'' = Nasılsın ortağım''

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    48
    ehe bu noruyon kayseride de nörüyon olarak geçer ve iki kişi arasında dil ekonomik kullanılarak tek bir kelime yani nörüyonlar hal hatır sorulup cevaplanabilir

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    123
    Aba :Abla

Accık :Azıcık.

Angışmak :Tırmanmak.

Badılcan :Patlıcan

Baklavu :Baklava.

Böcü :Böcek

Bülüç :Piliç.

Cırcır :Fermuar

Güccük :Küçük

Hökele :Ukala

Püsgüvüt :Bisküvi

Zimbit :Zifiri karanlık.

Bu söyleyişler genel itibariyle Konya'nın Bozkır ilçesinde daha sık kullanılıyor sanırım; ama Konya ağzı nerdeyse tüm iç Anadolu'da egemen olduğu için -bildiğim kadarıyla- diğer şehirlerde de kullanılan kelimelere rastlamak mümkündür

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    44
    Alıntı Kili isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    BURADA Hemşehrim bir küçük kızın Konya ağzıyla okuduğu aşk şiirini dinleyebilirsiniz
    Ben daha önce dinlemiştim bunu ama Konya ağzı olduğunu bilmiyordum. Aşk şiiri olduğu da çok zor anlaşılıyor. Konya ağzı'nın bu kadar özgün olduğunu bilmiyordum Çok ilginç yahu

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    39
    bu (h)öllüğün körü nü annem de kullanıyor arada bir tabii ben anlamıyom...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    13
    Ankara'lıyım ama 7 yıldır Konya'da oturuyorum. Çok garip bi konuşma dili var buranın. Hala konuşulanları anlamadığım oluyo. Konyalılar'ın en kötü huyu neredeyse her cümlede bi küfür kuyllanmalrı. en basit cümlede bile ana avrat sövüyolar. hele ki yanlarından bi tane kız geçmesin başlıyolar ana avrat saymaya. En basidiyle

Gel otur şuraya **** gibi

Ayrıca çok değişik lafları da var

Hazar kelimsei mesela anlamına gelio ya da uşak kelimesini çok kullanır benim akrabalarım (kendileri konyalı). Onlar için "uşak" kelimesi sanki bi kişi zamiridir Daha çok şey var ama aklıma gelmio.
    Konu T.D tarafından (02-02-08 Saat 19:39 ) değiştirilmiştir. Sebep: ****

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    16
    arkadasim onu simdiki genclik yapio ben de konyaliyim dolu arkadasim vardi hepsi su nu yaptim ... suraya gittim ... hep bole ) ama konya gercekten mukemmlz bir sehir

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    13
    Alıntı Ketur isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadasim onu simdiki genclik yapio ben de konyaliyim dolu arkadasim vardi hepsi su nu yaptim ... suraya gittim ... hep bole ) ama konya gercekten mukemmlz bir sehir
    Bence de çok güzel bir şehir. Yokuş derdi yok. Çoğu şey burada çok pahalı değil. Şehir büyük görünmesne rağmn aslında kendi içinde küçük ve sessiz bir şehir. Ama en kötü yanlarından biri hava koşulları. Gerçi Erzurum, Sivas gibi illerle ölçülemez ama burada acaip ayaz oluyo ve kar çok az yağıyo. Yılda bi kere yağıp 3 ay boyunca yerden kalkmıyo Çok güzel bi şehir. Ama insanları biraz yabanıl(Tabii hepsi için demiyorum ama benim karşılaştığım çoğu kişi ne ayzık ki öyle)

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    20
    olmami. kili hocam..gonyalı değilim ama burda doğdum büyüdüm ve hala ereğli deyimm.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    72
    Bir kaç başlık açılmış(memleket üzerine) ve okurken keyif aldım. Konya ağızı zaten tüm Anadolu-iç anadolu özlellikle- hakim olduğu bir ağızdır. Ankara'da uzun yıllar yaşadığım için ki 4 saat mesefadedir Konya'ya adına okuduklarım hiç yabancı gelmedi. İki kerede gitmiş görmüşümdür. Çoğu yerin ağzını az çok bilirim hiç yabancılık çekmiyorum bu yüzden sanırım. Doğu, iç anadolu, trakya, güney doğu, karadeniz(doğuya gittikçe zorlaşıyor ama), ege biraz...

Nörüyon-noruyon bende kullanırım mesela.
    höllüğün körü lafını anamdan öğrendim sinirlenince söylerdi.
    böğürce-taze fasulye demek egede böğrülce derler fasulye cinsinden daha nazik bir fasulye türürdür. (deniz böğrülcesin vardır.Fasulyeye pek benzemez bilenler bilir deniz kenarına yakın yerlerde olur (bahsederken canım çekti bulamayızda şimdi)çok severim )

Bu böyle devam eder gider...
    Anadolu her yönüyle çok zengin yemek, dil, gelenek , âdet, töre...
    Konu Blue tarafından (03-02-08 Saat 11:48 ) değiştirilmiştir.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    13
    mrhb ben aslen kayseriliyim ama yaklaşk 10 senedir konyadayım konyaya ilk geldiğimizde ailem dail hepimiz zorluk çekiyorduk konuşulanları anlamakta zamanla alıştık tabiii!

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    15
    Alıntı Kili isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Gonyalılar toplansın hele şöyle.. (Gonya=Konya)

Böğürçe
    Gozak
    Eğşi
    Höllüün körü
    eğsiran
    labada

Nedir? Bilen var mı? Hem "Etli ekmek" neden her yerde "Etli Pide"dir? Restaurant'da sipariş verirken Etli Ekmek isteyince bana gülüyorlar. Konyalı olduğumu şappadanak anlıyorlar. Bilmiyorlar ki yemeğin aslı Etli Ekmektir
    evvet ben de konyalıyım.. yöremizde söylendiği gibi deyişleri bulmak mümkündür.. hatta arkadaşlar arasında biz bile kullanırıs bunları..
    konyanın yerlilerine ''goca gonyalı=koca konyalı'' denir burada.. napan(ne yapıyorsun) nörüünn(ne örürsün) ortaam (ortağım) en sık kullanılan deyişlerdir denebilir. düğünlerde davetlerde ramazan da iftar sofralarında konyalının vazgecilmez yiyeceği de etliekmektir.. hatta konyalılar arasında konyanın yerel özlliklerini gösterenlere etliekmek kafalı denir

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    25
    ben konyalı değilim ama bu tabirlerin çoğunu bizim burdada kullanılar.
    labada özellikle.
    labada: bir çeşit ot/sebze gibi yemek yapılabilir.labada sarması ve babaannem bir de börek yaparken içine koyuyor. Ispanaklı börek bu diye kandırırdı bizi küçükken.Pek de fark yok doğrusu.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    14
    Bende konyalıyım doğru kaba konuşuyo konyalılar bende çoğu dediği şeyleri anlamıyorum ama iyidir konya...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    40
    Alıntı neshe isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    evvet ben de konyalıyım.. yöremizde söylendiği gibi deyişleri bulmak mümkündür.. hatta arkadaşlar arasında biz bile kullanırıs bunları..
    konyanın yerlilerine ''goca gonyalı=koca konyalı'' denir burada.. napan(ne yapıyorsun) nörüünn(ne örürsün) ortaam (ortağım) en sık kullanılan deyişlerdir denebilir. düğünlerde davetlerde ramazan da iftar sofralarında konyalının vazgecilmez yiyeceği de etliekmektir.. hatta konyalılar arasında konyanın yerel özlliklerini gösterenlere etliekmek kafalı denir
    ben de 4 senedir eğitimim nedeniyle konyada bulunmaktayım.ilk geldiğimde konyalı bir insanı nasıl ayırt edebilirim diye düşünürdüm.en sonunda baktım ki konuşmalarını anlayamıyorum o zaman kesin bu kişi konyalıdır diyorum.ikamet ettiğim yerde de görevli amcalar var o kadar hızlı konuşuyorlar ki içlerinden bir kelime anlayabilsem kardır diyorumben de etrafımdan biri sinirlendiğinde "etliekmek beyinli" dediğini hatırlıyorum

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    11
    ben de konyalıyım ve şu an eskiden konyada sık kullanılıp şimdi kullanılmayan kelimelerle ilgili ödev hazırlıyorum. gerçekten değişik şeyler buldum. paylaşmak istedim.

heyye: evet
    gavete: domates
    topan: küre biçiminde anlamında
    köle döğen: ev hanımı(bunu tdknın ağız sözlüğünden buldum.ilk defa duydum.)
    kilten: su tası
    temel: ağaçtan yapılmış bahçe çiti
    seğirt: koş
    haranı: kazan

son olarak "höllüün körü" nü b.babaannem çok kullanırdı. ve değişik küfürleri vardı. her konuşmasında gülme krizine girerdik.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    95
    Alıntı burinho isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Ankara'lıyım ama 7 yıldır Konya'da oturuyorum. Çok garip bi konuşma dili var buranın. Hala konuşulanları anlamadığım oluyo. Konyalılar'ın en kötü huyu neredeyse her cümlede bi küfür kuyllanmalrı. en basit cümlede bile ana avrat sövüyolar. hele ki yanlarından bi tane kız geçmesin başlıyolar ana avrat saymaya. En basidiyle

Gel otur şuraya **** gibi

Ayrıca çok değişik lafları da var

Hazar kelimsei mesela anlamına gelio ya da uşak kelimesini çok kullanır benim akrabalarım (kendileri konyalı). Onlar için "uşak" kelimesi sanki bi kişi zamiridir Daha çok şey var ama aklıma gelmio.

Ereğlisinden olsam da... Hazaar kelimesini ''herhalde'' anlamında kullanıyoruz.

''Sen de geliyondur hazaar bazara?''

Toplam 2 Sayfadan 1. Sayfa 1 2 SonuncuSonuncu

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)

Bu Konu İçin Etiketler