Toplam 8 sonuçtan 1 ile 8 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Telaffuzumu(İng.) nasıl geliştirebilirim???

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    28

Telaffuzumu(İng.) nasıl geliştirebilirim???

Ben Toefl sınavına hazırlanıyorum. Bazı zamanlar kelime teleffuzlarını yanlış yapıyorum. Acaba telaffuzumu nasıl geliştirebilirim? Sevgili Arkadaşlarım ve Değerli Hocalarım önerilerinizi bekliyorum.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    40
    Ben fransızca için evde kitaplarım var audio dosyalarımda var dosyaları açıyorum kitaptan takip ediyorum sesli tekrar ediyorum inanki bazen ben kendi telaffuzumu beğenmiyorum ama zamanla alışıyorsun birde filimleri haberleri dinlerken çok dikkatle dinliyorum ağızlarına ve ağızlarından kelimelere çok dikkat ediyorum. Belki ingilizce içinde olabilir.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    28
    Çok teşekkür ediyorum. Demin 5 tane orijinal Amerikan filmi aldım.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    20
    şarkı, film, dizi kadar telafuza faydalı bir şey bulabileceğini sanmıyorum. Mesela lost, heroes gibi dizileri ya da dvd filmleri İngilizce altyazı ekleyerek de izleyebilirsin. Ya da bir mp3 çalara kendin çalıştığın sözcükleri anlamlarıyla oku onnu da çok faydasını gördüm zamanında.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    22
    bbc gibi bazı ingiliz televizyon kanalları günün belli saatlerine altyazılı diziler koyuyorlar yabancılar için ve bu programdaki insanlar gerçekten "düzgün" ingilizce konuşuyorlar. konu da hep günlük hayat olduğu için, kullanacağınız İngilizce sözcüklerin büyük bir bölümü bu dizilerde geçiyor.
    konuşulanları anlamasanız bile bu işe yarıyor çünkü kulağınız yıkanmış oluyor ve sonra siz bu kelimelerle karşılaşınca kolayca telaffuz edebiliyorsunuz.
    kolay gelsin..

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    14
    Hoca değilim öğrenciyim ama yanıt verebilirim sanırım

Öncelikle bende diğer üyelerimiz gibi yabancı dizi ve filmleri önereceğim.Önce altyazılılardan başlayın,ağız hareketlerini takip edin ve siz de onları taklit etmeye çalışın (aman bunu sakın sinemada film izlerken yapmayın,kafanıza mısır kola vb.şeyler gelebilir benden söylemesi ) .

Daha sonrasında ise yabancı şarkılar dinleyin.Şarkıları iyi dinleyin , içlerindeki sözcükleri bulmaya çalışın,şarkıyı söyleyen kişi gibi siz de aynı sözcüğü telaffuz etmeye çalışın,eğer benim gibi Rock seviyorsanız,Avril Lavigne dinleyin diyeceğim Mesela ben kendimden örnek vereyim:

Avril'ın Innocence şarkısını çok iyi dinledim ve içinden belirgin bildiğim ya da bilmediğim sözcükleri,cümleleri çıkarttım,bilmediklerimi araştırdım.Şarkıda özellikle "Please don't go away,I need you now" bölümlerini Avril o kadar belirgin ve güzel söylüyor ki anlamamak ve telaffuz edememek imkansız gibi

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    13
    İyi bir telafuza sahip olmak oldukça uzun zaman alabilir çünkü her kelime farklı şekillerde telafuz ediliyor. Fakat aşağıdaki iki yöntemi kullanırsan telafuzun önceye nazaran kulağa daha hoş gelecektir.

1) Olabildiğince hızlı konuşmak. (Aşırı derecede hızlı değil tabiki)
    2) Türkçede ulama olarak bilinen dil kuralını ingilizceye uygulamak.

Örneğin:

"He is not even a musician." cümlesini kelime kelime telafuz etmek yerine. Sanki 1-2 kelimeden oluşuyormuş gibi telafuz etmek.

'hiznadivınemuzişın'

veya "what is your name?" demek yerine

"watsyoneym"

Örnekler çoğaltılabilir.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    28
    Alıntı dadada isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    İyi bir telafuza sahip olmak oldukça uzun zaman alabilir çünkü her kelime farklı şekillerde telafuz ediliyor. Fakat aşağıdaki iki yöntemi kullanırsan telafuzun önceye nazaran kulağa daha hoş gelecektir.

1) Olabildiğince hızlı konuşmak. (Aşırı derecede hızlı değil tabiki)
    2) Türkçede ulama olarak bilinen dil kuralını ingilizceye uygulamak.

Örneğin:

"He is not even a musician." cümlesini kelime kelime telafuz etmek yerine. Sanki 1-2 kelimeden oluşuyormuş gibi telafuz etmek.

'hiznadivınemuzişın'

veya "what is your name?" demek yerine

"watsyoneym"

Örnekler çoğaltılabilir.
    Çok haklısınız gerçekten iyi bir telaffuza sahip olmak uzun bir süreçtir. Benim de amacım bu süreçte doğru adımları atmak. Paylaşımınız için teşekkür ediyorum.

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)