Toplam 15 sonuçtan 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: TESOL 'UN MİLLİ EĞİTİM DENKLİĞİ acil

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    14

TESOL 'UN MİLLİ EĞİTİM DENKLİĞİ acil

Merhabalar Arkadaşlar,

Milli Eğitim Bakanlığında TESOL ve TEFL ın denkliği nedir? Bilen var mı acaba?

Özel okullarda ve özel kurslarda usta öğretici olma durumu hakkında bilgi lütfen.

Öğrencim soruyorda acil cevaplamam lazım.

Nilüfer

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    11
    Merhaba arkadaşlar,yeni konu açmak yerine buraya yazmayı tercih ettim.TESOL hakkında Arama yapıyorum fakat sayfa Dilbank | Dil Kursları | Kurs Kayıtları | Kurs Ara | Kurs Ekle | İngilizce Kursu adresine yönlendiriliyor orda da istediğim sonucu ulaşamadım. TESOL sertifikası herkese veriliyor mu? Bu sertifika hangi kurslarda verliyor ve bu sertifikayı alan herhangi 4 yıllık bir fakülte mezunuysa istediği heryerde ingilizce öğretmenliği yapabilir mi? Bilgisi olanlar cevap verirse çok sevinirim

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    11
    Arkadaşlar fikri olan yok mu hiç?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    14
    TESOL genel bir isim...Çeşit çeşit TESOL sertifikası ve diplomasi var...Universite'de 4 yillik ingilizce ogretmenligi okusaniz, bunun ecnebi dilindeki karsiligi BA in TESOL olur...Ama sertifika olarak isterseniz, Cambridge universitesine bagli CELTA sertifikasi var...Bunu almak 1 ay gibi kisa bir surede mumkun....Yani TESOL bir programin veya ozel bir kurulusun verdigi diplomadan ziyade, genelleyici olarak ingilizce ogretme ile ilgili belge demek...Onemli olan TESOL belgeni nereden aldigin...

Sorunu tam olarak sormamissin...Ingilizce ogretmenligi yapmak istiyorsun...Fakat nerede, hangi ulkede, hangi kurulusta? 4 yillik okul mezunuysan, ve CELTA (TESOL) sertifikan varsa, yurtdisinda genelde kolejlerde ve ozel dil kurslarinda kabul ederler. Turkiye'de de dershanelerde olabilir...Fakat milli egitim bakanligi muhtemelen denklik vermeyecegi icin, okullarda zor...Yine de sormak lazim....

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    11
    Merhaba,cevap verdiğiniz için teşekkürler. Şuan açıköğretim iktisat okuyorum,memurluk sınavını düşünüyorum.Bu yıl Önlisans diploması alıp sınava gircem ve lisans tamamlıcam sonra(kpss ye girmek için önlisans diploması alıcam) Sitelerde dolaşırken TESOL hakkında bazı sorular takıldı aklıma.Benim önceliğim memurluk ama TESOL belgesini de yan cepte bulundurmak istiyorum. Kimileri öneriyor, büyük bir çoğunluk da önermiyor. Benim amacım yurt dışı filan değil,özel ders olabilir,dershane olabilir.CELTA sertifikasını almak zor mudur,önerir misiniz ve kurum önemli demişsiniz,hangi kurumları önerirsiniz? Ayrıca sertifikayı aldığın zaman önemli mi,lisans mezunu olmadan alırsan bir sorun olur mu?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    11
    merhaba arkadaşlar dün meb e bu sertifikanın denkliği hakkında bilgi edinmek için Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü (ookgm@meb.gov.tr) mail attım ve bana verdikleri cevap şöyle oldu:
    iyi günler

sertifikaların denkliği bulunmamaktadır.Denklikler diplomalara verilmektedir.

iyi çalışmalar

sizinle de paylaşmak istedim.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    12
    TESOL diplomasını nereden alabilirim? Şöyle bir İnternette araştırdım.Online kurslar var $990 civarı 4 hafta sürüyor.Diğer bir soumda sertifika mı diploma mı ?Benim amacım yurtdışında çalışmak kimya lisans mezuyum. Yurtdışında ne kadar kazanırım

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    15
    Amerikan Kültür'ün verdiği INTESOL belirttiğiniz hakları kazandırıyor katılımcılara...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    12
    bibliophile teşekkürler.Yarın amerikan kültüre gidip konuşayım o zaman

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    15
    Alıntı oxygen49 isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    bibliophile teşekkürler.Yarın amerikan kültüre gidip konuşayım o zaman
    Hangi ildesiniz?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    7
    Bibliophile, Amerikan Kültür 'ün verdiği intesol sertifikası ile milli eğitimde çalışmak mümkün mü bilginiz var mı acaba?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    5
    Alıntı lupelis isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Bibliophile, Amerikan Kültür 'ün verdiği intesol sertifikası ile milli eğitimde çalışmak mümkün mü bilginiz var mı acaba?
    Amerikan kültürün sertifikasını araştırıyorum ben de. benim öğrendiğim kadarıyla devlette çalışamıyorsunuz bu sertifikayla ama meb'e bağlı özel dershanelerde çalışabiliyorsunuz. yurt dışındaki geçerliliğini merak ediyorum ben. yurt dışında geçerli deniyor ama tercih sebebi olacak kadar prestijli midir değil midir? bu sertifikaların en prestijli, en tercih edilenleri nerelerden alınır bilen varsa bilgilendirebilir mi bizi ? bir de yine bilen varsa CELTA hakkında biraz daha bilgi verebilir mi acaba, teşekkürler

unutmadan, son bir soru! TESOL sertifikası alınca TEAL,TESL...gibi sertifikaların tümünü almış mı sayılıyoruz, amerikan kültürün sayfasından okudum ama o kısmı anlayamadım, bilen var mı?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    4
    arkadaşlar forumda diğer bir sayfada yazmıştım, şimdi burayı görünce aynısını buraya da kopyalayıp yapıştırayım dedim.
    milli eğitim denkliği ile alakalı, biliyorsunuz artık özel kurumlardaki öğretmenlerin de milli eğitim tarafından atamalarının o kurumlar içinde yapılması gerekiyor. sadece bu sertifika ile devlete atanamazsınız ama formasyonunuz yoksa, bu belge sayesinde milli eğitim, size özel kurumlarda çalışma hakkı tanıyor ve atamanızı yapıyor.
    ben de İngiliz dili ve edebiyatı mezunuyum ve bu konuyu detaylıca araştırdım. istanbulda olmam işimi kolaylaştırdı çünkü bu konularda uzman bulmak oldukça güç.
    öğretmenlik yapmak istediğim için bazı kurs ve kolejlere başvurularım oldu ama binbir güçlükle aldığım formasyonum yetmiyormuş gibi bana CELTA ya da TESOL belgen var mı diye sordular. Bostancı da bi yer buldum queen tesol centre diye, anlatılanlardan ikna oldum açıkçası ve iki hafta sonraki kursa kaydımı yaptırdım. anladıklarımı aktarayım da merakınız gitsin TESOL (teaching english to speakers of other languages) ve CELTA (certificate in english language teaching to adults) dünyada geçerli olan iki İngilizce Öğretmenliği sertifika programı. 4 temel dil becerisinin öğrencilerde nasıl geliştirileceğine dair kapsamlı eğitim içeriyor, yani nasıl iyi öğretmen olunur onu öğretiyorlar eğer uluslararası bazı organizasyonlardan akreditesi olan bir sertifikanız varsa, dünyanın heryerinde ingilizce öğretmenliği yapabiliyorsunuz. kalite bakımından TESOL ya da CELTA arasında bi fark yok. tek fark şurda ortaya çıkıyor: belgeyi aldığınız ülke, anadili ingilizce olan bir ülke mi? yani ingiltere, avustralya, amerika ve kanada dan aldığınız sertifika, türkiye ya da herhangi başka bir ülkeden aldığınız sertifikadan daha çok kabul görüyor. türkiyede öğretmenlik yapmak içinse bu belgeler avantaj sağlıyor çünkü türkiyede son yıllarda ingilizce bölümlerden mezun çok fazla insan var ve bir şekilde fark yaratmak, öne geçmek gerekiyor.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    8
    Alıntı oxygen49 isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    TESOL diplomasını nereden alabilirim? Şöyle bir İnternette araştırdım.Online kurslar var $990 civarı 4 hafta sürüyor.Diğer bir soumda sertifika mı diploma mı ?Benim amacım yurtdışında çalışmak kimya lisans mezuyum. Yurtdışında ne kadar kazanırım
    CELTA sertifikası sanırım sizin baktığınız. Bir de DELTA var İngilizce öğretimenliği tecrübesi olanlar için diploma programı. 3 modülden oluşuyor ve 2 ay civarında sürüyor. Bu iki program da çok yoğun programlar ve 4 dil becerisinde de ileri seviyede olmanız gerekiyor yoksa programa zaten kabul edilmiyorsunuz.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    15
    Hocam delta çok sonralara hitap eden bir kurs diye düşünüyorum şahsen 3 sene yüksek öğretim tecrübem var, o kadar derse girip çıkıyorum hala kendimi ELT'ci görmüyorum ingilizce öğretmeni ve ELT'ci arasında bir fark türkiyede. o yüzden ben temmuz için CELTA düşünüyorum istanbul'da Cactus TEFL hakkında bilgisi olan var mı acaba, süreleri diğerlerinin uymuyor.

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)