Toplam 3 sonuçtan 1 ile 3 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Penpal/msnpal/(whatever The Hell) But Pals:)

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    21

Penpal/msnpal/(whatever The Hell) But Pals:)

Sayın hoca/larım,

Yıllar boyunca ingilizce konuşacak birilerini aramış ve hep kıtlığını çekmiş birisi olarak konuşmanın gereğine ve sağlayacağı motivasyona inanıyorum. Ve imkanı olan öğrencilerime hep, "ingilizce konuşabileceğiniz siteler bulun, chat odalarına girin, msn den yabancı ülkelerden arkadaş arayın..." gibi tavsiyelerde bulunuyorum.

Oyun diyince crack tir serial dır ezbere bilen öğrencilerim, bu basit işe gelince birden alıklaşıyorlar. Tabi "Bulamadık hocam." diye gelip benden ingilizce konuşabilecekleri adresler istiyorlar hep.

Gerçekten bu işe gönül vermiş bikaç öğrencime arkadaş buldum fakat çok fazla yabancı da tanımadığım için hepsine yabancı arkadaş bulmak imkansız. Geçen senelerde birkaç yabancı ingilizce öğretmen sitesine "birbirimizin öğrencilerine e mail adresleri sağlayalım konuşsunlar garibanlar" şeklinde mesajlar bıraktım. Fakat ondan da doğru düzgün cevaplar alamadım...

Dışarıdan randıman alamadık, bari Türkiye den başka illerden bu işe ilgi duyan başka öğrenci ya da öğretmenlerle konuşsunlar diye düşünerek, dilforum'da bi başlık açmaya karar verdim.

Burada ingilizce konuşmak isteyen arkadaşlar artık bu başlık altına isimlerini yazsınlar sonra konuşsunlar anlaşsınlar falan diye düşündüm.

Fakat iş ciddiye binince aklıma kötü kötü şeyler gelmeye başladı, içimiz pis napalım.
    Bu işin yan etkileri de olabilir. Yani ergenlik çağına geldikten sonra insana bi haller oluyor. Doğal olarak karşı cinsten arkadaşlıklar genelde İngilizce başlayıp Türkçe devam ediyor. Lisede görev yapan arkadaşlar gençlerin bu halini daha yakından gözlemlemişlerdir.

Hayır, "Derdi bana mı kaldı? Benim amacım çocuklara faydalı bişeyler yapmak." diyebilmek istiyorum. Ama tek başıma cesaret edipte diyemiyorum.

Hülasa, benim derdim yavrucaklarıma ingilizce konuşabilecekleri, özellikle yabancı ülkelerden ve anlaşabilmek için Türkçeyi kullanamayacakları arkadaşlar bulmak.

Sonuçta bazı hocalarımızın yabancı ülkelerde tanıdıkları öğretmenler vardır. Onlarla muhabbet ederek bu sitede yayınlanmak üzere öğrencilerinden alacakları msn, icq falan adresleri istemek de (her ne kadar acayip görünse de) bir çözüm olabilir.

İngilizce iletişim için yanıp tutuşan öğrencilerimiz için ne yapabiliriz?
    Önerilerinizi, deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    34
    Selam, ben geçen yıl yabancı sitede (öğretmenler için) bir platform açmıştım. Öğrencilerime mektup arkadaşları bulmak istiyorum diye...Kanada'dan bir öğretmen cevapladı. Kendisi de bu konuda istekli olduğunu bildirdi. Müdürlerimizle görüşüp onay aldık ve öğrencilerimizi mektup yoluyla buluşturduk. Bu devirde mektup mu kaldı demeyin. Çünkü benim okulum kenarda, hemen hemen hiçbiri bilgisayara sahip değil. (sahip olsalar da saat uyumu el vermezdi )Bu nedenle de mektuplaşma fikrine bayıldılar ve onları en çok bu konuda aktif gördüm. Bu yıl da devam edeceğiz...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    3
    pratik için önerebileceğim penpal ve language exchange sitesi www.letspal.com

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)