Toplam 4 Sayfadan 1. Sayfa 1 2 3 4 SonuncuSonuncu
Toplam 72 sonuçtan 1 ile 20 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Ingilizce Kelime Ezberleme Setleri

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    149

Ingilizce Kelime Ezberleme Setleri

Yeni bir set çıkmış web sitelerinde alıntı yapıyorum ve bilginize sunuyorum. daha sonra bu set ile ilgili yorumlarınızı almak isterim

1-İngilizce kelimeleri niçin ezberleyemiyoruz?

İngilizce kelimeleri ezberleyemiyoruz, çünkü öğrenme işleminin içine beynin sağ lobunu sokmuyoruz ve sadece sol lobu kullanarak ezberlemeye çalışıyoruz. Ve neticede İngilizce kelimeleri beynin saklama konseptine uygun göndermediğimizden dolayı ezberleme gerçekleşmiyor.

Biraz daha açarsak; hafıza resimlerle saklar. Okuduğunu ve işittiğini değil, gördüğünü ezberler. İşte bu sebepten dolayı, seyrettiği bir filmi yada gördüğü bir kazayı unutmaz ama okuduğu bir kitabı yada dinlediği bir konuşmayı unutur.

İngilizce kelimeleri ezberleyememenin altında yatan sebep; beynin bu çalışma prensibini bilmemek ve İngilizce kelimeleri gelişigüzel beyne göndermektir.

2- Sistem nasıl çalışıyor?

Daha önce öğrendik ki; ezberlemenin yolu, bilgiyi resimlemekten geçiyor. Resimlenen bilgiler kolayca ezberleniyor ve unutulmuyor, resimlenmeyen bilgiler ise hem zor ezberleniyor hem de kolayca unutuluyor.

İşte bu sebepten, İngilizce kelimeleri ezberlemek için de, kelimeleri resim haline getirmeliyiz. Bizler, sizin için bunu yaptık ve her İngilizce kelimeyi bir resme dönüştürdük. Bu sayede İngilizce kelimeleri beyne, anı formatında gönderiyoruz.

İnsan nasıl ki, anılarını ve kendi başından geçen ilginç olayları unutamıyorsa, anı formatında beyne gönderilen İngilizce kelimeleri de unutamamaktadır.

3- Bu tekniklerle günde kaç İngilizce kelime ezberlenebilir?

Bu teknikle günde kaç kelime ezberlenebilir? Sorusuna cevap bulmak için; İngilizce kelime ezberleme tekniğini daha yeni öğrenen 20 kişilik bir sınıfta kelime ezberleme yarışması düzenledik. Bir günde en çok İngilizce kelimeyi ezberleyen birinci olacaktı. Sınıfın birincisi bir günde tam 197 kelime ezberlemişti. İkinci olan kursiyer ise 154 deyimsel fiili sadece 4.5 saatte ezberlemişti.

Ama şunu unutmayın! Bu yarışmacılar kelime ezberleme tekniğini daha yeni öğrenmişlerdi ve tekniği otomatik kullanma seviyesine ulaşmamışlardı. Yani daha kelime ezberleme tekniğini kullanmakta çok tecrübesiz idiler. Buna rağmen birinci 197 kelime ezberlemişti.

Bununla birlikte kelime ezberlemek için fazla zamanı olmayanlar günde sadece 30 kelime ezberleseler bile, ayda 900 kelime ile İngilizce'yi çok rahat konuşabilirler. 30 kelimeyi ezberlemek ise 30 dakikadan fazla zaman almaz.

4- Bu tekniği başka dillerde de kullanabilir miyiz?

Bu tekniği elbette başka dillerde de kullanabilirsiniz. İngilizce kelime ezberleme tekniğini öğrendikten sonra, bu tekniği kullanarak Almanca, Rusça, Japonca,Çince ve diğer tüm dünya dillerini kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Hafıza Merkezi, aynı tekniği kullanarak bir de Arapça kelime ezberleme seti çıkarmış ve sizlerin beğenisine sunmuştur. Ve şu anda merkezimiz Rusça ve Almanca dilleriyle ilgili de bir çalışma yapmaktadır. Ve en kısa zamanda bu dillerdeki kelimelerin ezberletildiği 2 yeni seti sizlerin istifadesine sunacaktır.

5- Bu tekniklerle ezberlenen bir kelime unutulur mu?

Bu tekniklerle ezberlenen bir kelime asla unutulamaz. Hatta unutmaya çalışsanız da unutamazsınız. Bunun sebebi; Bizler kelimeyi, kelime olmaktan çıkarıyoruz ve anı formatında beyne gönderiyoruz. Kişi, anılarını ve kendi başından geçenleri nasıl unutamıyorsa, anı formatında beyne gönderdiği yabancı dil kelimeleri de unutamamaktadır.

6- Bu sistemin tarihçesi?

Yabancı Dil Öğreniminde bu teknikleri ilk defa kullanan kişi 1990'larda, Michael Gruneberg olmuştur. Dr Gruneberg, Linkword isimli sistemin yazarıdır ve öğrenme yöntemleri konusunda uluslar arası saygınlıkta bir kişidir. Hafıza ve Biliş üzerine Uygulamalı Araştırma Derneğinin kurucu başkanıdır (Society for Applied Research in Memory and Cognition) . İngiltere'de BBC QED programlarının yazarıdır ve Hafızanın Büyüsü (The Magic of Memory) isimli BBC programlarının da bilimsel danışmanlığını yapmış ve BBC kanalında UNUTMAYAN HAFIZA üzerine bir dizi program yapmıştır.

Hafıza Teknikleri ve özellikle çağrışım tekniği ile dil öğretim kursları, hatırlamayı daha etkin kılan pek çok bilimsel araştırmanın bir ürünüdür. Bu teknikle öğrenmede aynı zamanda dil öğreniminden de çok zevk alındığı gözlemlenmiştir.

Yabancı Dil Öğretiminde Michael Gruneberg dışında başka önemli kişiler de bu teknikle dil öğretiminde bu tekniğin faydalarını vurgulamışlardır. Dünyadaki tüm hafıza ustaları ve birtakım eğitmenler hafızayı geliştirmek için çağrışım ve görselleştirme yolunun kullanılması gerektiğinin önemle üzerinde durmuşlardır. Bu kişilerin arasında, " "Bay hafıza" (Mr Memory) olarak tanınan Tony Buzan Hafızanıza Hükmedin (Master Your memory) adlı kitap gibi bu sistemi ve teknikleri anlatan pek çok kitap yazmıştır.

" Dr Bruno First de " Hafıza ve Konsantrasyon Üzerine Kurs" ( Course in Memory and Concentration) adlı kitabında aynı prensip ve tekniklerden bahseder.

" Dr Lozanov da bu tekniklerle yabancı dil öğretimini anlatan bir kişidir ve dünyada Süper Öğrenme öğretmeni (SuperLearning Teacher) olarak tanınmaktadır.
    Günümüz eğitim dünyası ilk olarak bunu Dr Gruneberg'in "Linkword" sistemi ile tanımış olsa da, aslında bu kavram oldukça eskilere dayanmaktadır.

Hafıza ve hafıza tekniklerinin tarihi aslında binlerce yıl öncesine dayanmaktadır ve tarihçesi eski Yunanlılara kadar uzanmaktadır. Cicero'ya göre, bu tekniği ilk bulan Ceos'lu Simonides'tir. Günümüzde ise bu teknikler Dünya Hafıza Şampiyonu Dominic O'Brien tarafından dünyaya tanıtılmıştır.

Hafıza Merkezi, aynı sistemi kullanarak Türkiye'deki ilk görsel İngilizce kelime ezberleme setini hazırlamıştır. Bu set Türkiye'nin ilk animasyonlarla ve kısa çizgi filmlerle desteklenmiş İngilizce kelime ezberleme setidir. Her kelime için özel animasyonlar hazırlanmış ve bu sayede öğrenme hem eğlenceli hem de daha kalıcı bir hale getirilmiştir

7- Bu teknikler ile kelime ezberlemek Dünya'da kullanılan bir sistem midir?

Evet, son on altı senedir Dr Michael Gruneberg'in dil öğretimine katkılarıyla sistem dünyada daha sıklıkla uygulanır hale gelmiştir. Bu konuda yazılmış pek çok kitap bulunmaktadır. Bunların başında " Vocabulary in Cartoons" ( Karikatürlerle kelime Bilgisi) kitabı Amerika'da ilköğretim okullarında dahi denenmiş ve başarılı sonuçlar vermiştir.

Hafıza Yardımcıları (Mnemonics) olarak da bilinen bu teknik ile uzun süreli belleğe hızlı ve kalıcı bilgi kodlanması Eğitim Bilimleri kitaplarında ülkemizde de Bilişsel Öğrenme konularında yer almaktadır.

Başta İngiltere de BBC kanalı olmak üzere bu teknikler konusunda sayısız haber ve program dünya basınında yer almıştır.

İngiltere'de Michael Gruneberg'in "Linkword Languages" kursları; Tony Buzan'ın Buzan Center faaliyetleri; yine İngiltere'de "200 words a day" kursları ve yine Amerika'da " Unforgettable languages" (Unutulmayan Diller) olarak bir eğitim firması İspanyolca, Fransızca , Rusça, Portekizce, İbranice, Japonca, Hollandaca; Yunanca ve daha pek çok dili bu tekniklerle öğretmektedir.

Pek çok ülkede hatırı sayılır görsel ve yazılı basında da bu teknikten sıkça bahsedilmektedir. Bunlar arasında BBC başta olmak üzere, Newsweek, La splash Magazines, Bankog Post, Micro Mart bulunmaktadır.

bilgi için http://hafizamerkezi.com/?sayfa=ingilizcekelime&en=big
    Konu SeyfiHoca tarafından (02-02-09 Saat 00:39 ) değiştirilmiştir.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    149

Ce: Ingilizce Kelime Ezberleme Setl

birkaç örnek:

dairy:
    dayım iridir ve günlük tutar.
    carpet: evin tavanı yoktu ve yağan kar pıt pıt halıya düşüyordu
    fall: daha fol yok yumurta yok sen sonbaharda dökülen yapraklar arasında evlenmeyi düşünüyorsun.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    149

accountant: şehrin en iyi muhasebecisi idi ve şehrin merkezinin yanına ekanıt diktiler ve heykelini diktiler.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    149

study: stadın ortasında ders çalışmak. "stad iyi abi burda ders çalışmak çok güzel."

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    30

Bu tür setlerin büyüsüne!!! inanmayanlardanım. Piyasada benimde elimde olan bu tür kitaplar var. Bu kitaplarda kelimeleren yazılan hikayelerde ogrendıkten bır sure sonra unutuluyor ve beyın daha fazla yoruluyor. Buna ayıracagımız zamanı kelimelerin defalarca karşımıza çıktıgı cumlelerde, metinlerde tabırı caızse "kendı mekanlarında, kendi çöplüklerinde görmek" cok daha yararlıdır. Bu hıkayelere gore olusturulan resımlerde unutulmaya yuz tutuyor. Bununla ılgılı hıkaye ve resımleri cesıtlı ıngılızce sevıyelerınden ogrencılerde denedım ve aradan zaman gectıkten sonra unuttuklarını gordum. Sonuclarınıda gonderebılırım ısteyenlere.,

Ama suda bır gercek kelımelerın anlamını cagrıstıranş hikayelere dayanmayan resımler etkili break mesela , resımde kırılan bır dalı dusunun . Bu tur resımler etkılı olabılıyor.

Kıtaplarla ılgılı ısım vermedım ozellıkle.

Kendı kucuk caplı arastırmam bana bunun dogrulugunu gosterdi. O yuzden bu tur sozum ona cıgır acan sıhırlı yontenlerı cok ıyı sorgulamakta fayda var ve acayıp bır pazar gunumuzde bu. Dikkate alınır umıdıyle...

Ahmet BASAL

6. Beğenme merhaba.35 bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    82

Çok abartılı örnekler vermişler, yani sistemin içerisine ilk kez giren biri daha ilk gününde 197 kelimeyi en az birer cümlelik hikayesiyle hafızaya alacak!Bu durum en fazla 30 kelimeden sonra dayım stadın ortasında muhasebeciyle ders çalıştı olur ondan sonra çık çıkabilirsen işin içerisinden

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    46

ya ama hocam hiç unutmuyorum 4.sınıftaydım ve Tv de öylesine zaplarken hafıza teknikleriyle ilgili bi program görmüştüm...orda kelimeler bu şekilde öğretilyordu,ve ordan öğrendiğim birkaç kelime o gün bu gündür hala aklımda... bakın üzerinden 8yıl geçti

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    30

emilahh o kelimelerden bazıları sanırım sunlardı dungeon, sever, iritate, revenue, morsel vb.
    ve sanırım 10 kelımeydi. O hıkayelerı bınlerce kelımeye uyguladıgını dusunsene.

Metin yıkılmaz bir krallıktır. Senı yanıltmaz ve ayrıca kelimenin kullanımı anlamından önemlidir.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    46

evet haklı olabilirsiniz hocam... ama o setleri kullanan kişileri çıkartıp, halkın gözü önünde sınava tabi tutmaları ve inanılmaz sonuçlar alınması da etkilemişti beni...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    21
    Hafıza teknikleri boş ve anlamsız bence! Kelimeler ANCAK KULLANIMI VE KARŞILAŞILMASI YAYGINLAŞIRSA ÖĞRENİLİYOR.NEDEN STUDY KELİMESİNİ UNUTMUYORUZ? EN AZ 50 BİN KERE KARŞILAŞMIŞIZDIR DA ONDAN! KELİMEYE AİT BİR ANIMIZIN OLMASI VE KELİMEYLE KENDİ YAŞANTIMIZDAN BİR CÜMLE ÜRETİP OKUYUP ANLARSAK VE BUNU TEKRARLARSAK UNUTMAYIZ. YENİ VE AZ KULLANILAN BİR KELİMEYLE KARŞILAŞINCA, HEMEN BEYİN ŞÖYLE ÇALIŞIR: DAHA ÖNCE BU KELİMEYİ NEREDE GÖRDÜM HANGİ KAVRAMI KARŞILADI? BENİ OKUDUĞUNUZ İÇİN TEŞEKKÜRLER'

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    20
    kelime öğrenirken kendi cümlelerinizi kurmalısınız. bir insan ortalama 15-20 yeni kelime ezberleyebilir tam olarak. 197 çok abartılı. imkansız.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    21
    Alıntı akif665 isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    kelime öğrenirken kendi cümlelerinizi kurmalısınız. bir insan ortalama 15-20 yeni kelime ezberleyebilir tam olarak. 197 çok abartılı. imkansız.
    Üç gün çalışıp bir gün ara verip bir gün daha bakmak kaydıyla dort beş günde 220 kelime sizce nasıl bir rakamdır?

14. Beğenme merhaba.35 bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    21
    İngilizce çalışmalarımda, kelimelere hikayeler oluşturmak ilk zamanlarda kullandığım bir metoddu(hikayeleri kendim oluşturmaya çalışırdım) ama malesef benim için etkili bir yöntem olmadı.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    34
    bende bu sette benzer bi set alıp kullandım vede çook memnunum .... ezberlenen kelimelerin unutulma sebebi tamamen sizinle alakalı.... eğer dikkattinizi toplamazsanız setlere çalışırken herşeyde olduğu gibi bu settede herşey karışır... ben Melik Safi Duyar hocamızın setini aldım ve sette 7 bin kelime ezberleme fırsatı sunuyordu ben ise sadece 18 gün setin 1 bölümüne çalıştım ve 1000 kelime ezberledim.... şuanda hala o kelimeler karşıma çıksa hatırlıyorum ..... tavsiye edelir bence az zaman çook iş....

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    21
    Alıntı ibrahimm isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    bende bu sette benzer bi set alıp kullandım vede çook memnunum .... ezberlenen kelimelerin unutulma sebebi tamamen sizinle alakalı.... eğer dikkattinizi toplamazsanız setlere çalışırken herşeyde olduğu gibi bu settede herşey karışır... ben Melik Safi Duyar hocamızın setini aldım ve sette 7 bin kelime ezberleme fırsatı sunuyordu ben ise sadece 18 gün setin 1 bölümüne çalıştım ve 1000 kelime ezberledim.... şuanda hala o kelimeler karşıma çıksa hatırlıyorum ..... tavsiye edelir bence az zaman çook iş....
    Kardes benim bildigim ve aldigim Melik Safi Duyar'in bir tane ingilizce ezberleme seti var ondada sadece 300 kelime mevcut. Bilmedigim yada yeni cikan bi seti mi var acaba

tsk,

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    19
    paylaşım için teşekkürler

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    21
    ellerinize sağlık

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    19
    Bende bu yöntemlerle kelime ezberlemeye çalışıyorum.Biraz zor yöntem aslında fakat üzerinde durunca kelimeler gerçekten klaıcı oluyor.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    21
    ÜDS Fransızca çalışma notlarına ihtiyacım var. Yardımcı olabilir misiniz?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    19
    bende kurgusal sozlukten ogrenmistim.

agile
    : Televizyon izleyen cocuk ip cambazina bakar ve "ee ne var ki bunda. Bende cevigim bende yaparim" der. Bunu duyan babasi "E CAHIL(agile) bunun ceviklikle ne alakasi var." der.

Cok hos seyler cikiyor. Hikayesini bile unutmamisim.

Toplam 4 Sayfadan 1. Sayfa 1 2 3 4 SonuncuSonuncu

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)