Toplam 8 sonuçtan 1 ile 8 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: kırıkkale üniversitesi fransızca mütercim tercumanlk

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    18

kırıkkale üniversitesi fransızca mütercim tercumanlk

arkadaşlar kırıkkale üniversitesi fransızca mütercim tercumanlk tercih eden varmı aranızda yada üniversite hakkında bi bilginiz?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    18

Ce: kırıkkale üniversitesi fransızca mütercim tercum

Erkek arkadaşım okuyor Kırıkkale Üni'de ortamından pek memnun değil açıkçası

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    21

Alıntı betul21 isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar kırıkkale üniversitesi fransızca mütercim tercumanlk tercih eden varmı aranızda yada üniversite hakkında bi bilginiz?
    arkadasım ıle msn de konusuyorum sımdı kırıkkalae unv de okuyor ona sordum aynen sunları soyledı:

okuyan buyuk cogunlugun bir an once kurtulmak istedigi okuldur. hele ki buyuk sehirlerden birinden geldiyseniz kirikkaleyi gormek duymak istemezsiniz bir daha. ankaraya yakin oldugu icin medeni bir yer zannedersiniz oralari ama aslinda geri kafali insanlarin (en azindan cogunluk) barindigi bir sehirde bulunmasi zaten okulu itici kilar. ikinci ogretim okuyan iibf ogrencileri, okul cikislarinda uzuuun uzun dolmus kuyruklari beklemek durumunda kalirlar, zaten okul da dag basindadir. sehir ve okul, guvenlik anlaminda da bes para etmez. bununla birlikte bir kizin bu universitenin bulundugu guzide! sehirde tek basina yururken laf yememesi neredeyse imkansizdir. erkekseniz eger ve kupeniz falan varsa da, yerel halktan sacma sapan seyler duyabilirsiniz. bununla birlikte k.kale uni den cuma aksami ankaraya evine donmek isteyip de otobus yerine servis leri kullanirsaniz rallide gibi hissetmeniz ve olume davetiye cikarmaniz olasidir. (servislerde cikan olasi kavgalari falan hic saymiyorum bile).

Okulun tamamı bı de ulkucuymus, derslerde gulen ve okulda uzun sacli dolasan ogrencileri tokatlıyorlarmıs. ya neyse daha seyler soyluyor ben senın ıcını karartmım yazmım hayırlısı olsun iyi tarafları da vardır elbet.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    50

bölüm güzel mi bölümden memnum mu burada okuyan arkadaşlar

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    11
    Arkadaşlar, yakın zamana kadar Kırıkkale Üniversitesi Fransızca Mütercim-Tercümanlık bölümü ile ilgili birşey yazılmamış galiba. Üniversitenin ortamı eskisi gibi değil, artık birçok şey değişti. ayrıca bölüm kadrosu kaliteli. mezunlar iyi yerlerde ve çok farklı alanlarda iş bulabiliyor. bölümde fransızcanın yanında 3.ve 4. sınıfta isteyen almanca dersini de seçebilir. bunun dışında birkaç yıldır bölümde ingilizce dil öğreticisi sertifikası da verilmektedir. bu sertifika ile MEB'de ingilizce öğretmeni olarak çalışan mezunlar da var. mezunların ne iş yaptığı ile ilgili olarak bölümün internet adresindeki öğrenci bilgi sistemine bakabilirsiniz. kısacası bu bölümde fransızcanın yanısıra ağırlıklı olarak ingilizce ve temel düzeyde almanca dersleri de verilmektedir. dolayısıyla bölümde 3 dil bilerek mezun olma imkanı sunulmuştur. tercih etmeyi düşünen arkadaşlara tavsiye ederim.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    50
    Bu bölümü bitirmiş bir öğrenci olarak tavsiyem öğretim kadrosunda İlhami Sığırcı, Faruk Hoca, Ahmet Kurnaz var ise gitmeniz, Gülhanım Hoca varsa biraz düşüşmenizdir.

İlhami Hoca bölüp başkanıdır. Çok çalışkan, kapısı öğrencilere her zaman açık , espirili bir hocadır

Ahmet Hoca; kelimelerle ifade edemeyeceğim , derslerini çok özlediğim , eşi benzeri bulunmayan, derslerine zevkle girdiğim 4 yıl boyunca bütünlemesine kalmaktan hiç pişman olmadığım biricik hocam.

Faruk Hoca: Kırıkkale Üniversitesinde fransızca grameri çok iyi anlatan, derslerine önem veren , vaktinde gelen bir hocadır.

Gülhanım hoca; son 2 yıl dersimize girdi. Geçirdiği öğrenciler 30 kişilik sınıftan en fazla 3 kişidir. Onlarda tez öğrenciliridir. Sınavlarda sözlük kullandırmaz, bilmediğiniz kelimeleri yazmaz, bildiklerinizi yazar. Bütünleme sınavından geçmeyi umarsınız ama en zor konuyu getirir vb . (Bu stresi yaşamayı göze alıyorsanız Kırıkkale üniversitesini yazın derim

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    5
    arkadaşlar sayfaya sözlük forumlarından post kopyalayıp yapıştıran konu hakkında bilgisiz insanlar vs var o yüzden şu an halihazırda kırıkkale üniversitesinde FMT bölümünde öğrencilik yapan biri olarak en güncel bilgiyi mümkün olduğunca kısa şekilde vermek isterim

KÜ de 2. senem, ve 1. sınıfı bitirdim, ondan önce hazırlık sınıfını bitirmiştim

Hazırlık sınıfında Faruk Tavşancı(Selin88 isimliarkadaşın belirtmiş olduğu Faruk Hoca) ve Muzaffer Kaya isimli değerli hocalarımdan ders gördüm.
    Faruk hocamız benim girdiğim sene hazırlık sınıfına atanan grameri gayet güzel anlatan benim temelimin sağlam olmasında bana büyük katkı sağlayan çok iyi huylu on numara beş yıldız bir hocamızdır. O kadar iyi huyludur pamuk gibidir ki genelde bu huyu suistimal edilmeye çalışılır ve çok sağlam ders işler, çokta ilgilidir

Muzaffer hocamız muhabbeti güzel, dışarıda eğlence ama derste ders konusundan taviz vermeyen, konuşma üzerine ders veren çok kafa bir hocamızdır ve kendisi Belçika vatandaşıdır(Belçika'da Fransızca'nın yerini söylememe gerek yoktur umarım)

Hazırlık sınıfımı bitirdikten sonra
    İlhami Sığırcı
    Bayram Köse
    Gülhanım Ünsal
    bide soyadını hatırlamadığım Ayhan hoca'dan ders gördüm(ayhan hoca ilhami sığırcının stajyeriydi sanırsam)
    bu hocalardan fransızca derslerini görmeye devam ettim

açıkçası hepsiyle alakalı teker teker bilgi vermeye kalkarsam çok uzun olur ayrıca hocaları beğenip beğenmemek kişilerin kendisiyle alakalıdır kaldıki ben sadece bayram hocamın 1 dönem gramer dersinden başka hiçbir fransızca dersinden kalmadım ve geçmeyide hak etmiyordum ne yalan söyleyeyim çünkü son derece tembel ve dersle kitapla alakası olmayan bir öğrenciyimdir ve 2. dönem yine çalışmadan ve o kadar harıl harıl çalışan öğrenciye kıyasla hak etmeyerek yabancı dil derslerini verip türk dilinden kalabilen beyhude öğrencilerden biriyimdir

hocalarımın kitaplarını övmeyeceğim çünkü objektif bilgi vermek istiyorum

AMA sadece şunu diyeceğim ilhami sığırcı ve bayram kösenin fransızca ders ve konu anlatım kitapları ne zamandır piyasada mevcut siz artık kendiniz çıkartın kaliteyi

dediğim gibi, dersle kitapla alakam neredeyse hiç yoktur ama 4. sınıfa gelip hâla 1. sınıf fonetik dersini veremeyen insanları gördüğüm için fonetik dersine çok asılmıştım ve size bunu birebir tecrübemden söyleyebilirim, tabiki derse girmeden ve dinlemeden zaten dersi öğrenemezsin ama onca kitap arasından sadece ilhami hocamın fonetik kitabına gerçekten çalıştım (zaten küçük bir kitaptır, çocukluğumdan beri hep küçük kitap okumayı sevmişimdir.. pratik oluyorlar.. )) ve bu adamın fonetik kitabı gerçekten çok iyi bir yol gösterici rehber. tabiki her kitapta olduğu gibi ufak tefek hatalar olabilir ama ben bu kitaptan bölüm başkanımız ilhami hocanın cidden fransızcaya hakim çok iyi bir öğretim görevlisi olduğuna kanaat getirebilirim

bu arada gülhanım hoca KÜ den ayrılmıştır onuda söyleyeyim. ha benim o melek gibi kadınla hiçbir sıkıntım olmadı ve kendisini de çok severdim ama birçok üst sınıftan tanıdığım kişi kendisiyle alakalı hoş şeyler düşünmüyor ve hissetmiyordu. ha bu insanlar açıkçası benim gibi tembel tembel oturup bide son gün çalışarak ders verebileceğini sanan insanlardı ve bu durumlarınıda kabul etmeden hoacalar hakkında atıp tutuyorlardı o ayrı mesele. açıkçası ben gülhanım hocamı çok severdim bana karşı hep iyi olmuştur.

ne diyeyim.. gülhanım hocaya laf edene yusuf hocayı getirmek lazım (ben yusuf hocadan daha hiç ders almadım, sınıf iki gruba bölünmüştü ve ben gülhanım hocaya düşmüştüm iyikide öyle olmuş yoksa fransızca konuşmadan kalabilirdim)

gelelim kırıkkaledeki yaşama

hazırlık sınıfında ankara-kırıkkale git-gel yaptım ve şunu belirtmek isterim, bu servisler kadar şerrrrefsiz çocuklarını hayatımda görmedim. ama harbiden şerrrrrefsiz çocuklarıdır. resmen gelen gidene kargo muamelesi yapar bu barzo herifler ve uzun süre bu heriflere tahammül etmek çok zordur bir gün birine dalabilirsin. ama zaten fazla sıkıntı olmuyorlar çünkü birsüre sonra sınıftan arabalı ve git-gel yapan bir arkadaş bulup bu tür problemleri aşıyoruz. ama tabi o arkadaşla ayrı bir problem çıkarsa onu bilemem. ancak kırıkkale otogardan kalkan, okulun kapısından arabayı doldurup giden kekelerden iyidir. sonuç olarak bir sene gittim geldim yorucuydu. ama yollar vs iyidir gidip gelirken yorulmaktan başka bir sıkıntınız olmuyor. ama o kadarda olsun diyip geçiyoruz.

sonraki sene gittim kırıkkalede kaldım. vee en heyecanlı kısım asıl şimdi başlıyor..
    aman diyeyim gideceğiniz aparta dikkat edin, iyice gezin adamakıllı biryer bulun. internet vs diyip geçmeyin çok lazım oluyor. heleki dil öğrencisi olmayı düşünüyorsunuz, kim ne derse desin tamam, normal sözlüğü kullanmayı öğrenmek gerek ama internet sözlüğü pratiklik açısından her daim sizde bulunması lazım ve internet kırıkkalede tam bir facia. onu bıraktım avea kırıkkalede tam bir kaos, facia, olay, şok, siz ne demek isterseniz diyin, o kadar sıkıntıki telefonu saatlerdir çekmedi diye sevgilisinin kendisini aldattığını sanıp ondan ayrılana bile tanık oldum. o yüzden avea kullanıyorsanız kırıkkaleye gitmeden önce mümkünse hattınızı daha iyi çeken bir firmayla değiştirmeye çalışın olmuyorsada bu durumlara hazırlıklı olun! ben kırıkkalede telefonumun hiç 5 diş çektiğini görmedim. birde kırıkkalede geleneksel birkaç günlük süren su kesintileri olur onlarada hazırlıklı olun. biz çözümü yedek bidon doldurmakta bulduk örnek olarak. ve ben öyle yaptım sizede tavsiye ederim kalacağınız apartta 1. katta kalmaya çalışın su daha iyi akar. çünkü genelde apartlar çok hızlı bitirildiği için su, elektrik tesisatı genelde öğrenci alındıktan sonra bile tamamlanma içine devam eder. ne diyeyim paranın gözü körolsun. adam sana abi apartımız şöyle güzeldir böyle güzeldir derler, kendin görmeden inanma güzelce araştır. pazarlıkta kuruş inmezler çünkü her daim öğrencileri bulurlar. ama merak etmeyin sizde açıkta kalmazsınız elbet biryer bulursunuz o yüzden pazarlıkta sağlam olun hemen bükülmeyin.. #DİRENİN!

ortam olarak bahsedecek olursak, ortam size bağlıdır ve bu konuda gerçekten ne ekerseniz onu biçersiniz. ben açıkçası asosyal bir adam değilim ama her gün dışarı çıkıp cafeye gitmeyide sevmem ve kırıkkale\yenişehir\yurtkur caddesinde (okulun B kapısınında bulunduğu bir yol aslında) dolu cafe var şu an ama ben gittim kız arkadaşımı aldım apartımda oturdum cafe lere fazla takılmadım çünkü boş yere para harcamaktı bence. yani yemek için kalkıp cafeye bikaç defa gittim ve çokda öyle ahım şahım bişiy yoktu. en fazla bi frappuccino falan içmenin esprisi oluyor onuda evde yapamıyoruz o yüzden esprisi var ama alt tarafı kırıkkalenin cafesi, bir starbucks değil.. onun dışında iti çakalı istanbulda da ankarada da izmirde de var. siz gidip ite çakala olaya bulaşmazsanız ortada sorun olmaz. eskisi gibi ülkücüler, tokatçı reyizlerde yok. onlar çoook önceden ocaklarına birdaha geri dönmemek üzere geri dönmüşler. hem bir olay olursada karakol hemen 10 dk. yardırın 10dk zaten karakolun önündesiniz, zaten karakola geldikten sonra g.tü kurtarmış oluyorsunuz..

yerleşim olarak bakılacak olursa, gerçekten çok değişmiş kırıkkale.. öncekilerden anlatılanlara bakıyorum, kendi gözlerime gördüklerime bakıyorum gerçekten kırıkkale yenişehir/yahşihan çok ama çok değişiyor. heryere bir apart dikiliyor, çok yatırım yapılıyor, çok deli paralar dönüyor.
    ama kırıkkale merkez için aynı şeyi diyemeyeceğim. açıkçası sevgilimi alıp inmek hiç istemiyorum çünkü orası cidden cansıkıcı biryer. bir şehir dolusu barzoyu ben hayatımda hiç görmemiştim. gerçektende kırıkkalede benim için en sıkıntı olay kırıkkale merkez. resmen kendimi yemek bulmak için yabana giden survivor gibi hissediyorum merkezde. bi işim varsa hemen bitirip geri dönmek istiyorum o kadar sevmediğim bir yer kırıkkale merkez. ama zaten topu topu bütün sene 15-20 kere anca gitmişimdir. oda aradığım şey hiçbiryerde yoksa ya da arkadaşlar "hadi sıkıldık sinemaya gidek" dediklerinden dolayıdır.

şimdilik benim aklıma gelen budur. beni sanmayınki çok janjan elit olduğunu zanneden birisi ya da asosyal evden çıkmayan ortama girmeyen. açıkçası dışarıda takılmayı hiç istemedim kırıkkalede, aksiyon atraksiyon aramadım. ama yazın haftada 6 gün sporuna giden, kendince orta halli, arkadaşları olan normal biriyim. ve hocalarla aramı iyi tutmaya çalışıp, gereksiz işlerden uzak durmaya çalışırım. en önemliside elimdekiyle yetinirim o yüzden de kırıkkale bana çok kötü gelmedi

olurda inşallah hacettepeye geçersem size orayıda yazarım tabi gerek kalırsa, sonuçta hacettepe yani istediğin kadar kötüle bir halt olmaz oraya

NOT: hacettepeyede anam babam baskı yaptığı için geçmeye çalışıyorum yoksa kırıkkalede kalan 3 senemide geçiririm yani. yeterki kalan 3 e 4. eklenmesin

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Alıntı betul21 isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Kazandima pişman olduğum fakat ayrıldıktan 1 sene sonra güzelmiş be dedim yer öğretmenlere gelirsek İlhami hocam canım hocam tam bir öğrenci adamı hangi öğrencisi akşam nerde bilir her turlu derdinizi dinler çare olmaya çalışır bide komik güler
    Faruk hocam jön hocam kircilli saçlarıyla ayrı bir karizması var çok iyi hocadır öğrencisini asla rencide etmez yardım etmeye çalışır
    Bayram hoca kendisiyle ilgili çok iyi şeyler soyleyemicem öğrencinin ozguvenini resmen kemirir sınav sorularına verse size ve sınavda aynı şeyleri sorsa bile o sınavdan gecemezsiniz bize algıda secici değilsiniz salakmisiniz demisligi vardır 10000egzersiz kitabını 2 kere cozdugum halde anca 70alabildim ve bide en yüksek sen aldın dedi bana ne utanç verici çeviri bilimi dersi Türkçe dersi tercüman nedir mütercim nedir diye sormuş eminim ezberlemisim sular seller gibi sınıfın çoğunluğu yapamadı diye yapanlarida bıraktı asla kagidinizi göstermez gösterirse 5 puan geri alır çok vermisim diye
    Gulhanım.hocam benim.naif hocam evet zordur sınavları ama gerçekten çalışınca gecilir 0,25 puanlık soruları çoktur asla öğrencisini ezdirmez ziya hoca bütün sınıfın içinde bana kopya çektin demişti gül hocanın sınavında rezil etti halbuki öyle bise asla yoktu hocaya gittim solerim ben onunla konuşurum kagididami gormuo böle mi olurmuş kopya çekilmiş kağıt dedi oda arkadasimla sorunlar yasadigimdada gül hocam çok destek olmuştu bitanedir kendisi
    Ahmet hoca aşırı ciddi gorunur şeker gibidir aslında sınavından 30 dan fazla alamadım.icin İngilizce sertifika programını bırakmıştır
    Yusuf hoca sinavina hiç çalışmadı halde boşluklara soruların aynisini yazmıştım inanır mısınız 50 almıştım beni kağıda gelince sıkıldı herhalde 😬 ayhan hoca da gıcık gibi durur ama iyidir o gıcık duruşuna aldanmayin ziya hoca o gerçekten bir giciktir bence
    Duran hocada iyidir

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)