Toplam 4 sonuçtan 1 ile 4 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Çeşitli grammer yapıları hakkında yardım

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    6

Çeşitli grammer yapıları hakkında yardım

Merhaba çeşitli grammer yapılarının kurallar (isimleri) hakktında yardımcı olursanız sevinirim.

1) SV(O) + THAT + SVO kalıpları çok sık görüyorum ancak kural hakkında ve türkçe çeviri hakkında bilgilendirecek var ise çok sevirim.

Örneğin: They were afraid that we were going to be late. burada that relative clause değil. ben cümleyi geç kalacağımız için üzgünlerdi olarak çeviriyorum. burada that için anlamı veriyor bence.

Dutch police are investigating the possibility that a bomb was planted on the jet. Hollanda polisi bir bombanın uçağa konulmuş olma ihtimalini araştırıyor. burada ise olma anlamna geliyor.

He knew that something bad had happened. O bir şeylerin kötü gittiğini biliyordu. burada da iğini anlamı veriyor.

Tüm bu cümlelerde that relative clause değil çünkü that'ten sonra tam cümle geliyor that burada ikinci cümlenin ne objesi ne de subjesi.

2) The main events are usually described in sequence using the present simple and longer backround events are described using the present continuous.

Peş peşe gelen ana olaylar tanımlanırken present simple kullanılır, arka planda devam eden ise present coninuous ile tanımlanır. şeklinde çeviriyorum ama bu cümlede kullanılan using yapısı nasıl ve burada ki kullanılır ibaresiden ki pasif yapıyı using nasıl karşılıyor.

teşekkür ederim.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    162
    1-noun clauses (isim cümlecikleri) konusuna bakınız.
    2- using burada "kullanarak" anlamında. -ing ekinin bir kullanımı da -erek/arak anlamı vermesidir. zarf görevinde.

not: ingilizcede ve türkçede "grammer" diye bir kelime yoktur. doğrusu "grammar". türkçede ise "gramer" kelimesi kullanılabilir.

3. Teşekkür kaya20 bu mesaj için teşekkür etti.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    6
    Teşekkür ederim sehven grammer yazılmıştır.

erak/arak anlamı veren-ing kullanımına yönelik grammar konusunu hangi isimle bulabilirim kuralı tam öğrenmek açısından.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    162
    bunun özel bir ismi yok, kitaplarda da özel bir konu olarak geçtiğine rastlamadım. ama -ing (present participle) yapıları:

fiil (verb)
    isim-fiil (gerund)
    adjective (sıfat)
    reduction (kısaltma)

olarak karşınıza çıkabilir.

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)