Toplam 4 sonuçtan 1 ile 4 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Ne yapacağıma karar veremiyorum.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    8

Ne yapacağıma karar veremiyorum.

Herkese merhaba. Anadolu'da bir üniversitede iktisat araştırma görevlisiyim. Bu yıl ilk defa İngilizce dersi vereceğim. Fakat öğrenci kalitemiz oldukça düşük. Bölüm de dil bölümü değil. Geçmiş yıllarda bu dersi vermiş olan hocalarımız oldukça karamsar bir tablo çizdiler. Öğrencilerin ilgisizliği, yoklama almanın imkansızlığı (çünkü öğrenciler hem derse gelmiyor hem de dönem sonunda devamsızlıktan bıraktığınızda ciddi manada rahatsız ediyorlar), İngilizce altyapılarının çok düşük olması vb. konulardan dolayı sürekli ne yapacağımı düşünüyorum. Yalnızca reading çalışmak zorundayız çünkü ders bir dönemle sınırlı. Böyle bir ortamda nasıl bir ders izlencesi oluşturmalıyım? Bir de bu benim ilk hocalık tecrübem olacak, tecrübelerinizi paylaşır mısınız?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    8
    Gramer + reading çalışmak zorundayız (eksik olmuş)

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    18
    Gramer ve reading gayet sıkıcı iki kısım. O yüzden mümkünse ilginç okuma parçaları ile başlamak en iyisi. Ben, dilbilgisini metinler içinde geçen cümlelerle öğretmeyi seviyorum. Cümle analizi yaparken bayağı bir kuralın da üstünden geçilmiş oluyor.

Devamsızlık konusunda, okul yönetmeliği zorunlu tutuyorsa, yapabileceğiniz bir şey yok. On sekiz yaşına gelmiş bireyleri yoklamaya almak değil. İçlerinde belki çalışanlar da olabilir. Olmasa bile, derse gelip gelmemek kendi sorumluluğunda olmalı. Üniversitenin, dersleri öğrenciye sevdirmek gibi bir amacı yok. Eğer yoklama almak zorunda değilseniz, ben olsam almam. Bilenler sınavda yapar, bilmeyenler de yapamaz. Bu kadar basit bir olay. İlkokul değil orası. Ama eğer üniversite şart koşuyorsa, yapacak pek bir şey yok maalesef. İlla ki gelmeyenler olacak.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    8
    Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim hocam. Yoklama aslında zorunlu fakat sınıfın çoğu gelmediği için herhangi bir yaptırım uygulamak imkansız oluyor. Aslında ben de üniversite çağına gelmiş insanlar için yoklama alınması taraftarı değilim. Fakat sınavlardan sonra öğrencilere not katkısı yapacak herhangi bir araç kalmıyor elimizde. Ödev vermek imkansız. Derse de gelmediklerinde ilkokul düzeyinde çocuklara soracak İngilizce soruları bekliyorlar. Haliyle ortalama bir sınavda bile çoğunluk öğrenci kalıyor. Dersi ilk defa kendim vereceğim fakat asıl dersin hocasıyla birlikte ben de derslere daha önce gittiğim için ortamı gördüm. Bu yüzden yoklama alıp puana dahil etmeyi planlıyorum.
    İkinci olarak da aklıma reading yaparken gramer konularına değinmek geldi fakat ben de İngilizce dersini ilk defa vereceğim. Ders akar mı diye aklıma takıldı. Evet yalnızca gramer dersi kadar sıkıcı olmaz fakat bu sefer de ağır kaçmasın. Tecrübelerinize göre ne söyleyebilirsiniz?

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)