Toplam 3 sonuçtan 1 ile 3 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: İkinci Şanslar

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1

İkinci Şanslar // Görüş, Öneri, Yardım

Merhaba arkadaşlar, öncelikle yeni bir üye olarak şimdiden hoşbuldum ve tanıştığıma memnun oldum.

Önceden kazanıp yerleştiğim bölümde uzun çabalamalardan sonra tekrar sınava hazırlanmaya başladım. Şu an hala Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler öğrencisiyim. Fakat ilk senemden sonra, derslere bazı ailevi ve kişisel problemlerden dolayı devamlılık sağlayamadım (Ailem İstanbul'da yaşıyor ve okulda devam zorunluluğu yok.) ve bu olağanüstü bir başarısızlıkla sonuçlandı ve dürüst olmak gerekirse zaten 1. sınıfın sonundan beri burada olmamam gerektiğinin farkındaydım. Siyasete ilgisiz değildim fakat bunu meslek olarak edinmek başından beri benim doğama pek uygun değildi; ben yazmayı ve okumayı, farklı dünyalar yaratmayı ve yaratılanların içinde kaybolmayı seviyordum. Bu süre zarfında aslında olmadığım bir insan gibi davranmak zorunda kalmak ve gerçekten istemediğim için başarısız olduğum bir yerde bulunmak zorundaymışım gibi hissetmek psikolojimi ve kendime olan inancımı yavaşça yerle bir etti. Öyle ki yaşım 25 ve henüz kendime gelebiliyor, hayata tekrar inanmaya başlayabiliyorum.

Sonuç olarak şu an ailemin de desteğiyle sınava tekrar girmeye ve bu sefer dil-edebiyat bölümü okumak istediğime karar verdim. Grammar ve vocabulary konusunda sorunum yok diyebilirim. Daha önce bir tercüme bürosu dahilinde resmi evraklardan mahkeme kararlarına hatta kısa hikayelere kadar geniş bir yelpazede çevirmenlik yaptım. Anlık yetimi test etmek amacıyla geçen senenin sınavını (2019 YDT) ve bir iki denemeyi çözdüm ve hiçbir pratik yapmadan 80 soruda genellikle 60 civarında net çıkarabiliyorum. İlk yerleştiğim senenin YGS sınavında ise Türkçe'den 40'ta 37.50; Matematik'ten 40'ta 35; Sosyal'den 40'ta 32.50; Fen'den ise 40'ta 10 netim vardı. Fakat OBP konusunda pek de iyi durumda değilim.

Şimdi size sormak ve görüşlerinizi almak istediğim konu şudur:
    Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümüne yerleşmek için ne yapmamı önerirsiniz?
    Nereden başlamalıyım? Nelere ağırlık vermeliyim? Hedefim kaç net olmalı?

Kendisine hak ettiği ikinci şansı geç de olsa vermeyi başarabilmiş bir insan olarak her türlü öneri ve düşüncelerinize açığım.
    Şimdiden teşekkür ederim ^^

Kendinize iyi davranın.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Alıntı güzelkiz isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    hayatın sana yeni bir şans için güç vermesi çok güzel bir şey umarım hakkında her şey güzel olur.
    çok sıkı bir programlama yapman gerek öncelikle ders çalışma adına. dersaneler için falan geç kalmış olabilirsin ama bu dünyada istendikten sonra yapılmayacak şey yok
    İyi dileklerin için çok teşekkür ederim ^^
    Bugün bir planner edinip konu başlıklarına göre bir program hazırladım ve günlük 4-5 saatlik bir çalışmayla 6 ay içerisinde eksiklerimi kapatabileceğimi düşünüyorum. Dershaneye yazılmayı hiç düşünmedim açıkçası. Çünkü şu an kardeşim de sınava hazırlanıyor, o da TM'den girecek. Sene başında ona ek bir destek olması açısından Raunt adlı bir sistem edinmiştik, videolu konu anlatımları, soru çözümleri vs. ile epey kapsamlı bir çalışma sistemi. TYT'yi oradan takip edeceğim. Umuyorum ki her şey yolunda gidecek ^^

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    6
    Siyaset bilimini birakip, İng. Edebiyatı okursanız temelde size net bir meslek kazandırmayan bir bölümü bırakıp bir ikincisini okumuş olursunuz. Siyasi metinler okuyacağınıza edebi metinler okursunuz. 4 sene daha keyifli bir öğrencilik hayatı geçirirsiniz belki ama sonuç odaklı düşünürsek çok mantıklı gelmedi bana.

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)

Bu Konu İçin Etiketler